Önce Deffender, ardından Toyota Runner 4 şimdi ise Discovery v8 arayışı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vileda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,711

vileda

Kamp I
Yer
Malatya
Herkeze merhabalar, yaklaşık 2 ay önce bu güzelim paylaşım ortamına katıldım. Önceleri yeni başlayan herkesin izlediği yol üzere, bir hayli yazı takip ettim, birbirinden değerli üyelerin önerilerini okudum, araştırmalar yaptım. Başta Defender çoşkusu sürdüm, iyiden iyiye niyetlendim ancak işim gereği bulunduğum ilde (Malatya) Defender'a destek alabileceğim ortamı bulamayarak vaz geçtim. Ancak forum üyesi arkadaşların desteği konusunda denilebilecek hiçbir şey yok. Herkez oldukça ilgili ve aydınlatıcı. Sonra Toyota 4 Runner'a odaklandım, yine arkadaşlarlar (özellikle Ömer Bey) çok yardımcı oldu, ama bu seferde araç bulma sıkıntısı yaşadım. Bulduklarım da; ya ayırdığım bütçeyi aşan araçlar oldu ya da istanbul'da gösterebilme şansı bulamadan kaçanlar. Şimdilerde Discovery v8 bakınmaktayım (ve yine bastırarak belirtiyim ki hemen arkadaşlardan bazılarına Yavuz Bey, Kürşey Bey'e yazdım ve hemen destek veren geri dönüşü oldu) birkaç hafta içinde de edinebilmeyi umuyorum, tabi ki sizlerin destekleriyle olursa bilinçli ve daha uygun olur diye düşünüyorum. Araç için ayırabildiğim miktar 18000 tl arkadaşlar. Vergisiyle yormayacak yaşta, temelde ağır problemi olmayacak motor ve yürür özelliğinde, kısacası benim yavaş yavaş şekil verebileceğim bir araç edinmek istiyorum. Elbette bu bir şans, çünkü ortam malesef iyi dostlar kazanmayı sağlarken, kandırılacağınız ve tüh ya böyle insanlarda var (para=herşey inancı taşıyan) dediğiniz örneklerle de karşılaştırıyor insanı. Önerilerinizi alabilirsem sevinirim. Belki çok açık bir ifade olarak gelebilir bu "önerileriniz" kelimesi, ama bir yerden başlamak gerekiyor. Çevrenizde olanlar, önerebilecekleriniz, ya da samimi araç sahibi dostlar çıkabilir diye umut ediyorum. Ayrıca neden bu araç alınır ya da senin için alınmamalı önerilerine de açık kapım Herkeze saygılar olsun.

Etiketler
Ynt: Önce Deffender, ardından Toyota Runner 4 şimdi ise Discovery v8 arayışı

Ben discovery 2 td5, daihatsu terios, suzuki vitara ve şu anda lexus LX450 yada bilinen adıyla toyota vx80 kullanıyorum. Defender ve discovery 1 konusundada çok tecrübem var sahip olmasamda.

Özetle şunları diyebilirim toyota vx80 iri kasa off road araçlarında varılabilecek son nokta. Sebeplerine gelince, başka hiçbir araçda olmayan ön arka düğme ile katif edilebilen difransiyel kilitleri, ön arka sabit aksları, çok sağlam yürür ve motoru, çok tatminkar motor gücü ve torku. Dezavantajlarına gelince, ormanlık arazilerde iriliği dezavantaj, ağırlığı çok yoğun çamurda dezavantaj, 10 yaşın üstündeki bir araç için piyasası fazla yüksek çünkü alan satmıyor satan zor satıyor, çok zor kırılır çok zor arıza çıkartır ama çıkarttığında parçası pahalıdır, bazen bulması zordur.

VX80 i almadan önce 2 hafta kadar Discovery 1 bakmıştım, muhtemelen birgün vx80 i bir nedenle satarsamda alacağım araç discovery 1 olur. Bunun sebeplerine gelince; discovery 1 arazi için bence en ideal ölçü olan 100 lük şase ye sahip, ne kısa ne uzun tam arası. Bence ideal ölçülerde. V8 motorları bu kasa için çok yeterli güç üretiyor, doğru ayna maruti ile 33-35 lastiklerle çok rahat off road yaparsınız, defender altyapısına sahip olduğu için Türkiyenin neresine gidersen git tamir edicek bir usta yada birkaç gün içinde hertürlü parçasını bulursun, ve ucuzdur. Discovery 2 gibi elektronik ve seni bozulduğunda yolda bırakıcak kıl tüy işleri pek yoktur. Vx80 in full donanımlısını 55 000 e malederken discovery 1 in aynı donanımlısını 30 000 e maledersin vs vs. Gelelim discovery 1 in kötü yanlarına, ingilizlerin genel olarak araçları japonlara göre daha sorunlu, yürür aksamları daha kolay kırılabiliyor, bu yüzden yürür aksamı olabildiğince heavy duty olanlarla değiştirmek gerekebilir. toyota zaten heavy dutydir :smiley:, discovery 1 de sadece orta kilit vardır , ne discovery 2 deki gibi elektronik çekiş sistemi nede mekanik difransiyel kilitleri yoktur. Bu nedenle ARB yada detroit gibi sonradan takılan kilitleri takmak şarttır off road yapabilmek için ve bu tip sonradan yapılan işler asla orjinal olan kadar sağlıklı olmaz.

ilk aklıma gelenler bunlar, sohbet ettikçe fikirler yazıldıkça başka şeylerde çıkar. hatta discovery 2 satın alma rehberi filan gibi bir başlık yapıcam bir ara tüm tecrübelerimi yazıcam :smiley:

Eyvallah Kürşat. Kürşat diyorum, çünkü bir insan bu kadar hızlı yardım inancında ise, arkadaş kabulü görecek ve samimiyete açık olan insandır. Öncelikle teşekkür ederim yazımına. Discovery duruşu ile beni çeken bir araç oldu, vergi konusunu hala anlamış değilim. Fiyat aralığı ise oldukça değişken yani piyasası çok karmaşık. Anladığım kadarıyla aracına iyi bakanlarla bakmayanlar arasına yerleşen bir dizilim var. Benim uğraşımda bu aralıkta yer alan ancak samimi bir araç sahibiyle buluşabilmek.

Teşekkürler samimiyetin için. Umarım istediğin gibi bir araç bulursun, herkesi mutlu edicek araç farklıdır, benim doğrum sana doğru değildir, seninki bana. Bazı şeyler konuşarak, tecrübelileri dinleyerek öğrenilir bazılarınıda yaşamadan anlamazsın :smiley: genel olarak araç alırken benim önemsediğim en önemli şey sahibinin araca nasıl baktığı, bir araç olarakmı gördüğü yoksa bir amaç olarakmı , ve servisde neleri elden geçmiş neleri geçmemiş bunun dökümüdür. Bahsettiğimiz yaşlardaki araçlarda ne kadar çok şey değişmiş ve elden geçmişse o kadar iyidir. Orjinal değişeni yok yazan araçlara kıl olurum hiç haz etmem :smiley:

Bahsettiğin türden bir rehnere her araç için ihtiyaç var. Keşke araç deneyimi edinmiş üyeler, fırsat bulabilip te bu tür sayfaları ayrı ayrı oluştursa. Herkezin araç edinme öncesi aklını kurcalayan bir çok soru olduğuna eminim. Bu özel durum diğer araçlardaki gibi değil, yani pazara gidip araç seçemezsiniz. Yada sıfır aracı dağa taşa vurmak için almazsınız. E birde beraberinde Off-road yaşam biçimini alacağınızı düşünürseniz, işler hem yaşama bakışınız, hem aileniz, hemde bütçenizi kapsayan oldukça karışık bir hal alacak demektir. Gezdiğim her konu başlığında, benzer soru ve sorunlara ilişkin yazılarla karşılaşmaktayım. Şu rehber işi etraflıca düşünülmeli bence de. Belki benim şuan kafamda oluşan ve habire artan sorular, daha önce bir çok arkadaşta da olmuş, hatta olacak ama bunların tek bir döküman üzerinde çözüme ulaşması eşsiz değer taşır diye düşünüyorum.

Merhaba

Discovery 1 v8 1995 model otomatik kullanıcısıyım;

Aracımı çok da seviyorum, çok güzel araçlardır; öyle güzellerdir ki olan dezavantajlarını görmez gözleriniz; Kürşad'ın yukarda belirttiği bir çok konuda hem fikirim. Benim aracımda çektiğim hiç sıkıntı yok ; her yerde tatmin eden bir performans var sadece yakıt sarfiyatı biraz yüksek. LPG ise fena değil şehir içi kullanımında bence şart.

Bunun dışında arka bagajı o kadar geniş değil port bagaj ister, kolay kolay kırmanız mümkün değildir; bakımlarına dikkat ederseniz sıkıntı çıkarmaz hiç,

Umarım istediğiniz gibi bir araç bulursunuz.

Selamlar

Ender

Merhaba; benim de 98 model otomatik bir discovery 1im var. Bundan önce Range Rover Classic ve Cherokee XJ kullandım, bu yaz başında discovery aldım. Benim tek aracım, heryere onunla gidiyorum, hayatımdan çok memnunum. Sürüşü keyifli, içi rahat, rahatlığı tatminkar, gücü yerinde, gösterişi alımlı; daha ne olsun. Vergi meselesi, bilindiği üzere vergi değeri kasko bedelinin %5 ini aşmamalı, aşarsa vergi dairesine başvurup bir alt dilime indiriliyor. En uygunu 16 yaşı geçmiş olduğu için 95 modelleri: vergileri yıllık 600 lira gibi- ki artık 96ları da bu kategoriye dahil edebiliriz malum bu seneki vergi dönemi geçti. Yakıtı 100 km.de 20 lt. civarında harcıyor, bu da lpgnin fiyatına göre 350-400 tl arasında bir şey ediyor, burada dikkat edilecek nokta lpg tankının büyük olması (benimkisi 80 lt. alıyor 350 km. gidiyor) yoksa 150 km. de bir lpg satan istasyon aramak sıkıcı olabilir. İnşallah en kısa zamanda gönlünüze göre bir araca sahip olursunuz; ben de aracımı ararken ihtiyac duyduğum bu bilgilerin çoğuna bu siteden ulaştığım için sınırlı bilgilerimi sizinle paylaşmayı üstüme bir borç bildim :smiley:

Teşekkürler Sabri Bey. Bu forumdan ve değerli üyelerinden birçok şey öğrendiğimi ve zaman ilerledikçe de öğreneceklerimin çok daha fazla olacağını söyleyebilirim. Form, takip edebildiğim kadarıyla araç edinme arifesinden başlayarak içinde bulunulan sürecin her aşamasında, herkeze birçok şey öğreten önemli bir paylaşım ortamı. Ben henüz tecrübeleri dinliyor, gördüklerimi de bu gözle değerlendirmeye çabalıyarak bir araç edinmeye çalışıyorum.

İzlediğim bu tecrübelerin ışığında, aracın dış görünümü ile motorunun yüzeyzel ayrıntılarının önemsizliğini tanıdım. Satıcının aracını niye sattığının önemli bir soru olduğunu ve aslında aracın bir çok şeyini açık eden özelliğiyle, dikkatlice dinlenmesi gereken bir bilgi olduğunu fark ettim. Araç alımının ne kadar planlansa da, kesinlikle aceleye gel(e)meyeceğini ve seyrine bırakılması gerektiğini gördüm.

Birkaç gün evvel İstanbul'da yaşadığım araç alımı macerası, yardımseverliğin ve desteğin sadece formun içinde bir paylaşım olarak kalmadığını gösterdi bana. Öyleki; sağ olsun işi gücü arasında vakit ayırarak doğruları işaret etmeye çalışan, İstanbul'a gittiğimde yüzyüze tanışmak üzere yol tepip gelen, değerli fikirlerini ile önerilerini paylaşan Kürşad, benim için en samimi örnektir. Kendisine ne kadar teşekkür etsem de, buradan ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.

Land Rover denilince akılda kalması gereken (ki bu forumda zaten iyi bilinen) bir isimle de tanıştım İstanbul'da: Mekanik Oto'dan Hüseyin Usta. Onun önerilerini dikkate almasam, en kısa yoldan bir aracım olacaktı çünkü ben almaya uğraştıkça o tekrar düşünmem gerektiren yerleri işaret ediyordu. Şimdi düşünüyorumda, daha orada başgösteren dertlerle başedebilmek bir yana, gözümü karartıp birini alsaydım Malatya'ya gelebilirmiydim acaba. Ama emin olduğum bir şey varsa, oda bu forumun iyi okunmasıdır. Ben hem eksik okuduğumu, hem de daha fazla zamana ihtiyacım bulunduğunu anladım. O nedenle şimdilik Discovery edinmede izlediğim aktif yola ara veriyor, zamanın getirilerini izlemeye devam ederek, araç önerilerini izleyerek daha pasif kalmayı düşünüyorum. Herkese saygılar.

Ben teşekkür ederim :smiley:

Toyotayı görünce tabi Discovery almakdan vazgeçti ;D

Hakan Bey,
Şansınız varmış Kürşat bey ve Hüseyin usta yardımcı olmuşlar size.
Benimde bir Defender Pick up toplama projemi iyi bir arkadaş beni Hüseyin ustaya götürüdükten sonra rafa kaldırmıştık beraberce....
Nihai tavsiyeleri o bütçeyle olmaz bu iş koçum sen güzel bi Vitara al olmuştu :smiley:
Selamlar...

aslında işin özeti şu piyasada 5000 TL ye defender var ama iyi bir defender için en az 35 000 lazım
piyasada 13 000 TL ye discovery 1 var ama iyi bir discovery 1 için gene 35 000 lazım
piyasada 20 000 e discovery 2 var ama iyi bir discovery 2 için 50 000 lazım

oysa iyi bir suzuki zaten 20 000 - 25 000 eğer sizi mutlu ediyorsa

ama alternatifler

RRC iyi bir tanesi 20-25 e toplanır
Toyota LC BJ60 iyi bir tane 20-25 yine

En iyisi olsun derseniz vx80 45 den başlar 60-70 e kadar yolu var ;D ;D ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri