NİVA YAKIT TÜKETİMİ İÇİN ACİL YARDIM. İFLAS EDİYORUM.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ümit Yaşar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,325

Ümit Yaşar

Hayat yaşayınca güzel...!
Yer
ERZURUM
1 mayısta bir ölçümde ben yaptım.
Depo kapağında taşıncaya kadar benzini doldurdum. 100 km asfaltta 25 km arazide kullandım. Araçta 2 kişiydik. Dönüşte yine kapaktan taşıncaya kadar benzini doldurttum ve 16 lt aldı. Yakıt tüketimi 12.8 lt.
Aracı çoğunlukla asfaltta şehir dışı 85km hızda sürdüğüme göre tüketim çok fazla.
Aracım 94 model .
(Karbüratör sıfır değişti. Lastikler OK 144. Bujiler sıfır. Subap ayarı sıfır.) Tüm bunları göz önünde bulundurarak yakıt tüketimini azalta bilmek için daha ne yapabilirim.
Görüşlerinizi bildire bilirseniz çok sevinirim.

Etiketler
Ynt: NİVA YAKIT TÜKETİMİ İÇİN ACİL YARDIM. İFLAS EDİYORUM.

Devirli kulanmak %40 kadar arttırıyor tüketimi. Birde devirsiz kullanımla ölçüm yapmanızda yarar var. Sanırım makul değerler yakalayacaksınız.

Zaten 5. viteste 2300 devirde 80-85 km hızda kullanıyorum. Daha düşük devirde de gitmiyor. 4. vitesi istiyor.

süperya yakıt çok normal benimki 15 lt yakıyor 1990 model gaz 17 lt yakıyor

benim araçta 90 model 100 km de 11/12
litre lpg yakıyor araç elektronik ateşleme hız 100/110/120 değişiyor ve yakıtım normal diyorum..

benim araçta 90 model 100 km de 11/12 litre lpg yakıyor araç elektronik ateşleme hız 100/110/120 değişiyor ve yakıtım normal diyorum..
Tamam da benim araç benzini 13 lt yakıyor. Yukarıda yazmadım ama lpg yi 100 km de 18-19 lt yakıyor. Neden bu kadar çok yaktığını hala çözemedim. Yılbaşına kadar lpg 100 km de 13-14 lt, benzin 8-9 lt idi.

Ümit Yaşar' Alıntı:
benim araçta 90 model 100 km de 11/12 litre lpg yakıyor araç elektronik ateşleme hız 100/110/120 değişiyor ve yakıtım normal diyorum..
Tamam da benim araç benzini 13 lt yakıyor. Yukarıda yazmadım ama lpg yi 100 km de 18-19 lt yakıyor. Neden bu kadar çok yaktığını hala çözemedim. Yılbaşına kadar lpg 100 km de 13-14 lt, benzin 8-9 lt idi.
okey aynen benimkide seninki gibi yakıyor

Lada Niva için normal sarfiyat.
En az yakmak için devamlı en yüksek vitesle gitmek lazım.

yyakıtınız bence gayet normal benim ladayla 18-20 lt yaktıgımı biliyorum 500 km yolu 1,6 ladayla 175 tl lik gazla gittim aynı yolu 3 ay sonra 2,5 piçk up la gittim 1000kg yük full 120 tl mazot yaktı lada biraz yakıtlı araba ama sizin tüketim gayet normal

Ynt: Niva Yakıt Tüketimi İçin Acil Yardım. İflas Ediyorum.

bende o sevyeye düşürmeye ugraşıyorum 17lt yakıyor birde 2003

ben aracı satalı tam 1,5 yıl oldu ve aracı alan kişi ile halen görüşüyorum. aracı alan arkadaştada 88 niva vardı.90 model yeni topladığım ve 1 yıl kullandıkdan sonra satma kararı aldığım nivamı ona teslim ettim aracı sattıktan bir zaman sonra beni aradı ve yakıt konusunda arabanın çok az yaktığını söylüyordu.10 - 11 lt lpg ile 100 km çok ideal bir yakıt 1600 4 ileri bi araç için.platinium buji ve tofaşın kartal serisinin elektronik ateşleme bobin ve distribütörü takılıydı ve yakıtınıdan memnundum...,

Sonuçta bir arazi aracı, varıpta 10 lt nin altında yakıt talep edemeyiz. :eek: bence normal. ;)

merhabalar Hasan beyin tavsiyesi çok doğru tekerleri küçültmek ve inceltmek gerekli. sebepleri malum...

şimi 1.6 niva 2.5 dizel pick up lardan fazla mı yakıyor bi de pikap yüklü demiş abimiz?

- arazi kullanımı hiç yapmadan ölçüm yapın arazide koşullara gore 20 de yakar 30 da.
- 100 km ölçüm yapmak için çok kısa mesafe en az 300 yapin hatta birkaç depo toplamını ölçün
- devqmlı 4 çeker 25 yaşında karbürtörli niva hem de 110-120 gibi suratlerde 11-12 lt lpg yakamaz bence bi hesap hatası var

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri