O Araç Bu Karavanı Çeker Mi? Sorusuna Yanıt :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 503
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 246,547
.
Yargınının @turbolinea olayında gösterdiği babacan tavır, makam söz konusu olunca değişebilir. Yasanın birçok ülkede olduğu gibi, kamu görevlileri için hükmü ağırlaştırıcı maddesi var.

Kuzenim ağzına beş yıl boyunca fermuar çekmek zorunda kaldı.
Tahrik olduğunu düşünmek ile verilen tepkinin tarzında haklı olmak farklı şeyler !..

Aşağıda yasanın etraflı bir makalesi var. Sınırları örnekleriyle açıklıyor.

Herneyse, nerede kalmıştık..
Hangi araç hangi karavanı çekemiyor demiştiniz ? 😋
Bereket @dolaşıyorum da frenini boşaltmadı.. 😉

Son düzenleme:

Merhaba,
Karavanımı çekmeye dönüştürme şeklinde bir planım var. Bundan yaklaşık 2 sene önce eşimle beraber karar vererek bu dünyaya giriş yaptık. Karar aşamasına gelirken ben hep yaptığım gibi okumaya, araştırmaya, sormaya başladım. Öğrendiklerimi eşimle paylaşarak onu da bunaltmayı başardım ve git napıyorsan yap ama deneme yapacağımızı unutma ve abartma uyarısı ile VW T4 Reimo aracımızı aldık. İyi ki de almışız , bize nelerin nasıl olması gerektiğini öğretti.
Hep konuşulan konu son zamanda evde konuşulur oldu, hangisi daha iyi çekme mi moto mu ? Benim emeklilik yaklaştı eşim ağırlıklı evden çalışıyor ki bu bize daha rahat gezme ve konaklama imkanı yaratmakta. Paralelde yaşam alanı geniş karavan fikri bizde yerleşti.
Bizim İçin Motokaravan;
Artıları;
Daha dinamik, kullanımı daha rahat, yolda mutfak vs kullanım imkanı var, B ehliyet sınırlarında olan araçlar ( otobüsü karavan yapıp B ehliyet kullanır diyenler var o ayrı konu)
Eksiler;
Araç eskiliğinden sürekli bakım zorunluluğu, yolda kalır mıyım stresi, vergisi, sigortası

Bu tespitlerle çekme karavanları incelemeye başladık ve hayatımızda yeni başlıklar açıldı. 1.3 130 Bg lik 4x2 Duster aracımız var. Bu araçla ne çekebiliriz diye bakmaya başladık. Aracın çekme kapasitesi 1.200 kg a kadar. Bu güzel bir potansiyel olarak görünse de araştırınca 4x2 olması sebebi ile hafif eğimlerde hele ki ıslak zeminde, stabilize yolda bize sorun yaşatacağı söylendi. Peki çözüm "1.000 kg a kadar birşey çekin" dendi. İstenen karavanın yatağı ve oturma grubu ayrı olsun koşulu var eşimden, bunu 1.000 kg a kadar karavanlarda sağlamam mümkün değil. Yerli karavanları yerinde, fuarda inceledim, gördüğüm boş karavan alıyor ve kucağınızda opsiyon listesi buluyorsunuz (Swan bunun dışında) Opsiyonlar eklense bile yabancı karavanlar imalat kalitesi ve detay işçiliğini de katınca ciddi anlamda öne geçiyor. Eşinizi ikna edecekseniz yabancı karavandan göstermeye başlamayın, istiyor, yaptım biliyorum :smiley:
Yerli boş karavan için O1 belgem var 730 kg ağırlığım var diyorlar, peki dolduralım noldu şimdi en az 850-900 hala O1 mi ?
Bu noktada karavanı küçültemiyorsam aracı büyüteyim dedim ama yeni 4x4 2.0 civarı araçların MTV tutarını görünce karadelik gibi içime çöktüm. Alternatif çözüm üreten çok olur bizde 4x2 L200, Musso Grand veya Ranger gibi bir araç sorunu çözer hem vergisi de avantajlı dendi. Baktım hakikaten öyle, bir mutluluk yayıldı ta ki hız limitlerini ve şehir merkezlerine alınmama koşulunu görene kadar. Kamyonetler bu kısıtlara tabi. Vergilendirme yapısında sıkıntı var
İşte böyle açmazlardayız. 1.200 kg olan çekme karavan için arkadan çekişi olan, yeni olan , mtv si az olan, şehre girebilen, kamp alanına girince dengede kalmayan, motoru-torku çekmeye uygun olan, şasesi 1.200 kg lık karavanı bağlayınca dağılmayacak olan bildiğiniz araç var mı ?
Arıyorum inşallah bulacağım.
Biraz uzun yazdım , kusura bakmayın lütfen;
Saygılarımla

Merhaba,
Karavanımı çekmeye dönüştürme şeklinde bir planım var. Bundan yaklaşık 2 sene önce eşimle beraber karar vererek bu dünyaya giriş yaptık. Karar aşamasına gelirken ben hep yaptığım gibi okumaya, araştırmaya, sormaya başladım. Öğrendiklerimi eşimle paylaşarak onu da bunaltmayı başardım ve git napıyorsan yap ama deneme yapacağımızı unutma ve abartma uyarısı ile VW T4 Reimo aracımızı aldık. İyi ki de almışız , bize nelerin nasıl olması gerektiğini öğretti.
Hep konuşulan konu son zamanda evde konuşulur oldu, hangisi daha iyi çekme mi moto mu ? Benim emeklilik yaklaştı eşim ağırlıklı evden çalışıyor ki bu bize daha rahat gezme ve konaklama imkanı yaratmakta. Paralelde yaşam alanı geniş karavan fikri bizde yerleşti.
Bizim İçin Motokaravan;
Artıları;
Daha dinamik, kullanımı daha rahat, yolda mutfak vs kullanım imkanı var, B ehliyet sınırlarında olan araçlar ( otobüsü karavan yapıp B ehliyet kullanır diyenler var o ayrı konu)
Eksiler;
Araç eskiliğinden sürekli bakım zorunluluğu, yolda kalır mıyım stresi, vergisi, sigortası

Bu tespitlerle çekme karavanları incelemeye başladık ve hayatımızda yeni başlıklar açıldı. 1.3 130 Bg lik 4x2 Duster aracımız var. Bu araçla ne çekebiliriz diye bakmaya başladık. Aracın çekme kapasitesi 1.200 kg a kadar. Bu güzel bir potansiyel olarak görünse de araştırınca 4x2 olması sebebi ile hafif eğimlerde hele ki ıslak zeminde, stabilize yolda bize sorun yaşatacağı söylendi. Peki çözüm "1.000 kg a kadar birşey çekin" dendi. İstenen karavanın yatağı ve oturma grubu ayrı olsun koşulu var eşimden, bunu 1.000 kg a kadar karavanlarda sağlamam mümkün değil. Yerli karavanları yerinde, fuarda inceledim, gördüğüm boş karavan alıyor ve kucağınızda opsiyon listesi buluyorsunuz (Swan bunun dışında) Opsiyonlar eklense bile yabancı karavanlar imalat kalitesi ve detay işçiliğini de katınca ciddi anlamda öne geçiyor. Eşinizi ikna edecekseniz yabancı karavandan göstermeye başlamayın, istiyor, yaptım biliyorum :smiley:
Yerli boş karavan için O1 belgem var 730 kg ağırlığım var diyorlar, peki dolduralım noldu şimdi en az 850-900 hala O1 mi ?
Bu noktada karavanı küçültemiyorsam aracı büyüteyim dedim ama yeni 4x4 2.0 civarı araçların MTV tutarını görünce karadelik gibi içime çöktüm. Alternatif çözüm üreten çok olur bizde 4x2 L200, Musso Grand veya Ranger gibi bir araç sorunu çözer hem vergisi de avantajlı dendi. Baktım hakikaten öyle, bir mutluluk yayıldı ta ki hız limitlerini ve şehir merkezlerine alınmama koşulunu görene kadar. Kamyonetler bu kısıtlara tabi. Vergilendirme yapısında sıkıntı var
İşte böyle açmazlardayız. 1.200 kg olan çekme karavan için arkadan çekişi olan, yeni olan , mtv si az olan, şehre girebilen, kamp alanına girince dengede kalmayan, motoru-torku çekmeye uygun olan, şasesi 1.200 kg lık karavanı bağlayınca dağılmayacak olan bildiğiniz araç var mı ?
Saygılarımla
her şey için ekonomi çok önemli ayrıca birde evet gönlümüz hep daha iyilerinde daha kalitelide fakat amaç maksat ve makina bunları yerine oturtmak lazım yılda ne kadar gün kullanacaksınız içinde klima olmalımı yada ısıtma sistemi illa olmalımı bunları düşünün ne kadar az yük ve ayrıntı o kadar rahatlık demektir bende güney karavan mini 340 modeli var eşim ve ben 2 kişiyiz oğlan gelmez bizimle inceleyin isterseniz içinde yıkanma yapılırmı evet yapacaksan o zaman banyo daha iyi olsun ama biz karavanda sürekli yaşamayı düşünmeyerek sadece yaz ve kısa gezi için alıyoruz o zaman o kadar masrafa gerek var mı ben civic ile çekiyorum gönlüm belki buradaki herkesin dediği gibi dizel 4x4 defender vb abartmaya gerek yok bir arkadaş corolla benzinli ile 1000 kg avrupa karavan 3 yıldır çekiyor zaten hızınız 80 olacak karadeniz yaylalarına gitmeyecekseniz ege akdeniz ise vb niye iş görmesin bir arkadaşımız yıllarca lada ile çekti yani bir arkadaş ta renault capture ile 1000 kg karavanı ile seyir etmeye kalktığında araç sürekli hararet yaptırmış iyi günler dilerim

Sayın mehmetaliguney17,
Tespitlerinizin çoğuna katılmamak mümkün değil. Biz T4 ün girme, çıkma, inme, dönme noktalarında sağladığı rahatlığa alışmış durumdayız, çekerken sorun yaşamak veya eşimden hah işte olacağı buydu lafını duymamaya çabalıyorum. İkimizde araç kullanmayı sevdiğimiz için onun da rahat bir şekilde yol yapmasını istemekteyim. Ayrıca gittiğimiz yerde en az 1 hafta konaklayacak şekilde kalmayı planladığımız için yaşam alanı geniş bir karavan istemekteyiz. Bu genişlik konusunda da haklısınız kişiye, beklentiye göre değişir.
Bunları istediğimi söyleyince genelde, hımmm tabi hadi git ne halin varsa gör (gez) diyenim çok oluyor :smiley:

Sayın mehmetaliguney17,
Tespitlerinizin çoğuna katılmamak mümkün değil. Biz T4 ün girme, çıkma, inme, dönme noktalarında sağladığı rahatlığa alışmış durumdayız, çekerken sorun yaşamak veya eşimden hah işte olacağı buydu lafını duymamaya çabalıyorum. İkimizde araç kullanmayı sevdiğimiz için onun da rahat bir şekilde yol yapmasını istemekteyim. Ayrıca gittiğimiz yerde en az 1 hafta konaklayacak şekilde kalmayı planladığımız için yaşam alanı geniş bir karavan istemekteyiz. Bu genişlik konusunda da haklısınız kişiye, beklentiye göre değişir.
Bunları istediğimi söyleyince genelde, hımmm tabi hadi git ne halin varsa gör (gez) diyenim çok oluyor :smiley:
Çekme karavan konusunda aracınız ne olursa olsun girme, çıkma, inme dönme noktalarında t4'ün sağladığı rahatlığa maalesef asla erişemeyeceksiniz. Kısa dorseli tır kullanmak gibi düşünebilirsiniz çekme karavanı.

Bürstner 460TS zannederim sizin tamda bahsettiğiniz tür bir karavandır. Genelde bu tarz karavanları hissetmeden çekebilmek için 4x4 otomatik vites pickuplar çok kullanılıyor.

@Gökhan-Deniz ,
Siz gittiğiniz yerde en az 1 hafta konaklamayı düşündüğünüz için çekme karavana yönelmeniz mantıklı. 4x2 Hilux ile 1200 kg karavan çeken birisi olarak ben de tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Mtv açısından pickup'lar 4x4 olunca otomobil ile aynı sınıfta değerlendiriliyor.
4x2 olunca kamyonet sınıfında olduğu için çok hesaplı oluyor.
2021'de yıllık 2281 TL mtv ödedim. Yine 2021'de;
4x4 Ford Ranger 1996 cc : 6113 TL
4x4 Toyota Hilux 2393 cc : 9170 TL mtv'si vardı.

Pickupların bazı bilinen dezavantajları var. En önemlisi arka süspansiyonun makaslı olması. Sizin T4 de makaslıdır diye tahmin ediyorum. O bakımdan çok sıkıntı çekmezsiniz ama normal bir binek araca göre asfalttaki kasislerde rahatsızlık veriyor. Arka kasaya 150 kg kum torbası koydum, hissedilir derecede faydasını gördüm. Ayrıca bu kış şartlarında arka tekerlerin yol tutuşuna da katkı sağlıyorlar. Motor güçlü olduğu için yakıt tüketiminde fark gözlemlemedim. Garip bir şekilde asfalt dışı yollarda kasis ve çukur bile olsa binek araca göre daha konforlu sürüş oluyor. Aynı yolda hem Clio ile hem Hilux ile sürdüm, nereye gitti bu çukurlar dedim resmen. Arnavut kaldırımlı yollarda da aynısını gözlemledim. Belki lastik çapının büyük olmasıyla da ilgisi olabilir.

Arkanın savurduğunu söylüyorlar ama ben yerler buz olmadıktan sonra ıslak zeminde dahi ESP açıkken bunu görmedim ama çok da zorlamadım. Geçende sokak buz tutmuştu, direksiyonu tam sol yaparak bol gazlı kalkış yaptım, her arabada olacağı gibi savruldu, sonra gaz kesip toparladım. Ancak ilk aldığımda boş araçla Eskişehir'e giderken normalde binek araçla 130 ile rahat gireceğim bir virajda arkanın hafif savrulduğunu hissetmiştim.

Hgs açısından Hilux'ün aks aralığı 3.2m'nin altında olduğu için 1. sınıf oluyor. Ford Ranger 2. sınıf oluyor diye biliyorum.

Ağırlıkları 2-2.5 ton arası olduğu ve motorları da güçlü olduğu için yakıt sarfiyatları binek araçlara göre fazla tabii. Ben şehir içinde karavansız 12L ortalama görüyorum. Ancak 1200 kg karavan çektiğim zamanlarda da 12L ortalama değişmiyor. O nasıl oluyor onu da anlamış değilim. Karavan çekerken sorun yok ama özellikle son yakıt zamlarından sonra karavansız gezerken bu sarfiyatı gözönüne alıp ona göre karar verirsiniz.

Lastiklerin jantı genelde 17-18 inç olduğu için çok çeşit bulması zor. Mesela kış lastiği veya zincir alacaksanız binek araçlara göre daha pahalı oluyorlar.

Ruhsat şahıs üzerine olunca K2* belgesi gerekli mi değil mi tartışması var. Benim araç şirket üzerine olduğu için ulaştırma bakanlığına gidip 5-6 bin TL'ye K2* belgesi ve araç kartı aldım (5 yıl geçerliliği var, sonra yenilemesi bu kadar pahalı değil). Tabii ticari olduğu için sürücünün SRC belgesi ve psikoteknik belgesi de olmalı. Hiç polis kontrolüne girmediğim için sorup sormadıklarını bilemiyorum.

Kağıt üzerinde 2021'den itibaren 3.5 tonun altındaki ticari araçların da şehirler arası yollardaki kontrol kantarlarına girmesi gerekiyor ama ben kaç kere denedim, almıyorlar. En sonunda Gölcük civarında; girişinde görevli olmayan bir kontrol noktasına arkamda karavanla daldım, çoktan girdiğim için girme diyemediler. Sonuç; önümdeki kamyonların plakası ve ağırlığı ekranda yazdığı halde ben geçerken hiçbir şey yazmadı ekran. Bundan sonra "Daha da girmem sizin kantarınıza" deyip özellikle beni davet etmedikten sonra yüzsüzlük yapıp girmeyeceğim kantarlara.

Avantajlarına gelince; arkadan itişli olduğu için yokuş yukarı hiçbir sorun olmuyor. Epey dik asfalt yokuşlarda dur-kalk yaptım. Yine de benim denemelerimde zeminin ıslak olmadığını belirtmem gerek.

Aracın altı yüksek olduğu için engebeli yollarda avantajı var ama viraj dengesi açısında bu olumsuz bir durum tabii.

Araç ağır olduğu için karavanı kontrol etmesi kolay oluyor, yalpalama yapmıyor. (Stabilizatörün de etkisi olabilir bilmiyorum, stabilizatörsüz karavan kullanmadım hiç). Yüksek tır-otobüs geçerken, karavansız normal binek araç sürerkenkinden daha az, belli belirsiz bir sallanma hissediyorum direksiyonda.

Ben aracımın özelliklerini bilerek ve sınırlarını zorlamadan kullanıyorum. Mesela plajdaki kuma kesinlikle girmem. Diferansiyel kilidi olmadığı için engebeli arazide de tek lastiği askıda bırakacak şekilde sürmüyorum. Daha doğrusu, önden çekişli bir binek araçla girilmeyecek yola girmiyorum.

Hız limitleri açısından sıkıntı yok çünkü zaten çekme karavanla 80'i geçmeyin diyorlar. Ben otoyolda 95-100 ile gidiyorum. Bölünmüş devlet yollarında da 85-90 gidiyorum. Aşağıdaki limitlerin %10 toleransları var.

Hz limitleri

Şehir merkezlerinde dizel motorlu araç yasağı yanlış bir ifade. Belirli egsoz emisyonunu sağlamayan eski model motorlu araçlar yasaklı. Bu sayfada Almanya'daki şehirlerin talep ettikleri emisyon değerleri var. Özetle, Euro 6 dizel aracınızla her şehri gezersiniz. Yanlışım varsa Almanya'da yaşayan arkadaşlardan tekzip bekliyorum :wink: Buradan oturduğumuz yerden tereciye tere satmayalım.

Merhaba,
Bizim İçin Motokaravan;
Artıları;
Eksiler;

Saygılarımla
Bütçenize göre 1,6 dizel suzukileri önerebilirim. Kaliteli ve hafif araçlar. Az yakar çok kaçar cinsi. 4*4 olursa dahada iyi.

Şehir merkezlerinde dizel motorlu araç yasağı yanlış bir ifade. Belirli egsoz emisyonunu sağlamayan eski model motorlu araçlar yasaklı. Bu sayfada Almanya'daki şehirlerin talep ettikleri emisyon değerleri var. Özetle, Euro 6 dizel aracınızla her şehri gezersiniz.
Doğrudur.

Özellikle turist karavancıların yasak için tedirgin olmasına gerek yok.
Yazmaya kalksam, nedenleri bu sayfayı aşar..
Zaten sonunda aklınızda sadece tedirgin olmamanız kalacak.
Görürseniz trafik levhalarına uymaya çalışın, fazlasıyla yeterli.

1642953653845

Son düzenleme:

freni iptal etmeyi asla önermem ve freni iptal etme gibi şeylerde trollük yapıyorsanız bunu belirtin çünkü ciddiye alıp uygulayanlar çıkacaktır.

Sıfır km araç alırken örneğin mercedes size sorar normal fren mi güçlendirilmiş firen mi diye ? Sizde sürüş tarzınıza göre normal veya güçlendirilmiş alır geçersiniz. Eski aracım 2019 model mercedes cla 180d amg idi. Güçlendirilmiş frenlerim vardı ve 2 kere kaza geçirmem 1 kere de acil durmam gerekti ve frenlere rağmen durma mesafem fazlaydı. Yokuş inerken durma mesafesi düz yada eğimli yola göre artar. Buna birde arkada sizi aşağı iten yükün olduğunu düşünün ve allah göstermesin öndeki araç şak diye dursa duramaz çarparsınız. Benim araçta kaliteli lastik vardı, güçlendirilmiş frenler vardı. Otomatik öndeki durursa fren yapan asistan vardı, yine sensörler takip mesafesini otomatik ayarlıyordu. Uyduruyorum hızıma göre takip mesafem 30 metre ise asla araç 29 metreye düşmüyordu. Ben gaza bassamda basmasamda şerit değiştirmedikçe bunu koruyordu. Bir gün gidiyorum önümde kamyonet var ve adam otobanda şak diye durdu fark ettim frene basıcam araç benden 1 saniye önce fren yaptı ve küt diye durdu aramda 1 bilemediniz 2 mm vardı ve az kalsın çarpıyordum. Bu senaryonun yokuş aşağı olduğunu düşünün garanti çarpardım birde karavanla düşünün 100 kg bile olsa itme gücünü ele alın tır kamyon vs altına girip ölmüştüm. Bu yüzden frenli karavandan asla şaşmayın.

Benim 1 sorum var.

Sorum tork ve beygir üzerine.

internette bulamadığım için buraya yazmaya karar verdim.

1 beygir 75 kg ağırlığı 1 saniye ilerletmeye deniyormuş.

1 nm tork nedir bu veriyi bulamadım.

Almak istediğim araç maksimum 3500 kg ağırlık çekebilmekte. 3500 kg da kendi ağırlığı dersek toplamda 7 ton yapar. 94x75 dersek 7050 kg çıkar. Düz hesap hesaplıyorum. Yani kağıt üzerinde bu yükü 94 beygir düz yolda çekebilmekte.

Peki 7 tonu çekebilmek için kaç nm tork gerekir ? İşte bu hesabı maalesef ki yapamadım.

Almak istediğim otomobil 4.0 litre twin-turbo V8 603 beygir güç ve 850 Nm tork gücünde. Yazılım ve motorda ufak oynamalarla 950, 1000, 1040 ve 1150 nm tork güçlerine kadar çıkarılabilmekte.

Tabiki 3500 kg lık karavan çekmicem. towcar sitesi ise 1200 kg lık karavana kadar rahat çeker ama üzerine çıkmamamızın daha iyi olduğunu söylemekte. Almayı düşündüğüm karavan ise ortalama 2600 kg ağırlığında. Aracın ağırlığı ise 2745 kg ağırlığında.

Maalesef ki suv kategorisinde türkiyede alınabilecek en güçlü modellerde maksimum çekme kapasitesi 3500 kg. Pickap türü araçlarda durum nedir bilmiyorum ama amerikada 16 tona kadar çekenleri olduğunu gördüm. Hatta bazı suvlarında 3500 kg dan fazla olduğunu gördüm. Sanırım 3500 kg sınırı avrupa birliği kuralı da olabilir.

Bir off road kanalı düz yol ile yokuş gibi konuları ele alırsak gücü 3 ile çarpmalıyız diyordu. Yukarıda 94 beygir demiştim bunu 3 ile çarparsak 282 beygir gerekecektir. 282 beygir düz yol yokuş eğim vs gibi ele alındığında gereken rakam. Araca binen kişilerin ağırlığı karavandaki ek yükler bagajlar vs vs ele alındığında otomatikman artacaktır. 260 nm torku olan eski aracım ben varken 115 kg ağırlığındaydım o dönemler ve kıyafetle 120 olmuşumdur, ben varken performanslıydı ama 4 kişi ve bagaj eklenince performans düşmüştü. Bu sebeple bunları yüklü durumlar göz önüne alarak hesaplamalıyız.

Sorularımı da sırasıyla sorayım

1) 7 ton ağırlığı çekmek için ne kadar tork gereklidir ?
2) Yazılım ve motor oynamaları ile tork ve beygiri arttırmak işe yarar mı ?
3) Sıfır km suv araç aldığımızda şunları yapmalısınız dediğiniz bir şey var mı ?
4) araçta ve karavanda bulunması mecburi dediğiniz donanımlar aksesuarlar ekipmanlar nelerdir ?
5) lastik öneriniz ne olur (%70 şehir %30 arazi için)
6) bunu da al bunu da ekle keyif konfor için gerekli dediğiniz bir şey var mı ?

Şehir merkezlerinde dizel motorlu araç yasağı yanlış bir ifade. Belirli egsoz emisyonunu sağlamayan eski model motorlu araçlar yasaklı. Bu sayfada Almanya'daki şehirlerin talep ettikleri emisyon değerleri var. Özetle, Euro 6 dizel aracınızla her şehri gezersiniz. Yanlışım varsa Almanya'da yaşayan arkadaşlardan tekzip bekliyorum :wink: Buradan oturduğumuz yerden tereciye tere satmayalım.
Merhaba,

Bu noktada söylemeye çalıştığım, kamyonet, panelvan tarzı ticari vasıflı araçların şehir merkezine girişlerinin izin alırlarsa serbest diğer durumda cezaya tabi olmasıydı. Yakıt cinsi belirtmemiştim.

@Gökhan-Deniz ,
Siz gittiğiniz yerde en az 1 hafta konaklamayı düşündüğünüz için çekme karavana yönelmeniz mantıklı. 4x2 Hilux ile 1200 kg karavan çeken birisi olarak ben de tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Mtv açısından pickup'lar 4x4 olunca otomobil ile aynı sınıfta değerlendiriliyor.
4x2 olunca kamyonet sınıfında olduğu için çok hesaplı oluyor.
2021'de yıllık 2281 TL mtv ödedim. Yine 2021'de;
4x4 Ford Ranger 1996 cc : 6113 TL
4x4 Toyota Hilux 2393 cc : 9170 TL mtv'si vardı.

Pickupların bazı bilinen dezavantajları var. En önemlisi arka süspansiyonun makaslı olması. Sizin T4 de makaslıdır diye tahmin ediyorum. O bakımdan çok sıkıntı çekmezsiniz ama normal bir binek araca göre asfalttaki kasislerde rahatsızlık veriyor. Arka kasaya 150 kg kum torbası koydum, hissedilir derecede faydasını gördüm. Ayrıca bu kış şartlarında arka tekerlerin yol tutuşuna da katkı sağlıyorlar. Motor güçlü olduğu için yakıt tüketiminde fark gözlemlemedim. Garip bir şekilde asfalt dışı yollarda kasis ve çukur bile olsa binek araca göre daha konforlu sürüş oluyor. Aynı yolda hem Clio ile hem Hilux ile sürdüm, nereye gitti bu çukurlar dedim resmen. Arnavut kaldırımlı yollarda da aynısını gözlemledim. Belki lastik çapının büyük olmasıyla da ilgisi olabilir.

Arkanın savurduğunu söylüyorlar ama ben yerler buz olmadıktan sonra ıslak zeminde dahi ESP açıkken bunu görmedim ama çok da zorlamadım. Geçende sokak buz tutmuştu, direksiyonu tam sol yaparak bol gazlı kalkış yaptım, her arabada olacağı gibi savruldu, sonra gaz kesip toparladım. Ancak ilk aldığımda boş araçla Eskişehir'e giderken normalde binek araçla 130 ile rahat gireceğim bir virajda arkanın hafif savrulduğunu hissetmiştim.

Hgs açısından Hilux'ün aks aralığı 3.2m'nin altında olduğu için 1. sınıf oluyor. Ford Ranger 2. sınıf oluyor diye biliyorum.

Ağırlıkları 2-2.5 ton arası olduğu ve motorları da güçlü olduğu için yakıt sarfiyatları binek araçlara göre fazla tabii. Ben şehir içinde karavansız 12L ortalama görüyorum. Ancak 1200 kg karavan çektiğim zamanlarda da 12L ortalama değişmiyor. O nasıl oluyor onu da anlamış değilim. Karavan çekerken sorun yok ama özellikle son yakıt zamlarından sonra karavansız gezerken bu sarfiyatı gözönüne alıp ona göre karar verirsiniz.

Lastiklerin jantı genelde 17-18 inç olduğu için çok çeşit bulması zor. Mesela kış lastiği veya zincir alacaksanız binek araçlara göre daha pahalı oluyorlar.

Ruhsat şahıs üzerine olunca K2* belgesi gerekli mi değil mi tartışması var. Benim araç şirket üzerine olduğu için ulaştırma bakanlığına gidip 5-6 bin TL'ye K2* belgesi ve araç kartı aldım (5 yıl geçerliliği var, sonra yenilemesi bu kadar pahalı değil). Tabii ticari olduğu için sürücünün SRC belgesi ve psikoteknik belgesi de olmalı. Hiç polis kontrolüne girmediğim için sorup sormadıklarını bilemiyorum.

Kağıt üzerinde 2021'den itibaren 3.5 tonun altındaki ticari araçların da şehirler arası yollardaki kontrol kantarlarına girmesi gerekiyor ama ben kaç kere denedim, almıyorlar. En sonunda Gölcük civarında; girişinde görevli olmayan bir kontrol noktasına arkamda karavanla daldım, çoktan girdiğim için girme diyemediler. Sonuç; önümdeki kamyonların plakası ve ağırlığı ekranda yazdığı halde ben geçerken hiçbir şey yazmadı ekran. Bundan sonra "Daha da girmem sizin kantarınıza" deyip özellikle beni davet etmedikten sonra yüzsüzlük yapıp girmeyeceğim kantarlara.

Avantajlarına gelince; arkadan itişli olduğu için yokuş yukarı hiçbir sorun olmuyor. Epey dik asfalt yokuşlarda dur-kalk yaptım. Yine de benim denemelerimde zeminin ıslak olmadığını belirtmem gerek.

Aracın altı yüksek olduğu için engebeli yollarda avantajı var ama viraj dengesi açısında bu olumsuz bir durum tabii.

Araç ağır olduğu için karavanı kontrol etmesi kolay oluyor, yalpalama yapmıyor. (Stabilizatörün de etkisi olabilir bilmiyorum, stabilizatörsüz karavan kullanmadım hiç). Yüksek tır-otobüs geçerken, karavansız normal binek araç sürerkenkinden daha az, belli belirsiz bir sallanma hissediyorum direksiyonda.

Ben aracımın özelliklerini bilerek ve sınırlarını zorlamadan kullanıyorum. Mesela plajdaki kuma kesinlikle girmem. Diferansiyel kilidi olmadığı için engebeli arazide de tek lastiği askıda bırakacak şekilde sürmüyorum. Daha doğrusu, önden çekişli bir binek araçla girilmeyecek yola girmiyorum.

Hız limitleri açısından sıkıntı yok çünkü zaten çekme karavanla 80'i geçmeyin diyorlar. Ben otoyolda 95-100 ile gidiyorum. Bölünmüş devlet yollarında da 85-90 gidiyorum. Aşağıdaki limitlerin %10 toleransları var.

Ekli dosyayı görüntüle 638450

Yerinde tespitleriniz için teşekkür ederim, SsangYong Musso Grand dışında helezon kullanan kamyonet maalesef yok. Bu yüke uygunluk ve kapasitenin arttırılması ihtiyacından doğuyor. Bu avantaj eğer taş düşürme ihtiyacınız yoksa arka koltuk konforuna olumsuz yansımakta. Yine bahsettiğiniz gibi gerek yüksek olması ve gerekse salınım dinamikleri farklı olduğu için sürüş karakteristiği değişkenlik gösterebilen araçlar ama karavan çekerken hız yapmayacağımız için çok büyük önem taşımıyor. 4x2 iyice netleşti, 4x4 vergiden dolayı sıfır değil 2. el alınmaya kalkılsa bir offroad geçmişi göze alınmalı ki bu bana çok mantıklı gelmiyor. Değil offroad pikniğe bile gidilmedi diyorlar o biraz yalan :smiley:

An itibariyle sıfır fiyatlar;
L200 593.000 TL
Musso Grand 600.000 TL
Hilux 587.000 TL

Bu fiyatlara
Bürstner TS460 400.000 TL eklersek yaklaşık 1.000.000 TL bir bütçe çıkıyor. (Çok mu oldu ne ? ) Bir yerde sanki yanlış var gibi :smiley:

Sağlıklı, mutlu kalın

Yerinde tespitleriniz için teşekkür ederim, SsangYong Musso Grand dışında helezon kullanan kamyonet maalesef yok. Bu yüke uygunluk ve kapasitenin arttırılması ihtiyacından doğuyor. Bu avantaj eğer taş düşürme ihtiyacınız yoksa arka koltuk konforuna olumsuz yansımakta. Yine bahsettiğiniz gibi gerek yüksek olması ve gerekse salınım dinamikleri farklı olduğu için sürüş karakteristiği değişkenlik gösterebilen araçlar ama karavan çekerken hız yapmayacağımız için çok büyük önem taşımıyor. 4x2 iyice netleşti, 4x4 vergiden dolayı sıfır değil 2. el alınmaya kalkılsa bir offroad geçmişi göze alınmalı ki bu bana çok mantıklı gelmiyor. Değil offroad pikniğe bile gidilmedi diyorlar o biraz yalan :smiley:

L200 593.000 TL
Musso Grand 600.000 TL
Hilux 587.000 TL

Bu fiyatlara
Bürstner TS460 400.000 TL eklersek yaklaşık 1.000.000 TL bir bütçe çıkıyor. (Çok mu oldu ne ? ) Bir yerde sanki yanlış var gibi :smiley:

Sağlıklı, mutlu kalın

Talepler yüksek olunca gerçekler maalesef bu şekilde oluyor :smiley:

Yorumunuza istinaden orta üstü yerli bir karavan üreticisi ve daha makul bir çekiciye yönlenirseniz daha mutlu olacaksınız gibi hissettim.

Merhaba,

Bu noktada söylemeye çalıştığım, kamyonet, panelvan tarzı ticari vasıflı araçların şehir merkezine girişlerinin izin alırlarsa serbest diğer durumda cezaya tabi olmasıydı. Yakıt cinsi belirtmemiştim.
Bu konuyu biraz açar mısınız? Hangi ülkede veya hangi şehirlerde kamyonet ve panelvanın şehir merkezine girişte izin alması gerekiyor?

L200 593.000 TL
Musso Grand 600.000 TL
Hilux 587.000 TL

Bu fiyatlara

Sağlıklı, mutlu kalın

Mercedes X-class ve Nissan Navara da helezon yaylı. Ama X-class üretimi durdu.

Hilux için konuşacak olursam; normal asfalt yolda öyle taş düşürtecek kadar da konforsuz değil. Hele arkaya 150 kg kum torbası koyunca veya karavan bağlayınca beşik gibi sallanıyor. Ama tabii ki helezon yay gibi rahat değil. Benim eşim ve 3 yaşındaki kızım şikayetçi değiller.

Hilux'ün yük taşıma kapasitesi 700-750 kg arasında. Aynı aracın Avrupa'da satılanları 1000-1100 kg taşıyor. Hilux'ün muadili diğer markaların da Türkiye'deki taşıma kapasitesi 1000 kg ve üzerinde. Bunu açıklayın diye bir e-posta gönderdim Toyota'ya tam bir ay önce, hala cevap gelmedi.

Pickup üstü yaşam kabinleri 500 kg'a yakın. Su ve diğer teçhizatları koyunca, üstüne bir de yolcuları koyunca kolayca bu 700 kg aşılıyor.

Maalesef bu fiyatlar yanlış değil. 😖 Ben geçen sene Mart'ta aldığımda 294.000'di 4x2 A/T. Tam 2 katına çıktı fiyatlar.

Bu arada pickup'ların bir artısı da ötv'sinin %4 olması. 4x2 veya 4x4 olması fark etmiyor bu konuda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri