DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Özgür Datvi !

'YABAN HAYAT' forumunda YOL tarafından 29 Kasım 2007 tarihinde açılan konu 85353 kişi tarafından okunmuş, 458 cevap yazılmıştır

 1. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.224
  Alınan Beğeni:
  118
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Rehabilitasyon Merkezlerini Rehabilite Edelim
  Fotoğrafçı Cemal Gülas’ın evlat edindiği yavru ayının elinden alınmasıyla gündeme gelen Karacabey Rehabilitasyon Merkezi amacına hizmet etmemektedir.


  [​IMG]

  Kurulma amacı “bakıma muhtaç hayvanları rehabilite edip onları doğal hayata kazandırmak” olan merkez amaçlarına hizmet etmemektedir. Hayvanların barınma koşulları ve beslenmeleri merkezin amaçlarının aksine doğalarına aykırı bir hal almıştır.

  Biz doğa severler merkezin yenilenmesi, hayvanların doğal hayata gerçekten kazandırılabilecek reformlara gidilmesini talep ediyoruz.

  Datvi daha bebekken kaymakamlık tarafından Cemal Gülas’a emanet edildi. Yavru ayılar ormanda diğer erkek ayıların avıdır. Datvi erkek ayılara av olmayacak kadar büyüdü; artık kendi başına ormanda yaşayabilen... (hatta alınmasaydı inini tamamlayıp, kış uykusuna yatacaktı..) ergin sayılabilecek bir ayı.

  Rehabilitasyon Merkezi’ne götürülmesiyle doğal ortamından tamamen koparılan Datvi şimdi elektrik verilmiş tellerle kaplı “özel” kafesinden insanlardan uzaklaştırılmaya çalışmakta.

  Datvi kendi doğal ortamında olabilir ancak insanla bu kadar temas etmemesi gerektiğini savunan bu kurumun, kendi verilerine göre yazın günde 200 ziyaretçisi olduğu bilinmektedir.

  Ayrıca ayıların aylık bakım masraflarını Pro-Animale adlı bir Alman kuruluşun üstlendiği Merkez’de, ziyaretçilerin yanlarında karpuz, yemiş vb. Gıdalar getirerek hayvanları beslemeleri isteniyor.

  İnsanlarla sıcak bir iletişimin doğalarına aykırı oladuğunu iddia edilen ayıların bizzat Merkez sınırları dahilinde insanlarla sıcak ilişki kurmasında bi sakınca görülmemektedir.

  Orman Bakanlığı’na ait 5 hektarlık arazide 60 kadar ayının özgürce yaşayabilmesi için kurulan Merkez teller ve kafeslerle ayrılmış özgürlükten çok uzak bir yaşam alanıdır.

  Hayvanların insanlardan uzak olması gerekliliğinden savunup “Hayvanat Bahçesi” ya da “Sirk” gibi ziyarete açılmaları Merkez’in doğallığını sorgulatan nedenlerdendir.

  Sevcan Gülas
   
  Etiketler:

 2. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.224
  Alınan Beğeni:
  118
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Ynt: Özgür Datvi !

  Datvi hakkında;

  http://www.gezenbilir.com/index.php/topic,8776.0.html
   

 3. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.224
  Alınan Beğeni:
  118
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Ynt: Özgür Datvi !

  Datvi'nin Karacabey'deki ayı barınağına gönderilmesinden sadece bir gün sonra en yakın arkadaşı kangal cinsi Pars vuruldu. Datvi'yi büyüten fotoğraf sanatçısı Cemal Gülas, 'Pars ormanda Datvi'yi ararken vuruldu' dedi. Gülas Datvi için dün Vali Esen'le görüştü

  ayi.gif

  Fotoğraf sanatçısı Cemal Gülas'ın himayesinde, Rize'nin Çamlıhemşin Yaylası'nda büyüyen ancak pazar günü Bursa'daki ayı barınağına götürülen Datvi'nin çilesi bitmiyor! Datvi Karacabey'deki yeni evine alışmaya çalışırken, en yakın arkadaşı olan kangal köpeği 'Pars', avcılar tarafından vuruldu.

  'Datvi'den ayrılmanın üzüntüsünü yaşayan Gülas, bu kez de 'Pars'ın acısıyla yıkıldı. 'Pars', Çamlıhemşin'de bir veteriner tarafından tedavi edildi. Rize Ardeşen'de köylüler tarafından bulunduktan sonra bölgede dağevi bulunan Gülas'ın gözetiminde büyüyen Datvi oldukça medyatik bir ayıydı. Gülas ile birlikte ağaçlara tırmanan, balık avına çıkan Datvi, bu süre içinde Gülas'ın Pars adlı kangalıyla, aynı kaptan yemek yiyecek kadar sıkı bir dostluk da kurmuştu.

  Ama bu dostluk tablosu, Datvi'nin ona Gürcüce 'ayı' anlamına gelen 'Datvi' adını takan Gülas ve dostlarından ayrılmasıyla bitti. Gülas, ormanda Datvi'yi aramaya çıkan Pars'ın vurulduğunu söyledi.
  Gülas, dertli: "Yaşadığımız Boğaziçi Köyü, ilçeye uzaklığı ile yaban hayatına çok açık bir saha. Yasadışı avcılık yapan birileri varmış. Bizim oraya gelip yerleşmemiz birilerini rahatsız etti. Çünkü biz bu şekilde yasak ava izin vermeyeceğiz. İnsanlar domuz avına çıkıyoruz diye her kıpırdayan şeye ateş eder hale geliyor."

  Pars'ın vücuduna isabet eden üç saçmanın veterinerde çıkarıldığını anlatan Gülas, bir yandan da Datvi'yi özlüyor:
  "Datvi'nin Karacabey'deki görüntülerini televizyonda izledim ve çok üzüldüm. Ben 'Datvi'yi o billur gibi sularda, ormanda hayal etmek istiyorum. Onun, o hapishanede olduğunu hissetmek istemiyorum. Biz görevimizi yaptık, onu belli bir yaşa kadar yetiştirdik. Şimdi onların görevi başlıyor. Buraya rehabilitasyon merkezi diyorsanız, bugüne kadar kaç tane ayıyı rehabilite ederek doğaya kazandırdınız? Bugüne kadar hiçbir ayıyı doğaya kazandıramadıysanız, buraya rehabilitasyon merkezi demeyin. Ayıların ölümü beklediği hapishane deyin."
  Gülas, ayrıca dün Vali Kasım Esen'i makamında ziyaret ederek Kaçkar Dağları Milli Park sahası içinde bir rehabilitasyon merkezi kurulması gerektiğini söyledi. Vali Esen konuya sıcak baktı.
  Ovakorusu Ayı Barınağı, Alman ProAnimale desteğiyle, dansçı ayıların rehabilitasyonu için kurulmuştu. Uzmanlara göre 'insanlara aşırı bağlanan, kendi pençesini ve insanların ellerini emmek gibi davranış bozuklukları gösteren' Datvi, 110 dönümlük barınakta 60 kadar ayıyla birlikte yaşayacak.

  (dha, Radikal)
   

 4. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.224
  Alınan Beğeni:
  118
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Ynt: Özgür Datvi !

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 5. AYDURAN

  AYDURAN Zirve

  Mesaj:
  5.681
  Alınan Beğeni:
  22
  Şehir:
  İstanbul / Maltepe
  Ynt: Özgür Datvi !

  Yazık ya...En sevdiğim hayvan kangal köpekleridir...
   

 6. didobasili

  didobasili Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Özgür Datvi !

  umarım datvi ve diğer datvi'ler daha hayvani (insan eli değen yerlerin nasıl olduğunu yukarıda görebiliyoruz) şartlarda yani özgür olurlar.
   

 7. balum

  balum Yalan Dünya

  Mesaj:
  1.143
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Özgür Datvi !

  Paldur küldür noluyor anlamıyorum... kendi eliyle datviyi teslim edenler sonra yine kendileri alıyor... yıldırma politikası uygulanır gibi pars vuruluyor :-X iki gündür düşünüyorum karacabeyde neyi "rehabilite" ettiklerini... ayıların zeki hayvanlar olduğunu hepimiz biliyoruz, taklit ederek deneyerek öğrendiklerini...

  buna sadece gülmek lazım; salı günü zamanın tanığını izleyenler varsa görmüştür:

  [youtube=600,470]rhRpQuivy38[/youtube]

  bu zeki bir hayvanın "annesini" yada annesi gördüğü kişiyi taklidinden başka bir şey değildir... bir yavrunun annesine düşkünlüğü ise gayet doğaldır :-X
   

 8. mogzilla

  mogzilla Toys4BigBoys

  Mesaj:
  3.807
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  Istanbul
  Ynt: Özgür Datvi !

  Cemal Bey'in duygularını hissedebiliyor ve onu çok iyi anlıyorum.En azından buradan mesajlarımızla ona destek olmalıyız.
   

 9. VitaEsMorte

  VitaEsMorte Zirve

  Mesaj:
  2.896
  Alınan Beğeni:
  23
  Ynt: Özgür Datvi !

  Bu rehabilitasyon merkezi devletin himayesinde mi acaba?
   

 10. yasarergun

  yasarergun Dünyayı değiştirebilirsin

  Mesaj:
  3.238
  Alınan Beğeni:
  123
  Şehir:
  Antakya-Hatay ama O bir Antep'li :)
  Ynt: Özgür Datvi !

  Datvi'nin hikayesini buradan ve bir iki gazetede haber olarak okudum ve elimdeki bilgiler dahilinde uzunca süren tartışmalara muhalif taraf olarak katıldım. Savunduğum şeyleri hala savunmaya devam ediyorum fakat bir an geldi ki bir yanlış başka bir yanlışla çözümlenmeye kalkıldı bu konuda da fikrimi açıkça yazdım. Ancak, Cemal Bey'in çektiği belgeselin birinci bölümünü izleyince datvinin kendisiyle sürekli kalmadığını ancak dağ evine geldiğinde Cemal Bey'i ziyaret ettiğini, başka insanlardan çekindiğini ve yaklaşmaya çalıştıklarında klasik tepkiler verdiğini, doğada kendi kendine yetecek hale geldiğini ve günlerce süren evden uzaklaşmalarda kendi kendine beslenebildiğini görünce bazı şeyler daha da netleşti. Aynı konuda yazdığım ve barınağa naklin kimin işine yaradığına dair yazıyı buraya bir daha ekliyorum. Benin kanaatime göre şiddete uğramış ve doğal ortamda yaşayamayacak haldeki yaşlı ayıların bakım beslenmeleri ve hayatlarının sonuna kadar barınma ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik oluşturulan bir barınakta datvinin işinin olmadığını yerinin orası olmadığını düşünüyorum. Ayrıca, bakanlık yetkililerince bir yazı ile barınağa gönderilen datvinin yine bir yazı ile doğal yaşam ortamına tekrar gönderilebileceğine ve bunun yapılacak özel görüşmelerle işi protestoya vardırmadan ve kamuoyu baskısı kullanılmadan yapılabileceği kanaatindeyim. Unutmamamız gereken konu, bakanlık yetkilileri ve Milli parklar av ve yaban hayatı koruma genel müdürlüğünün çalışanlarının da hayvansever oldukları, bu konuları önemsedikleri, türlerin korunması için çaba harcadıkları, biz burada klavye başında bunları tartışırken ya da sabah 5.5 ya da 6 da biz sıcak yatağımızda uyurken yüzlerce mühendis ve koruma görevlisinin yurdun her tarafında kaçak avcılarla ve av yasaklarına uymayan kişilerle mücadele için dağ tepe gezdiklerinin bilinmesi, bu konunun gözönüne alınması ve asla kimsenin suçlanmamasıdır. İnsanlar bilmedikleri konularda o konuda en yüksek karar verici merci de olsalar birilerine danışırlar ve ona göre karar verirler. Bu olayda da karar verici mercinin birilerine danıştığı ve o yönde görüş aldığınıdüşünüyorum. Karar verici mercinin ikna edildiği taktirde bir kaç gün önce nakil kararı verdiği gibi bilimsel olarak farklı düşünen insanlarca ikna edildiklerinde de tekrar doğaya salma kararı vermekten çekinmeyeceklerini düşünüyorum. Amaç birilerini hedef göstermek, protesto etmek, datviye özgürlük diye sokağa dökülmek değil, sorunu çözmektir. Sorunun çözümü de görüşmelerden ve kişisel ilişkilerden geçer. Bu konu ile ilgili yapılacak işlerde benim şahsen üzerime bir görev düşerse seve seve yapabileceğimi de buradan açıklamak isterim.

  Saygılarımla


  Konu ile ilgili yazdığım yazı aşağıdaki gibidir

  Aslında şu soruyu kimseyi özellikle de datviyi teslim almaya gelenleri suçlamayarak affınıza sığınarak büyük harflerle sormak istiyorum, "DATVİ BU KADAR MEŞHUR OLMASA İDİ 40 SENE ÇAMLIHEMŞİNDE CEMAL GULAS İSE BİRLİKTE YAŞASA KİMİN AKLINA GELİRDİ BU KONU. YA DA DATVİNİN BÜYÜDÜKTEN SONRAKİ HALİNDEN KORKANLARIN ŞİKAYETLERİ (gazetelerdeki Cemal Bey'in ifadelerinden şikayet üzerine datvinin alındığı izlenimini edindim en doğrusunu sanırım Sedat Hocam Cemal beye sorarak öğrenir) BU KADAR ÇABUK CEVAP BULURMU İDİ ?" ayrıca "DATVİ OLMASA BİR ARA DANSÇI AYILARLA MEŞHUR OLAN O BARINAK TEKRAR GÜNDEME OTURABİLİR MİYDİ ?" "DATVİ'NİN ORAYA GÖTÜRÜLMESİ KİMİN İŞİNE YARADI ?"
  hem soran hem cavaplayan olmak istemediğimden bu soruları ben cevaplamayacağım

  saygılarımla
   

 11. Deep

  Deep Zirve

  Mesaj:
  4.558
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Özgür Datvi !

  Datvi'nin özgür kalması için gerekli her türlü desteğe hazırım
   

 12. pınarkaracar

  pınarkaracar Gezenbilir Fotograf Grubu

  Mesaj:
  519
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL
  Ynt: Özgür Datvi !

  ben gezenbilirle bir kez daha gurur duydum.
  yaşama karşı duyarsız olmayalım.
  kampayayı herkese duyuralım
   

 13. AYDURAN

  AYDURAN Zirve

  Mesaj:
  5.681
  Alınan Beğeni:
  22
  Şehir:
  İstanbul / Maltepe
  Ynt: Özgür Datvi !

  Kesinlikle destek olmalıyız ve en azından kamuoyu oluşturmak için birşeyler yazıp çizmeliyiz...
   

 14. poginali

  poginali Yeni Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL
  Ynt: Özgür Datvi !

  Bende Boğaziçi köyündenim. Köyümüz gerçekten yabana açık bir yer.. adeta gündüz grup halinde gezen yaban domuzları göruyoruz :smiley: Datvi için çok iyi bir yaşam yeriydi .. Şimdi onun bir kafeste olması çok kötü..

  REHABİLİTE bumudur? Doğal yaşamdan alıp kafese tıkmak mı?
   

 15. AYDURAN

  AYDURAN Zirve

  Mesaj:
  5.681
  Alınan Beğeni:
  22
  Şehir:
  İstanbul / Maltepe
  Ynt: Özgür Datvi !

  rehabilite etmenin anlamını bilmeyenler için budur sanırım...

  Bu arada aramıza hoşgeldiniz poginali arkadaş...
   

 16. poginali

  poginali Yeni Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL
  Ynt: Özgür Datvi !

  teşekkürler hoşbulduk.. üzücü bir konuyla giriş yaptım malesef..

  güzel ve dolu dolu bir site, emeğinize saygı duyuyorum...
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
Yükleniyor...