Off Road Araç Seçimi Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kalbimyollarda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,670

kalbimyollarda

Yeni Üye
Yer
Bursa
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bu forumu takip ediyordum ancak aranıza yeni katılabildim.
Değerli üstadlardan bir iki bilgi almak istiyorum.
Öncelikle hayalimden bahsedeyim; araç ile iki üç yıl içinde Moğolistana kadar gidip gelmek istiyorum (daha önce izmirden iki arkadaş niva ile bu yolu yapmıştı) tabi bu hayali gerçekleştirmek için bütçeme uygun bir arazi aracı almayı planlıyorum ve bu aşamada takılıp kalıyorum. Bütçem 30-40 bin TL. Gitmek istediğim coğrafya sert ve zorlu olacak diye düşünüyorum ve yapılacak yolda nereden baksanız 25 bin km eder bana bu aşamadan min problem çıkartacak araç tavsiyelerinizi alabilirmiyim. Lütfen tavsiye edilecek araçları uzun süre kullanmış ve negatif yönlerini bilen arkadaşlar yazsın. Şimdiden teşekkürler...

Etiketler
Suzuki Jimny bütçene uygun ve dayanıklı bir araç. Yalnız Lada Niva'nın o güzergahta tamircisi çok olur. Arıza halinde kolayca yaptırabilirsin. İç hacim olarak her iki araçda bir birinie yakın. Sana tavsiyem BF goodrich MT lastik kullanman. Hem dayanıklı olur. Hemde kötü yollarda iş yapar. AT lastik çamurda işlevsiz kalır. .Asfalt zaten önemli değil. Ayrıca aracın ön tamponuna vinç bağlat. Lazım olmayabilir ama gerektiği zaman çok iş görür.

Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkürler Aykut benim çekindiğim ilk konu yol esnasında arıza yapması jımy aklımda olan araçlardan biri ancak daha önce hiç kullanmadım ve 1.3 motor performans açısından yeterli olur mu? Almak istediğim ve hayallerimi gerçekleştirecek olan araç malesef ikici el olacak ve ikinci düşündüğüm nokta arazi aracı tecrübem çok az ve daha önce nasıl kullanıldığını bilmediğim bir araç ile 25 bin km gibi bir yol yapmayı düşünmek bile ilk etapta korkutuyor. Lada niva performans olarak korkutmasa da kronik olan problemleri insanı düşündürüyor. Özellikle teker rulamanı dağıtması. Tavsiye edeceğiniz başka araç varsa onları da araştırabilirim.

30-40 bin TL arası 2010 modelden daha yüksek bir Jimny alınabilir. Daha önce hiç araziye çıkmamış olması, düşük KM'li olması önemli ve arazi donanımsız olsun. Jimny ile yapılabilecek en yüksek hız 140-150 km sürat yalnız senin gideceğin güzergahta zaten bu hızları yapacak yolun yok. Performans çok sorun olmayacaktır. Önemli olan kullanacağın aracın dayanıklı ve yetenekli olması. Aracı 2. el alacağın için bu uzun yola çıkmadan önce 5 bin kilometre yap arabayla böylelikle çıkabilecek sorunları önceden çözebilirsin. Malesef bu bütçe ile fazla bir alternatifin yok. Alabileceğin diğer araçlar 2000 veya daha eski model Land Rover, Jeep veya benzeri araçlar ile bu yola malesef güvenip çıkamazsın. Seni 100% yolda bırakırlar. Jimny ile dikkat etmen gereken konu ise lastik seçimi yaparken lastik çapını büyütme. Eğer lastik çapı büyümez ise performans sorunu yaşamazsın. Ayrıca yanında yedek yakıt taşıman gerekecektir.

bu kadar uzun yolu benzinli araba ile gitmek iyi olmayabilir. dizel daha mantıklı. lada ve jimny; benzin + tüp .. benim tavsiyem 2. el temiz bir toyota hilux pikap.. 2 çeker, 4 çeker, orta kilit ve low olsun. bazı pikaplarda fabrikadan arka kilit de var.. dizelin menzili daha uzun olur.. pikapta hayvan gibi bagajın olur. gerektiğinde arkasında uyursun.. asfaltta da iyi hız yaparlar. uzun yol konforu da iyidir. lada ve jimny de bagaj sorun.. uzun yolda çok yorar... .. satın almazsanız bile kiralık yeni model hiluxlara bakabilirsiniz.. tabi mitsubishi l200..nisan navara vs.. de olabilir.. az sorun çıkarma açısından hilux bir tık önde olsa gerek.. gazete haberlerindeki resimlere dikkat ederseniz ırak ve suriyedeki teröristlerin hepsi nerdeyse çok eski model hilux kullanıyorlar.. arkasında uçak savar..top .. tüfek.... bu arada ben farklı jip tarzı 4x4' leri kullandıkdan sonra şu anda tek araba şehir içi şehir dışı dağ bayır çamur bazen katır niyetine l200 kullanıyorum. fiyat performans olarak türkiye şartlarında bu iş için pikaplar gerçekten çok uygun.. artık daha üstü jepp rubicon ya da mercedes -G olur ki onlara da bütçem yetmez..

Performastan kastım sürat değil sonuçta arazi aracı sürat için yapılmamıştır mantığına sahip biriyim. Jımy ile hiç tecrübem yok. Bagaj olayı port veya sepet ile çözülür o en son düşündüğüm konu o olur her halde. Ford ranger, L 200, navara ile tecrübelerim var hatta ranger ın debriyaj rulmanını dağıtmayı başarmıştım. Ancak ranger kullandığım araçlar arasında en fazla işkenceye maruz kalan olmasına rağmen tek masrafı rulman olmuştu ve kendini dağıtmamıştı. Onuda 1 ton su yükleyip şantiye yollarında traktör niyetine kullandığımız için olmuştu. Bir hayal için çabalıyorum tabi daha önümde 3 yıl gibi bir zaman var ancak kendimi geliştirmem gereken çok konu var. off road konusunda sizler gibi üstadlarla tanışıp eksiklerimi gidermeye çalışıyorum inşallah hayalimi gerçekleştirme fırsatım olur.

bu arada jimny' e hiç sözüm yok. safkan arazi aracı diyebiliriz. lada ile yaklaşık aynı arazi özelliklerini taşıyor. yani orta kilit ve low vs... sağlamlık ve dayanıklılık açısından ladadan daha iyi. lada monokok şase.. çok arıza verir.. kırılan yerleri çok olur ama parçaları ucuz.. jimny merdiven şase.. daha dayanıklı.. sorun çıkarma oranı çok az.. en önemlisi klima var.. şu jimny türkiyeye dizel motorla gelse..örneğin 1.5 dci motor. biraz da enini artırılsa peynir ekmek gibi satar..

Ahmet bey, benzin türkiye'de pahalı, güzergahdaki diğer ülkelerde ucuz. 5-10 dolara kolayca depoyu doldurabilir. Ayrıca Tüp jimny motoruna çok zarar veriyor. Benzinli motor tamiri dizel'e göre daha basit herhangi bir usta tamirat yapabilir. Ama dizel jimny konusunda haklısınız. Türkiyeye getirseler ben üzerine direk atlarım.

Ayrıca suzuki jimny diğer tüm seçeneklere göre en dayanıklı en yetenekli arazi aracıdır. Yalnız tercihisiniz manuel şanzıman olarak yapın. Böylelikle şanzıman daha sorunsuz çalışacaktır. Tamiri basittir. L200 yolda arıza yaparsa tamir ettiremezsiniz. Tüm parçalar Japonya'dan geliyor.

Jimny'de arkada koltukları sökerseniz sağlam bagaj alanı açılıyor. Bilginiz olsun en az kare kasa jeepler kadar bagaj alanınız olur. Eğer birde port bagaj koyarsanız istediğiniz tüm bagaj alanına sahip olursunuz. Yalnız Jimny'de dikkat etmeniz gereken konu ise yakıt deposu. 40 LT depo 2 çekerde 400 km yol yapar, 4H 300 KM ve 4L 200 KM. Yanınızda mutlaka yedek yakıt taşıyın ve 4 çeker'e mecbur kalmadıkça almayın.

Size tavsiyem eğer yaşadığınız böldegede off road klüpleri varsa önce biraz tecrübe edinin. Ama klüpde jimny'si olanlardan olabildiğince bilgi almaya çalışın.

Son düzenleme:

Dizel ülkemiz şartlarında iyi ancak Aykut beyin dediği gibi dizelde bakım ve almış olduğunuz yakıtın kalitesi önemli olduğu için sanki benzinli araç daha iyi olur diye düşünüyorum. Aykut bey sizin Jımy ile tecrübeniz mevcut mu? Şehir içi ve karma kullanımda yakıt değerleri nedir. Sonuçta araç ülkemizde de kullanılacak ve tüp ne gibi zarar veriyor.

Benzinli arac derin su gecisi yapar mi ?

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Benzinli araç derin su geçişi yapar. Yalnız aracın böyle bir geçiş için hazırlıklı olması gerekir. Öncelikle aracınıza şnorkel takmanız gerekli. Safari şnorkellerde hava filitresi altında biriken suyun atılması için bir delik vardır onun kapatılması lazım. Bujilere ve ateşleme sistemine WD-40 sıkılması ve bujilerin cam macunu ile izole edilmesi gerekir. Bu noktadan sonra araçla derin su geçişi yapılabilir. Burada 2 önemli nokta var. Motoru su içinde kendi kendine durmadıkça durdurmayın. Ayrıca sudan çıkınca 1 saat kadar araç kontağını kapatmayın. Ateşleme motorunun kömürleri ıslanmış olacağından tekrar çalıştırmak zor olabilir.

Yanlış anlamadıysam benzinli araçta derin su geçişi biraz daha dikkat ve tecrübe gerekiyor tabi öncesinde aracın hazırlıklı olması gerek. Peki dizel araçlarda durum sadece snorkel ile çözülüyor mu. Öyle ise bana beklenmeyen durumlara karşı dizel araç daha iyi olacak gibi gözüküyor. Beni dizel araçta turbo düşündürüyor. Şuan ki aracımda turbo değiştirdiğim için megane 2 olmasına rağmen 1,5 tl verince arazi aracını düşünmek istemiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri