O Araç Bu Karavanı Çeker Mi? Sorusuna Yanıt :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 503
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 246,599
Eski günleri özlemeye başladım, platinler, meksefeler, immonun atası baston kilitler. Ford Taunus, Renault 12 TS, Mercedes 115 ve niceleri. Bence mekanik yolda bırakmaz, elektronik gibi eller havada kalınmaz :smiley:
Ben yarı elektronikçiyim. Full otomatik ve elektronikler ne zaman bozulacak belli olamıyor.
İdeal birleşimden yanayım. Mesela 2004-2005 ALfa 156 1.6 t.s. bir efsanedir. Çift yönlü dijital klima vardı o araçlarda.
Araçta turbo ve otomatik şanzuman çalışsalar, yok satardı.
Yapmadılar. Yapsaydılar mükemmel karavan çekerdi.

İyi günler. Aranızda baya yeniyim ve bilgim oldukça kısıtlı. Daha yeni 1.2 Fiat Panda mı satıp 1.5 DCI Dacia Sandero Stepway aldım. Ancak biraz hayal kırıklığına uğradım. Kapıdaki etikette 1600 2390 1- 880 2- 860 yazıyor. Anladığım kadarıyla 2390-1600=790 kg lik bir römork çekme kapasitesi var demek. Sormak istediğim şu 750 kg altı bir karavanı bu araçla çekmek (büyük sorunlar yaşamadan) mümkün mü?

Merhaba,
Karavanınız çeki kapasitenizin % 20 altında kalınca rahat edersiniz. 750 kg altı olarak satılan bir çok karavan yüklendiğinde 850-900 kg ağılığına yaklaşıyor. Düz yolda aracınız çeker ama rampada gidiş ve yine rampada kalkış sizi üzecektir. Outfit Matching Car and Caravan sitesinden kontrol yapabilirsiniz.

Merhaba,
Karavanınız çeki kapasitenizin % 20 altında kalınca rahat edersiniz. 750 kg altı olarak satılan bir çok karavan yüklendiğinde 850-900 kg ağılığına yaklaşıyor. Düz yolda aracınız çeker ama rampada gidiş ve yine rampada kalkış sizi üzecektir. Outfit Matching Car and Caravan sitesinden kontrol yapabilirsiniz.
Öncelikle cevap için teşekkür ederim bahsettiğiniz sitede aracımı seçip 800 kg lik herhangi bir karavan seçtiğimde değerler fena değil. Ancak alt kısımda aracın çekme kapasitesi 1100 kg olarak görünüyor. Ancak benim hesaplamama göre 790 kg çıkıyor. Bunu öğrenebileceğim yer neresi acaba. Ruhsatta katar ağırlık kısmı boş. Aracı yeni aldım ama bu gidişle kısa sürede ayrilacak gibiyiz

Sizin aracın değerleri
Araç ağılığı : 1.169
Katar Ağırlığı 2.400
olmalı, buna göre çeki kapasitesi 1.231 olmalı. Sizin 1.600 değeri aracın maksimum yüklü ağırlığı
Bende 1.3 Tce duster var 1.300 çeki kapasitesi var . Adria Aviva 370 i sorunsuz çekiyor. Aracınıza çeki demiri çektirirken de lazım olacak Teknik Bilgi Formu nu bayiden alın, orada hepsi yazıyor. O form olmadan TSE işlem yapamaz şimdiden elinizde olsun

Ayrıca, burada da üstatların belirtiği gibi aracın beygir gücünden ziyade tork değeri daha önemli, Sizin aracın yanlış bilmiyorsam 200 Nm torku olmalı ki bu değer yüklü ağırlığı 1.000 kg altındaki karavanlar için uygun.

Sizin aracın değerleri
Katar Ağırlığı 2.400
olmalı, buna göre çeki kapasitesi 1.231 olmalı. Sizin 1.600 değeri aracın maksimum yüklü ağırlığı
Bende 1.3 Tce duster var 1.300 çeki kapasitesi var . Adria Aviva 370 i sorunsuz çekiyor. Aracınıza çeki demiri çektirirken de lazım olacak Teknik Bilgi Formu nu bayiden alın, orada hepsi yazıyor. O form olmadan TSE işlem yapamaz şimdiden elinizde olsun
Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için. Acemiligimi daha çok düz yollarda atmayı düşünüyorum, bu durumda çok sorun yaşar mıyım? Aracı çok sevdim satmak istemiyorum😔

Lütfen teknik belgenizi alın oradaki değerlere bakın, alacağınız karavan yabancı ise üzerinde ağırlık etiketleri kesinlikle bulunuyor, yerlilerin bir kısmında aradım göremedim. Bu ağırlık ve kapasite değerlerine göre yüklü ağırlığı 900 Kg olan karavanları çekebilirsiniz. Unutmayın karavana alırken birçok firma boş veriyor ekleri size opsiyon listesinden seçtiriyor ama bu seçtiklerinizi Kg olarak ağırlığa eklemiyor. Seçeceğiniz buzdolabı Lt olarak ağırlığı farklı, ısıtma sistemi ağırlığı var, tüp alacaksınız ağırlığı var, güneş enerjisi ve aküsü ağırlığı var, tuvaletin bile kasetli veya portatif olmasına göre ağırlığı değişiyor. Bütün bunları koyduğunuzda dolu bir su deponuz da varsa, karavan + 100-150 Kg yükten bahsediyoruz.
Aracınız 1.200 çekiyorsa 950 kg yüklü ağırlığı olan karavan sizi yormaz bence.

Sizin aracın değerleri
Katar Ağırlığı 2.400
Hesapta küçük bir gözden kaçan nokta var. Benzer hatayı bende yapmıştım aracım 2 ton çeker sanıyordum.
Meğer 1500 kg mış.
2,4 t toplam katar ağırlığıdır.
2400kg-1600 = 800 kg Frenli karavan çeker

Toplam aktar ağırlığı= araç ağırlığı+istiab haddi+KARAVAN

Burada çekici araca yüklenmesi gereken ağırlık olan (1600-1169),karavan tarafına aktarmış oluyorsunuz.
Araç zorlanacaktır. Debriyaj problem çıkaracaktır.

Özellikle yüklü yokuş kalkışlarında çok zorlanacaktır.
Zorlanmamak için araca hiç yük almayacaksınız. Yolda dikkatli gideceksiniz.

Bu belirlenen ; 800 kg aracı kullanırken konforunuzdan ödün vermeyen güvenli bir rakam.
Şartları zorlarsanız riske girersiniz. Kabul edilebilir hale getirmek için 80 i geçmeyin.

Karavan çekmek için belirlenen kıstaslar sadece motor gücü ve yükün ne kadar ağır olduğu değildir.
Fren mesafesi ve çeki demirinin araca nasıl bağlandığı ne kadar yüke dayandığıda çok önemlidir.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=QdobbgpI4T8
bu tarz bir karavanı rahat çekersiniz içine sığsam bundan alacaktım.

Sayın İYİMühendis, tespitinizde haklısınız. Ekte aracımın teknik uygunluk belgesini iletiyorum. Hesabınıza göre aracımın 1.200 kapasitesi olması lazım ancak belgede 1.500 olarak gösterilmiş. Aradaki farkı da araç içi yolcu ve/veya yük olarak değerlendirmek lazım yoksa bir debriyaj 10.000 TL civarı, her sene değiştirmeyelim 😊

Ekli dosyalar

• Çeki Kapasite.docx
    793.2 KB · Görüntüleme: 102

Sayın İYİMühendis, tespitinizde haklısınız. Ekte aracımın teknik uygunluk belgesini iletiyorum. Hesabınıza göre aracımın 1.200 kapasitesi olması lazım ancak belgede 1.500 olarak gösterilmiş. Aradaki farkı da araç içi yolcu ve/veya yük olarak değerlendirmek lazım yoksa bir debriyaj 10.000 TL civarı, her sene değiştirmeyelim 😊
Bardağın hem boş hemde dolu tarafına bakarsak.
Ya araç Frenli 1500 çekiyor ,toplam katar ağırlığı yanlış. Yada araç frenli 1200 çekiyor. Üreten bu hesabı yanlış yapana ne diyelim.

Araç belkide 1500 kg çekiyordur. Düz yolda çeker.
Otobanda %9 eğimle 2. vitese düşerseniz o araç çekiyor diyemezsiniz. Yakıt sarfiyatını düşünün .

Ben optimum davranmak zorunda kaldım.
Hem az yaksın hem vergisi az olsun derseniz,1.6 dizel araç alacaksınız. 4*4 olursa tadından yenmez.
4*4 ün çok faydası var. Kalkışlarda özellikle yardımcı şanzumanı devreye alırsanız balataya az yük bindirirsiniz.(AWR lerde diferansiyel kilidi).

Rahat etmek istiyorsanız 2.0 alacaksınız. 2,0-2,5 motorlarda karavan bağlayınca yakıt neredeyse artmıyor. Araç fazladan Tork ürettiği için ekstra yakıt harcamıyor(Dizellerde). Normaldede karavan bağlı imiş gibi yaktığı için 🤣;)

Rüzgar direnci artışı gerçekten çok etkiliyor. 1.6 motorda ne kadar basarsanız o kadar yakıyor.Rüzgar arkadan eserse az yakıyor. Önden eserse çok yakıyor. Yol bilgisayarını kontrol ederek sürmekte fayda var.

Son düzenleme:

Çekme karavan konusunda aracınız ne olursa olsun girme, çıkma, inme dönme noktalarında t4'ün sağladığı rahatlığa maalesef asla erişemeyeceksiniz. Kısa dorseli tır kullanmak gibi düşünebilirsiniz çekme karavanı.

Bürstner 460TS zannederim sizin tamda bahsettiğiniz tür bir karavandır. Genelde bu tarz karavanları hissetmeden çekebilmek için 4x4 otomatik vites pickuplar çok kullanılıyor.
merhaba sizinde güney karavan kullandığınızı bildiğim için size bir konuyu danışmak istedim karavanın deposuna su doldurma işleminde karavanın dışında bulunan delikten hortum ile doldurma yapınca depo dolunca bunu nasıl anlıyoruz aynı delikten fazla su geri tahliye mi oluyor sanırım deponun durduğu karavan içindeki yatak altı bölümde bir taşma riski yok sanırım

merhaba sizinde güney karavan kullandığınızı bildiğim için size bir konuyu danışmak istedim karavanın deposuna su doldurma işleminde karavanın dışında bulunan delikten hortum ile doldurma yapınca depo dolunca bunu nasıl anlıyoruz aynı delikten fazla su geri tahliye mi oluyor sanırım deponun durduğu karavan içindeki yatak altı bölümde bir taşma riski yok sanırım
Merhaba,
Dolum yaptığınızda fazlası taşıyor doldurma yerinden oradan anlayabiliyorsunuz. Su, taşımada depo çok büyük olmadığı için dalga riski oluşturmuyor. Dolu olması 45 kg yük oluşturur.

Mesajınızı yeni gördüm, cenazemiz vardı kusura bakmayın. Depo dolunca doldurduğunuz delikten taşıyor. Normalde olması gereken tahliye çıkışından taşması ama güney karavanda bu yok. Depo'nun dolum kapağı dışında başka bir çıkışı yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR