Nedir Şu Offroad Karavanların Olayı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orhancengizk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,311

orhancengizk

Kamp II
Yer
İzmir
Merhaba,
son dönemde youtube ve birçok yerde offroad karavanlar görmekteyim, tasarım olarak gerçekten farklı bir kategori, görsel olarak gayet güzel ve dayanıklı olduğu hissiyatını veriyorlar.. Hatta Bu tip karavanlara sahip olanların doğa gezilerinin videolarını bol miktarda youtube da görmekteyiz. Peki bu normal karavanın neredeyse 2 katı fiyatlara satılan offroad karavanlarının olayı nedir? dayanıklılık mı? konformu? güvenlik mi? tasarım mı?

Ben birçok beyaz(normal) çekme karavanın offroad karavanlarla gidilen yerlere gittiğini ve onların dayandığı hemen heryere dayanabildiğini gördüm, offroad karavanların arazideki tek avantajının arka tasarımının düz değil yukarı açılı olarak bitirilmesine bağlı olarak uzaklaşma açılarının daha iyi olması. Bunun dışında çok büyük bir avantajını fark etmediğim gibi, malzemeden dolayı aşırı ağırlık dezavantajlarını olduğunu da görebiliyorum.

Hem beyaz hemde offroad karavan kullanan hobidaşımız varsa karşılaştırma yapmasını, avantaj ve dezavantajlarını(varsa) paylaşmasını, kullanıcı gözü ile yorum yapmasını çok isterim.

Kullanıcı yorumları ve seçim sebebplerini okumak, seçimin sebep ve sonuçlarını öğrenmek beni mutlu eder.

Birde bu offroad karavanı denemek istesek, bilinen bir kiralama firması varmı?

.
Cevabını sorunuzun içinde vermişsiniz. 🙂

Off-road, yol dışı yani “doğa alanı” demek ise şimdi bana birisi; insanın doğal tarzı olan yürüme yerine, araçla doğaya girmesini açıklayabilir miydi ?

Aslında tekniği askeri gereksinimlerle ikinci dünya savaşı döneminde kazanılmaya başlanıp ancak 80-90 lı yıllarda halka inen arazi araçlarıyla oluşan bu off-road akımı, doğa sevgisini falan değil, düpedüz araç ve teknik hayranlığını yaşama anlamına gelmekte.
Bana kimse bunda “nereye tüketeceğini bilmemenin” rolü olmadığına inandıramaz. Belki bunu tekniğin doğaya galibiyetini bire bir yaşama dürtüsüyle açıklayan da çıkabilir. (O zaman da insanın aklına özel pist yerine, hepimize ait doğa için neden bizlerden izin alınmadığı geliyor)

Bu hevese de şimdi, doğanın kenarına kadar gelip onu yaşamayı hedefleyen karavanlara bulaştırılmak istenmesi, galiba yine tüketim toplumunun kaçınılmaz cilvelerinden olmalı ?..

Son düzenleme:

Birçok kampta Off-road'cı dostlarla birlikte oldum. Çamurlara bata çıka debelenmek istiyorlar. Onların girip çıktığı yerlere karavan falan girmez. Girerse çıkmaz, çıksa iflah olmaz. Ama doğada ormaniçi yollarda gezeceğim derseniz o zaman off road karavan işe yarayabilir. Ama normal bir karavan da işe yarayabilir. Zevk meselesi. Off road karavanların görüntüsü off road araçlarına daha çok yakışıyor bence.

.
“Çamura bata çıka debelenme” deyiminiz cuk yerine oturuyor Yücel bey. 😊

Bu eğilimde abukça sırıtan, yetişkinlerin içinde bulunduğumuz iklim koşullarını umursamazcasına, gördüğü her su birikimine çocukça basma dürtüsünün hala devam ettirmek istenmesi.. Kimse gücenmesin, bu başka açıklaması olmayan bir gerçek.
Yazdıklarımı abartılı veya acımasız bulanların görüş ve savunmalarına açığım.

Şimdi çuvaldızı bırakıp, biraz da iğneyi ele alalım.
Aslında etrafta deli dana gibi dolaşan biz karavancılar için de yeni yakıt fiyatları, nedense çevre sorumluluğumuzdan kat be kat daha etken oldu. 😉 İstemesek de biraz törpülendik.
Demek oluyormuş..

Sanırım hepimizin çevreyi bir ucundan tutma zamanı çoktan geldi. Tekne her taraftan su almaya başlayınca, “sen de kendi tarafındaki deliği kapat” diyene gücenmemek lazım..

Bizlerin bilinci ile devletin düzenlemeleri arasındaki ilişki üzerine konuşmak ise bu başlığı aşacak sanırım.

Son düzenleme:

Benim Motorkaravanım 4x4 sprinter,yazın dağlara kışın karlara yolda kalırım korkusu yaşamadan gidiyorum ancak şimdiye kadar çamura batmak sulara girmek gibi olaylardan özellikle kaçındım.4x4 bir araca sahip olmaktaki amacım kimselerin olmadığı yerlere gidebilmek,sabah uyandığımda yağmur ve kar yağmışsa oradan zorlanmadan çıkmakla kendinizi daha özgür,daha güçlü hissediyorsunuz, zaten off road ile karavancılık bir birlikte yapılması çok zor,ayrıca off road tamamen doğaya zarar veren bir spor.

Normal çekme karavanların yan duvarları tavana alüminyum bir profille yapıştırılarak monte ediliyor. Dolayısıyla offroad'u bırakın, stabilize yolda bile uzun süre ve şiddetli titreşime maruz kalırsa açılıp su alma ihtimali doğuyor.

Ayrıca normal karavanların gövde malzemesi ince bir alüminyum levhanın (veya fiberin) altında eps/xps köpük ve ahşaptan oluşuyor. Taş gibi sert bir malzeme geldi mi kolayca delinebilir veya göçebilir. Bu malzemeyi de tamir etmesi çok güç ve dolayısıyla pahalı. Özellikle gofrajlı denilen girintili alüminyumları iz bırakmadan tamir etmesi çok zor.

Offroad karavanları genelde alüminyumdan perçinlenerek imal ediliyor. Titreşime çok dayanıklı oluyor ve belirli bir miktar esneme payı da var. Yerden yükseklikleri de fazla. Benim gördüğüm kadarıyla yalıtımları ya hiç yok ya da göstermelik. O yüzden offroad karavanlarda kışın terleme sorunu oluyor diye duydum bir kullanıcısından.

Kışın kar üstünde ısıtıcısız çadırın içinde uyku tulumu ile yatacak kadar babayiğitler için ısıtıcılı bir offroad karavan saray gibi geliyordur. Bize gelmez abi!

Kiralama konusunda: Kiralık Karavan Filomuz ve Fiyatları - Enterprise

Bu forumun üstündeki reklam alanında Enterprise'ın reklamı var. Forum üyelerine %30 indirim yazıyor.
1667389475813

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR