Okçuluk Meraklısı Arkadaşlar Buraya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erdalrustem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 143,945
Ynt: Okçuluk Meraklısı Arkadaşlar Buraya

Ben bu spora çok meraklıyım daha öncede kendi çapımda araştırmalar yaptım fakat kimisi makaralı kimisi kanatlı tavsiye etti.
İlk zamankar av yapmak için düşündüm fakat okla avın öyle kolay olmadığını öğrenince vaz geçtim. Şuan sadece hedef çalışmak istiyorum köyde bir bağ evim var yeteri kadar atış alanım mevcut ok seçiminde yardıma ihtiyacım var marka model gibi.

Etiketler

marka model diyince önce aklınızdaki rakam önemli....ayrıca makaralımı - olimpikmi karar vermeniz lazım...makaralıdan çok anlamam...olimpik derseniz ahşap 250-400, metallerde yaklaşık 800 den başlar...benim yayım hoyt exel. tam takım olarak 1800 civarları...(yay, ok, nişangah, stabilizer, kol koruma- göğüs koruma, hedef kağıdı) aklınızdaki rakamı ve boyunuzu söylerseniz belki olimpik bir yay önerebilirim...
ayrıca avcılıkta kullanılabileceğini düşünüyorum...aleminyum oklarla atış yapabilirsiniz..özellikle av sizi görmediyse sessiz atışlarla çok daha zevkli olacağını düşünüyorum...(av merakım olmadığı için denemedim.) tabi hareketli hedefe atış çok kolay olmasa gerek..

cavdare' Alıntı:
marka model diyince önce aklınızdaki rakam önemli....ayrıca makaralımı - olimpikmi karar vermeniz lazım...makaralıdan çok anlamam...olimpik derseniz ahşap 250-400, metallerde yaklaşık 800 den başlar...benim yayım hoyt exel. tam takım olarak 1800 civarları...(yay, ok, nişangah, stabilizer, kol koruma- göğüs koruma, hedef kağıdı) aklınızdaki rakamı ve boyunuzu söylerseniz belki olimpik bir yay önerebilirim...
ayrıca avcılıkta kullanılabileceğini düşünüyorum...aleminyum oklarla atış yapabilirsiniz..özellikle av sizi görmediyse sessiz atışlarla çok daha zevkli olacağını düşünüyorum...(av merakım olmadığı için denemedim.) tabi hareketli hedefe atış çok kolay olmasa gerek..

Boyum 1,82 89 kg ben çok profosyonelk bişey düşünmüyorum dediğim gibi hedef çalışmak için ayrıca bide 4 yaşında oğlum var oda bana bakarak heveslensin istiyorum yani amacım müsabakalara katılmak değil.
Biraz önce ebay la türkiyedeki fiyatları kıyasladım ve aynı marka ve modelde büyük fiyat farkları olduğunu gördüm (sadece makaralılara bakabildim) hatta bi modelde bowtech makaralı üç katı fiyat farkı vardı.
Sizden ricam bana bir marka model tavsiye edin ben onu bir araştırıyım.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ayrıca makaralımı olimpikmi meselesine gelince anlamadığım konuda tavsiyelere kesinlikle uyarım yani siz anlıyosunuz bana şu ok size uyar deyin ben fiyatını araştırıyım. ;)

Banada arazi araçlarını sorun bende size tavsiyede bulunuyum malüm başka anladığım bişey yok :smiley:

açıkçası ben zevk için atış yapmak istesem makaralı alırdım
(kanatlıyla başladık, makaralıdan anlamadığımız içinde kendi yaylarımızıda kanatlı aldık)

makaralıda atış mesafesi daha iyi...ayrıca yay daha kısa olduğu için taşıması daha kolay..dezavantajı daha kompozit(çok parçalı) bir yay..bakım açısından kanatlıya göre daha zor...

klasik için alternatif çok..sf archery premium'u yaklaşık 1000 tl ye toparlarsınız(tüm parçalar)..bu yayla sanıyorum turnuvalara katılabilirsiniz...
yada hobi amaçlı...eşiniz-çocuğunuzda atsın:
http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=308
sadece hobi amaçlı....

makaralı için bir şey öneremiyicem ..çünkü anlamıyorum...
farklı marka-fiyat için www.onok.com veya www.okculuk.com'a bakabilirsiniz..
ben sizin yerinizde olsam bir hafta sonu ankaraya geçer onok'u ziyaret ederdim...yayların hepsini görür ona göre karar verirdim..
ama illa öneri derseniz:(fiyatlarına bakarak hobi amaçlı-anladığımdan değil)
http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=506
http://www.onok.com.tr/yaylar/makarali-yaylar/makarali-yaylar/pse-makaral-yay-discovery-2-2013/106271
http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=587

azalan fiyata göre(rakamları düşük olanlar-...-daha profosyonel olanlar 1200 civarlarından başlıyor)

Adres : ONOK Okçuluk
Kentpark AVM Eskişehir yolu 7.km No:164 Kat:3B / 4 Çankaya 06520 ANKARA

Cevap için teşekkür ederim almanyada arkadaşım var ebaydan bu markalara bakıp ona getirtecem hem buseneki hediyesini getirmiş olur. ;D

bende herkes gibi okçuluğa merak salmış durumdayım.
Yazılanları takip ettiğim kadarıyla makaralı veya makarasız yaylara ruhsat çıkmıyor,arbalet türü olanlar ise zaten yasak yazılmış...bu işin yasal prosedürü nasıl tam anlayamadım,örneğin bir yayla veya orman gezisinde üzerimizde yay varken jandarma avcılık ruhsatı mı ister yoksa kolay gelsin kardeş deyip devam mı eder ?

Güzel soru

Avea inTouch 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratkkeser' Alıntı:
bende herkes gibi okçuluğa merak salmış durumdayım.
Yazılanları takip ettiğim kadarıyla makaralı veya makarasız yaylara ruhsat çıkmıyor,arbalet türü olanlar ise zaten yasak yazılmış...bu işin yasal prosedürü nasıl tam anlayamadım,örneğin bir yayla veya orman gezisinde üzerimizde yay varken jandarma avcılık ruhsatı mı ister yoksa kolay gelsin kardeş deyip devam mı eder ?
valla jandarmaya güven olmaz...bir gün balığa giderken aradım 156 yı sordum balık tutmak serbestmi diye. adam başı 3 tane oltayla tutabilirsiniz dediler...yarım saat sonrada yoldan geçen ekip bizi alıp götürdü...size sorduk dedik ama kar etmedi,....balık tutuyoz diye götürüp eksoz emisyondan tutanak tuttular...

...
makaralı ve kanatlı yaylar spor aracı...şimdilik ruhsatı falan yok...ilerde ne olur bilinmez ama şimdilik bir sıkıntı olmaz...
ama yinede jandarmadan uzak durmak lazım...bize eksoz emisyondan tutanak tuttu...3-4 sene önce 400 küsür ceza ödedim...

bu arada mustafa bey resimdeki araç sizinmi...merak ettim...aracımı off road için kötü koşullara sokmam ama gezmeyi severim ve aracımın beni her koşulda gideceğim yere götürmesini isterim...ama ileride off road için kendi aracımı yapmayı düşünüyorum...extrem birşey...

cavdare' Alıntı:
valla jandarmaya güven olmaz...bir gün balığa giderken aradım 156 yı sordum balık tutmak serbestmi diye. adam başı 3 tane oltayla tutabilirsiniz dediler...yarım saat sonrada yoldan geçen ekip bizi alıp götürdü...size sorduk dedik ama kar etmedi,....balık tutuyoz diye götürüp eksoz emisyondan tutanak tuttular...

...
makaralı ve kanatlı yaylar spor aracı...şimdilik ruhsatı falan yok...ilerde ne olur bilinmez ama şimdilik bir sıkıntı olmaz...
ama yinede jandarmadan uzak durmak lazım...bize eksoz emisyondan tutanak tuttu...3-4 sene önce 400 küsür ceza ödedim...

bu arada mustafa bey resimdeki araç sizinmi...merak ettim...aracımı off road için kötü koşullara sokmam ama gezmeyi severim ve aracımın beni her koşulda gideceğim yere götürmesini isterim...ama ileride off road için kendi aracımı yapmayı düşünüyorum...extrem birşey...

açıklamanız için teşekkürler ertuğrul bey,anlaşılan jandarma komutanının o anki inisiyatifine kalmış halimiz :smiley:

Resimdeki araç benim değil üç aydır yoğun bir şekilde toyota arıyorum bulunca resimdekinin aynısını yapacam kısmetse.
Arac yapmak isterseniz yardımcı olurum nacizane anladığım kadarıyla.

Avea inTouch 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar ben okçuluğa yaklaşık 6 aydır başladım. Başlangıç olarak Geologic initech 2 28lbs'lik long bow aldım. Ok olarak 84cmlik karbon ok ve henüz yeni kırdığım 70cmlik aluminyum ok kullanıyorum. Gerek güvenlik, gerekte meraklı gözlerden uzak olmak için ormanlık alanlarda çalışıyorum, şuan öğrenci olduğum Samsun şehri ormanlarında kendime çalışma alanı yaptım, ağaca iple asılı pet şişeleri vurmaya çalışıyorum. Bu esnada tek okla çalışmam zor oluyor, orman içinde olduğum için ağaç dalları vs. ile iyi kalitede ok yapmam mümkün müdür? Deneyen arkadaşlar varmı?

Yurt dışında PVC boru ile yay yapıp, ciddi performans alanlar var. İçinizde hiç deneyen oldu mu acaba?

Özellikle bu gencin Amazon' da çok ciddi kitapları satılmakta:

http://www.youtube.com/user/BackyardBowyer

nacho_grande' Alıntı:
Yurt dışında PVC boru ile yay yapıp, ciddi performans alanlar var. İçinizde hiç deneyen oldu mu acaba?

Özellikle bu gencin Amazon' da çok ciddi kitapları satılmakta:

http://www.youtube.com/user/BackyardBowyer

Aynen onu bende uzun zamandır takip ediyorum deneyeceğim mutlaka, birde boyayarak görünüşünü çok şık hale getiriyor. 50lbs'lik germe gücünden bahsediyor ki bu iyi bir longbow'un gücüne denk.

HOYT KARBON MATRİX G3 VE ELEMENT G3 bunları ebaydan daha ucuza alabilirsiniz. Makaralı yaylarda tartışılmaz üstanlükteler. matrix bir kaç santim uzun ve daha stabil ok atıyor. element daha kısa ve süratli ancak matrix kadar stabil değil, avcılık içinde en iyileri.

İsterseniz inceleyin. matrix için tüm zamanların en iyisi diyorlar. youtube de bol video var. Elk hunting Bov nev meksico yazarsanız koca erkek geyiği nasıl delip geçip sonrada okun yere saplandığını görürsünüz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri