Offroad Karavan Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dotcoffee Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,116

dotcoffee

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir bu karavan fikri aklıma takılıyor fakat tam aradğım nitelikteki offroad karavanlar çok pahalı ve benim ihtiyaçlarıma göre tasarlanmadğından soğuk bakıyorum.

Şuanda kullandığım araç nissan navara çekmek için farklı bir araç almayı planlamıyorum.

Kafama takılan soruları yazmak istedim.

1-) Karavan tipi buzdolaplarını fiyat araştırması yaptığımda epey pahalı gördüm ve ufak neden normal ev tipi buzdolabı konmuyor?

2-) şaseyi kendim yapacağım için aşağıdaki şekilde bağımsız aks kullanmayı planlıyorum.aşağıdaki görselde benzeri mevcut. yada çıkma bir aracın arka aksını komple alıp şaseye monte edebilirim. Bu konudaki düşünceniz nedir. çift dingilli bir sistemde olabilir maliyeti artıracaktır ama yük oranına göre hesaplamak gerekiyor.

3-) Solar ve panel akü sistemi entegre etmeyi düşünüyorum yaklaşık olarak 200kg civarında ekstra bir yük olacak. 4 panel 6 akü.
bu yük dengelemesi hesaplanması hakkında bildiğiniz bir kaynak varmı acaba.

aslında hayal ettiğim epey teferuatlı bir karavan fakat altından kalkmak epey zamanımı alabilir.başlamadan önce bu tarz kafama takılan soruların cevaplarını bulup emin olduktan sonra start verebilirim.

Düşündüğüm tarz karavanlar

Teşekkürler

Son düzenleme:

Etiketler
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir bu karavan fikri aklıma takılıyor fakat tam aradğım nitelikteki offroad karavanlar çok pahalı ve benim ihtiyaçlarıma göre tasarlanmadğından soğuk bakıyorum.

Şuanda kullandığım araç nissan navara çekmek için farklı bir araç almayı planlamıyorum.

Kafama takılan soruları yazmak istedim.

1-) Karavan tipi buzdolaplarını fiyat araştırması yaptığımda epey pahalı gördüm ve ufak neden normal ev tipi buzdolabı konmuyor?

2-) şaseyi kendim yapacağım için aşağıdaki şekilde bağımsız aks kullanmayı planlıyorum.aşağıdaki görselde benzeri mevcut. yada çıkma bir aracın arka aksını komple alıp şaseye monte edebilirim. Bu konudaki düşünceniz nedir. çift dingilli bir sistemde olabilir maliyeti artıracaktır ama yük oranına göre hesaplamak gerekiyor.

3-) Solar ve panel akü sistemi entegre etmeyi düşünüyorum yaklaşık olarak 200kg civarında ekstra bir yük olacak. 4 panel 6 akü.
bu yük dengelemesi hesaplanması hakkında bildiğiniz bir kaynak varmı acaba.

aslında hayal ettiğim epey teferuatlı bir karavan fakat altından kalkmak epey zamanımı alabilir.başlamadan önce bu tarz kafama takılan soruların cevaplarını bulup emin olduktan sonra start verebilirim.

Düşündüğüm tarz karavanlar

Teşekkürler
Hoşgeldiniz.
Sorularınıza bu forumda cevap bulabilirsiniz.
Karavan buzdolaplarının bir kısmı üç sistemlidir. LPG ile de çalışabilmeleri karavanda enerji bağımsızlığı sağlar. Şimdilerde Solar sistemler bu ihtiyacı azaltmış, yine de 12v kompresörlü dolaplar gündeme gelmiştir. Ben hala karavanımda normal büro tipi buzdolabı kullanırım. Bunu kullanmak da pekala mümkündür. Ancak İnvertörle bunu çalıştırmak bir kısım enerjiyi çöpe atmayı getirir. O yüzden solar sistemle verimli çalışması için 12v buzdolabı iyidir.
Çift dingil ağırlığı arttıracağından göründüğü kadar kullanışlı değildir. Zaten en büyük problem 750KG'ı aşmaktır. Bu durumda karavana ruhsat çıkarmak gerekir bu da zor bir süreçtir. Ayrıca 750 KG'dan ağır karavanlar ancak BE ehliyetle kullanılabilir. araç dingili eğer istihab haddi yeterliyse kullanmak mümkün. Ben ilk karavanım ÇELEBİ'de böyle yapmıştım.
Diğer sorularınıza da Forumun ilgili bölümlerinde cevap bulabilirsiniz. Keyifli Forumlar...

Anladım bu arada ben kıbrısta yaşıyorum bizde henüz karavanlarla ilgili bir yasa yok 750kg limiti gibi. lpg heryerde yok bizde.dolum yapmak biraz zor iş. büro tipi değilde benim bahettiğim büyük normal buzdolabı.

sağolun cevap için biraz daha forumda araştırma yapayım.

.
220 V mutfak buzdolabını 200 kg ağırlıklı 4 solar panel ve 6 akü ile kendlinizin yapacağı bir off-road çekme karavanda kullanmayı tasarlıyorsunuz.
Temel ve karavana özel yapım bilgi ve tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz ?
Karavan gereksinimlerinizin kaynağı yaptığınız karavan tecrübeleriniz mi yoksa tecrübeleri olmayanlar gibi sadece tahmini mi ?

Son düzenleme:

.
220 V mutfak buzdolabını 200 kg ağırlıklı 4 solar panel ve 6 akü ile kendlinizin yapacağı bir off-road çekme karavanda kullanmayı tasarlıyorsunuz.
Temel ve karavana özel yapım bilgi ve tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz ?
Karavan gereksinimlerinizin kaynağı yaptığınız karavan tecrübeleriniz mi yoksa tecrübeleri olmayanlar gibi sadece tahmini mi ?
1. sorunuz tecrübe yok
2. sorunuz tecrübesi olmayanlar gibi tahmini

hayatımda karavanda hiç kalmadım hatta bir karavanın içine ayağımı bile basmadım o derece tecrübem yok.

.
Yücel bey gibi ben de forumu okumanızı salık vereceğim.
Yabancı forumlardan da gerekirse tercüme aracılığı ile faydalanabilirsiniz.
Böyle bir işe kalkışan biriyle temasa geçmeniz de çok yerinde olurdu.
Tabi bir de karavan tecrübenizin olması gereklidir diye düşünüyorum. Çünkü karavanda çoğu şey, yerleşiklikteki gereksinimlerden farklı anlam kazanmakta.

Foruma hoş geldiniz..🙂

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR