Özgür Datvi !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 458
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,207

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Rehabilitasyon Merkezlerini Rehabilite Edelim
Fotoğrafçı Cemal Gülas’ın evlat edindiği yavru ayının elinden alınmasıyla gündeme gelen Karacabey Rehabilitasyon Merkezi amacına hizmet etmemektedir.

n610518362_204998_1777.jpg

Kurulma amacı “bakıma muhtaç hayvanları rehabilite edip onları doğal hayata kazandırmak” olan merkez amaçlarına hizmet etmemektedir. Hayvanların barınma koşulları ve beslenmeleri merkezin amaçlarının aksine doğalarına aykırı bir hal almıştır.

Biz doğa severler merkezin yenilenmesi, hayvanların doğal hayata gerçekten kazandırılabilecek reformlara gidilmesini talep ediyoruz.

Datvi daha bebekken kaymakamlık tarafından Cemal Gülas’a emanet edildi. Yavru ayılar ormanda diğer erkek ayıların avıdır. Datvi erkek ayılara av olmayacak kadar büyüdü; artık kendi başına ormanda yaşayabilen... (hatta alınmasaydı inini tamamlayıp, kış uykusuna yatacaktı..) ergin sayılabilecek bir ayı.

Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülmesiyle doğal ortamından tamamen koparılan Datvi şimdi elektrik verilmiş tellerle kaplı “özel” kafesinden insanlardan uzaklaştırılmaya çalışmakta.

Datvi kendi doğal ortamında olabilir ancak insanla bu kadar temas etmemesi gerektiğini savunan bu kurumun, kendi verilerine göre yazın günde 200 ziyaretçisi olduğu bilinmektedir.

Ayrıca ayıların aylık bakım masraflarını Pro-Animale adlı bir Alman kuruluşun üstlendiği Merkez’de, ziyaretçilerin yanlarında karpuz, yemiş vb. Gıdalar getirerek hayvanları beslemeleri isteniyor.

İnsanlarla sıcak bir iletişimin doğalarına aykırı oladuğunu iddia edilen ayıların bizzat Merkez sınırları dahilinde insanlarla sıcak ilişki kurmasında bi sakınca görülmemektedir.

Orman Bakanlığı’na ait 5 hektarlık arazide 60 kadar ayının özgürce yaşayabilmesi için kurulan Merkez teller ve kafeslerle ayrılmış özgürlükten çok uzak bir yaşam alanıdır.

Hayvanların insanlardan uzak olması gerekliliğinden savunup “Hayvanat Bahçesi” ya da “Sirk” gibi ziyarete açılmaları Merkez’in doğallığını sorgulatan nedenlerdendir.

Sevcan Gülas

Etiketler

Ynt: Özgür Datvi !

Datvi'nin Karacabey'deki ayı barınağına gönderilmesinden sadece bir gün sonra en yakın arkadaşı kangal cinsi Pars vuruldu. Datvi'yi büyüten fotoğraf sanatçısı Cemal Gülas, 'Pars ormanda Datvi'yi ararken vuruldu' dedi. Gülas Datvi için dün Vali Esen'le görüştü

Ayi

Fotoğraf sanatçısı Cemal Gülas'ın himayesinde, Rize'nin Çamlıhemşin Yaylası'nda büyüyen ancak pazar günü Bursa'daki ayı barınağına götürülen Datvi'nin çilesi bitmiyor! Datvi Karacabey'deki yeni evine alışmaya çalışırken, en yakın arkadaşı olan kangal köpeği 'Pars', avcılar tarafından vuruldu.

'Datvi'den ayrılmanın üzüntüsünü yaşayan Gülas, bu kez de 'Pars'ın acısıyla yıkıldı. 'Pars', Çamlıhemşin'de bir veteriner tarafından tedavi edildi. Rize Ardeşen'de köylüler tarafından bulunduktan sonra bölgede dağevi bulunan Gülas'ın gözetiminde büyüyen Datvi oldukça medyatik bir ayıydı. Gülas ile birlikte ağaçlara tırmanan, balık avına çıkan Datvi, bu süre içinde Gülas'ın Pars adlı kangalıyla, aynı kaptan yemek yiyecek kadar sıkı bir dostluk da kurmuştu.

Ama bu dostluk tablosu, Datvi'nin ona Gürcüce 'ayı' anlamına gelen 'Datvi' adını takan Gülas ve dostlarından ayrılmasıyla bitti. Gülas, ormanda Datvi'yi aramaya çıkan Pars'ın vurulduğunu söyledi.
Gülas, dertli: "Yaşadığımız Boğaziçi Köyü, ilçeye uzaklığı ile yaban hayatına çok açık bir saha. Yasadışı avcılık yapan birileri varmış. Bizim oraya gelip yerleşmemiz birilerini rahatsız etti. Çünkü biz bu şekilde yasak ava izin vermeyeceğiz. İnsanlar domuz avına çıkıyoruz diye her kıpırdayan şeye ateş eder hale geliyor."

Pars'ın vücuduna isabet eden üç saçmanın veterinerde çıkarıldığını anlatan Gülas, bir yandan da Datvi'yi özlüyor:
"Datvi'nin Karacabey'deki görüntülerini televizyonda izledim ve çok üzüldüm. Ben 'Datvi'yi o billur gibi sularda, ormanda hayal etmek istiyorum. Onun, o hapishanede olduğunu hissetmek istemiyorum. Biz görevimizi yaptık, onu belli bir yaşa kadar yetiştirdik. Şimdi onların görevi başlıyor. Buraya rehabilitasyon merkezi diyorsanız, bugüne kadar kaç tane ayıyı rehabilite ederek doğaya kazandırdınız? Bugüne kadar hiçbir ayıyı doğaya kazandıramadıysanız, buraya rehabilitasyon merkezi demeyin. Ayıların ölümü beklediği hapishane deyin."
Gülas, ayrıca dün Vali Kasım Esen'i makamında ziyaret ederek Kaçkar Dağları Milli Park sahası içinde bir rehabilitasyon merkezi kurulması gerektiğini söyledi. Vali Esen konuya sıcak baktı.
Ovakorusu Ayı Barınağı, Alman ProAnimale desteğiyle, dansçı ayıların rehabilitasyonu için kurulmuştu. Uzmanlara göre 'insanlara aşırı bağlanan, kendi pençesini ve insanların ellerini emmek gibi davranış bozuklukları gösteren' Datvi, 110 dönümlük barınakta 60 kadar ayıyla birlikte yaşayacak.

(dha, Radikal)

umarım datvi ve diğer datvi'ler daha hayvani (insan eli değen yerlerin nasıl olduğunu yukarıda görebiliyoruz) şartlarda yani özgür olurlar.

Paldur küldür noluyor anlamıyorum... kendi eliyle datviyi teslim edenler sonra yine kendileri alıyor... yıldırma politikası uygulanır gibi pars vuruluyor :-X iki gündür düşünüyorum karacabeyde neyi "rehabilite" ettiklerini... ayıların zeki hayvanlar olduğunu hepimiz biliyoruz, taklit ederek deneyerek öğrendiklerini...

Uzmanlara göre 'insanlara aşırı bağlanan, kendi pençesini ve insanların ellerini emmek gibi davranış bozuklukları gösteren' Datvi

buna sadece gülmek lazım; salı günü zamanın tanığını izleyenler varsa görmüştür:

[youtube=600,470]rhRpQuivy38[/youtube]

bu zeki bir hayvanın "annesini" yada annesi gördüğü kişiyi taklidinden başka bir şey değildir... bir yavrunun annesine düşkünlüğü ise gayet doğaldır :-X

Datvi'nin hikayesini buradan ve bir iki gazetede haber olarak okudum ve elimdeki bilgiler dahilinde uzunca süren tartışmalara muhalif taraf olarak katıldım. Savunduğum şeyleri hala savunmaya devam ediyorum fakat bir an geldi ki bir yanlış başka bir yanlışla çözümlenmeye kalkıldı bu konuda da fikrimi açıkça yazdım. Ancak, Cemal Bey'in çektiği belgeselin birinci bölümünü izleyince datvinin kendisiyle sürekli kalmadığını ancak dağ evine geldiğinde Cemal Bey'i ziyaret ettiğini, başka insanlardan çekindiğini ve yaklaşmaya çalıştıklarında klasik tepkiler verdiğini, doğada kendi kendine yetecek hale geldiğini ve günlerce süren evden uzaklaşmalarda kendi kendine beslenebildiğini görünce bazı şeyler daha da netleşti. Aynı konuda yazdığım ve barınağa naklin kimin işine yaradığına dair yazıyı buraya bir daha ekliyorum. Benin kanaatime göre şiddete uğramış ve doğal ortamda yaşayamayacak haldeki yaşlı ayıların bakım beslenmeleri ve hayatlarının sonuna kadar barınma ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik oluşturulan bir barınakta datvinin işinin olmadığını yerinin orası olmadığını düşünüyorum. Ayrıca, bakanlık yetkililerince bir yazı ile barınağa gönderilen datvinin yine bir yazı ile doğal yaşam ortamına tekrar gönderilebileceğine ve bunun yapılacak özel görüşmelerle işi protestoya vardırmadan ve kamuoyu baskısı kullanılmadan yapılabileceği kanaatindeyim. Unutmamamız gereken konu, bakanlık yetkilileri ve Milli parklar av ve yaban hayatı koruma genel müdürlüğünün çalışanlarının da hayvansever oldukları, bu konuları önemsedikleri, türlerin korunması için çaba harcadıkları, biz burada klavye başında bunları tartışırken ya da sabah 5.5 ya da 6 da biz sıcak yatağımızda uyurken yüzlerce mühendis ve koruma görevlisinin yurdun her tarafında kaçak avcılarla ve av yasaklarına uymayan kişilerle mücadele için dağ tepe gezdiklerinin bilinmesi, bu konunun gözönüne alınması ve asla kimsenin suçlanmamasıdır. İnsanlar bilmedikleri konularda o konuda en yüksek karar verici merci de olsalar birilerine danışırlar ve ona göre karar verirler. Bu olayda da karar verici mercinin birilerine danıştığı ve o yönde görüş aldığınıdüşünüyorum. Karar verici mercinin ikna edildiği taktirde bir kaç gün önce nakil kararı verdiği gibi bilimsel olarak farklı düşünen insanlarca ikna edildiklerinde de tekrar doğaya salma kararı vermekten çekinmeyeceklerini düşünüyorum. Amaç birilerini hedef göstermek, protesto etmek, datviye özgürlük diye sokağa dökülmek değil, sorunu çözmektir. Sorunun çözümü de görüşmelerden ve kişisel ilişkilerden geçer. Bu konu ile ilgili yapılacak işlerde benim şahsen üzerime bir görev düşerse seve seve yapabileceğimi de buradan açıklamak isterim.

Saygılarımla

Konu ile ilgili yazdığım yazı aşağıdaki gibidir

Aslında şu soruyu kimseyi özellikle de datviyi teslim almaya gelenleri suçlamayarak affınıza sığınarak büyük harflerle sormak istiyorum, "DATVİ BU KADAR MEŞHUR OLMASA İDİ 40 SENE ÇAMLIHEMŞİNDE CEMAL GULAS İSE BİRLİKTE YAŞASA KİMİN AKLINA GELİRDİ BU KONU. YA DA DATVİNİN BÜYÜDÜKTEN SONRAKİ HALİNDEN KORKANLARIN ŞİKAYETLERİ (gazetelerdeki Cemal Bey'in ifadelerinden şikayet üzerine datvinin alındığı izlenimini edindim en doğrusunu sanırım Sedat Hocam Cemal beye sorarak öğrenir) BU KADAR ÇABUK CEVAP BULURMU İDİ ?" ayrıca "DATVİ OLMASA BİR ARA DANSÇI AYILARLA MEŞHUR OLAN O BARINAK TEKRAR GÜNDEME OTURABİLİR MİYDİ ?" "DATVİ'NİN ORAYA GÖTÜRÜLMESİ KİMİN İŞİNE YARADI ?"
hem soran hem cavaplayan olmak istemediğimden bu soruları ben cevaplamayacağım

saygılarımla

ben gezenbilirle bir kez daha gurur duydum.
yaşama karşı duyarsız olmayalım.
kampayayı herkese duyuralım

Bende Boğaziçi köyündenim. Köyümüz gerçekten yabana açık bir yer.. adeta gündüz grup halinde gezen yaban domuzları göruyoruz :smiley: Datvi için çok iyi bir yaşam yeriydi .. Şimdi onun bir kafeste olması çok kötü..

REHABİLİTE bumudur? Doğal yaşamdan alıp kafese tıkmak mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.