OFFROAD ARAÇLARIMIZI BEKLEYEN TEHLİKE..!!!!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mertozzy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,577

mertozzy

everything depended on me..!!
arkadaşlar bundan 3 gün önce bağdat caddesinde başımdan küçük olay geçti.. inanılması güç bi şekilde çook ucuz atlattım ama bir daha böyle atlatabilir miyim bilmiyorum : ))))

bilindiği üzere son zamanlarda asayiş ve trafik ekipleri ara sokaklar dahil çok sayıda çevirme yapmakta.. asayişin sebeplerini hepimiz biliyoruz ancak trafik ekiplerinin ara sokaklara kadar inmiş olmasını anlayabilmiş değilim...

ben olayı anlatayım herkes kendi dersini çıkartsın...
aracım biraz abartılı derecede donanımlı... ve ne zaman çıktığını bilmediğim yeni bir kanun var sanırım.. motosikletler dahil araç sepetlerinin ruhsata işlenmesi.. ne gerek varmış demeyin.. sanırım biraz daha para lazım ki ondan da devlet para kazansın gibi bir yere çıkıyor olay...

sonuç olarak polis beni çevirdi... aracımda ön plaka yoktu.. yer olmadığı için takamadım...
üst sepetim var... üzerinde 4 adet sis lambası...
arka çeki demirim var...
cam filmim var...
boya rengim mat...
ön tampon ve vinç var...
ön tamponda sis farım var...
lastiklerde spacer var...
yükseltme var...
vs vs vs......

sonuç olarak polis saymaya başladı... o işlimi ruhsata bu işlimi ruhsata bu işlimi derken.... hiçbirşeyim işli değildi... ve aracı bağlayacağız dedi... sonra ben aman abi canım abi yaptım vs... ne olduğunu anlamaığım bir şekilde polis memuru beni saldı... hala neden saldığını anlamadım : ))) sanırım neye ne ceza keseceğim... neyi kesim falan derken kafası karıştı... : )) bu sayede yırttım...
ancak tehlikeli olan şu ki... bir şekilde iyi birine denk geldiğim için sıyırdım... ikinci bir şansım olmayabilir...

işin özü önde plaka takacak yeriniz yoksa bile bunu ruhsata işletebiliyormuşuz...
gelelim ikinci kısma... sepet tampon yan basamak ne varsa işletmek gerekiyor...
ancaaakk bunun nasıl yapılacağı çok net değil... çünkü aslında her değişikliğide işletemiyoruz gibi bir durum var... çünkü ben bütün demir aksamımı kendim yaptım... yalnız mmo da bunları işletirken bu tip aksamları üretme yetkisi olan bir firmanın yapmış olması ve faturalanması gibi bir durum var...

bu konuda açık ve net bilgisi olan varsa burdan paylaşalım... yada topluca hareket edelim.. yakında patır patır herkesin arabası bağlanabilir...

paylaşım ltf.. ama net bilgi...

Etiketler
Ynt: OFFROAD ARAÇLARIMIZI BEKLEYEN TEHLİKE..!!!!!

Çok haklısın. sonradan yapılan herşeyi işletmek gerekiyor ama bürokrasi çok karışık. sizin yazdığınız ekstralar bende de var ama benim başımdan geçen daha trajikomik bir olay oldu.

Pazar akşamı kemerburgaz offroad dönüşü akşam saati olduğu için haliyle aracı yıkatamadım. pazartesi sabah işe gitmeden yıkamacıya giderken merter de ekip çevirdi. ve hiç birşey istemeden camların çok fazla çamur olduğunu bunun görüş açısını kısıtlayacağı için tehlike yaratacağını bu sebeple ceza işlemi uygulaması gerektiğini söyledi. dumur halinde yıkatacağımı söyledim.2-3 dakikalık bir muhabbetten sonra yoluma devam ettim. ama istese ceza kesebilirdi. bilginize.
saygılar

Mert bey merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun, nasıl olduğu önemli değil ama ceza yemeden bu işten sıyrılmış olmanız keyifli.

Konuyla ilgili olarak iyi bildiğim tek şey : aracın evsafını değiştiren özelliklerin ruhsata işlenmesi gerektiğidir. (Ankara Gölbaşı TÜV istasyonundan alınma bilgidir.)

Makine Mühendisleri Odası'ndan aldığımız bilgiye göre istediğiniz her değişikliğin plan projesini çizdirip, harcını yatırıp elinize MMO onaylı tadil raporunu alabiliyorsunuz. Ancak bu değişiklikler aracınızın özelliğini değiştirmediği sürece ruhsata işleme zorunluluğu yok.

Sizin konunuzdaki plaka olayı ise, tadilat raporu ile geçiştirilebilecek konu değildir. Zira yürürlükteki Trafik Kanunu gereği, (iş makinelerei traktör, v.s hariç) tüm araçların ön ve arkasında standartlara uygun, okunabilirliği kaybolmamış plaka bulundurulma zorunluluğu vardır. Tadil raporu Kanun'un üzerine çıkamaz. Plakanızı bu şartlarda bulundurmak sizin yükümlülüğünüzdür. Vidası gevşediği için düşen plakadan bile sürücü sorumludur.

Selamlar.

dediğiniz gibi para lazım devlete, sineğin kanadındaki yağı almaya çalışıyorlar.

yavuz-çelikel' Alıntı:
dediğiniz gibi para lazım devlete, sineğin kanadındaki yağı almaya çalışıyorlar.

abi bu yağ almayı geçti : )))
kulak arkası durumundayız.... belki oda geçti haberimiz yok....

Erem' Alıntı:
Mert bey merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun, nasıl olduğu önemli değil ama ceza yemeden bu işten sıyrılmış olmanız keyifli.

Konuyla ilgili olarak iyi bildiğim tek şey : aracın evsafını değiştiren özelliklerin ruhsata işlenmesi gerektiğidir. (Ankara Gölbaşı TÜV istasyonundan alınma bilgidir.)

Makine Mühendisleri Odası'ndan aldığımız bilgiye göre istediğiniz her değişikliğin plan projesini çizdirip, harcını yatırıp elinize MMO onaylı tadil raporunu alabiliyorsunuz. Ancak bu değişiklikler aracınızın özelliğini değiştirmediği sürece ruhsata işleme zorunluluğu yok.

Sizin konunuzdaki plaka olayı ise, tadilat raporu ile geçiştirilebilecek konu değildir. Zira yürürlükteki Trafik Kanunu gereği, (iş makinelerei traktör, v.s hariç) tüm araçların ön ve arkasında standartlara uygun, okunabilirliği kaybolmamış plaka bulundurulma zorunluluğu vardır. Tadil raporu Kanun'un üzerine çıkamaz. Plakanızı bu şartlarda bulundurmak sizin yükümlülüğünüzdür. Vidası gevşediği için düşen plakadan bile sürücü sorumludur.

Selamlar.

selamlar...
bu plaka olayınıda bana polis memuru söyledi.. plaka takamaz diye bir belge varmış. onunla ruhsata işletiyorsun dedi.. ama esas sorun benim bu tadilatları kendim yapmış... yani tse onaylı bir tampon yada sepet değil... gayet handmade bir üretim ve kendi özgün tasarımlarım.. bu konuyu nasıl çözeceğiz onu bilemiyorum..

Erem' Alıntı:
Mert bey merhaba,

Selamlar.

ABD pazarı için üretilmiş ön tarafına plaka takılması için uygun yer olmayan spor araçlarda bile TR'ye getirebilmek için özel çalışma gerekiyor.
Plaka takmak şart.

polis yeterki aracı bağlamak yada ceza yazmak istesin oyle bir kitabına uyduruyorlarki cezayı yapıştırıyor.
araca yaptığınız müzik sisteminin takılan ekstra bir hoparlör bile ruhsata işlenmesi gerekiyormuş :smiley:
ciddi bir olaydır başıma geldi

Ben MMO'dan rapor çıkarttırrak; arka çeki demiri ve vinci ruhsata işlettirdim ama yan boru basamaklar ve ön-arka demir tamponlar işli değil. Onlar da işletme zorunluluğuna giriyor mu ki? ::smiley:

VAP' Alıntı:
Ben MMO'dan rapor çıkarttırrak; arka çeki demiri ve vinci ruhsata işlettirdim ama yan boru basamaklar ve ön-arka demir tamponlar işli değil. Onlar da işletme zorunluluğuna giriyor mu ki? ::smiley:

Valla polisin soyledikleri ve arastirdiklarimdan anladigin yapilan her degisiklik islenmek zorunda
Birde isletmezsek bir kaza aninda allah korusun yaralanmali vs olursa o tamponlar isli olmazsa sanirim basimiza iyi is acar... Seper varsa o bile zorunlu su anda...

Benim sirketin k belgesi vs gibi trafik islerini halleden bir musavir var...
Bugun ona aracin resimlerini yolladim... Pzt cvp verecek nasil yapilacagina dair...
Burada paylasacagim...

mrdnmz' Alıntı:
İyi de bizim araclarin cogu Ozel Arac statusunde. M1G1 bu durumda sepet filan istisna ceza yazamazlar.

Valla dostum soyle birsey soyleyeyim sana... M1g1 veya mk1 aslinda;
Bir seferberlik aninda devlet tarafindan ilk el koyulacak araclar demek oluyor...
Ozel statude yani aslinda devletin mali :smiley:)))

Yani o kodlamalar trafikte bir ise yaramiyor su anda...

mertozzy' Alıntı:
Valla dostum soyle birsey soyleyeyim sana... M1g1 veya mk1 aslinda;
Bir seferberlik aninda devlet tarafindan ilk el koyulacak araclar demek oluyor...
Ozel statude yani aslinda devletin mali :smiley:)))

Yani o kodlamalar trafikte bir ise yaramiyor su anda...

Vatan saolsun.

Bu arada devlet araci ise zaten ceza yazamazlar :smiley:

Şu sıralar Ankara'da polisler ceza kesme yarışındalar. Artık yıl sonu geldiği için mi yoksa kestikleri cezadan prim aldıkları için mi bilmiyorum. Bir de geçen gün vergi dairesinden bir evrak geldi, bende ne borcum olacak ki deyip vergi dairesine gittim. Bir de ne göreyim 2010 yılında sattığım bir motosiklet ve bir otomobilin trafik cezaları çıktı. Cezalar satış tarihinden önce kesilmiş fakat noter satışı yaparken herkes bilir ki vergi ve trafik borcu varsa bu borçlar ödendikten sonra satış yapılabilir.Fakat noter de herhangi bir borç görünmemişti. Vergi dairesindeki görevli bayan aracınıza arkadan ceza yazılmış olabilir sisteme sonradan girmiştir gibi birşey dedi. Ama tarafıma yada adresime herhangi bir tebligat gelmediğini söyledim. Adres değişikliği yaptıysanız muhtarlığa gitmiştir dedi bayan. Bende adrese dayalı nüfus kayıt sistemi var bu memlekette isterseler şıp diye buluyorlar dedim.Sonuç olarak trafik şubeye gitmemi, istersem trafik mahkemesine başvurabileceğimi söylediler.
Demek ki aracımızı satsak dahi borcu bir şekilde çıkabiliyormuş. Arada sırada vergi dairesine gidip eski aracınızı sorgulatıp fazla faiz ödemeden o güzel günleri yad edebilirsiniz ??? Alıştık nasıl olsa bu kurulu düzene, memlekette benzinin litresi beş lira olmuş, evde kullandığımız tüpgaza özel tüketim vergisi gelmiş, sesimizi çıkartmamışız iki tane kıytırık cezaya mı çıkartıcaz de mi?
Öderiz beeee.
Vay be ulan bu memlekette ne zamandan beri tüpgaz özel tüketim oldu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR