Off-road İçin Araç Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cliffhanger1212 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,906

cliffhanger1212

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Merhaba, ben Evren.

Bu forumda ve bir çok değişik sitede çok kez tartışılmış bir konuyu açmak ne kadar mantıklı bilmiyorum ama bir taraftan da bu spora yeni girecek birisi olarak aklıma takılan bir çok soru var.

Araç için kimi amerikan diyor kimi japon diyor, sonra kavgaya tutuşup sen şu yarışta 4. oldun yok bunda 8. olduna dönüştürüyorlar. Uzun zamandır bu spora izleyici olarak meraklı, arabalara zaten aileden gelen bir tutku ile bağlı olup, babası hobi olsun diye tamirhane (servis diye sosyetikleştirmem) açmış birisiyim.

Önümüzdeki bir ay içerisinde, off-road yapmak için ama öyle piknik, şehirden yaylaya çıkmak için falan değil, yoldan çıkmak için bir araç alacağım. Uzun zamandır araştırıyorum ve önümde beş alternatif oluştu. Bir taraftan düz vites araç kullanmaktan nefret ederken bir taraftan da yaşlı bir araç alıp, otomatik problemleri ile uğraşmak istemiyorum. Sonuçta araç trafiğe de çıkacak şekilde de olmalı.

Cherokee XJ
Pajero
Vitara
Patrol
Jimny

Listemdeki araçlar. Gönül Land Cruiser'da ama ona bütçem yok.

Aracı aldıktan sonra takmayı ya da aldığımda üstünde olmasını düşündüklerim; Yükseltme kiti, snorkel, 33" lastik, vinç, uzatma kollar, diferansiyel kilidi, yayıcı ve delici sis farları, çeki demiri, biraz süs biraz koruma için dodik, belki tavan sepeti.

Amacım şöforlük kabiliyetim yettiğince zorlanmak, belki çamura batacağım, belki devireceğim, belki ağaca toslayacağım ama ilk etapta gördüğüm kayaya giremeyeceğim çünkü o tecrübe istiyor gibi görünüyor.

Bu konumda bana tavsiyeleriniz ne olur? Git şu kulübe üye ol da diyebilirsiniz, şu usta ile konuş diyebilirsiniz, kendi deneyimleriniz ile neler yapmam gerektiğini de söyleyebilirsiniz. Biliyorum sezon bitiyor ama arabaya alışma ve acemiliğimi atma dönemi olarak değerlendireceğim mayıs ayına kadar ki süreci. Tabi şu da olabilir ilk edinme bütçesi olarak max 30 bin tl ile bu işe girme de diyebilirsiniz. :smiley:

Anlayışınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Off-road İçin Araç Tavsiyesi

Benim tavsiye bu işlerden şimdilik vazgeçmek yönünde.

Çamura batmak neyse ne de, devirmek, kayaya çıkmak, ağaca toslamak vs gibi şeylerin opsiyon olmadığını anlayınca geri dönüp tekrar düşünürsünüz.

Haklısınız Roll-cage, domuzluk, çelik tampon, araç altına saç kaplama, diferansiyel korumaları, camları lamine camla değiştirme de araca ağırlık olsun diye yapılıyor.

Yoksa;

Roll-cage, araç takla atınca içindekiler ezilmesin diye değil.
Domuzluk, araç burnunun üstüne kayaya inerse, kayıp da ağaca girerse doğrudan radyötürü intercooler'ı parçalama diye değil.
Çelik tamponlar, sadece vinç takılsın diye değil de bir yerlere vurunca o kırılsın eğilsin sen yürümeye devam et diye değil.
Araç altına saç kaplama, ilk kayaya oturduğunda şaft eğilmesin, aksı vurma, eksozu parçalama diye değil.
Diferansiyel koruması, taş vurupda ayna mahruti'yi kapakla sıkıştırma diye değil.
Lamine cam, cam patlayıp da içeridekilere zarar vermesin diye değil.

Arabayı yoldan çıkarıp off-road'a sokacaksam, o araba kayaya da oturur, takla da atar, dümdüz ağaca kayaya da girer. Bunu kimse istemez ama o an ortam bunu bana yapar ya da ben beceriksizimdir gider çakarım. Frenim patlar uçurumdan uçarım, cesedimi çıkaramazlar. İstediğim bu değil de milyonda bir olsa yine olur.

Ben off-road derken taş toprak yol, stabilize yol demiyorum, yürüyerek zorlanacağın rotalardan bahsediyorum.

O bahsettiğiniz yerlerde en güzel offroadı traktörler yapıyor hem de hiç zorlanmadan.
Keyfi çıkmıyor ama, traktör bu her yere girip çıkıyor zaten. Onun için son derece doğal bir iş.
4 çeker olunca ne keyfi olduğunu anlamayanlardanım.
Neyse zevk renk meselesi işte. Size kolay gelsin.

seçtiğiniz araçların hepsi denenmiş ürünler kullanıcısı bol

ben jimmy ile başlayın derim parçası nispeten ucuz çıkması bol ustası bol basit bir araç ardından daha komplike araçlara girin derim

ama direk bu işin uzmanı bir araç alayım derseniz o farklı ki ben jimmy nin çok uzman aracın geçemediği yerden geçtiğini gördüm

kişisel olarak amerikalı araçların yurdumun doğasına uygun olduğunu düşünmüyorum ayrıca rubicon XJ cherokee haricinde araçlarının çok elektronik olması sebebiyle tercih etmem

pajero kullandım sorunsuz makine arazide sizi yarı yolda bırakmayacak araç bütçe bilemediğim için 2.8 turbo dizel versiyonu olabilir pajero II diye geçer ilk kasalar ülkemizde zamanında parça sorunu yaşamış ustası olmadığı için genelde yorgun araçlar

vitara kesinlikle boyunun aracı değil hafta içi şehirde hafta sonu dağ bayır gezebilen nadir kalitesini kanıtlamış araçlardan biri sadece lastik değişimi ile boyundan beklenmeyecek işler becerir

araçların kabiliyeti kullanıcı kabiliyeti ile doğru orantılıdır siz ona alıştıkça kabiliyeti daha artacaktır aracın zamanla daha çetin koşullarda kalmaya başlayacaksınız

kişisel fikrim vitara veya jimmy başlangıç için güzel araçlar jimmy küçük gelirse ki gerçekten küçük :D vitara seçeneği daha uygun olur

çift kabin 4x4 modellerde uygun fiyata yorulmamış ve yüksek model araç alabilmek adına seçenek olabilir

Teşekkürler Barbaros Bey,

Çift kabin 4x4'leri ruhsatta kamyonet olarak geçmesinden dolayı tercih etmiyorum. Otoyol ve bölünmüş yoldaki hız sınırı farkları, FSM'den geçme zorunluluğu ve üstüne saat sınırlaması ama aklımda da yok değil... Kafama uygun bir araç bulamamışken karşıma çıkarsa bir çift kabin belki o zaman değerlendireceğim.

cliffhanger1212' Alıntı:
Teşekkürler Barbaros Bey,

Çift kabin 4x4'leri ruhsatta kamyonet olarak geçmesinden dolayı tercih etmiyorum. Otoyol ve bölünmüş yoldaki hız sınırı farkları, FSM'den geçme zorunluluğu ve üstüne saat sınırlaması ama aklımda da yok değil... Kafama uygun bir araç bulamamışken karşıma çıkarsa bir çift kabin belki o zaman değerlendireceğim.

saat sınırlaması anlayamadım

hız sınırı sorun olmaz zaten off-road yapacağınız araçlarda çamur lastikleri tarzında lastikler kullanacaksınız ki bu lastikler ile hız yapmak sorun yaratır ki araç yükseldikçe mecburen hız güvenlik için düşüyor

Otoyolda 100-110 yaparım diyordum. :smiley: Boğaziçi köprüsünden hiç geçemiyorlar, FSM'den geçebiliyorlar, bunda da 6-10 ve 16-22 saatleri arasında geçiş izini yok pick-up'ların. Saat sınırından bunu kastetmiştim.

cliffhanger1212' Alıntı:
Otoyolda 100-110 yaparım diyordum. :smiley: Boğaziçi köprüsünden hiç geçemiyorlar, FSM'den geçebiliyorlar, bunda da 6-10 ve 16-22 saatleri arasında geçiş izini yok pick-up'ların. Saat sınırından bunu kastetmiştim.

fsm de saat sınırı araştırayım duymamıştım teşekkürler

araç olarak 4x4 arazi taşıtı aldığınızda evet sürat 110 km ile sınırlıdır fakat daha önce de yazdığım gibi araziye girdikçe eksikler çıkacak karşınıza örneğin yükseltme ve lastik değişimi ilk yapılacak işlemlerden biridir bu yapılınca hız otomatik düşüyor yasal sınırlara bakmıyor malesef yükselen araçların denge ve dış etmenlerden etkilenmesi daha çok olduğu için kendi kendinize hızı düşürüyorsunuz

ilk yazdığım gibi vitara iyi bir başlangıç olabilir hatta biraz modifikasyonları yapılmış bir araç tercihi işinizi daha da kolaylaştırır

Arkadaşlar bende 94 model GC 5.2 almayı düşünüyordum ancak vergiden dolayı vazgeçtim off road yapılı yükseltmeli nissan pathfinder tavsiye edermisiniz?

94 model araç vergiden düşmüş değil mi bedeli ne kadar ki

pathfinder vergisi nasıl bir avantaj sağladı

nissan ustası az olduğu ve yedek parça sorunu yüzünden pathfinder tercih sebebim olmaz genelde off-road için piyasada çok kullanılan modelleri tercih etmek daha mantıklıdır

96 GC 5.2 nin yüzde 5 indirimle 1189 tl ye geliyor vergisi pathfinder için ise indirim yok 830 tl ben ağır off road yapmayacağım kadra kışta göl çevresi dağ orman gibi yerlere gidip kamp yapabileyim istiyorum suzuki samurai lere baktım yapılılarına ama 1300 motor yetermi diyede düşündüm peki sizin tavsiyeniz ne olurdu?

listedeki markalardan offroad en uygunu nissan patrol sağlamlık bakımından ama temizini bulmak lazım.

hakkı bey peki resminizde gördüğüm toyota hilux ln106 galiba tavsiye edermisiniz
yükseltme nasıl yapılıyor
hangi lastik ebat kullanıyorsunuz
memnunmusunz araçtan teşekkürler...

Hmtatl' Alıntı:
hakkı bey peki resminizde gördüğüm toyota hilux ln106 galiba tavsiye edermisiniz
yükseltme nasıl yapılıyor
hangi lastik ebat kullanıyorsunuz
memnunmusunz araçtan teşekkürler...

ana sayfada araçlar bölümünde toyota markasının sayfasında çok detaylı resimlerle anlatılmış konular bulabilirsiniz

pathfinder sizi ağır yarı bele kadar çamura girmem derseniz sorunsuz her yere götürür

nissan patrol içinde şunu belirteyim genelde devlet kullanımından çıkmış eski kasa araçlar var piyasa da yorulmuş oluyor çoğu yedek parça sıkıntısı pek yok ama iç dizayn için kozmetik parçaları neredeyse yok biraz toyota land cruiser 60 modelleri gibi veya land rover defender gibi oluyor gerçek manada kullanıcı aracı olmadığından zamanında çok yorulduğu için araçları tam manasıyla toplamak veya temizini bulmak sorun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.