Niva - Vitara - Samurai Arasında Kaldım. Tavsiyelerinizi Bekliyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EgeAyhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,571

Yazma imkanı olmayanlar için tek tıkla cevap :)

• Vitara

Kullanılan: 6 75.0%
  • Samurai

Kullanılan: 1 12.5%
  • Niva

Kullanılan: 1 12.5%

• Kullanılan toplam oy
    8

EgeAyhan

Yeni Üye
Evet ustalarım, abilerim, kardeşlerim..

İkinci konum ve artık araba almaya çok yaklaştım. İlk arabam ve uzun süre yoldaşım olacak bir araç almam gerekiyor yani seçimimi çok iyi yapmam gerekiyor. Kafamda hiç soru işareti kalmaması adına bilginize danışmaya ihtiyacım var. Pişman etmez bu araçların hiçbiri, biliyorum fakat en ufak bi keşkem olmasını istemiyorum :smiley:. Kısaca sorularım şunlar:

1. Bu aracı şehir içi, şehirler arası, kamp ve off road olarak; %50 şehir içi %30 şehirler arası %20 de off-road , kamp gezileri adına kullanmak niyetindeyim. Bu koşullarda hangi aracın bana faydası daha çok olur ?

2. Öğrenciyim cebim her zaman dolu değil. Yakıt açısından hangisiyle bu koşullarda daha rahat ederim ?

3. Önerdiğiniz aracı alırken nelere dikkat etmeliyim (kaç yılı , hangi model gibi gibi...)

Eğer bilginiz/tecrübenizle beni aydınlatabilirseniz çok minnettar olurum. Umarım yakın zamanda arabamın arkasına GEZENBİLİR OFF-ROAD yazıp sizinle gezilere gelmek nasip olur :smiley:. Şimdiden okuyan herkese teşekürler.

Not: Bütçem maksimum 25.000 tl olacak ve lpg ile kullanmayı düşünüyorum..

Etiketler

Bunun farkındayım fakat zaten bunların arasından bütçemi en az zorlayacak olandı sorum. Sanayi konusuna gelince , otomotiv mühendisliği öğrencisiyim tecrübe edinmek ve ustalarla tanışmak beni mutlu eder.

Hayat tecrübesi kazanmak icin guzel bir yontem (dalga gecmek icin yazmadım ciddiyim) ama maliyeti yuksek olacaktır.
Ben de makine mühendisiyim , sanayi sitelerinde gorecekleriniz size mesleki olarak bisey katmaz ..... Serefsizlik 101 , yalan 203 , bilgisizlik 102 , cahillik 305 , hırsızlık pişkinlik dersleri olsa okulda faydalanırdınız ama.
Ben sİzin yerinizde olsam 2-3 yasinda temiz duster alırdım. Emin olun 3 yıllık sahip olma bedeliniz digerlerinden cok daha dusuk olacaktır.

Uzerinden geçmiş ama yine de hortlatayım ; ) 7 sene 93 model 3 kapı vitara kullanan ve vitarayı sattıktan sonra 3 sene 2008 BMW 1,16 kullanan, bmw yi satıp tekrar 1990 model 3kapı vitara alan( 17.08.2018 iki gun önce) biri olarak yazayım :smiley: Öncelikle amacınız şehir içi %50 yazdıgınız için sizi yormayacak araç bakmanız lazım. Bunun için hidrolik direksiyonlu 90-93 arası vitara öneririm.Ben 93 vitaramla 7 sene hergün işe gittim geldim. Her hafta sonu dağa , araziye çıktım. toplamda araca harcadığım belki 7 sene boyunca(modifiye dahil) 7 bin tl dir. Normal araç bakımlarının kaça patladığını bilmem biliyor musunuz? 20bin km bakımı minimum 650 TL..BMW gibi araçlar için her bakıma 3000 TL den aşağı vermedim..Eğer yagını suyunu düzenli kontrol ederseniz arazi aracınız sizi çok zorda bırakmaz..Bu biraz da merak ve zevk işi..aradığınız aracı buldugunuzu umar iyi günler dilerim.

Evet ustalarım, abilerim, kardeşlerim..

İkinci konum ve artık araba almaya çok yaklaştım. İlk arabam ve uzun süre yoldaşım olacak bir araç almam gerekiyor yani seçimimi çok iyi yapmam gerekiyor. Kafamda hiç soru işareti kalmaması adına bilginize danışmaya ihtiyacım var. Pişman etmez bu araçların hiçbiri, biliyorum fakat en ufak bi keşkem olmasını istemiyorum :smiley:. Kısaca sorularım şunlar:

1. Bu aracı şehir içi, şehirler arası, kamp ve off road olarak; %50 şehir içi %30 şehirler arası %20 de off-road , kamp gezileri adına kullanmak niyetindeyim. Bu koşullarda hangi aracın bana faydası daha çok olur ?

2. Öğrenciyim cebim her zaman dolu değil. Yakıt açısından hangisiyle bu koşullarda daha rahat ederim ?

3. Önerdiğiniz aracı alırken nelere dikkat etmeliyim (kaç yılı , hangi model gibi gibi...)

Eğer bilginiz/tecrübenizle beni aydınlatabilirseniz çok minnettar olurum. Umarım yakın zamanda arabamın arkasına GEZENBİLİR OFF-ROAD yazıp sizinle gezilere gelmek nasip olur :smiley:. Şimdiden okuyan herkese teşekürler.

Not: Bütçem maksimum 25.000 tl olacak ve lpg ile kullanmayı düşünüyorum..

Merhaba,

Öncelikle söz konusu araçlar hakkında yukarıda yazıldığı gibi öğrenci açısından pek uygun olduğunu düşünmemek deyim. Lakin bu demek değil ki öğrencilerin hepsi ufak bir dizel arabaya binecek. Öğrencilerin gelir seviyeleri ailelerin gelir seviyeleri ve yaşam tarzları farklılık gösterdiği gibi alınacak araç için öğrencinin öncelik listesi ve buna bağlı fedakârlık algısıda seçilecek araç için önemli bir etken. Şayet maddi imkanlarınız bu tarz araçlara düzenli binmeye el verişli ise, üç araç arasından tercih yaparken taleplerinize en net sonuçları verecek aracı tercih etmelisiniz.

Niva: Düzenli bakım görmüş ve bilinçli bir kullanıcı tarafından kullanılmış bir Niva genel olarak sorun çıkartması imkansız sayılacak bir arazi aracıdır. Şehir için kullanımı rahat ve konforlu değildir. Kol açma cam indirme gibi ufak ve gereksiz sorunları kronik olarak yaşamanız mümkün. Motor ısısını aşırı derecede içeri veren bir araçtır. Yakıt olarak LPG dahil kullanılsa şehir içinde pek ekonomik olduğunu söylenemez. Zaman, zaman trafikte sağından solundan yaşı itibari ile gacır/gucur ses çıkartmaktadır. Bakımları yapıldığı sürece yolda bırakmaz lakin yolda kullanıcısına rahat bir kullanımda yaratmaz.

Samurai: Yine Niva gibi genel olarak bakımları yapılma ve bilinçli bir kullanıcı altında sorunsuzluğu söz konusu olan arazi araçlarından bir tanesidir. Yakıt konusunda Nivadan daha ekonomik parça konusunda biraz daha pahalı sayılabilir. Kullanımı nivadan daha konforlu ve stabildir. Yaşı gereği nivada olduğu gibi ufak defek parçalardan sorun çıkarta bilir lakin bu parçalar aracın hayatı parçaları değil tuş ve benzeri iç aksam konularıdır. İçeri motor sıcaklığı verme gibi bir huyu yoktur. Görsel olarak üzerine oynama yapmaya ve makul fiyatlara hoş araç tarzları çıkartmaya müsait bir arazi aracıdır. Pek bir canı olmadığı için ağır arazi şartlarında öncü araç olmadığı sürece sorun yaşayabilir. Yolda kalmaz ama yolda açamaz. Buna rağmen palet zincir gibi ekler ile ağır arazi şartlarında dahil fiyatına göre çok ama çok daha değerli araçları üzdüğü görünmüş ve kanıtlanmıştır. Kısacası özünde bir öğrenciye nivadan daha uygun bir tercih olacaktır.

Vitara: Samurai ve Niva'a kıyasla daha rahat bir kullanımı olan şehir içine daha yatkın olmasına rağmen arazi kullanımında da kullanıcısını üzmeyecek kabiliyete sahip olan bir arazi aracıdır. Aynı zaman diğer araçlarda yazdığım gibi bakıma ve kullanıcıya bağlı olarak sorunsuz tabir edilecek arazi araçları sınıfta yer almaktadır. Japon araçlarının tamamı işin esasında aşırı sorunsuz araç sınıfında yer almakta lakin işçilik kalitesi olarak diğer markalara kıyasla biraz alt seviyede sayılmaktadır. Yakıt konusu olarak öğrenci için en ideal araç Samurai olduğunu düşünsem de bir diğer seçenek gelire bağlı Vitara olabilir. Hafta sonları arkadaşlar ile doğa gezileri yapmaya kız arkadaş ile plaja inmeye müsait bir araçtır kendisi. İç ve bagaj hacmi 5 kapılı versiyon tercih edilerek ihtiyaca bağlı olarak arttırılabilir. Bence gerek yok ama diğer araçlardan artı bir kısmı da 5 kapılı versiyonunun olması. Kişisel düşüncem Samurai kadar uygun bir fiyata görsel olarak hoş sonuç elde edilemediği yönünde lakin diğer açılardan Samuraiden daha iyi bir tercih olacaktır.

Özünde üç araç modeli de sorunsuz ve güvenilir araçlardır lakin yaşları gereği gözden kaçan ve iyi bakılmamış bazı parçalar kullanıcısına sorun çıkartabilir. Yinede büyük masrafları söz konusu olmadığı gibi biraz işten anladıktan sonra hafta sonu kendi el emeği ile tamir edilmesi muhtemel dertler açacaklardır. Kişisel düşüncem olarak gerek görsel gerek yakıt açısından Samurai'nin öğrenci için daha ideal olduğundan yana buna rağmen imkan var ise Vitarada tercih edilebilir.

Ustanı getir baksın gibi araç satmaya çalışan kişilerin araçları %95 ihtimal ile sorunlu araçlardır. Alacağınız aracı iyi bir servise/ustaya gösterdikten sonra almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla.

KEY2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR