Özgür Datvi !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 458
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 122,989

Etiketler
Ynt: Özgür Datvi !

Datvi'nin sevgili dostları,

Kutup ayılarına da ilgiliyseniz, lütfen "Knut" için aşağıdaki imza kampanyasına katılın.
Knut, Berlin Hayvanat Bahçesi'nde doğmuş yavru bir kutup ayısıdır. Annesi tarafından reddedilince bakıcısı Thomas Dörlfein üvey babası oldu.

İmza kampanyası için yazılanlar;

http://www.ipetitions.com/petition/Petition_Knut/signatures.html

Kampanyayı imzalamak için;

http://www.ipetitions.com/petition/Petition_Knut/index.html

Knut ve bakıcısının fotoğrafları için;

http://www.rbb-online.de/_/fernsehen/index_jsp/activeid=3613.html

Çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım...

Eva

Eva' Alıntı:
Dear Frends of Datvi,

if you like polar Bears too, please sign this petition for Knut.
Knut ist a Polar bear baby born in Zoo Berlin/Germany. His mother could not care for him so his keeper
Thomas Dörlfein becoms his beloved "daddy".

This is the Link for the petititon:

http://www.ipetitions.com/petition/Petition_Knut/signatures.html

If you wont to see Pictures form Knut...this is the Link

http://www.rbb-online.de/_/fernsehen/index_jsp/activeid=3613.html

Thank you very much

Best regards
Eva

Arkadaşlar Karacabeydeki ayı barınağı ile ilgili, ya da oranın yöneticileri ve yetkilileri ile ilgili olarak zaman zaman farklı teklifler ve eylem girişimleri geliyor. Farklı yerlerden o barınak hakkında olumsuz düşünceler duyduğum zaman da aynısını demiştim burada bir daha söylemekte fayda var. O barınak kesinlikle ama kesinlikle iyi niyetlerle kurulmuş, özveriyle çalıştırılan ve şiddete uğramış insanların eziyetine işkencesine maruz kalmış ayıların barındırıldığı yegane mekan. Korumamız ve destek olmamız gerekiyor. Dünyadaki 3. büyük barınak ve şartları da hedeflediği ayı profili açısından harikulade. Tamam datvi oraya gitmiş olabilir bu yanlış olabilir, o barınaktan bir hoca gelip datviyi teslim almış olabilir ama unutmamamız gereken şey o kişilerin özveriyle çalıştıkları ve hayvanları korumanın onlarla ilgilenmenin kolay bir iş olmadığıdır. O hocaları hedef göstermek ya da mail adreslerine yazı yazmak hiçbirşeyi çözmez sadece bu konu ile ilgili olan insanlar olduğunu belirtir. Bu konuda mesajlarda var ilgili genel müdürlük iyi niyetli bir yaklaşım göstermiştir ve Cemal Bey'den işlerin daha kötüye gittiğine dair bir teyid gelene kadar beklemek gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca bu konuda yetkili olanlar o barınaktaki kişiler değil genel müdürlük. Genel müdürlüğe yapılacak iyiniyetli girişimlerin de iyiniyetli bir karşılık bulacağına inancım tamdır.

Saygılarımla

Yaşar hocam elbette burada kimseyi hedef alma gibi bir çabamız yok ama ortada bir yanlış var ve bu yanlışı çoğunluğun tepkileriyle çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. Kimse yanlış anlamasın, Cemal Gülas Datvi'yi geri istemiyor; Datvi'yi rehabilite edebilecek ve yaban hayatına geri kazandırabilecek olan yerin Karacabey Barınağı olmadığını söylüyor... Zaten Mesut beyin mesajında belirttiği gibi bu durumu Milli Parklar Genel Müdürü de farketmiş ve Doğu Karadeniz'de yeni bir rehabilitasyon alanı kurulması talimatı vermiş. Bu çok güzel bir gelişme... Şuan yapmamız gereken tek şey gelişmeleri beklemek olacak.

Mesut GÜNEBAKANLI' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,
Az önce Cemal GÜLAS la telefonla konuştum. Hepimiz için iyi bir haber iletti; İki gündür kendisinin Milli Parklar Genel Müdürüyle yaptığı görüşmeler ve hepinizin tepkileri sayesinde olumlu bir gelişme oldu; Genel Müdür Cemali arayıp, " Aslında Karacabey Barınağının,ayıların doğasına uygun olmadığını,kendisinin de son gelişmeleri üzüntüyle takip ettiğini söyleyerek, Rize İl Müdürlüğüne talimat verdiğini ve Çamlı Hamşin dağlarında, ayıların doğasına uygun bir rehabilitasyon alanı kurulmasını istediğini " belirtmiş.. Şimdi, biranönce bölgede uygun bir alan bulunması ve hazırlanması için Cemale yardım etmemiz ve bu işin takipçisi olmamız gerekiyor.. Genel Müdürün dediğine göre en geç Mart ayına kadar hazırlıkların bitirilmesi ve Datvi dahil, barınaktaki tüm ayıların Rize dağlarındaki yeni alana nakli düşünülüyor.. Lütfen bu bilgiyi,yerli yabancı tüm destekçilere iletelim..
Sevgilerimle..
Mesut GÜNEBAKANLI

tüm gezenbilir üyelerine selamlar. datvi konusundaki hassasiyetiniz önünde saygıyla eğiliyorum. gezenbilircilere de bu yakışırdı zaten. datviyi kendi doğal ortamına geri döndürebilmek için elimizden geleni yapmaya hazırız. gerçi iyi habe ryukarıda duruyor ama.... son zamanlarda beni ençok duygulandıran şey cemal gülas la datvinin dostluğu oldu. cemal gülas ın bu asil davranışını ve tüm gezenbilir ailesininin hassasiyetlerini çabalarını SELAMLIYORUM.

Merhaba herkese
Datvi nin alınması haberini Tv de izledim ve çok etkilendim.Nette Datvi ile ilgili haber araştırırken bu siteyi buldum üye oldum.
Datvinin şu anki durumu ,yine insanların ,hayvanların yaşam hakkına saygı göstermemesinin sonucu.İşin başına bakarsak annesinin öldürülmesi sonucu yetim kalmış bir hayvan bu arada kendisine bakamayacak kadar küçük .Cemal bey le karşılaşmış olması şans olmuş fakat yinede aklımda bir soru işareti var; Datvinin varlığından daha önce belgeselde izleyerekmi haberdar olup rehabilitasyon merkezine götürdüler?

öncelikle DATVİ yi rehabilite edeceklerini sanan zihniyeti rize ormanlarında, (olmadı giresun da olabilir ben burdayım) 1 ay toprak altında bekletip sonra kürdanla çamsakızı toplatarak rehabilite edeceksin. meğer devlet-i aaalimizin ne çok çalışan kurumları varmış da(ya da ta. nasıl yazılıyorsa artık !) işi gücü bırakmışlar rize deki ayıyla uğraşır olmuşlar. her işlerini gördüler bir datvi kaldı. vahşi ortamından koparılan bu tatlı şeyi geri döndürebilmek için milli parklar ıvır zıvır müd.lüğüne hep birlikte mail atalım. DATVİ NİN YERİ RİZE ORMANLARIDIR. DATVİNİN YERİ CEMAL GÜLAS IN YANIDIR. Cemal beyin datviyle dostluğundan çok etkilendim. başka yerlerde namlu çevrilen bu hayvana el uzatıp yaşamına omuz vermesi takdire şayan bir hadisedir. bu sebepten(veya den) ötürüdür ki yeni üye rütbesinde olmama rağmen değerli büyüklerim moderatörler ve eski üye rütbesindekilerin de müsaadeleriyle cemal gülas ı forum ağası ilan edelim derim ben. selam olsun cemal ağaya!!! giresun dan tüm doğa dostlarına bin selam!!

Aytaç Bey heyecanınıza katılıyoruz ancak şu an işler bizim açımızdan kötüye gitmiyor ve kaçak ve yasal olmayan avcılık konusunda türkiyede tek çalışan kurum milli parklar av yaban hayatı genel müdürlüğüdür iyi niyetle çalışmaktadırlar ve datviyi o barınağa nakletmekle bize göre hata yapmış olabilirler ama o hatanın telafisi yönünde götürülen olumlu ve yapıcı tekliflere açık olduklarını da gördük. Amacımız ses getirmek değil sorunu çözmek. Mail bombardımanına tutmanın da sorunun çözümüne katkı olmayacağı kanaatindeyim. Eğer mail bombardımanına tutmanın bu olaya çözüm olacağına dair en ufak bir umudumuz olsa günler önce binlerce mail göndertmiştik oraya. Biraz sabretsek daha hayırlı olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla

Cemal Gülas'dan haber var...

Değerli gönül dostlarım…
Süreci ve olanları uzun uzun tartışmayacağım çünkü bu gereksiz ve yorucu.
Oysa bizim amaçladıklarımız ve temennimiz belli. Bu amaçlanan şey ne bir şov nede kimseyi karalamak…
Ben ayı beslemeye meraklı biri hiç olmadım ama ülkemizde doğadan alınan vahşi hayvanların doğaya kazandırılamayışından hep üzüntü duyup acı çektim.
Bizleri bir araya getiren ve yurt dışından da katılımlarla boyutu büyüyen datvi hikâyesini aslında şu an iyileştirme merkezi adı altındaki açık ceza evinde ölümü bekleyen diğer ayıların da kurtuluşuna bir vesile sayıyorum.

Ben sadece datviyi değil orada hapis tutulan tüm ayıların vahşi doğa ile teması edebileceği ve dünyada örnekleri olan bir koruma alanına kavuşturulmasını istiyorum.
Bu hayvanların hadım edilip gen havuzundan çıkarılmamasını istiyorum.

Basında Prof. Nilüfer Aytuğ hanımın şahsımla ilgili beyanlarını üzülerek okudum çünkü benim ülkemde yetişmiş bir bilim insanının bu kadar sığ ve art niyetli olacağına hala inanmak istemiyorum.
Benim bir vatandaş olarak ondan beklediğim ülkemize yaraşır ve yeniden doğaya kazandırmayı amaç edinmiş bir merkez için bunu bir fırsat olarak görerek şu anki sahip olduğumuz merkezin durumunu açık yüreklilikle itiraf etmesiydi…

Onun yaptığıysa datvi üstünden benim şov yaptığımı onu zincire vurduğumu hatta (köpeğimi vuran şahısın ağzı ile) datviyi dövdüğümü iddia etmesi oldu ve elini emmesini buna bir kanıt olarak gösterdi bu tutumu bile konudan habersizliğinin işareti idi.

Çok üzgünüm tüm söylenenler benim yüreğimi acıtıyor…
Şimdi dedim dedi zamanı değil Çevre ve orman bakanımızı milli parklar genel müdürlüğümüzü Rize valimizin ve bu olaylar başladığı anda itibaren bizlerle üzülen tüm gönül dostlarımızın baştanda söylediğim gibi ülkemize yaraşır vahşi doğadan koparılmamış gerçek bir iyileştirme merkezi için bir araya gelmesini diliyorum…
Bu konuyla ilk görüşmeleri yaptığım Rize valimiz ve milli parklar ve yaban hayatını koruma genel müdürümüzün gerçekten benim kadar üzgün ve bir koruma merkezi için arzulu olduklarını gördüm.

Sayın çevre ve orman bakanımızın da Fotoğraf tutkusu nedeni ile birkaç kez yollarımızın birleştiğini biliyorum; güzele vereceği katkıdan dolayı kendisine şimdiden teşekkür ediyorum…
Nilüfer hanımda iddialarını sürdürüyorsa kendisinden rica ediyorum “söylediklerinin arkasında dursun” ve bu söylediklerini ulusal kanallarımızın birinde gözlerime bakarak söylesin.
Eğer hatalı olan bensem bir bilim insanından özür dilemekten şeref duyarım. Çünkü ben cürümüm kadar yer yakabilirim oysa yanlışta ısrar eden bir bilim insanı bir ülkeyi bedbaht edebilir.

Bulunduğum yerin şartları sebebi ile sizlerle Sevgili Sedat ve huysuz İhtiyar (mesut) aracılığı ile irtibat kuruyorum sanırım bu durumumuz biraz daha böyle sürer her şey için sağ olun…

Cemal Gülas

Bir haber de Bursa Karacabey'den...

Sevgili Sedat, fotograflar ekte. İçerisinde Datvi ve diğer ayıların fotoğrafları mevcut. Barınak Karacabey - Boğazköy (Plaj) yolu üzerinde. Karacabey'e yaklaşık 30 km mesafede bulunuyor. Yoğun yerleşim birimlerinden oldukça uzak olsa da bu soğuk günde bile birçok ziyaretçi vardı merkezde. İlk etapta fotoğraf çekmemize "olur" dediler ama makinayı görünce ve direkt Datvi'ye yönelince fotoğraf çekmememiz için uyardılar, o yüzden fotoğraflar biraz stres altında çekildi.

DSC02827

Öncelikle şunu söylemeliyim ki oradaki ayıların birçoğu zamanında çingenelerin elinden kurtarılmış ve rahata kavuşmuş hayvanlar. Diğer kısmı ise köylülerin DKMP (Doğa Koruma ve Milli Parklar) Müdürlüğü'ne "bunlar bahçemize giriyor gelin bunları alın yoksa vuracağızz" demesiyle toplanarak merkeze getirilmiş.

DSC02826

Ayrıca genel olarak rehabilite merkezinden çok bir huzur evi görünümünde. Ayıların beslenmesine özen gösteriliyor. Taze meyve-sebze yiyebilmeleri için soğuk hava deposu bile var. Ancak 110 dönümlük barınağın ne kadarlık kısmının kullanıldığı anlayamadım zira neredeyse tüm ayılar ziyaretçilerin alındığı ve merkez binasının çevresindeydi.

DSC02825

Datvi'ye gelince şu anda tüm ayılardan ayrı olarak yaklaşık 50-100 m2 civarında bir kafeste tutuluyor. Gözlemlediğim kadarıyla kafesinde igloo tarzında inşa edilmiş taştan bir in ve bir havuzu var. Hemen yanında tellerle ayrılmış olarak 2-3 yavru ayı daha vardı. Diğer tüm ayılar yavru ayıların bulunduğu kısımdan uzakta ve birbirlerini görmüyorlar. Datvi'nin bulunduğu kısıma yaklaşınca sakin sakin yerde yatan hayvan birden tepki verdi ve kafesin kapısına doğru koştu ve tıpkı bir çocuk gibi ağlamaya başladı. İnsanlar orada durdukça da ağlamasına devam etti. İlginçti...

DSC02819

Bakıcılara neden ayrıldığını ve ağladığını sorduk;
Henüz merkeze yeni getirildiği için alışması gerekteğini, alıştıktan sonra diğerleriyle beraber yaşamaya başlayacağını söylediler. Ağlaması ile ilgili olarak insanlara alışık olması nedeniyle her insan gördüğünde bu hareketi yaptığını söylediler. Bu yüzden kendileri de bu bölüme pek yaklaşmamaya çalıştıklarını söylediler. Ama bu kadar ziyaretçisi olan bir barınakta insana alışmaması imkansız gibi geliyor.

DSC02821

Sonuç olarak merkezin çok iyi amaçlara hizmet etmek adına açıldığı belli ve diğer ayıların dışarda çektikleri eziyetten sonra buradaki rahat durumları insanı sevindiriyor. Merkez konumu itibariyle doğayla içiçe ama Datvi'nin Karadeniz dağlarındaki durumu insanın aklına geldikçe burasının onun için bir "rehabilite merkezi" olması çok güç görünüyor.

DSC02823

DSC02824

Barınaklar rehabiltasyon merkezleri hapishaneer gibidir bence .burada suç hayvan olmak ve sahipsiz olmak suçlu ise hayvandır.verilen ceza ise sevgiden (burada kastım insan sevgisi değil çünki hayvanın sahip olmak isteyebileceği en güzel sevgi kendi neslinden,eşinden,yavrusundan alabileceği sevgidir tabiki.)mahrum kalmak,ömür boyu hapis,.. burada hala buraya alışamamış hayvanların ağlamaları hala kulaklarımdadır.
,

Adi her ne olursa olsun, bir hayvani kafes veya tellerin arkasindan izlemek kadar igrenc bir sey oldugunu dusunmuyorum. hele hele turkiye sartlarinda rehabilite bana cok korkunc gorunuyor.

Bir köpek barınağında gönüllü çalışan birisi olarak ben ,hayvanların tellerle çevrilmiş alanlara hapsedilmesini ve nasıl burada nasıl yaşadıklarını ruh hallerini yakından izliyorum biliyorum.
Datvi nin dahilinde burada yaşayan diğer ayılar içinde birşeyler yapılmalı.Bu hayvanlar ömürlerinin sonuna kadar rehabilite adı altında bu merkezdemi tutulacaklar ve yaşayacaklar.Bu bir canlının elinden özgürlüğünü yaşamını almaktan başka bir şey değil.

Az önce 5N 1K'da Datvi'nin eski hayatından bir kesit gösterdi. Onu öyle bir ortamdan alıp da rehabilitasyon adı altındaki açık hava hapishanesine kapatmanın ardındaki motivi çok merak ediyorum. Bu işe ön ayak olup da Datvi'yi Rize'den Bursa'ya götürenler keşke burada olup neyi niçin düşündüklerini anlatsalar...

Hani bir söz var ya boşa koyuyorum dolmuyor, doluya koyuyorum almıyor; o hesap...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR