Nissan Terrano R20 1997 Araç Yenileme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Legendary7801 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,794

Legendary7801

Discover nature
Yer
Karabük
Selamlar. Yaklaşık 4 sene önce diğer aracımız olan Nissan D21 i yenilemiştik, şimdi hem D21 tek kabin olup ailece yetmediği için hemde ben Ankarada otomotiv mühendisliği kazandığımdan Ankarada bir araç ihtiyacı duyduğumdan bir arayış içindeydim, önce T4 kasa Wv Transporter alıp at lastik biraz da yükseltme ile için karavan yapıp kullanma niyetim vardı, ama ben nisan ayında karar verdim para biriktirdim diyene kadar temmuz gibi fiyatları tam iki katına çıktı, birkaç araç bakmaya da gittim ama araçlar çok yorgundu ve istenilen fiyat o durumdaki bir araca çok fazlaydı sonuç olarak T4 den vazgeçtim. İlanları gezerken motor arızalı 1997 model tek kapı 2.4 Benzinli/ LPG li bir araca denk geldim konum olarak da çok yakındı bakmaya gittim kasa olarak düzgün bir araçdı, motor arızalı olması benim için çok büyük bir avantaj oldu motorunu, yürüyenini kendi kafama göre komple sıfır yapabilecektim, sonuçta aracı aldım çekici ile getirdim.

Bu arada diğer aracımızın yenileme konusu da burada, aracımızı çok severek sorunsuz bir şekilde hala kullanıyoruz :Nissan D21 1986 Araç Yenileme

WhatsApp Image 2020 09 05 at 211626 1 WhatsApp Image 2020 09 05 at 211626

Daha sonra aracımın motorunu sökmeye başladım

WhatsApp Image 2020 09 05 at 211625

Aracı aldığımda çalışıp yürüyordu ve yatak sesi vardı, motoru söktüm krank taşlandı gömlekler ve pistonlar değişti komple rektefe oldu. Devirdaim çok iyi durumda olduğu için değiştirmedim. Ama yağ pompasının durumunu göremediğim için değiştirdim, gergi bilyalarını değiştirdim tüm kayışları değiştirdim. Sağ sol motor kulağını ve debriyaj setini bilyasını da komple sıfır aldım, volanı da ne durumda bilmediğim için taşlattım. İleride sorun yaşamamak için marş motorunun ve Alternatörün de içini açtırıp kömür gibi bakımlarını yaptırıdm bilyalarında ses yoktu değiştirmedim. Direksiyon pompasını da söktüm gerekirse paletlerini değiştireyim diye ama paletleri de çok iyi durumdaydı alacağım paletlerin kalitesini bilemediğimden onu da değiştirmeden topladım

WhatsApp Image 2020 09 05 at 211624 WhatsApp Image 2020 09 05 at 223828

Daha sonra motoru toplayıp kenara koydum, aracın içini sökmeye başladım
WhatsApp Image 2020 09 05 at 211623 1

Etiketler
Aracın tabanını çürümeye karşı temizleyip komple boyamak, elektrik tesistaındaki fazlalıkları da temizleyip telsiz, teyp, çakmaklık için aküden sigortalı ve izoleli bir hat çekmek için içini söküyordum ama şaşırtıcı bir şekilde paslanmalar ve çürükler olduğunu gördüm, iki sacın üst üste bindiği noktalarda, kar ve yağmur suyunun biriktiği noktalarda çürümeler vardı, çürükleri yaptım sayılır, fabrikanın çektiği silikonları da tamamen kaldırdım temizledim ilk önce boyayıp daha sonra gerekli yerlere dayson sıkıp tekrar boyayacağım. Aracıma konu açmaya da bu noktada karar verdim, sadece motor yapmış olsaydım yenileme olmaycağı için konu açmayacaktım ama yaklaşık 1.5 aydır uğraşıyorum ve içi bittikten sonra komple ön takımı salıncaklar torsiyonlar dahil söküp ön takımda da eskimiş yıpranmış bütün parçaları yenileyeceğim
WhatsApp Image 2020 09 05 at 211623 WhatsApp Image 2020 09 05 at 211622

Tavanı yalıtım malzemesi ile kapladım
WhatsApp Image 2020 09 05 at 211621

Elektrik tesisatındaki fazlalıkları, amerikan park sistemini ve çalışmayan alarm sistemini de söktüm attım, Orjinal kabloları tekrar izole ettim
WhatsApp Image 2020 09 05 at 231413

Aracı alırken 23 yaşında araba olduğu için ekspertize boya değişene bakmamıştım, aldıktan sonra sökerken inceledim, kaput ve sol ön çamurluğun vidalarında sökme izi vardı, ama kılıç sacında ve podye sacında düzeltme macun yoktu. sol arka çamurlukta içten gördüğüm 15x30 cm büyüklüğünde iki noktada punta ile çektirmeler vardı dolayısıyla sol çamurluğun da boyalı olduğunu fark ettim, sağ tarafta ve tavanda içten bir işlem yoktu dıştan boya varmı bilmiyorum ama sağ ön çamurluk ve kapı sökülmemişti civatalarında anahtar izi yoktu söküp sökmeme konusunda çok kararsız kaldım ama zaten uzun yıllar bende kalır daha sonra satmak isterdem de 25-30 yaşındaki arabada değişene bakılmaz diye kapıyı ve çamurluğu içten güzelce temizleyip boyamak için söktüm, sağ kapı menteşesinde de boşluk vardı sökmüşken onun menteşesine de tornada yeni mil yapıp takacağım.
WhatsApp Image 2020 09 05 at 211622 1

Dış görünüş olarak da şimdilik normal ve sis farları için angel park lambalı, mercekli led yeni farlar aldım, eğer aydınlatması iyiyse ve karşıdan gelenin gözünü almayacaksa aracımı bu farlar ile kullanacağım, tavana da tavan sepeti ve 4 adet led sis lambası takacağım, öndeki büyük ve kaba koruma demirini söktüm yerine daha kibar ve siyah renkli bir koruma demiri takacağım, yükseltme yapmayı düşünmüyorum daha çok uzun yolda da kullanacağım için tehlikeli olacağını düşünüyorum. Üzerinde 2019 sonu üretimli kumho 235/75/15 MT lastikler vardı yol tutuşuna göre eğer zayıf kalırsa aynı ebatta AT lastik ile değiştirebilirim zaten çamura girileceği zaman D21 ile de gidebiliriz. Ön otomatik Hublardan biri aldığımda çalışmıyordu bende 2 adet sıfır manuel hub satın aldım daha sağlam olduklarını düşünüyorum onları kullanacağım
WhatsApp Image 2020 09 05 at 233633

Araç şu an bu şekilde önümüzdeki günlerde içini çamurluklarını ön panel sacının altta kalan kısımlarını komple boyayıp ziftleyip tabana da kalın keçe ile yalıtım yapıp içini toplayacağım, daha sonra ön takımı söküp motoru takıp inşallah toplayacağım bu arada hararet sorunu için de kalın bakır radyatöre bakacağım.

Severek takip ediyorum; benim D21'im de şu an aynı kişi tarafindan yapılıyor.

Eline sağlık, harika iş çıkarıyorsun.

Aracın motorunu geçen hafta tamamlayıp monte ettim:
WhatsApp Image 2020 09 26 at 000654 WhatsApp Image 2020 09 26 at 000654 1 WhatsApp Image 2020 09 26 at 000655

Bu hafta çalıştırdım, topladığım ilk benzinli motor olduğu için ilk başta biraz sorun olsa da sorunları çözdüm hava hortumlarının birini bağlamayı unuttuğum için düzensiz çalışıyordu onu bağladığımda çalışması düzeldi. Distirbütör zamanlamasını nasıl ayarlayacağımı bilmiyordum yabancı forumlarda da net bir bilgi bulamamıştım üst ölü noktaya göre ayarlamıştım çok düzensiz çalışıyordu biraz daha araştırınca buldum ihtiyacı olan varsa diye bulduğum fotoğrafı buraya da atıyorum krankı distirbütör zamanlaması konumuna getirdiğimiz zaman distibütörün de 1. silindiri göstermesi gerekiyor
WhatsApp Image 2020 09 26 at 000653 1

Bu arada kupa takoz civatalarının da küflenmiş olduğunu fark ettim değiştirmek için söktüğümde durumu gerçekten kötüydü onları da yenileri ile değiştirdim
WhatsApp Image 2020 09 26 at 000652

Akşamları da ufak tefek diğer işlerle uğraşıyordum, hem abs sensörlerini temizlemek için hemde bilyaların durumlarına bakmak için bilyaları da söktüm bilyaların durumu güzeldi ama gressleri sudan etkilenmişti güzelce temizleyip tekrar gresleyip takacağım. Abs sesnörlerinin uçları da çok pislik toplamıştı onları da güzelce temizleyeceğim.
WhatsApp Image 2020 09 26 at 003140 1

Ayrıca motoru takmak için ön dingili torsiyonları da sökmek gerekiyordu bu kadar sökmüşken ön takımı da yenileyeyim dedim alt ve üst salıncak burçlarını aldım. Aks başında boşluk vardı onu da aldım ayrıca değişmeyen parça kalmasın diye rot başlarını ve rotilleri de aldım
WhatsApp Image 2020 09 26 at 003140

Sürücü kapısına tofaş kapı kilit motoru uydurulmuştu kendi kilit motoru çalışmıyordu onun da içini açtım temizledim yağladım ve çalışır duruma getirdim tofaş kilidini de iptal ettim
WhatsApp Image 2020 09 26 at 003139

Cam açma tuşları, dörtlü ikaz tuşu ve arka cam rezistansının içindeki parklarla yanan aydınlatmalar da çalışmıyordu o tuşları da söküp patlamış ampullerini değiştirdim şimdi çok canlı bir şekilde yanıyor, aynı şekilde havalandırma panelinin ve göstergenin de ampullerini değiştireceğim genelde zaman içinde aydınlatma güçleri düşüyor.
WhatsApp Image 2020 09 26 at 000653

Kaput içine de 6 lı sigorta panosu monte ettim, lpg nin elektriğini de buna verdim. Tavana takacağım ek aydınlatmanın elektriğini de buradan alacağım. İçeride kullanacağım teyp , çakmaklık (invertör ve su ısıtıcısı bağlamayı düşündüğüm için kalın hat çektim) ve telsize de kablo hortumu kullanarak yeni hat çektim tüm bağlantıları lehim ve makaron kullanarak yapıyorum. Müzik dinlemeyi sevdiğim için amfi ve mid takımı da satın aldım yine onun için amfi sigortası ve amfinin güç hattını güzelce izole ederek çektim.
WhatsApp Image 2020 09 26 at 003139 1

WhatsApp Image 2020 09 26 at 003141

Bir süredir paylaşım yapmamıştım arabayı bitirdim sayılır. Göstergedeki ampulleri de değiştirdim, silecek suyunun müşirini de temizledim onun ikaz lambası da yanmaya başladı. Ayrıca 4wd lambası da çalışmıyordu müşirden kablosu kopmuş onu da lehimledim ve faal hale getirdim.
WhatsApp Image 2020 11 12 at 171326 1

Ayrıca bir de tavan sepeti yaptım boyadım ve led ışıkları da üzerine bağladım

WhatsApp Image 2020 11 12 at 171326 WhatsApp Image 2020 11 12 at 171324 1 WhatsApp Image 2020 11 12 at 171325

Aracım kısa şase olduğu için bagajı çok küçüktü, bir de lpg olunca iyice yer kaplıyordu. Bende lpg tüpünün altına takım çantası, çaydanlık gibi malzemeler koyabilmek için sacdan sandık gibi birşey büktürdüm boyayıp aracıma taktım, bagaj dağınık olduğu için fotoğrafta biraz gereksiz gibi görünse de şimdi bagajımı düzenledim altına gerekli malzemeleri de koydum güzel oldu
WhatsApp Image 2020 11 12 at 171321 WhatsApp Image 2020 11 12 at 171356

Yeni aldığım Mercekli Led farlarımın da montajını ve ayarını yaptım çok güzel durdular, diğer arabaların gözünü alacak mı diye iki araba test ettik arkasından gittim göz almıyordu, karşı karşıya da geldik yine almadı. Zaten mercekli olduğu için önümdeki arabanın bagaj kapağını bile tam aydınlatmıyor direk yere bakıyor. Gece aydınlatması olarak kısaları çok güzel fakat uzunları biraz daha iyi olsa çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
WhatsApp Image 2020 11 12 at 171323 1

Ön tamponun boyası da çok iyi değildi bazı yerlerini siyaha boyamışlardı hoş durmuyordu onu da zımparalayıp kendi rengine tekrar boyadım
WhatsApp Image 2020 11 12 at 171323

Stepneyi de biraz yukarı aldım çok daha güzel durdu, stepnenin arkasında fren lambalarınınarasında normalde makyajlı kasalarda plastik bir parça oluyordu benim makyajsız kasa olduğu için yoktu, almak istedim stoplarla birlikte 1500tl fiyat istediler bu da baya ço kgeldi, bende mat siyah folyo alıp sol stobun yanına folyo çektim bence hoş oldu. Plakalarımı da ikamet adresim olan Ankara plaka bastırdım, arka plakayı da kare plaka yaptırıp bagaj kapağına aldım, plaka yerine de küçük beyaz led bar taktım onu da geri vites lambalarına bağlayacağım.
WhatsApp Image 2020 11 12 at 171325 1

Tavan sepetimin montajını da yaptım, ayrıca birkaç da sticker bastırdım onları da yapıştırdım
WhatsApp Image 2020 11 12 at 171324

Önündeki büyük krom koruma demirini de çıkarttım yerine daha küçük bir koruma demiri taktım, yakıştığını düşünüyorum. Büyük kısımlarını tamamladıktan sonra ormana geziye çıktım arazi performansı güzel zaten defrasniyel kilitli olduğundan pek kalacağını düşünmüyorum.

WhatsApp Image 2020 11 12 at 171322 1 WhatsApp Image 2020 11 12 at 171321 1

Araba genel hatlarıyla bitmiş oldu, Fakat motorda çözemediğim bir sorun var aracım çiğ yakıt atıyor bujilerimi 2 kez değiştiridm sıfır taktığım buji de söktüğümde kararmış olarak çıkıyor. Oksijen sensörlerinin ömrü 30.00km olduğu için yeni oksijen sensörü alıp taktım pek birşey fark etmedi. LPG ayarı yaptırdım o da fark etmedi zaten benzinde de aynı şekilde. Yakıt olarak 105tl lik (Lpg yi 3.76 dan alıyorum) 1 depo lpg ile 176 km yol yapmış oldu yaklaşık 60 krş gibi, bunun 30km si zaten ormana çıktığımda 1. 2. vitesde yavaş yavaş yaptı yakıt konusudna fena değil yaktığı benzini de hesaplayınca yaklaşık km de 70 krş gibi bir yakıt tüketimi olduğunu düşünüyorum. Fakat çiğ yakıt konusunu çözebilsem çok daha güzel olacak

Yeni aldığım Mercekli Led farlarımın da montajını ve ayarını yaptım çok güzel durdular, diğer arabaların gözünü alacak mı diye iki araba test ettik arkasından gittim göz almıyordu, karşı karşıya da geldik yine almadı. Zaten mercekli olduğu için önümdeki arabanın bagaj kapağını bile tam aydınlatmıyor direk yere bakıyor. Gece aydınlatması olarak kısaları çok güzel fakat uzunları biraz daha iyi olsa çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 633341

Ön tamponun boyası da çok iyi değildi bazı yerlerini siyaha boyamışlardı hoş durmuyordu onu da zımparalayıp kendi rengine tekrar boyadım
Ekli dosyayı görüntüle 633340

Stepneyi de biraz yukarı aldım çok daha güzel durdu, stepnenin arkasında fren lambalarınınarasında normalde makyajlı kasalarda plastik bir parça oluyordu benim makyajsız kasa olduğu için yoktu, almak istedim stoplarla birlikte 1500tl fiyat istediler bu da baya ço kgeldi, bende mat siyah folyo alıp sol stobun yanına folyo çektim bence hoş oldu. Plakalarımı da ikamet adresim olan Ankara plaka bastırdım, arka plakayı da kare plaka yaptırıp bagaj kapağına aldım, plaka yerine de küçük beyaz led bar taktım onu da geri vites lambalarına bağlayacağım.
Ekli dosyayı görüntüle 633342

Tavan sepetimin montajını da yaptım, ayrıca birkaç da sticker bastırdım onları da yapıştırdım
Ekli dosyayı görüntüle 633343

Önündeki büyük krom koruma demirini de çıkarttım yerine daha küçük bir koruma demiri taktım, yakıştığını düşünüyorum. Büyük kısımlarını tamamladıktan sonra ormana geziye çıktım arazi performansı güzel zaten defrasniyel kilitli olduğundan pek kalacağını düşünmüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 633345 Ekli dosyayı görüntüle 633346

Araba genel hatlarıyla bitmiş oldu, Fakat motorda çözemediğim bir sorun var aracım çiğ yakıt atıyor bujilerimi 2 kez değiştiridm sıfır taktığım buji de söktüğümde kararmış olarak çıkıyor. Oksijen sensörlerinin ömrü 30.00km olduğu için yeni oksijen sensörü alıp taktım pek birşey fark etmedi. LPG ayarı yaptırdım o da fark etmedi zaten benzinde de aynı şekilde. Yakıt olarak 105tl lik (Lpg yi 3.76 dan alıyorum) 1 depo lpg ile 176 km yol yapmış oldu yaklaşık 60 krş gibi, bunun 30km si zaten ormana çıktığımda 1. 2. vitesde yavaş yavaş yaptı yakıt konusudna fena değil yaktığı benzini de hesaplayınca yaklaşık km de 70 krş gibi bir yakıt tüketimi olduğunu düşünüyorum. Fakat çiğ yakıt konusunu çözebilsem çok daha güzel olacak

Ekli dosyayı görüntüle 633341

Ekli dosyayı görüntüle 633340

Ekli dosyayı görüntüle 633342

Ekli dosyayı görüntüle 633343

Ekli dosyayı görüntüle 633345 Ekli dosyayı görüntüle 633346

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR