O Araç Bu Karavanı Çeker Mi? Sorusuna Yanıt :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 503
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 246,596
merhaba
karavan keyfine 750altı bir karavan alarak katılmaya karar verdik ama
şu anda 2010 model mercedes C180 kompresor amg(benzin-lpg)araç var.
bu araç ile olmaz diyenler var.
bunu satıp 2008-9 model CRV 2.0 benzin lpg alsam daha mı iyi olur?
towcar.info sitesine baktım arada çok fark gibi gelmedi bana. tam olarak da anlamadım. hatta c180in puanı yüksek olduğu yerler de var.
yardımcı olursanız sevinirim.

(c180 tabiki biraz alçak bir araç doğada altı yüksek araç mutlaka farklı olacaktır, ama karavan çekilmez diyorsanız mecbur değiştireceğim)
Merhaba
750 kg karavan çekersiniz, dikkat etmeniz gereken arabanızı sol veya sağ kapı içinde bir etiket vardır orada aracın ağırlığı ve katar ağırlığını görürsünüz. Bunların arasındaki fark sizin çekiş kabiliyetinizdir. Hesapladığınız rakamın % 80 i emniyetli çekiş için yeterli olur. Ayrıca yerli karavan alacaksanız gerçek 750 altı olduğuna dikkat edin 750 diye alıp 1000+ olduğunu gören çok oldu
İyi günler dilerim

merhaba
karavan keyfine 750altı bir karavan alarak katılmaya karar verdik ama
şu anda 2010 model mercedes C180 kompresor amg(benzin-lpg)araç var.
bu araç ile olmaz diyenler var.
bunu satıp 2008-9 model CRV 2.0 benzin lpg alsam daha mı iyi olur?
towcar.info sitesine baktım arada çok fark gibi gelmedi bana. tam olarak da anlamadım. hatta c180in puanı yüksek olduğu yerler de var.
yardımcı olursanız sevinirim.

(c180 tabiki biraz alçak bir araç doğada altı yüksek araç mutlaka farklı olacaktır, ama karavan çekilmez diyorsanız mecbur değiştireceğim)
Aracınız 750 kg altı bir karavanı sorunsuz çekebilir. CRV dört çeker olduğu için ekstrem durumlarda örneğin yer ıslakken daha iyi tutuş sağlar. Dik rampalarda daha kolay kalkış yaparsınız. Motoru da biraz daha büyük. C180 den iyidir ama arada öyle çok bir fark da olmaz.

Merhaba ,

Yazılanları detaylıca okudum,bazıları kafaı karıştırdı bazıları şüphed bıraktı,ilk karavanımız olacak içi azıcık geniş konforlu olsun istediğimden adria aviva 472 pk almayı planlıyorum,karavan 1070 kg üstünde tüm donanımlar var 1300 kilolarda şu anda üstündekilerle .

Aracım mercedes glb aşağıda değerlerini ekledim.163 bg @ 5500 dev/dak,lt başına güç 122.4 bg/Lt, tork 250 Nm @ 1620-4000 dev/dak 184.39 lb.-ft. @ 1620-4000 dev/dak .

Bu araba ile daha önce hiç çeken olmamış serviste yaptırdım çeki demirini,fan değişti arkadaki demir değilşti baya emniyetli yaptılar.

Siz deneyimli arkadaşlardan bilgi alabilir miyim ?

Arabam da yıpranmasın ,bende demotive olmayayım ilk karavan tecrübemden istiyorum.

Bir diğer seçenek de ilk olsun deneme olsun diye büstner 415 tk ile başlamak daha hafif diye .

Ne önerirsiniz?

Tek tavsiyem görmeden, içine girmeden hic bir karavanı almayın.
Aldıktan 3 gün sonra satışa konan karavanlar oluyor.

Merhaba ,

Yazılanları detaylıca okudum,bazıları kafaı karıştırdı bazıları şüphed bıraktı,ilk karavanımız olacak içi azıcık geniş konforlu olsun istediğimden adria aviva 472 pk almayı planlıyorum,karavan 1070 kg üstünde tüm donanımlar var 1300 kilolarda şu anda üstündekilerle .

Aracım mercedes glb aşağıda değerlerini ekledim.163 bg @ 5500 dev/dak,lt başına güç 122.4 bg/Lt, tork 250 Nm @ 1620-4000 dev/dak 184.39 lb.-ft. @ 1620-4000 dev/dak .

Bu araba ile daha önce hiç çeken olmamış serviste yaptırdım çeki demirini,fan değişti arkadaki demir değilşti baya emniyetli yaptılar.

Arabam da yıpranmasın ,bende demotive olmayayım ilk karavan tecrübemden istiyorum.

Bir diğer seçenek de ilk olsun deneme olsun diye büstner 415 tk ile başlamak daha hafif diye .

Ne önerirsiniz?
Çeker. İçiniz rahat olsun.

Merhaba ,

Ne önerirsiniz?
Çeker çekmesine de dik yokuşlarda , biraz AAHH çeker..
Şaka bir yana 250 nm iyiye yakın bir tork.
Fakat 1300 Kg. lık karavan için, dikkatli sürülmesi gerekir.
Bende hem 140 HP Ford Kuga var, hem de 1.3 Multijet Doblo.
Yıllar önce 1080 Kg.lık bir karavanı Sakarya'dan almaya gittim.
Kuga alışkanlığı ile devemlı bastırdım düzde, yokuşta..
Bir ara farkettim ki
eksozdan kıvılcımlar çıkıyor. !!!

Araç otomatik ise, yokuşlarda manuel vitese alın ve
stabil bir sürüş yakalayın.
Göründüğü kadarı ile imkanlarınız geniş,
bu nedenle önerim daha hafifbir karavanla,
bu güzel dünyaya adım atın.
Bu işte biraz ustalaşınca,
daha büyük/ağır karavan.

Güzel günlerde kullanın.

Merhaba
750 kg karavan çekersiniz, dikkat etmeniz gereken arabanızı sol veya sağ kapı içinde bir etiket vardır orada aracın ağırlığı ve katar ağırlığını görürsünüz. Bunların arasındaki fark sizin çekiş kabiliyetinizdir. Hesapladığınız rakamın % 80 i emniyetli çekiş için yeterli olur. Ayrıca yerli karavan alacaksanız gerçek 750 altı olduğuna dikkat edin 750 diye alıp 1000+ olduğunu gören çok oldu
İyi günler dilerim
Biraz geç oldu ama burada düzeltme yapmam gerekiyor.
2 sayı arasındaki fark çeker kabiliyeti değil.
Çıkan rakamdan arabanın taşıdığı yani istiab haddini düşmek gerekiyor. Oda yaklaşık 400-500 kg olur aracına göre.
Büyük rakam Toplam katar ağırlığı
Küçük rakam Çeken aracın ağırlığı
Bunların farkı = isdiab haddi+ Aracın çekebileceği maksimum ağırlık.
Örnek Büyük rakam 3500kg küçük rakam 1500kg
2000kg=istiab haddi(500)+Çekebileceği ağırlık(1500kg )

Biraz geç oldu ama burada düzeltme yapmam gerekiyor.
2 sayı arasındaki fark çeker kabiliyeti değil.
Çıkan rakamdan arabanın taşıdığı yani istiab haddini düşmek gerekiyor. Oda yaklaşık 400-500 kg olur aracına göre.
Büyük rakam Toplam katar ağırlığı
Küçük rakam Çeken aracın ağırlığı
Bunların farkı = isdiab haddi+ Aracın çekebileceği maksimum ağırlık.
Örnek Büyük rakam 3500kg küçük rakam 1500kg
2000kg=istiab haddi(500)+Çekebileceği ağırlık(1500kg )
Kendime düzeltme yazacağım aklıma gelmezdi.
Küçük rakam (Aracın brüt ağırlığı+ istiab haddi imiş)
Yani büyük rakamdan küçük rakam çıkınca doğru sonuç çıkıyor.

Merhabalar,

Aracım 2020 model Opel Astra 1.2 Turbo Benzinli

Manuel vites, 110 HP güç ve 195nm@2000 rpm torka sahip.

Almayı düşündüğüm karavan Adria Aviva 360DK (840kg) veya Weinsberg 390QD (860kg)

İkisinin de yüklü ağırlığı 950-1000 arası olur diye düşünüyorum. Tip etiketine baktığımızda 1195KG çeker olduğunu görüyorum. Görüştüğüm bir firma da arkada hissetmezsiniz bile dedi.

Benim derdim arabamı çok seviyorum ve değiştirmek istemiyorum. Sizce bu araçla çekmekle hata mı yaparım?

388F0028 4989 4A86 A111 49FFBED5A451

Merhabalar,

Aracım 2020 model Opel Astra 1.2 Turbo Benzinli

Manuel vites, 110 HP güç ve 195nm@2000 rpm torka sahip.

Almayı düşündüğüm karavan Adria Aviva 360DK (840kg) veya Weinsberg 390QD (860kg)

İkisinin de yüklü ağırlığı 950-1000 arası olur diye düşünüyorum. Tip etiketine baktığımızda 1195KG çeker olduğunu görüyorum. Görüştüğüm bir firma da arkada hissetmezsiniz bile dedi.

Benim derdim arabamı çok seviyorum ve değiştirmek istemiyorum. Sizce bu araçla çekmekle hata mı yaparım?
Çeker ancak rampalarda belki bir vites yerine iki vites düşersiniz. Bu da uzun yollarda sizi yorabilir. Ama keyifli de olabilir. Ben 1.5 Samara ile 850kg karavanımı keyifle her yere götürüyordum. Samara 112 Nm. Torka sahipti. Araçlarda Şanzımanın yaptığı görev karavan çekebilmeyi de sağlıyor.

Görüştüğüm bir firma da arkada hissetmezsiniz bile dedi.
Çok iddialı bir satıcı cevabı olmuş..
Yokuşta kesinlikle hissedersiniz,
o sıkıntıyı da vites küçülterek halledersiniz.
Düz yolda, satıcı cevabı doğru.

Karavanlara gelince, ikincisi yani Weinsberg 390QD (860kg) harika bir karavan.
Zannederim ilki ile fiyat farkı var,
ama karavanı bir kere alacaksınız, almışken daha iyisini alın.

Çekme karavancılık çok güzeldir, harika bir dünyaya adım atıyorsunuz.
İyi günlerde kullanmanızı temenni ederim.

Selamlar arkadaşlar ben de sizlere birşey sormak istiyorum.captur 1.3 tce otomatik araç alicam nasipse ve erba 3.75 kkaravanim var.daha önce bu araçla karavan çeken oldumu şanzıman da sorun olur mu ve ya kullanan tecrübe eden gören varsa bilgilerini paylaşırsa sevinirim..

Merhaba değerli deneyimlerini bizlerle paylaşan. Torum bilgi birikimlerini bizlere aktaran dostlar abiler hepinizi saygı sevgi ile selamlıyorum.
Bizde bir süredir hayalini kurduğumuz karavan hayalimizi hayata geçirme kararı aldık.
Aracımız Opel Astra 1.4 T Sw 140 beygir 200 ant tork
Almak istediğimiz karavan ise büyük bir araç olsun 2 çocuğumuz var ellerinizden öper.
Geniş kullanışlı olsun istedik.
Marka : Weinsberg

Model : Caraone 450 FU
Hareket Halindeki Kütle : 1210 kg

Veya

Model : Excellent 540 WFU
Hareket Halindeki Kütle : 1.338 kg

Towcar İnfo sitesinden bir inceleme yaptığımda

Maksimum ağırlıkla ilgili tavsiye​

Bu Opel ile 1400 kg kg'dan daha ağır bir karavan çekmenizi tavsiye etmiyoruz .

Bilgisine ulaşmıştım. Bu sebeple çeki Demir’i siparişi verdim.
Hafta sonu araştırma yaparken sitenizle ve sizler ile tanıştım.
Sizlerin yazdıklarını okuyunca bizim aracımıZın hayal ettiğimi karavanları çekmeyebileceğini düşünmeye başladım.

Sonuç olarak sizler deneyimlerinizle bilgilerinizle bana bir ışık okursanız yol gösterirseniz çok mutlu olurum. Önümüzdeki haftalarda karavan siparişi vermeyi düşünüyordum.
Öncelikle benim aracım ile bu karavanları gerçekten çekemeMiyim. Daha sonra bu karavanlarım emsali olacak benim aracıma uygun hangi karavanlara bakmalıyım.
Bilgi ve deneyimleriniz ışığında yardımlarınızı ihtiyacımız var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR