Nissan veya Diğer Pick - Uplar 1 Milyon Km. Yapar mı.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tuncel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,358

tuncel

Kamp I
Yer
ANTALYA
NİSSAN VEYA DİĞER PİCK UP'LAR SERVİS BAKIMLARI GÜNÜNDE YAPILDIKTAN SONRA MOTOR REKTEFİYE OLMADAN 1 MİLYON KM YOL YAPARMI ? ??? GENELDE ARAÇLAR 200 BİN KM DEN SONRA REKTEFİYE OLUYOR BU KULLANIMLAMI ALAKALIDIR ???

Etiketler
Ynt: Nissan veya Diğer Pick - Uplar 1 Milyon Km. Yapar mı.?

Örnek doğrumu tam oturuyomu bilmiyorum ama bizim şirkette kullandığımız seat toledo tam olarak 275.000 kmde ve 150.000 lik kısmı sanırım lpg ile yapıldı ve bakımları hariç hiçbir sorunuda yok ,daha önce kendi kullandığım reno 9 da 200.000 deydi ve lpg li idi ve sorun yoktu ,burda bu işi iyi bilen üstatlar var ama bence 200.000 km çok düşük motor reftekiyesi için.

200 bin aslında cok düşük bir kö dir rektefiye için ama hatalı kullanımlar sonucu yada bakımsızlık yada yağ yakıt gibi etkenlerden bahsettiğiniz km lerde rektefiye gören araçlar var

sorunuzua gelince ülkemizde s anmam ama yurt dışında rahat 500 bin km bulur aracın sorunsuz gitmesi uykum bakılır ve kullanılırsa

geçmiş zaman yaşanan birşeyi kısaca anlatayımda beni anlamaya calışın .) bir kamyon firmasına aracın s ahibi geldi ve aynen şunları dedi aracım yokuş yukarı 3 vitesde bayılıyo sorunmu var dedi baktılar araca gayet iyi dediler yahu dedi yalanmı söyleyeceğim cekmiyo işde dedi servis müdürüde şaşırdı ve dediki tonaj kaçta iken cekmiyo adamdaki cevap aynen şöyle 35 veya 40 ton attığımda gitmiyo .)))) tonajı ise 18 ton aracın

EVET ANLADIM ÜNAL BEY ARACI ÇOK FAZLA ZORLAMAMAK GEREKİYOR . BENİM ASIL ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ARACIMIZIN YAĞINI SUYUNU ZAMANINDA DEĞİŞTİRİP HAFİF OFF ROAD YAPARSAK MOTOR KAÇ KM GİDER

Başta dizelleri benzinli motorlarla karşılaştırmamak gerek, ticari amaçlı dizel motorlar zaten uzun ömürlü olmak için tasarlanmıştır aksi takdirde ekonomik olmazlar zaten.
Benzinli bir aracın ömrü 300-400 bin km ise dizel aracın ömrü çok daha yüksektir. Ticari olsun, olmasın zaten bir aracın motoruna 100-150 binde rektifiye yapıyorsanız o aracı atın bence. Üreticiler binek araçlardaki motorları bile en az 250-300 bin km (yaklaşık 10-12 yıl) ekonomik kullanım ömrü olacak şekilde araç tasarlamaktadır.

Motordaki aşınmayı hızlandıracak faktörleri azaltmaya ne kadar dikkat edilirse ömür de o kadar uzar. Havadaki toz, nem, yakıt kalitesi, yağın kalitesi, kullanım tarzı, periyodik bakımlarının düzenli yapılması, gibi faktörler ömrü etkiler. Tabii ki sürekli sıkışık trafikte kullanılan bir ticari taksi ile uzun yolda sakin kullanılan bir aracın ömrü aynı olmayacaktır.

Ayrıca aracın max tork devrinin ne kadar düşük olduğu, turbonun devreye girme zamanı gibi teknik konular da motor ömrünü etkiler.

Hal böyle olunca benzinli bir araçta 400-500 bin, dizel motorlu bir ticari araçta, 1 milyon km motor ömrü bence makul.

tuncel' Alıntı:
EVET ANLADIM ÜNAL BEY ARACI ÇOK FAZLA ZORLAMAMAK GEREKİYOR . BENİM ASIL ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ARACIMIZIN YAĞINI SUYUNU ZAMANINDA DEĞİŞTİRİP HAFİF OFF ROAD YAPARSAK MOTOR KAÇ KM GİDER
Bence off road yapan bir araç 1 milyon km gitmez ve aracın ömrü pilotun becerisine off road yapılan coğrafyaya, açataki off road ekipmanlarının (şnolkel, vinç) bulunup bulunmadığına göre değişir.

tuncel' Alıntı:
NİSSAN VEYA DİĞER PİCK UP'LAR SERVİS BAKIMLARI GÜNÜNDE YAPILDIKTAN SONRA MOTOR REKTEFİYE OLMADAN 1 MİLYON KM YOL YAPARMI ? ??? GENELDE ARAÇLAR 200 BİN KM DEN SONRA REKTEFİYE OLUYOR BU KULLANIMLAMI ALAKALIDIR ???

Tamamen büyük harfler ile yazmamanızı rica ediyorum.

aracım km ömrünün off road ile direk alakalı olacağını düşünmüyorum.aracın hızlı gidip gitmemesi değil de daha çok yüksek yada düşük devirle kullanımı ile alakalı olacaktır.arazideki düşük vites ve düşük hız aracı uygun devirde kullandıktan sonra sorun olmayacaktır.snorkel kullanımı motor önrünü uzatacaktır.

bir belgeselde izledim Toyotaların bakımlarının düzenli yapılması, ve uygun yağın kullanılması halinde 1.400.000 Km yaptığı söyleniyor
türkiyede de toyotaların 450.000 ila 500.000 yaptığını biliyorum

Biryerde okumuştum ilk çıkan MARATON otobüler varya Bafra - Ankara çalışan bir otobüs kapak açmadan ikibuçuk milyon evet 2.500.000km yol yapmış ve makine TEMSA tarafından sergi için alımış.Bir arkadaşım 87 model 4x4 Toyota çift kabin kamyoneti resmen asfat'a bastırmadan kullandı inanın ağır off rooad yapanlar arabalarına okadar zorluk yaşatmaz (orman işi yapardı kesim dikim ) 500.000km de sattı yaptığı sadece yağ - su - filtreler.
Bende Fiat scudo arabamı kotağı açıp yürüttüm yağına suyuna hiç bakmadım sadece triger kayışı ve her 7000km de yağ ve filtreleri değiştim (yağ castrol filtre yan sanayii) 400.000km yaptım hala sorunsuz bir makineydi 1,9 D idi sadece kırsal motorin kullandım, sattığım zaman 80 litre mazotla 1200km yol yapıyordu alan arkadaş teşekkür ediyor.Aynı arabaya 50.000 de motor yaptıranda var.Olay tamamen bakım ve kullanıcıda.
Kalın sağlıcakla.

Arabanız montaj hattında kayarken, televizyonda milli maç varsa mesela...
Veya tamda Cuma öğleden sonra normal vardiyada montaj yapılan bir motor olursa...

Ha ha Toyota değil kralı olsa, sonuçta montajı yapan abinin birkaç somunun torkunu tutturamamasına bakar.

Tabi ki doğru bakım ve kullanım ile milyon yapılması çok mümkündür.

araçların bakımı için servise götürsek bir türlü götürmesek bir türlü servisler araç bakımlarında çok fahiş fiyatlar istiyorlar bunun yanında filitrelerin orjinallerinide sanayide bulmak çok zor hava yağ ve mazot filitrelerinin yan sanayi ürünlerini kullanmanın araca ne gibi zararı olurki orjinal filitreleri servis dışında bulabilirmiyiz ?

alihay' Alıntı:
bir belgeselde izledim Toyotaların bakımlarının düzenli yapılması, ve uygun yağın kullanılması halinde 1.400.000 Km yaptığı söyleniyor
türkiyede de toyotaların 450.000 ila 500.000 yaptığını biliyorum
yapar ali kardesim toyota yapar....benim aracım 455 binde su an ve tık yok masallah....düzenli bakımda her türlü yapar ben buna eminim...

aslanaybars' Alıntı:
yapar ali kardesim toyota yapar....benim aracım 455 binde su an ve tık yok masallah....düzenli bakımda her türlü yapar ben buna eminim...

maaşallah aslan bey, tyt cı olmak bir ayrıcalık biz çok şanslıyız, hakedeni övmek lazım (övmeke sayılmaz gerçekler bunlar ;D) iyi geceler

Merhaba arkadaşlar,
Yukarda yazdığım gibi bundan önceki arabamı sadece triger kayışı değişimi için servise bıraktım, bir teneke castrol yağ alıp her 7000 km de mazot, hava, yağ filtrelerini değişirdim.
Yağ için servise hiç gitmedim.2000 de hava filtresi serviste eski para 40 milyon idi ben yan sanayi olarak üç filtreyi 15 milyona aldım, arabayı satmadan üç gün önce ise yağ ve filtreleri değiştim 25.00 TL verdim.Bu güne kadar çok çeşitli arabalarım oldu hiç bir arabama hiçbir şekilde koruyucu katkı maddesi ilave etmedim.Mazot ve yağ haricinde 1 gram katkı benim hiçbir aracıma koyulmadı.Bu araç hariç mazotlu tüm arabalarımda ısrarla kırsal mazot kullandım.
Şimdiki araba renger hava filtresini değişmek zorunda kaldım 152.00TL mazotu sordum kdv dahil 240.00TL dediler.Bakalım mantıklı bir yan sanayii bulup kullanmak lazım.
Araba zorlanmadan bakımları zamanında yapılırsa bence günümüz teknolojisi ile üretilmiş her araba 1 milyon km yi geçer.Yetrki bakımları zamanında yapılsın.
Kalın sağlıcakla.

tuncel' Alıntı:

Yapar..Karayollarına nissan çift kabin pick-uplar alındı 88 demi tam bilmiyorum ..resmi araç olduğu için yağı suyu genelde tam bakılır..ve her günde en az 100-150 km yaparlar..km.leri 800-900 bin lere dayanmıştı..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Geri