O Araç Bu Karavanı Çeker Mi? Sorusuna Yanıt :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 505
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 248,841
Son durumda Brüstner Premio Life 490 Tk almaya karar verdim. Karavanın boş ağırlığı 930 Kg. Yüklü ağırlığı sanırım 1100 Kilogramı bulur. Towcar verilerine göre Golf 4 1.9 TDI aracımla bu karavan çekebilirim görünüyor. Aracın etiketine göre de 1400 kilograma kadar çekebilir görünüyor. Sizlerin düşüncesi bbu durumda nedir?
Şimdiki sorum şu; bu karavana atc takılmamasında bir sakınca var mı? Atc için 900 Euroluk bir fiyat talep edildi. Su ısıtıcı olarak araçta thruma thermenin 220 voltla çalışan elektrikli su ısıtıcısı var. Gazlı boileri için yanlış hatırlamıyorsam 850 euro ücret çıkarıldı. Sizler kampingler dışında (elektrik olmayan yerlerde) sıcak su işini nasıl çözüyorsunuz. Tente için 550 euro dendi. Bunu daha uyguna başka bir yerde yaptırmak mı mantıklı yoksa alırken takılması mı?
Ekli dosyayı görüntüle 519768Ekli dosyayı görüntüle 519769
Çok beğendiğim bir model. Kararınız hayırlı olsun. Atc olmasa da olur tabi ki ancak olması sizin emniyetinizi katlar. Sıcak su konusuna gelince secmis olduğunuz karavanin 40 litrelik deposu var. Bu ölçeği göz önünde bulundurarak tekrar düşünün bence. Evde sabahlari 2 dakika elimizi yüzümüzü yikadigimizda yaklasik 20 litre su harcariz.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yücel bey teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.
@pasolvon ; karavanı kampingler dışında kısa süreli gezilerim için kullanmayı düşünüyorum. Cuma akşamı yola çık pazar akşam dön şeklinde. Yanıma 19 litrelik 2 adet damacana alsam, suyu da biraz idareli kullanmaya çalışsam 2 gün için 80 litre yeter diye düşünüyorum. Uzun süreli gezilerde kampingleri tercih edeceğim. İncelediğim kadarı ile ithal karavanlarda güvenlik nedeni ile 50 litre üstü depo bulunmuyor. Sizin farklı bir öneriniz var mı?

Adria'nın 472 pk modelini de inceledim. Fiyat aşağı yukarı aynı. Aralık ayı için teslimat süresi verdiler. Brüstner için Eylül ortası. Daha kısa ama daha geniş bir karavan Adria 472. Geniş olması dar yollarda hareket kabiliyetimi olumsuz etkiler diye düşündüğüm için ve teslimat süresinin uzun olması sebebi ile adria'yı eledim. Doğru karar mı sizce?

Bir de karavanda şu da olmalı dediğiniz önemli bir şey var mı? Dış duş, şehir şebekesi su bağlantısı, tavan hekisinin 40×40 yerine 70×50 seçilmesi v.b. gibi.

Yücel bey teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.
@pasolvon ; karavanı kampingler dışında kısa süreli gezilerim için kullanmayı düşünüyorum. Cuma akşamı yola çık pazar akşam dön şeklinde. Yanıma 19 litrelik 2 adet damacana alsam, suyu da biraz idareli kullanmaya çalışsam 2 gün için 80 litre yeter diye düşünüyorum. Uzun süreli gezilerde kampingleri tercih edeceğim. İncelediğim kadarı ile ithal karavanlarda güvenlik nedeni ile 50 litre üstü depo bulunmuyor. Sizin farklı bir öneriniz var mı?

Adria'nın 472 pk modelini de inceledim. Fiyat aşağı yukarı aynı. Aralık ayı için teslimat süresi verdiler. Brüstner için Eylül ortası. Daha kısa ama daha geniş bir karavan Adria 472. Geniş olması dar yollarda hareket kabiliyetimi olumsuz etkiler diye düşündüğüm için ve teslimat süresinin uzun olması sebebi ile adria'yı eledim. Doğru karar mı sizce?

Bir de karavanda şu da olmalı dediğiniz önemli bir şey var mı? Dış duş, şehir şebekesi su bağlantısı, tavan hekisinin 40×40 yerine 70×50 seçilmesi v.b. gibi.

Ben kamping kampçısıyım. 144lt su depolu bir karavan kullandım. 10 ve 7 yaşlarında 2 çocukla ortalama 2-3 gün dayanıyordu depo. Bahsettiğiniz şekilde çok idareli kullanımda ancak yetecektir. Kamp alışkanlıklarınızın da bu tercihinizde yeri var. Örneğin yaz zamanları sıcak su ihtiyacım hiç olmuyordu. Akan su zaten ılık oluyordu. Bürstner kullanan bir kaç tanıdığım karavanı aldıktan sonra ek depo eklettiler karavanlarına bu kapasite yüzünden.

Ben karavanımı sene başında sattım, radarımdaki 3 ürünün 2sinden bahsetmişsiniz siz de. Benim radarımdaki ürünler bürstner 490tk, adria 472pk ve weinsberg caraone 480qdk. Benim aklımdaki ek donanımlar ise TV, Stabilizatör, ATC ve Mover. Ek donanımlar kişisel tercihlere göre değişiyor malumunuz.

Merhabalar 750 kg çekme karavan için otomatik şanzımanlı dizel otomobil veya suv tarzı araba düşünüyorum eşim için alacağım şehir içinde çok yakmayan, parçası ucuz, sürekli arıza çıkarmayan araba öneriniz nedir yarı otomatik de veya tam otomatik de sorun yaşar mıyım illa manuel mi olmalı yarı veya tam otomatik hangi şanzımanı önerirsiniz teşekkürler

Merhabalar 750 kg çekme karavan için otomatik şanzımanlı dizel otomobil veya suv tarzı araba düşünüyorum eşim için alacağım şehir içinde çok yakmayan, parçası ucuz, sürekli arıza çıkarmayan araba öneriniz nedir yarı otomatik de veya tam otomatik de sorun yaşar mıyım illa manuel mi olmalı yarı veya tam otomatik hangi şanzımanı önerirsiniz teşekkürler

Merhaba, manuel araç saçmalığını unutmanızı öncelikle tavsiye ederim. Şuan dünyada bir çok off road ve karavan işi ile ilgilenenler otomatik vites araç kullanmaktadır. Maalesef ki ülkemizde vergiler zirvede olduğu için insanlar alamadığından otomatiği kötülemektedir. Karavanı düz yolda bisiklet bile çeker. 750 kg karavan her aracın çekebileceği bir karavandır. Karavanda fren olursa yokuş inişlerinde araca yük binmemiş olur ki, güvenlik için artık avrupa ve amerikada fren olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. İster yarı ister tam ister yapay zekalı araç alın hiç fark etmez. Çok dik yokuşlar için ise bir çok karavan üreticisi karavana yükleri dengeli yerleştirirsen hiç sorun yaşamazsın diyeceklerdir ama bu koca bir yalandır. Sattıktan sonra da yüzünüze bakmamaktadırlar. Araca 5 kişi 4 kişide olur ve bagaj dolu bindiğinizde önden çeker ise tüm yükün arkaya bindiğini önlerin havaya kalktığını aracın yerinden kalkamadığını pati çekerek zorla kalktığını görmüşsünüzdür. Bir çok arabada sadece şöför ile bile yerinden araçlar kalkmakta zorlanmaktadır. Bu yüzden size marka model önerisi yerine arkadan itiş veya 4x4 araç almanızı önermekteyim. Karavan 100 kilo ağırlığa kadar bazı modeller 120 150 kg gibi çeki demirine ağırlık bindirir bu otomatikman aracın önlerinin havaya kalkmasını sağlar. Birde arkada boşu 750 dolusu 800 850 kg karavan var aracı geriye doğru asılıyor asla araç dik yokuşta kalkamaz. Dediğim gibi düzde bisiklette çeker o karavanı ve görmüşsünüz yerden tasarruf olsun diye karavan üreticileri yada satanlar smart gibi otomobiller kullanmaktadır. Smart ile bahçede karavanı ordan oraya götürür sen gidersin bu araç çekiyor senin araç hayli hayli çeker derler ve gülerler hatta. Kısaca arkadan itiş imkanınız varsa 4x4 otomobil alın. hiç yokuş çıkmam demeyin bir anda insan yokuşu olan yerlerde de kamp kurmak istiyorum vs diyebiliyor. Arkadan itiş ve 4x4 ise artık minik araçlarda bile olan bir özellik çünkü üreticiler kış gibi şartlarıda düşünerek araç hiç yolda kalmasın istiyor ve ona göre 4x4 seçenekleri ekliyor. Aracı sıfır alacaksanız da aracın ömrü uzun olsun diye tüm sıvılarını 500 km de bir yeniletmenizi ve bu işlemi 3 kere başta yaparak motorun demir tozundan arınmasını sağlamanızı tavsiye ederim. yani 500 1000 1500 km gibi aracın tüm sıvılarını yenilerseniz hem araç ömrü hemde yakıt tasarrufları gözlemlersiniz. Tabi buna filtrelerde dahil. Araçlar ucuz maliyetlerle üretilsin istenir ve üretici en düşük parçaları ekler. Aracın lastiklerinin değiştirilmesi aküsünün daha yüksek amperli modelle değiştirilmesi vs vs gibi işlemlerde yolda kalmamanızı yol tutuşunu vs arttıran unsurlar olacaktır. Şimdiden karavan ve araç hayırlı olsun.

Merhabalar, soruyu nereden, nasıl soracağımı bilemedim ve buradan yazdım.

Nk karavan dan 3500 çekme karavan sipariş verdim. Temmuz sonu teslim alacağım.

2011 model 1.6 benzin/lpg 117 hp 1.335 kg, 154 tork, Mitsubishi Lancer aracım var.

Araştırdığım kadarıyla doğru yükleme ve 80 km hızı geçmediğim takdirde aracım ile yüklü ağırlığı yaklaşık 1.000 kg olan bu karavanı çekmek için yeterli.

Ancak beni endişelendiren;

1- Savrulma. Dengeli yüklenmiş karavan ile 80 km ile gitsem dahi savrulma olur mu? Bunu yaşayanınız var mı?
2- Rampalarda karavanın ağırlığı dolayısıyla aracın patinaj çekmesi ve aracın kontrolünü kaybetme endişesi. Aracımla rampada durduğumda tekrar hareket etmem için aracımın gücü yeter mi?

Bu iki endişemin başıma gelmesinden ve hem ailemi hemde trafikteki diğer insanları tehlikeye atmaktan çok korkuyorum.

Tecrübelerinize göre arabam ile bu kabusları yaşar mıyım?

Yoksa daha çeki demirini taktırmadan arabamı değiştirmeli miyim?

Merhabalar, soruyu nereden, nasıl soracağımı bilemedim ve buradan yazdım.

Nk karavan dan 3500 çekme karavan sipariş verdim. Temmuz sonu teslim alacağım.

2011 model 1.6 benzin/lpg 117 hp 1.335 kg, 154 tork, Mitsubishi Lancer aracım var.

Araştırdığım kadarıyla doğru yükleme ve 80 km hızı geçmediğim takdirde aracım ile yüklü ağırlığı yaklaşık 1.000 kg olan bu karavanı çekmek için yeterli.

Ancak beni endişelendiren;

1- Savrulma. Dengeli yüklenmiş karavan ile 80 km ile gitsem dahi savrulma olur mu? Bunu yaşayanınız var mı?
2- Rampalarda karavanın ağırlığı dolayısıyla aracın patinaj çekmesi ve aracın kontrolünü kaybetme endişesi. Aracımla rampada durduğumda tekrar hareket etmem için aracımın gücü yeter mi?

Bu iki endişemin başıma gelmesinden ve hem ailemi hemde trafikteki diğer insanları tehlikeye atmaktan çok korkuyorum.

Tecrübelerinize göre arabam ile bu kabusları yaşar mıyım?

Yoksa daha çeki demirini taktırmadan arabamı değiştirmeli miyim?

Merhabalar 1. sorunda çukur taş vs tekerine değmedikçe sorun yaşamazsın. zaten bozuk yolda da yavaş gidersin
2. sorunda ise aşağıdan kaptırırsın yokuşu çıkarsın ama yokuş fazla ise yada ben ankara dikmende yaşıyorum felaket dik yokuşun ortasına kırmızı ışık koymuşlar dur kalk yaparsan ki bom boş önden çeker araçlar asla patisiz kalkamıyor karavan ile imkansız kalkamazsın.

1 aracın arkadan itiş veya 4x4 olmalı ki 4x4 herkesin önerisidir 2 karavanda fren olmalı

3 doğru yükleme önemli ama önden çeker araca 4 kişi binsen bagajda dolu olsa yada bagaja değilde eşyanı karavana koysan en az 50 genelde 100 120 150 kg yükte çeki demirine binecek 1 tonda arkandan çekecek geriye doğru bu araç önden çeker ise nasıl yokuşta kalksın ? yani 4x4 yada arkadan itiş önermekteyim. lakin skoda octavia gibi dandik bir araç dahi alsan artık 4x4 leri mevcut. ille suva bakman gerekmez.

154NM torklu aracınızla çok dik rampalarda kalkışta sorun yaşayabilir, debriyaj balatanıza hasar dahi verebilirsiniz. Böyle bir durumda kontrollü olarak geri gidip eğimin daha az olduğu bir noktadan başlamanızı öneririm. Ancak bu bahsettiğimiz cidden dik yokuşlardır ve her yerde böyle yokuşlar yok. Kendim 112NM torklu Lada Samara ile senelerce sürdüm. böyle bir rampaya rast gelmedim ama bu gelmeyeceğim anlamına gelmiyordu ve bu nedenle aracımı zaman içerisinde değiştirdim.
Diğer bir soruya gelince evet 80 ile gitseniz bile aracınızın salınıma girmek istemesi mümkün. Bu yüzden çok dikkatlli ve uyanık sürmelisiniz. Özellikle TIR, otobüs gibi yüksek araçları siz sollarken veya onlar sizi sollarken oluşşan hava akımları zaman zaman korkutabilir.
Merak etmeyin, o kadar da tehlikeli olsaydı hiçbirimiz bu işi yapamazdık.

Herkese merhaba,
Ben de Haziran başında pandemi yasağı biter bitmez fabrika verilerine göre boş ağırlığı 695 kg dolu ağırlığı 900 kg olan 4 kişilik yatak kapasitesine sahip bir Bürstner aldım (4300T modeli). Karavanda ilave olarak bir güneş paneli ve akü vardı fakat ağırlıklarını bilmiyorum. Karavanda tuvalet bulunmadığı için yolculuk öncesinde bir porta potti temin ederek bu sorunu da çözdük ama yaklaşık 15 günlük gezimizde hiç kullanma lüzumu görmedik. Su depomuzun kapasitesi tahmini 40 lt kadardı biz sahil kesiminde dolaştığımızdan ve bazen de kampinglerde kaldığımız için temiz su sıkıntısı yaşamadık itiraf edeyim hiç depoyu tam kapasite doldurmadım bile. Şimdi gelelim çektiğimiz araca, ben biraz cüretkar davranarak ilk bulduğum hazır çeki demirli araç olan 1.5 dizel dört silindir Hyundai Getz ile yaptım yolculuğumu. Karavanı alana kadar gerçekten çok fazla soru işareti vardı aklımda hele yolculuktan bir kaç gün önce YouTube’da izlediğim çekme karavan kazaları videosu beni hayli korkutmuştu. Her ne kadar fabrika değerleri Getz’in 1110 kg civarı bir ağırlık çekebileceğini söylüyor olsada arabanın hafifliği beni endişelendiriyordu sonuçta kafamdaki plan Ankara’dan başlayıp Antalya ve Muğla’yı da içine alıp İstanbul’da bitecek bir turu gerçekleştirmekti. Neyse karavanı aldık ve ilk andan itibaren bütün kurallara riayet ederek çekmeye başladık bana çok ürkütücü gelen yokuşları bile ikinci ve üçüncü viteslerle gayet rahat çıktık daha da ürkütücü olan yokuş aşağı inişleri vites küçülterek 2500-3000 devirde yavaş yavaş indik. Burada bence kilit nokta 80 km/saat hızını geçmemek araba çekiyor daha da basayım dememeden sabırla yol almak. Nihayetinde Antalyaya’da gittim yokuşları ve virajlarıyla meşhur Olimpos’a Kaş’a da gittim Dalyan-Akyaka’yı da gezdim. Kafamda en fazla on gün olur diye planladığım turu 15. gününde tamamlayamadan geri İstanbul’a döndüm😀 Evet araçtan yana pek bir sıkıntı yaşamadık fakat ben hiç şehir trafiğine girmedim yukarıda bazı üyelerin de belirttiği gibi dik bir yokuşta trafikte kalsaydım muhtemelen arabayı kaldıramazdım biraz cahil cesaretiyle Getz’le bu turu tamamladım ama bir dahaki geziyi daha güçlü ve daha oturaklı bir araçla yapmayı düşünüyorum tabi maddi imkanlar el verirse. Bu işe yıllarını vermiş üstadlar lütfen alınmasınlar kendimce ilk tecrübelerimi başlıkla da uygun olarak paylaşmak istedim umarım faydalı olmuştur.

Vt3qfE

Görsel ekleme gereği duydum.

Aracın ağırlığı 500 ile 750 kg arasında arkasındaki karavan 1400 ile 1600 kg arasında.

Düz yolda bisiklet dahi karavanı rahatlıkla çeker.

Karavan üreticileri minik araç kullanır çünkü karavan parkları küçüktür ve küçük araçlarla karavanlara daha rahat hükmederler.

Hiç bir şeyden anlamayan birisi karavan almaya gittiğinde bak biz o karavanı bununla çekiyoruz senin araç her türlü çeker der gerekirse en ağır karavanı dahi satarlar. (Görseli adria karavandan aldım ama genel konuşuyorum. Adria firmasını severim ama şahsen firmayı tanımıyorum)

Yol boş ise tüm dünyayı dolaşırsınız. Alttan kaptırırsınız yokuşları bile sorunsuz iner çıkarsınız. Ama trafik varsa dur kalk trafiği varsa, ankara dikmende yaşıyorum çok ciddi bir eğimi olan yokuşa birde kırmızı ışık felan koydularsa o zaman ortada kalırsınız. Youtube da izlediğiniz tüm karavan kazaları başınıza gelecek demektir. Dik bir yokuştasınız arkanız araba dolu çekilinde ben geri geri düzlüğe gideyim kaptırıp çıkayımda diyemezsiniz.

Araçta yedek lastik dahi yok araç boş ve şöför barındırıyor çok dik yokuşta kalkarken patisiz kalkamıyor. Ben mercedes kullandım anti partinaj sistemleri felan var o araç bile zorlanmıştı kalkarken birde arkada karavan olduğunu düşünün.

Ben riske atana kendisini bir şey asla diyemem ama güvenlik için araç karavanı çekecekse 4x4 arkadan itiş gibi özellikler barındırmalı ve %30 güvenlik payı olmalıdır. Örneğin araç 3500 kg çekme yetisine sahipse 2400 kg üzerine çıkılmamalı gibi gibi.

Vt3qfE

Görsel ekleme gereği duydum.

Aracın ağırlığı 500 ile 750 kg arasında arkasındaki karavan 1400 ile 1600 kg arasında.

Düz yolda bisiklet dahi karavanı rahatlıkla çeker.

Karavan üreticileri minik araç kullanır çünkü karavan parkları küçüktür ve küçük araçlarla karavanlara daha rahat hükmederler.

Hiç bir şeyden anlamayan birisi karavan almaya gittiğinde bak biz o karavanı bununla çekiyoruz senin araç her türlü çeker der gerekirse en ağır karavanı dahi satarlar. (Görseli adria karavandan aldım ama genel konuşuyorum. Adria firmasını severim ama şahsen firmayı tanımıyorum)

Yol boş ise tüm dünyayı dolaşırsınız. Alttan kaptırırsınız yokuşları bile sorunsuz iner çıkarsınız. Ama trafik varsa dur kalk trafiği varsa, ankara dikmende yaşıyorum çok ciddi bir eğimi olan yokuşa birde kırmızı ışık felan koydularsa o zaman ortada kalırsınız. Youtube da izlediğiniz tüm karavan kazaları başınıza gelecek demektir. Dik bir yokuştasınız arkanız araba dolu çekilinde ben geri geri düzlüğe gideyim kaptırıp çıkayımda diyemezsiniz.

Araçta yedek lastik dahi yok araç boş ve şöför barındırıyor çok dik yokuşta kalkarken patisiz kalkamıyor. Ben mercedes kullandım anti partinaj sistemleri felan var o araç bile zorlanmıştı kalkarken birde arkada karavan olduğunu düşünün.

Ben riske atana kendisini bir şey asla diyemem ama güvenlik için araç karavanı çekecekse 4x4 arkadan itiş gibi özellikler barındırmalı ve %30 güvenlik payı olmalıdır. Örneğin araç 3500 kg çekme yetisine sahipse 2400 kg üzerine çıkılmamalı gibi gibi.
Bu araca karavan çekiyor diyemeyiz. Zannımca sadece karavanları küçük bir alanda manevra yaptırmak için kullanılıyor. Elbette vites dediğimiz sistemler olduğu için her araç karavanı hareket ettirmek babında çeker. Ama güvenli sürüş için atelajdaki araçların birbirine uyumu hayatidir.

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bilgiler için teşekkür ederim.
20200623 215330

Bir de, aracımın etiketindeki 2 - 915 yazısı, araştırdığım kadarıyla arka dingilin ağırlık kapasitesi sanırım. 1 tonluk karavan ile dingile binen yük etiketteki sınırı aşmayacaktır diye düşünüyorum ama sizlerin düşüncesi nedir? Bu etiketteki verilere göre sıkıntı yaşayacağım bir durum var mı?

Benim karavanıma en yakın değerlerdeki hatta bir miktar daha ağırı ile ilgili bir değerlendirme. Ben bisikletle veya görseldeki gibi bir araçla çektiğimi iddia etmedim. Ankara’nın Dikmeni benim için çok uç bir örnek gitmedim gitmem de ama Bursa’nın Yıldırım ilçesine gündüz trafik vakti girmek zorunda kaldım zorlansam da dur kalkta yokuşları çıktım çok şükür. Ayrıca YouTube da izlediğim karavan kazaları videolarının neredeyse tamamı 4 çeker ve/veya cüsseli araçlarla meydana gelmişti gördüğüm kadarıyla kazaların asıl sebepleri sürücü hataları idi. Tabii ki 4 çeker arkadan itişli bir araç daha güvenli ve konforlu bir sürüş sağlayacaktır ben eldeki imkanlar dahilinde edindiğim tecrübeyi paylaştım

000474C2 DD5E 47E8 AC58 50460DF8EABA

Bu araca karavan çekiyor diyemeyiz. Zannımca sadece karavanları küçük bir alanda manevra yaptırmak için kullanılıyor. Elbette vites dediğimiz sistemler olduğu için her araç karavanı hareket ettirmek babında çeker. Ama güvenli sürüş için atelajdaki araçların birbirine uyumu hayatidir.

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tabiki bu araç otoparkta karavanları sadece haraket ettirmek için kullanılıyor ama bilmeyen insanlar aaa o araç o karavanı çekiyorsa benimki hayli hayli çeker diyerek direkt atlıyorlar. Towcar sitesine bakmak en doğru sonucu vermekte. Ben 3500 kg çeken suv için baktığımda güvenli çekiş için 1950 kg diyordu ve çeki demirine ise 100 kg dan fazla yük binmemeli diye uyarıyordu. Şimdi güvenip 3500 kg taksam yolda sıkıntı olacak. Yada insanlar cahil lgp tanklarını su depolarını vs full doldurup gidiyorlar ek 100 200 kg daha bindiriyorlar. Gittiğin yerde zaten su var hayır evde doldurcam diyorlar vs vs.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri