Neden enduro motor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan by-jingless Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,098

by-jingless

Kamp I
Motosiklet sonuçta biskletin büyüğü sadece insan gücü yerine bir yakıtın enerjisini kullanan bir taşıttır. Bugün bisklet alacak olsanız eminim herkes dağ bisikleti alır... Oysa ki kimse dağda gitmiyor bisikletiyle... Ama gene de dağ bisikleti tercihiniz olacaktır emnim... Çünkü şehir içinde de kullansanız, dağ bisikletinin diğer bisikletlere göre daha sert olması onu daha sağlam yapıyor ve şehiriçindede kullanıyor olsanız, bir yerden geçerken üstünden inip-binmek gerektirmeden biraz önünü arkasını attırarak yada zıpllayarak bir yerden geçmek istersiniz... Sonuçta motosiklet özgürlüğü hissetmek istiyorsunuz eminim.. O halde engel tanımamak gerekir... Ben bu nedenle enduro motoru tek geçiyorumm...!!
Reklam gibi olmasın ama enduro dendiği zamanda insanın aklına tek bir marka geliyor "BMW GS 1200 Adventure" bir çok enduro motor üreticisi olmasına rağmen BMW'nin yerini tutacak başka bir enduro şu an için yok... Tabi fiyatının biraz yüksek olması, diğer enduro motor üreticilerinede biraz şans tanıyor... İkinci sırada da "KTM" geliyor üçüncü sırada ise"Honda Varadero" geliyor... Etrafınızda Suzuki V-Strom ve Honda Transalp de oldukça görebilmeniz söz konusudur... Ancak "BMW GS1200 Adventure" çok daha başka birşey.... Bir yaşam tarzı...
Benden daha bilgili arkadaşlarda vardır eminim gezenbilir üyesi olan arkadaşlar içerisinde...
Neden enduro motor dediğinizi yazrsanız, yada varsa başka motor önerileriniz, diğer arkadaşlarıda bilgilendirmiş oluruz...
Saygılarımla,

Etiketler
Ynt: Neden enduro motor?

SELAMLAR;
ÖZGÜRLÜK VE RÜZGARLA BULUSULAN AN AT.......................

38227 1225266610860 1804861316 427907 8299401 n

benımde bırzamanlar honda afrıka twın vardı o motorla surıye sınırına bıle gıtmıştım yol canavarı dıyebılırım sürüş zevkı mükemmel,malesef şartlardan dolayı satmak zorunda kalmıştım.

Önemli olan istenen amaca göre motor seçmektir.
Bisiklet konusundaki yorumlarınıza pek katılmıyorum.Dağ bisikletini alan insanların elbetteki çoğu dağda azda olsa çok ta olsa kullanacaktır bisikletini.Ki yol bisikleti kullanan birçok insanda var.Bende ikisi de var,yolda yol bisikletini, dağda ise dağ bisikletini kullanıyorum doğal olarak.

Bisiklet mevzusuna girmişken GS 1200'ü bisikletle kıyaslamak gerekirse bu motosiklet bir geniş tekerlekli bir yol bisikletine denk bence sadece.Yolda ufak engebelerde rahatsız olmadan gidebilirsiniz.Asfaltta uzun yol yapabilirsiniz; stabilize yollara ve bozuk olmayan orman yollarına girebilir.Ama bu kadar, bozuk arazide yol almayı düşünmeyin.Yol biraz çetrefilleştiğinde hemen tin tin geri dönersiniz.

Enduro denince benim aklıma araziye daha çok yatkın hafif makinalar geliyor.KLR650,XT660-600,DRZ400 vs vs.Bu safkan enduro sınıfı da yavaş yavaş küçülmeye başladı artık.Artık enduro adıyla üretilen motosikletlerin çoğunun yol motosikletinden pek bir farkı yok.

Selamlar.

sinan-izmir' Alıntı:
Önemli olan istenen amaca göre motor seçmektir.
Bisiklet konusundaki yorumlarınıza pek katılmıyorum.Dağ bisikletini alan insanların elbetteki çoğu dağda azda olsa çok ta olsa kullanacaktır bisikletini.Ki yol bisikleti kullanan birçok insanda var.Bende ikisi de var,yolda yol bisikletini, dağda ise dağ bisikletini kullanıyorum doğal olarak.

Bisiklet mevzusuna girmişken GS 1200'ü bisikletle kıyaslamak gerekirse bu motosiklet bir geniş tekerlekli bir yol bisikletine denk bence sadece.Yolda ufak engebelerde rahatsız olmadan gidebilirsiniz.Asfaltta uzun yol yapabilirsiniz; stabilize yollara ve bozuk olmayan orman yollarına girebilir.Ama bu kadar, bozuk arazide yol almayı düşünmeyin.Yol biraz çetrefilleştiğinde hemen tin tin geri dönersiniz.

Enduro denince benim aklıma araziye daha çok yatkın hafif makinalar geliyor.KLR650,XT660-600,DRZ400 vs vs.Bu safkan enduro sınıfı da yavaş yavaş küçülmeye başladı artık.Artık enduro adıyla üretilen motosikletlerin çoğunun yol motosikletinden pek bir farkı yok.

Selamlar.

Aslında dediğiniz doğru tabi enduroda hafiflik son derce önemli.. Ama motoru haifletmek için kütleyi düşürebilmeniz için motor hacmini küçültmeniz gerekir ki dolayısıyla motor gücüde düşüyor(Her ne kadar yeni teknolojik makinalar olsada bu böyle; çünkü aynı teknoloji büyük makinalardada kullanılıyor ve büyükler olduğundan daha da güçlü oluyor.) Motor gücü düştüğünde ise endura biraz keyifsizleşir diye düşünüyorum. Ayrıca asfaltada tatsızlaşacaktır aynı durum... 2m boyundaki bir kişi ile 1.50 boyundaki biri aynı güçte olmaz... onun gibi... Ama küçük olan hafifliğinden dolayı biraz güçlüyse daha atik olacaktır... o da ayrı...
Bisiklet örneğine gelince istisnalar kaideyi bozmaz... Siz doğrusunu yapıyorsunuz tabii... Ama çevrenizde bisiklete binenlerin, bisikletlerine bir bakın ve nerede kullandıklarına... Yada başka bir örnek daha vereyim, bu kadar jip var trafikte peki kaç tanesi arazi şartlarına giriyor? Tekrar söyleyeyim istisnalar kaideyi bozmaz...
Küçük motor enduro için bir örnek daha vermek istiyorum Bmw 3.16 nın, 3.30dan daha seri olması gerekirdi dediğiniz gibi olsa.... Adamlar aynı parçayı kullanarak kütlede az bir miktar artma yaparken motor gücü olarak 3-4 Katına hatta bazen 5 katına kadar çıkabiliyor... Küçük motorda alsanız ağırlık olarak büyük motora göre arada dağlar kadar fark olmayacak ama güç olarak kesinlikle olacaktır.. Siz motoru kullanırken sadece vücut ağırlığı ile değil, aynı zamanda motorun gücü ilede dengeyi koruyorsunuz...
Ama bu arada atıyorum 5000lik makina olsa o da gereksiz olacaktır. :D :D O yüzden amaca uygun motoru seçerken; amaca uygun hacimdeki motoruda seçmek gerekiyor diye düşünüyorum

Bu arada şunuda belirteyim,
Geçengün sahille indim ve 2 adet motor vardı park halinde kaldırımda. Biri racing diğeri enduro...
Yanyana bırakmışlar motorlarını, belliki sürücüleri artkadaşlar... Kısa bir süre sonra sürücüler geldi motorlarına atlayıp gitmek istediler.. Enduro olan hemen oracıkta kaldırımdan inip yoluna devam ederken, kısa bir mesafe gidip arkadaşını bekledi. Racing inanmayacaksınız o kaldırımdan inebilmek için yaklaşık 700-800 m kadar geri gtti... Burada mesafe zaten konu olan, önemli olan motorsiklet özgürlük duygusunun simgesiyken, bir anda özgürlüğünüzünde sınırlı olduğunu hissetmeniz... "Neden enduro?" başlığının altına güzel bir örnek oldu sanırım... Racing'te kötü değil tabii... O da başka bir tat... Ama benim tercihim enduro... :D :D :D

En iyi motosiklet, hadi öyle demeyeyim en iyi enduro diyeyim :smiley: , insanın vücuduyla en güzel bütünleştiği ve sahibi olduğu endurodur. ;)
V-Strom enduro değildir konusuna hiç girmiyorum. ;D

Nedeni çok basit birincisi yolun bittiği yerde devam edebilmek, ikincisi memleketimin yollarının pekte araziden farkı yok rahat kullanım için.
Bizim burada yaz gelince şehirin içi,giriş çıkışlar resmen şantiye olur onun için daha rahat kullanırsın bir anlamda engel tanımamış oluyoyrsun.

by-jingless' Alıntı:
Reklam gibi olmasın ama enduro dendiği zamanda insanın aklına tek bir marka geliyor "BMW GS 1200 Adventure"

90 lı yılların başında yeni evliyim, İstanbul trafiği için araba almak yerine gidip Kawasaki Klr 600 aldık...

6 sene tek aracımızdı, karda kışta güneşte yağmurda hem gündelik hayatta kullandık hem de yaz ve kış tatilleri yaptık...

O zamanda enduro denince aklıma gelen Africa Twin di, şimdi de...

Neden bıraktınız derseniz, aile 3 kişiye çıkacağı için arazi taşıtına geçtik ve 4x4 lerden devam ettik...

Africa twin o dönem motorcularının gönlündeki yeri ayrıdır...

Neden enduro derseniz, bu sadece bir seçim, gönlünüze ne yatarsa...

Benim için, yolun bittiği yerdedevam edebilmek için enduro...

Başkası için chopper dır bir diğeri vespa diyebilir, aslolan iki tekerin özgürlüğünü yaşamaktır... :D

Arkadaşlar, yazılanların bazılarını pek tutarlı bulmadım. Bu konuda nacizane deneyim ve bilgilerimi sizlerle paylaşmak isterim:

Enduro motor dendiğinde safkan hafif olanlardan tutun gemi gibi ağır enduro motorlara kadar geniş bir yelpaze söz konusu.
Fakat biraz merçek altına alıp irdelersek bunların da alt grupları olduğunu göreceksiniz:

En ayırıcı unsur ön tekerdir;

Ön tekeri 19inç olan bir enduro motora sahipseniz;
bilin ki arazide çok fazla iddaa edemezsiniz. Bu sınıf ile hafif arazi gezileri yapılır, hafif kamplara gidilir ama o kadar. Yüksek cam ile iyi bir rüzgar koruması sağlanır, geniş seleleri ile zorlu arazi etapları olmayan uzun yolculuklar pek keyiflidir. Bunları turing endurosu olarak sınıflamak gerekir. Ör: BMW 1200 gs, BMW F650gs, Suzuki V-strom, Honda Varadero, Aprilia Capanord vs.. Alt karterleri yere yakındır, çoğunun karter koruması yoktur olanlarınki de dandiktir. Arazide hoplamaya zıplamaya gelmez, karterleri kayaya vurdumu canınız yanar. Ufak ön tekerleri sayesinde arazi performansları kötüdür her çukura girmek isterler. Bunların ön tekerleklerin döküm çantlısı olanlar vardır ki onlar iyice hanım evladı motorudur. Efendi efendi kullanmak gerekir aksi takdirde bütçeyi üzer. Temiz kullandıkları vakit uzun yıllar hizmet verirler.

Gelelim 21 inçlik ön teker gurubuna;
Bu ailenin 600cc altı olanları Trail veya Motokros gibi sınıfları vardır bunlara safkan da deriz. Hafif kıvrak eğlenceli motorlardır. Bazıları o kadar hafiftir ki sırtlayıp götürebilirsiniz nerdeyse. Fakat uzun yol yapmak büyük motivasyon ister, zordur ve zahmetlidir.
600cc ve üstü olanlara da Dual Sport denmekte, bazı magazin dergilerinde "Adventure Bike" diye tabir edilir. Ben bunlara türkçe macera endurosu diyorum. Ör: KTM 640-990, Tiger 800xc, BMW 800gs, BMW 650gs Dakar Transalp, Africa Twin, KLR 650 vs. Bu motorların özelliği her yola girip çıkmasıdır, altları yüksektir çoğunun sağlam alt koruması vardır. Kuvvetli fiziğiniz ve tecrübeniz varsa safkanları bile kovalarsınız. Büyük ön tekerlekleri sayesinde çukurlar vız gelir. Hepsi tel çantlıdır, döküm jantlısını göremezsiniz karakterleri müsaade etmez. Arazide kıç kıvraklığı için seleleri sert ve dardır, selelerine alışmak kolay değildir. Çift silindirli olanlarla çift kişilik uzun maceralı seyahatler pek keyiflidir, dere geçişlerinde arka yolcu inmez. Yüksek camı dolayısyla iyi bir rüzgar koruması vardır. Macera perestler için vazgeçilmez yol arkadaşlarıdır.

Umarım faydalı olmuştur yazdıklarım, saygılar 8)

Bmw gsler çok iri motorlar , varaderolar dha estetik ve kullanımı daha kolay gibi , kullanmadım ama ... Polislerde görüyorum , gerçekten çok güzel .. Gsler biraz daha uzun yol motoru gibi duruyor ...

BMW 1200 GS ile Honda Varadero'lar aynı sınıfın motorları yani turing endurosu. İkisi de konforlu motorlar ve her ikisiyle de uzun yol yapmak pek keyiflidir.

BMW bokser motoru ve hafif tasarımı sayesinde ağırlık merkezi epey aşağıda dolayısyla kendini tek silindirli motor kadar hafif hissettiriyor. Honda Varadero ise
V motorlu ve ağır tasarımı sayesinde ağırlık noktası daha yukarda ve özellikle durduğu zaman BMW ye göre daha ağır hissetiriyor. Fakat her iki motorun tekeri döndüğü anda kıvraklıkları aynı sayılır.

BMW'ye otuduğum zaman bacaklarımın oluşturduğu dar açılı diz açısı beni çok rahatsız eder. Japon bu konuda daha rahat nedense.

Sonuçta her ikisinin de seveni çok ve her ikisi de güzide motorlar ;D

30 yıldır chopper-cruiser dışındaki her hacimde ve her türlü motosiklete sahip oldum.çıkardığım sonuç şu oldu;
-enduronun olmazsa olmazları;21 inch ön tekerlek,tek silindir makine,mümkün olan en az ağırlık,15-20 litre civarında depo hacmi,otomatik dekompresyon ve elektikli marş.

ağırlığı 200 kg.ve üzeri çok silindirli grenajlı,abuk gagası olan düşme anında gagayla birlikte birçok plastik parçanın değişme zorunluluğu olan hiçbir motosikleti enduro olarak sınıflandıramıyorum.
koray beyin yazdıklarının tümüne ve "turing endurosu"adlandırmasına sonuna kadar katılıyorum.
elbette motoru hangi amaçla kullanacağımız çok önemli.bana göre bir 1200gs parasına 3 farklı sınıf motosiklet alıp her amaç için ayrı ayrı kullanabilirsiniz.250 cc.bir scooter alıp şehirde ve en yoğun trafikte rahat edebilir,4 silindirli bir touring alıp iki kişi her mesafeye vibrasyonsuz seyahat edebilir,üstüne bir de tek silindirli bir enduro alıp dağ tepe kum orman gezebilirsiniz.ya da örneğin sadece bir adet xt660 yamahayla beraber bir takım da süpermoto jant takımı alıp,aynı anda iki farklı karakterde motosiklete sahip olabilirsiniz.bu araç optimal ayarlanmış özellikleriyle sizi her zemin şartında her mesafeye sorunsuzca ulaştırabilecektir.
ayrıca şunu da eklemek isterim;turing endurosu sınıfında,ağırlık merkezi yukarıda bir motosikletle sadece asfalttan seyahat edeceğime,onun yerine aerodinamik özellikleri çok daha ilyi,virajı çok daha stabil bir touring motosiklet kullanmayı tercih ederim.

leeroy' Alıntı:
30 yıldır chopper-cruiser dışındaki her hacimde ve her türlü motosiklete sahip oldum.çıkardığım sonuç şu oldu;
-enduronun olmazsa olmazları;21 inch ön tekerlek,tek silindir makine,mümkün olan en az ağırlık,15-20 litre civarında depo hacmi,otomatik dekompresyon ve elektikli marş.

ağırlığı 200 kg.ve üzeri çok silindirli grenajlı,abuk gagası olan düşme anında gagayla birlikte birçok plastik parçanın değişme zorunluluğu olan hiçbir motosikleti enduro olarak sınıflandıramıyorum.
koray beyin yazdıklarının tümüne ve "turing endurosu"adlandırmasına sonuna kadar katılıyorum.
elbette motoru hangi amaçla kullanacağımız çok önemli.bana göre bir 1200gs parasına 3 farklı sınıf motosiklet alıp her amaç için ayrı ayrı kullanabilirsiniz.250 cc.bir scooter alıp şehirde ve en yoğun trafikte rahat edebilir,4 silindirli bir touring alıp iki kişi her mesafeye vibrasyonsuz seyahat edebilir,üstüne bir de tek silindirli bir enduro alıp dağ tepe kum orman gezebilirsiniz.ya da örneğin sadece bir adet xt660 yamahayla beraber bir takım da süpermoto jant takımı alıp,aynı anda iki farklı karakterde motosiklete sahip olabilirsiniz.bu araç optimal ayarlanmış özellikleriyle sizi her zemin şartında her mesafeye sorunsuzca ulaştırabilecektir.
ayrıca şunu da eklemek isterim;turing endurosu sınıfında,ağırlık merkezi yukarıda bir motosikletle sadece asfalttan seyahat edeceğime,onun yerine aerodinamik özellikleri çok daha ilyi,virajı çok daha stabil bir touring motosiklet kullanmayı tercih ederim.

Görüşünüze saygı duyuorum ve sonuna kadarda haklsınız...
Ama ben şahsım olarak 3 ayrı motor almak yerine tek bir makineyi 1200GS i tercih ederim şahsen.. Neden mi?
Çünkü yolun bittiği yerden, devam edebilmek isterim... (Başar beyin mesajından alıntıdır)
Asfaltta iyi bir touring gibi kullandıktan sonra gittiğim yerde kullancağım ağır şartlarda aynı motorum ile devam edebilmek isterim...
Eve gidip öteki motorumu almak... :( :( :( Biraz üzücü...
Motosikletteki özgürlük ruhunu kaybtmek anlamına gelir benim için...
Touring endurosu diye bahsetmişsiniz... Doğrudur...
Yanlışım varsa düzeltin lütfen ama
Enduro dediğimiz şey zaten arazi şartlarında cross gibi kullanilabilecek, asfaltta touring gibi gidebilecek anlamına gelmiyor mu?
Enduro makinanın tam anlamı sınır tanımayan, çok yönlü kullanım değil mi? Touring dahil yani...
Bir başaksı 1200GS yerine vardero diyebilir.. Daha bir başkası, başka bir makine...
Varadero alırsan dünyanın heryerinde her zaman servis bulabilirsin.. Nereye gidersen git... -ki çok biyik bir avantaj diğer makinalara göre...
Ama GS1200 servise ihtiyaç bile duymuyor kolay kolay... Yeterki bakımlarını zamanında yap!!
Tam aksi örneğinide verebilirsiniz... Ama istisnalar kaideyi bozmaz...
Ama diyorsanızki benim kullanım alanımda belli gidip geldiğim mesafede... O zaman zaten hiç ihtiyaç olmaz enduroya...

Saygılarımla,

...yolun bittiği yerden...r1200gs in ağırlığı ve üstündeki standart lastiklerle bir plaj kumsalında veya ormanda kurumuş yapraklardan oluşan (tercihen çam yaprağı) bir zeminde herhangi bir süratle bir deneme sürüşü yapmanızı tavsiye ederim. :smiley:

aslında şaka bir yana çok usta bir sürücü değilseniz böyle birşeyi denemenizi hiç tavsiye etmem.o çok dengeli denen gs in bu gibi zeminlerde düştüğü durumlara defalarca şahit olmuş biri olarak samimiyetle söyleyebilirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR