O Araç Bu Karavanı Çeker Mi? Sorusuna Yanıt :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 503
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 246,624
Bu noktada Araç Ağırlığı ve Torku çok bir anlam ifade etmiyor o zaman 230 torku var ki bu bir çok eski nesil benzinliden daha yüksek. Sebebi ne?

2020 itibariyle değerler değişti mi bilmiyorum ama 2013 - 2014 yıllarında güvenlik kuruluşları 4 kişilik aile otomobili için minimum 250 nm tork ortalama ise 320 nm tork gerekir diyorlardı. Buda 1.6 dizelde 250 nm 2.0 dizelde 320 nm tork değerlerine denk gelmekteydi. Şuan neredeyse satılan tüm araçlar 1.2 - 1.4 - 1.5 motorlarla turbosuz 250 260 nm tork değerleri sunabilir yapıdalar. Turbo da eklenince rakam yükseliyor doğal olarak ve buna kullanılan şanzımanlarda ciddi derecede katkı sağlıyor. Tork kısaca güç demek peki bu gücü sürekli alabilir miyiz yada bunu bize hissettirecek organ nedir oda şanzıman. Yıllarca bir çok firma kuru kavrama deyip durdu sonra baktılar ki olmuyor bundan vazgeçtiler. Şimdi ise ekstra soğutma sistemleri bile kullanıyorlar. Buna en güzel spor salonu örneği verebilirim. 1 adam 70 - 80 kg ağırlığı 1 kereye mahsus kaldırabilir. Ama indir kaldır tekrarlı haraket yapıyorsa dikkat et 20 kg ile kan ter içinde kalır acıdan çığlıklar atarak zar zor kaldırıp indirir. Araçların aktarım organları da aynıdır. Her konuda %20 kuralı vardır. Örneğin aracın kaç kg ise çekeceğin karavan yüklü ağırlığı aracın ağırlığından %20 daha hafif olmalıdır. Yada aracın 3.5 ton çekebilir yapıdadır ama sen 3 tonun üzerine çıkmamalısındır gibi. Bu kısaca güvenlik payı diye algılanabilir. Karavanı çekeceksen aracının ağırlığı, tork kuvveti, şanzımanı yani aktarım organlarına hatta çeki demirine binen yükten ötürü süspansiyon kalitesine bakman gerekir. Ortalama çeki demirine 100 kg biner. Bir çok araçta görmüşsündür, aracın içine 5 kişi biner araç yere yapışır yerde sürünüyor gibi gider yada bu bagaja yük konulunca da olur. Ama üst seviye araçlarda buna rastlayamazsın. Şimdi senin araç önden çekerse ve karavan bağlayınca bu durum oluşacaksa sen düz yol hariç o aracı kullanamazsın. Bu arada düz yolda o karavanı bisiklet bile çeker önemli olan yokuş eğimler virajlar felandır. Uyduruyorum adam düz bir ülke yada şehirde yaşıyordur eviyle deniz 500 metredir yada eğim olsa bile ufaktır arabasına bakmadan teknesini felan çeker ama ülkemizde ege akdeniz karadeniz taraflarına gitmeye kalkıştın mı yokuş eğim vs derken insanın gözü korkmaya başlar. Benim ise şahsi önerim linea yerine 4x4 bir araç temin ederek karavan çekmeyi planlamanızdır. 1 - 2 sene geç başlayıp 4x4 bir araçla yola çıkmak bence çok daha güvenli ve yerinde bir seçenek olur. 4x4 araçların yerden yüksek oluşu off road özellikleri barındırması da arazide işinize yarar. Sonuçta karavanı sadece asfalt yollarda çekmeyeceksiniz.

Merhabalar

Ben yazılanlara çok katılmıyorum, Lada Niva 'da 4X4 örneğin ama çekeri max 1000 KG ,Linea için de max 1000 KG , önemli olan aracın AT begesinde yazan ve ruhsatınıza çeki demirini işlettiğinizde çıkacak olan max çekme limitini dikkate almanız olmalı yoksa güvenlik ve aracınızı zorlama anlamında sorun yaşanacağını düşünüyorum.

Merhabalar

Ben yazılanlara çok katılmıyorum, Lada Niva 'da 4X4 örneğin ama çekeri max 1000 KG ,Linea için de max 1000 KG , önemli olan aracın AT begesinde yazan ve ruhsatınıza çeki demirini işlettiğinizde çıkacak olan max çekme limitini dikkate almanız olmalı yoksa güvenlik ve aracınızı zorlama anlamında sorun yaşanacağını düşünüyorum.

Şimdi yeni servisten geldim servisin dediği Yetkili servis 1000 kg ma kadar ceker ama yokuşta biraz yüksek devir gerekir oldu. 1.3 Egea ların kapısına baktım foto cekmeyi unuttum ama 1050 maximum çekebileceği ağırlık vardı. Aracın kendisi ile birlikte 3000 km olması gerekiyor gibi bir ibare vardı sanırım. Akşam aracı teslim almaya gittiğimde unutmazsam foto çekerim.

Şimdi yeni servisten geldim servisin dediği Yetkili servis 1000 kg ma kadar ceker ama yokuşta biraz yüksek devir gerekir oldu. 1.3 Egea ların kapısına baktım foto cekmeyi unuttum ama 1050 maximum çekebileceği ağırlık vardı. Aracın kendisi ile birlikte 3000 km olması gerekiyor gibi bir ibare vardı sanırım. Akşam aracı teslim almaya gittiğimde unutmazsam foto çekerim.
Towcar verileri 500 kg demekte. Kağıt üzerinde ne yazdığı değil gerçek testler sonucu ortaya çıkan değer önemlidir. Eminim tatile çıktığınızda aracınızdan dolayı sorunlar yaşayacaksınız. En basiti karavanın boş ve dolu ağırlığı diye ağırlıklar vardır. Lpg tantları 50 kg ağırlığa kadar gaz alırlar tüplü ise mutfak tüpleri ağırdır su depoları mutfak tuvalet ve banyo için eş vazifeli faaliyet gösterdiği için 50 kg gibi ağırlıklar barındırır yani karavanı kişisel eşyalarınızı da koyduğunuzda 250 kg ağırlığa kadar arttırabilirsiniz. güvenli çeki sınırı 500 olan araçla siz 1 ton ve üzeri çekmeye çalıştığınızda yolda ya sorunlar yaşarsınız yada aracınızın şanzıman veya motorunda sıkıntıyla karşılaşırsınız. neyse bu son yorumumdu size iyi günler iyi karavanlı tatiller.

Towcar verileri 500 kg demekte. Kağıt üzerinde ne yazdığı değil gerçek testler sonucu ortaya çıkan değer önemlidir. Eminim tatile çıktığınızda aracınızdan dolayı sorunlar yaşayacaksınız. En basiti karavanın boş ve dolu ağırlığı diye ağırlıklar vardır. Lpg tantları 50 kg ağırlığa kadar gaz alırlar tüplü ise mutfak tüpleri ağırdır su depoları mutfak tuvalet ve banyo için eş vazifeli faaliyet gösterdiği için 50 kg gibi ağırlıklar barındırır yani karavanı kişisel eşyalarınızı da koyduğunuzda 250 kg ağırlığa kadar arttırabilirsiniz. güvenli çeki sınırı 500 olan araçla siz 1 ton ve üzeri çekmeye çalıştığınızda yolda ya sorunlar yaşarsınız yada aracınızın şanzıman veya motorunda sıkıntıyla karşılaşırsınız. neyse bu son yorumumdu size iyi günler iyi karavanlı tatiller.
Değerli yorumlarınız için teşekkürler, bu konuda tecrübem yok bilgi edinip hata yapmamaya çalışıyorum. Sonuçta ailemi taşıyacak bu araç faydasından çok zararı olsun istemem. Takıp tecrübe etmiş kişiler ile karşılaşmış olmak en güzeli olurdu hatta tork değeri 500 lerde cekmek güçü 3500 kg larda olan araçlara sahip olmak en güzeli olurdu ama hayat, hayalerimiz ile kesişmiyor şimdilik :smiley:

Değerli yorumlarınız için teşekkürler, bu konuda tecrübem yok bilgi edinip hata yapmamaya çalışıyorum. Sonuçta ailemi taşıyacak bu araç faydasından çok zararı olsun istemem. Takıp tecrübe etmiş kişiler ile karşılaşmış olmak en güzeli olurdu hatta tork değeri 500 lerde cekmek güçü 3500 kg larda olan araçlara sahip olmak en güzeli olurdu ama hayat, hayalerimiz ile kesişmiyor şimdilik :smiley:

Maddi imkanlar el vermiyorsa illede karavan kullanma zorunluluğunuz yok. Çadır alıp çadır kampına gidebilirsiniz, yada araç üzeri çadır alabilirsiniz. Yada maddi imkanlarınız oluşana kadar bekleyebilirsiniz. Gerçekten 500 kg çeker denilen araçla uzun yola çıkmak sıkıntı yaratacaktır.

Herkese merhabalar. Son birkaç haftadır çekme karavanlara merak sardım. Marka - model belirlememekle birlikte 750 kg altı (ki muhtemelen karavanın ağırlığı donanımları ile birlikte 800 - 900 kg arasını bulur diye tahmin ediyorum) bir karavan almak istiyorum. Antalya'da yaşadığımızdan karavan çoğunlukla 1- 3 saat arası ulaşılabilecek Antalya çevresi yerlerde kullanılacak. Elimizde hali hazırda kullanmakta olduğumuz iki araç var ve şu an için karavana bütçe ayıracağımızdan yakın bir zamanda araç değiştirme imkanımız olmayacak.

* Nissan Qashqai 1.6 otomatik Atmosferik benzinli (turbo yok , 4 çeker değil). 2012 model 115 hp. Araç ağırlığı 1540 kg. Ruhsatta katar ağırlığı ,römork ağırlığı v.b. bilgiler yok. Aracın sürücü kısmına yakın bir yerde görünen etiketteki bilgiler fotoğrafda görüldüğü gibi. Buradaki 1 ve 2 değerleri bu aracın çekebileceği maksimum römork ağırlığı ile mi ilgili veya şöyle sorayım ; bu araç ile sıkıntı yaşamadan maksimum kaç kilogramlık bir çekme karavan çekebilirim. Teknik veriler dışındaki şahsi tecrübem ;
uzun yolda , dik ve uzun bir rampaya denk geldiğimde araç bir süre sonra rampanın dikliğine göre 40 - 60 arasını pedalı köklesemde geçemiyor.
InkedEkran Alnts LI

* Diğer araç ise 2001 model Golf 4 1.9 TDI otomatik. Araç ağırlığı 1275 kilogram ,yaklaşık 90 hp. Aracı dizel olması sebebi ile Chip Tuning ile 110 - 120 Hp aralığına çıkarabileceğimi düşünüyorum. Qashqai'de yaşadığım uzun yoldaki hızlanma problemini bu araçta yaşamadım.
Sadede gelirsek , karavanı satın aldığımda bu araçlardan birine çeki demiri taktıracağım . Tercihim hangi araç yönünde olmalı?

Herkese merhabalar. Son birkaç haftadır çekme karavanlara merak sardım. Marka - model belirlememekle birlikte 750 kg altı (ki muhtemelen karavanın ağırlığı donanımları ile birlikte 800 - 900 kg arasını bulur diye tahmin ediyorum) bir karavan almak istiyorum. Antalya'da yaşadığımızdan karavan çoğunlukla 1- 3 saat arası ulaşılabilecek Antalya çevresi yerlerde kullanılacak. Elimizde hali hazırda kullanmakta olduğumuz iki araç var ve şu an için karavana bütçe ayıracağımızdan yakın bir zamanda araç değiştirme imkanımız olmayacak.

* Nissan Qashqai 1.6 otomatik Atmosferik benzinli (turbo yok , 4 çeker değil). 2012 model 115 hp. Araç ağırlığı 1540 kg. Ruhsatta katar ağırlığı ,römork ağırlığı v.b. bilgiler yok. Aracın sürücü kısmına yakın bir yerde görünen etiketteki bilgiler fotoğrafda görüldüğü gibi. Buradaki 1 ve 2 değerleri bu aracın çekebileceği maksimum römork ağırlığı ile mi ilgili veya şöyle sorayım ; bu araç ile sıkıntı yaşamadan maksimum kaç kilogramlık bir çekme karavan çekebilirim. Teknik veriler dışındaki şahsi tecrübem ;
uzun yolda , dik ve uzun bir rampaya denk geldiğimde araç bir süre sonra rampanın dikliğine göre 40 - 60 arasını pedalı köklesemde geçemiyor.
Ekli dosyayı görüntüle 519328
* Diğer araç ise 2001 model Golf 4 1.9 TDI otomatik. Araç ağırlığı 1275 kilogram ,yaklaşık 90 hp. Aracı dizel olması sebebi ile Chip Tuning ile 110 - 120 Hp aralığına çıkarabileceğimi düşünüyorum. Qashqai'de yaşadığım uzun yoldaki hızlanma problemini bu araçta yaşamadım.
Sadede gelirsek , karavanı satın aldığımda bu araçlardan birine çeki demiri taktıracağım . Tercihim hangi araç yönünde olmalı?
1830 aracınızın azami yüklü ağırlığı
2530 azami yüklü katar ağırlığı
Bu degerlere göre 2530-1830= 700 kg dan fazla ağırlığı olan römork çekemezsiniz.

1 on dilgile binecek azami agirlik
2 arka dingil azami ağırlik

Son düzenleme:

Merhabalar, bir çok web sitesi bir çok ayrı değer söyler ve araç katalogları da farklı değerler sunar. Karavancılar da 2 ye ayrılır bilgili araştıran öğrenen karavancı ve bilgisiz karavancı diye. Minicik bir sorunda bile bilgisiz karavancılar yandım anam diyerek tutuşur ve çok görürsün gelecekte onları. Neyse araçlardan bahsetmek gerekirse araçlara turbo eklemesi hava filtresi eklemesi yazılımla beygir arttırma vs sana hiç bir şey kazandırmaz. Aksine motorun ömründen yersin sorunların oluşur ve fazla yakıt tüketirsin gereksiz yere. Şimdi araca en az 100 kg bir yük binecek çeki demiri ile bunu güvenlik ihtimalina karşı 120 kg diye ele alabilirsin. Karavana kaç kişi gideceksen artı eşyalarınız hesapla bağaja da dambıl vs şeklinde 120 kg yükü koy dik bir yokuşta dur aracı kaldırmayı dene önden çeker oldukları için patilerle geriye kaçırarak vs zar zor kaldırırsın yada kaldıramazsın. Birde arkada 750 kg ama gerçekte 1 ton civarı seni geriye çeken bir şeyin olduğunu düşün. Towcar sitesi en güvenilir veriyi verir ve uyduruyorum araç 4x4 suv dur 3500 kg çekme kapasitesi vardır. Siteye bir bakarsın 3500 kg ama güvenli çekme limiti 2100 kg der sonra da 1800 kg üzeri karavan alma uygun değil der. Sayıları uydurdum. Neyse karavan çeker araçlar 4x4 olmalı yada yokuş sebebiyle arkadan iter olmalıdır. Lastik seçimi de önemlidir ve aracın ağırlığının 3 te 1 i kadar da toleransın olmalıdır. Yani araç 1500 kg ise 1000 kg üzeri karavan çekmemelisin gibi.

İki araç da muktedir araçlar ancak çeki demirini dört tekerden çekiş aracınıza takarsanız bazı sıkıntılı durumlarda daha rahat edebilirsiniz.

4,5 sene araştırma sonunda karavancılığa giriş yapıcaz biz de kısmetse. Yalnız yeni farkettim aracın çeki kapasitesi çok düşükmüş. Karavan 690 kg frenli. Araç 1390 kg. (ford tourneo courier) Araç karavanın 2 katı. Ama 1400 kg araç teknik veriye göre 400 kg çekebiliyormuş. Yanlışlık olabilir mi bilmiyorum ama yakın zamanda arabayı değiştirmem gerek galiba. Sizin değerli yorumlarınızı da alabilirim bu konuda.

IMG 20200529 002639

Yardımcı olan ,olmayan herkese teşekkürler.
Golf 4 aracımdaki etiketi sonunda bulabildim. Etiketteki bilgilere göre yaklaşık olarak 1400 kilogram çekebilirim görünüyor. Fakat aracın yüksüz ağırlığı daha öncede belirttiğim gibi 1275 kilogram. Bu araçla çekebileceğim maksimum ağırlık için "aracın boş ağırlığının karavanın dolu ağırlığına oranı %85 olmalı" kuralını mı dikkate almam gerekiyor yoksa bu araç sıkıntı yaratmadan 1400 kilogram çekebilir mi? Sadece bilgi amaçlı soruyorum.

Yavaş yavaş O2 belgeli dolu ağırlığı 900 - 1000 kilogram olan ithal araçlara kaymaya başladım. Yerlide kafama tam anlamı ile yatan 750 altı bir model bulmadım. 750 altında aklımdakiler ortiz 3.90 , carpento 3,60 veya 4,10. Alacağım karavanda alko şase olması tercihim doğrultusunda böyle bir karara vardım. Fakat ortiz ve carpento 4,10 kilogram olarak çok sınırda ve muhtemelen ilave ekipmanlarla 800 - 900 kilogram sınırına dayanacak. Adria'nın 360 DK ile benzer özelliklerde donanım eklendiğinde ise fiyat farkı yerli ile ithal arasında 10.000 - 20.000 TL'lere kadar düşüyor. Bir süre daha bekleyip Adria tarzı rüştünü ispatlamış ithal bir karavan mı yoksa yerli mi karar veremedim.

Yardımcı olan ,olmayan herkese teşekkürler.
Golf 4 aracımdaki etiketi sonunda bulabildim. Etiketteki bilgilere göre yaklaşık olarak 1400 kilogram çekebilirim görünüyor. Fakat aracın yüksüz ağırlığı daha öncede belirttiğim gibi 1275 kilogram. Bu araçla çekebileceğim maksimum ağırlık için "aracın boş ağırlığının karavanın dolu ağırlığına oranı %85 olmalı" kuralını mı dikkate almam gerekiyor yoksa bu araç sıkıntı yaratmadan 1400 kilogram çekebilir mi? Sadece bilgi amaçlı soruyorum.

Yavaş yavaş O2 belgeli dolu ağırlığı 900 - 1000 kilogram olan ithal araçlara kaymaya başladım. Yerlide kafama tam anlamı ile yatan 750 altı bir model bulmadım. 750 altında aklımdakiler ortiz 3.90 , carpento 3,60 veya 4,10. Alacağım karavanda alko şase olması tercihim doğrultusunda böyle bir karara vardım. Fakat ortiz ve carpento 4,10 kilogram olarak çok sınırda ve muhtemelen ilave ekipmanlarla 800 - 900 kilogram sınırına dayanacak. Adria'nın 360 DK ile benzer özelliklerde donanım eklendiğinde ise fiyat farkı yerli ile ithal arasında 10.000 - 20.000 TL'lere kadar düşüyor. Bir süre daha bekleyip Adria tarzı rüştünü ispatlamış ithal bir karavan mı yoksa yerli mi karar veremedim.

Kur farkı ile şimdi makas çok açıldı ama inanın aynı kalite ve donanım seviyesine eşitlediyseniz yerli ve Avrupa karavanı fiyatları da Avrupa karavan aldıracak kadar birbirine yakın oluyor. Bugün yerli bi karavanda ısıtıcı 3 sistem dolap ve boiler eklerseniz Avrupa ile kıyas için fikir verir size. İnternetten eklemek istediğiniz her donanımın fiyatını öğrenebilir kıyaslama yaparsınız. Bende sizin gibi düşünüp 2 yıl sonunda Avrupa bir karavan edindim geçen hafta inanın tasarım konfor hissi hakediyor ama bunların hepsi bütçe meselesi ve beklentiniz neler bunlar önemli

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son durumda Brüstner Premio Life 490 Tk almaya karar verdim. Karavanın boş ağırlığı 930 Kg. Yüklü ağırlığı sanırım 1100 Kilogramı bulur. Towcar verilerine göre Golf 4 1.9 TDI aracımla bu karavan çekebilirim görünüyor. Aracın etiketine göre de 1400 kilograma kadar çekebilir görünüyor. Sizlerin düşüncesi bbu durumda nedir?
Şimdiki sorum şu; bu karavana atc takılmamasında bir sakınca var mı? Atc için 900 Euroluk bir fiyat talep edildi. Su ısıtıcı olarak araçta thruma thermenin 220 voltla çalışan elektrikli su ısıtıcısı var. Gazlı boileri için yanlış hatırlamıyorsam 850 euro ücret çıkarıldı. Sizler kampingler dışında (elektrik olmayan yerlerde) sıcak su işini nasıl çözüyorsunuz. Tente için 550 euro dendi. Bunu daha uyguna başka bir yerde yaptırmak mı mantıklı yoksa alırken takılması mı?
IMG 20200617 094333
Screenshot 20200617 095630 comandroidchrome

Kampta çalışacak su ısıtıcı zaten varsa bence gazlısı için 850 eurocuk ödemeye gerek yok. Ama bu kişiden kişiye değişebilir. Tente için aslında elinizde bir örnek olsa herkese yaptırabilirsiniz. Değilse karavanı tenteciye kadar götürüp ne yapacağını düzgün anlamasını sağlarsanız her çadırcı yapabilir tentesini. Aracınız bu karavanı çeker, bir sıkıntı görnmüyor. Kararınız hayırlı olsun. Umarım aksiyona da dönüşür.
Selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR