Nissan Navara 4x4 Camper

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barışözgür Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,750

barışözgür

Kamp II
herkese merhaba
uzun zaman neticesinde yine geldik buralara

öncelikle son aşamaya gelmeen önceki deneyimler

ilk aklımdaki eski teknoloji bir araba alıp dünyayı gezmekti

gerekli izinleri ahallettik ama o ara irketimden para alamıyınca hayaller olarak kaldı

hazırlık aşamasında arabayı çok bakımlı hale getirdim .
sonrası çadır , extra bagaj, vs.. olarak devam etti
o arada nerde dağ taş insan çıkmayan yerlerde kamp deneyimleri

bu araçla çok uzun mesafelerde gittim , kısa mesafelerde

çok sevdiğim aracımın tek sıkıntısı vardı ,,, bneim vazgeçemediğim KONFOR!!!

ama kendisi tam bir keçi iydi...

bununda keyfini sürdük tabi

buyrun bir kaç örnek

IMG 1462

IMG 1482 1024x768 130x130

IMG 1554

IMG 3698

e başlık navara fotolar vitara

vitaradan sadece konfor için vazgeçi,nce ne alsam ne alsam diye kara düşünceler ...

en sonunda kamyonet almaya karar verdik
nissan zaten favori markam olduğundan diğer marka modellere çok bakmadım ...

naviyi istanbuldan aldım getirdim

rahatt duracakmıyız hayır

bu arada dünya turu projesi dururken yerli yerinde ,,,
imkanlar 1 ay avrupa turu olur dedi bizde uyduk

ama bu tur için arabanın hazırlanması lazım ..

şimdilik tek resim ile tümden gelim yaparak anlatmaya başlıyacağız

IMG 2290
IMG 2292

IMG 3698

şimdilik burda duralım
sonra yapılanları anlatalım

şu an işten güçten foto alamadım ama fotodaki motor aracın arkasına yaptırdığım özel taşıma aparatı ile aracın motoru olarak bizimle geziyor.

yani kamp alanındaki elimiz ayağımız bu motor ....

taşıma aparatı daha sonra fotoğraflanacak

Son hali bu değil ama buna benzer bişey diye tahmin ediyorum 929886f33bd236f9f122f9588a669728

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hocam hiç alakasıyok
Bugün fotolamaya çalışıcam
daha önce çok benzerini göremedim
ben yaptırırken aynı zamanda atv ön tekerlerinide takıp taşırım diye düşünmüştüm

akşama detaylandırırız inşallah

Merakla bekliyorum

öncelikle şunu söylemeliyim bir defa benzer bişeyler yaptırdım ama zaten çok saçma ve dayanıksız ve oynak oldu .

dedimki motor taşınacaksa bu iş böyle olmaz

ilk iş her ağzımı açtığımda "olmaz " demeyen demirci ve tornacı bulmaktı.
bence en önemli şart

sonra proje...

araç üzerinde zaten çeki demiri işli ve mevcut ...

işli olması bi nebzecik mevzuattan sıyırıyor sizi

çeki demirinin şase bağlantılarında çook uygun yuvalar vardı. bunları kullanarak yaklaşık 30x30 ebadında 10mm lik saç ile şaseye bağladık.
IMG 4566

sıkıyosa kırılsın :smiley:

foto çok belli değil ama iki tane vida ile tutuyor
tabi vidalarda acayip kalın boy
IMG 4567

tamponun arkasına uzanan bağlantıları 5 mm 5x10 luk profilden

üzerine tek parça 5mm saç görüldüğü gibi kıvrıldı
IMG 4564

bunun dışında mengeneli sistem yapılarak arka tekerler sıkıştırılabilir hale geldi

IMG 4565

ön teker için oturma borusu kapak açılsın diye sabit değil vidalı şekilde sökülebilir hale geldi

ama şu an motor takılı değil diyr oda takılı değil.

tepsi altına lama vidalanarak üstüne arabanınkinden bağımsız sensör ve kamera eklendi.
IMG 4568

sonra extra fosforlu abnt ve yeni farlar çekildi.

bnece acayip sağlam oldu.

tasvip etmesemde arkamda motor varken 190 km saat süratlere kadar çıktım , çukurlarda zıpladım ,,,,

hiçbir dıkıntı yaşamadım

Image
Merakla bekliyoruz serüveninizin devamını!
Aslında bundan öncesinde bütün kamp malzemeleri ve kap kacak ve mutfağı büyük çantalarda taşıyordum. 1ay seyyar avrupa seyahatinden sonra bu sistemin yorucu olduğunu görüp bir kaç gündür carettalardaki gibi arkada sabit bir mutfak düzeni oluşturmaya karar verdim.

bu düzen için aklımdan ilk çen arka tarfa dolap yapmak ve yerleştirmek oldu.
önceden vitaraya yaptığım arka dolabı boşta olunca onu modifiye daha kolay geldi.

konfor ve estetik öncelik olunca kampta minnacık tüple uğraşılmayacağını tecrübe edip piknik tüpünün çirkinliğini beğenemiyince ,,, çay ve yemeği beraber yapmak için önce çift gözlü ankastre ocak aldım.sonra çok fazla olmaz densede piknik tüpünün hacmini kullanmak için ona özel dedantör aldım.

Olmaz denen şey sonucu
Image

hazır karavan ve tekne evyeleri pahalı olunca otel malzemeleri satan yerden uygun boy inox yemek havuzu aldım. 25mm giderler pahalıydı onuda ev tipi aldım. Sonra havuzu deldim
Image

dolabın içinde hidroforu , aynı zamanda buzdolabını çalıştıracak 72amp akü ve redresörü yerleştirdim. Tüpüde dolapta tutsammı bilmiyom ama sonuç değişebilir daha bakıcaz....

buda resmi
Image

yemiz su ve gideri çok düşünedim nerde olur diye ama şimdilik kabaca böyle
Image

yorum ve fikirleri bekleriz,,...

Kasa da raylı sistem dolap altına konabilir yada yandan açılıp 90 derecelik bir hareketle dışarı çıkabilir

çok düşündüm aynı şeyleri ama hazırda malzeme bulamadım malesef
bildiğiniz bir malzeme var ise linkini çook isterim

bu arada bugün cuma tembellik günü yaptım yani sonuç hala aynı...

güya çarşamba yunanistana kampa gitcez :smiley:

normalde yapmazdım ama konuyu yarım bırakmışım.. şimdi farkettim

sanırım koşturra koştura yunana gidecez diye proje tamamlanıp buraya aktarmayı unuttum :smiley:

nerde kalmıştık....

kabası ok ama musluk fiyatlarına bakınca çıldırdım .. adam gibi bişeyin alt versiyonu 250 gibi olunca .. zihni sinir proje için benim çöplüğü bi karıştıryım dedim ..

eski taharet musluğu , 10 mm çaplı aliminyum boru profil, taharet musluğu çelik hortum bağlantısı çıktı ..

önce çelik hortum uç kısmı çıkardım, profil için uygun kalınlıkta olunca onu profilin içine çaktım
IMG 4606

profili eğme aparatı ile düzgünce eğdim hatta bi tanede yedek yaptım biraz daha yüksek .

beğendiğim boryu boyadım

IMG 4609

sonra parçaları birleştirdim :smiley:

IMG 4607

o arada lavabo delindi gider takıldı yerine oturtuldu ....
IMG 4608

bu arada deremele teşekkürler valla olmasa zor olurdu ..

sonra kasa birleştirildi son rotuşlar yapıldı
birde marine otomatik hidrofor aldım. suyu açınca otomatik çalışıyor ama ben yinede ne olur ne olmaz bir anahtar koydum musluk yanına

IMG 4612

bu arada birde 12 v çakmak çıkışı ekledim gerektiğinde şarj ve ışık bağlamak için

sonra elektrik tüketimi ve voltaj için benim çöplükten çıkan voltmetreyide koyayım ona göre aküyü şarja bağlarım dedim
onada tahta kutu yaptım
IMG 4613

başka açıdan
IMG 4610

sonraki süsleme bölümü yetişmedi, boyanacaktı . tezgah çevresi anahtarlı ışık olacaktı falan derken acilen kampa yetişicez derken olmadı

kamp halide böyle biraz karışık ama
mükemmel iş gördü
IMG 4662
IMG 4663

IMG 4664

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri