Ömürlük Kullanım Için Karavan Tavsiyeniz.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yadigarvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,170

yadigarvan

Yeni Üye
Merhabalar;

Yerleşik hayattan göçebe hayata geçme kararı aldım :smiley: rahatına düşkün biri olarak bir adım atmadan önce baya bir araştırma içerisine girdim. Gördüğüm kadarı ile bazen kendi karavanını yapmak bazen ise yapılmış bir karavanı almak daha mantıklı olabiliyor. ama takıldığım bir iki kısmı sizlere sormak istedim. Karavanda olmaz ise olmazım Üç temel hususum var bunlar

1. İlki Karavan iç yüksekliği 1.92 boyunda olduğum için Karavanın içine girdiğimde iki büklüm hareket etmek istemiyorum.
  2. İkincisi Yine boy nedeni ile yatak kısmı benim için önemli, bazı karavan modellerinde en arka kısma yatay şekilde yatak yapıyorlar ama öyle şekilde yatağa sığacağımdan emin değilim bazı modellerde ise uzunlamasına yapılıyor aslında enlemesine olan bir araç modeli benim için daha iyi olur Login • Instagram ve Login • Instagram modelleri güzel gibi geldi.
  3. wc banyo kabini olmaz ise olmazım diyebilirim. iki örnektede mevcut aslında bu modelleri işimi görür gibi geldi ama ilk iki olmaz ise olmazda karavana girince tavan alçaklığı veya yatak kısmında problem yaşarım diye endişe ediyorum

Bu neden ile size danışmak istedim. Karavanı öyle eğlence olsun yada haftalık kullanım için düşünmüyorum. bulunduğum evi satıp emekli yaşım gelene kadar karavan ile emekliliğim gelene kadar şehir şehir devam etmek istiyorum. Bu yüzden iyi bir araştırma içerisine girdim çünkü 4 mevsim bu aracın içerisinde yaşamımı idame ettiriyor olacağımdan dolayı yaşam alanımın biraz rahat olması gerekiyor. 100 bin lira gibi bir bütçe düşünüyorum Panelvan ve iç masrafları dahil ve solar güneş sistemi banyo wc mini mutfak vb. şeylere Login • Instagram bu model hoşuma gitti aslında ama tavan yüksekliği ve yatak kısmından emin olamadım açıkçası

Etiketler
.
Karavanda devamlı yaşamak için düşündükleriniz aslında gayet isabetli ve anlaşılır istekler.
Ama nedense en önemlisini yazmamışsınız, yani hepsinden önce karavan tecrübeniz var mı ?

Siz çoğumuz gibi karavanla gönül eğlendirmek değil, onunla ciddi ciddi evlenmek istiyorsunuz.
Bence böyle bir durum için görücü usulü pek uygun bir metod olmamalı ?

Foruma hoş geldiniz.. :smiley:

Örneklerinizin doğrudan görüntülerini koyabilir miydiniz ?
Mesela benim gibi çağdışı yaşayanların İnstagram veya Facebook hesabı olmayabiliyor da.. :yum:

Son düzenleme:

.
Karavanda devamlı yaşamak için düşündükleriniz aslında gayet isabetli ve anlaşılır istekler.
Ama nedense en önemlisini yazmamışsınız, yani hepsinden önce karavan tecrübeniz var mı ?

Siz çoğumuz gibi karavanla gönül eğlendirmek değil, onunla ciddi ciddi evlenmek istiyorsunuz.
Bence böyle bir durum için görücü usulü pek uygun bir metod olmamalı ?

Örneklerinizin doğrudan görüntülerini koyabilir miydiniz ?
Mesela benim gibi çağdışı yaşayanların İnstagram veya Facebook hesabı olmayabiliyor da.. :yum:

Yorumunuz için Teşekkür ederim. Araç kullanımı dışında Karavan olarak bir deneyimim yok. bir-iki günlük Kamp olaylarına katılmak dışında zaten bunları düşünerek rastgele bir araç al içerisine yatak koy yollara düş doğa alır doğa verir. Şeklinde bir heves ile yola koyulup 1-2 hafta sonra pişman olup geri dönmemek adına uzun zamandır araştırma yapıyorum.

Bir çok insanın deneyimleri ve önerilerini not alıyorum belki satın almayıp kendim isteğim doğrultusunda bir şeyler yaptırırım diye, Benim en büyük problemim deneyimlerini paylaşan insanları gördüğüm kadarı ile minyon tipli insanlar benim ise boy etkenim var. normlade bir-iki hafta takılacak insan için tavan boyu vb . şeyler pek öyle önemli değil ama dediğim gibi uzun yıllar düşündüğüm için bazı seçimleri iyi yapmak gerekiyor.

Araç ile sürekli olarak hareket halinde olmayı düşünmüyorum zaten başlarda 2 haftada bir bir yerden diğerine geçecem bu süreçte deneyim kazanırım diye düşüncem var. Altta örnek bir görsel attım yatağın yanına wc şeklinde birde mutfak var

WhatsApp Image 2020 12 05 at 164957

Yorumunuz için Teşekkür ederim. Araç kullanımı dışında Karavan olarak bir deneyimim yok. bir-iki günlük Kamp olaylarına katılmak dışında zaten bunları düşünerek rastgele bir araç al içerisine yatak koy yollara düş doğa alır doğa verir. Şeklinde bir heves ile yola koyulup 1-2 hafta sonra pişman olup geri dönmemek adına uzun zamandır araştırma yapıyorum.

Bir çok insanın deneyimleri ve önerilerini not alıyorum belki satın almayıp kendim isteğim doğrultusunda bir şeyler yaptırırım diye, Benim en büyük problemim deneyimlerini paylaşan insanları gördüğüm kadarı ile minyon tipli insanlar benim ise boy etkenim var. normlade bir-iki hafta takılacak insan için tavan boyu vb . şeyler pek öyle önemli değil ama dediğim gibi uzun yıllar düşündüğüm için bazı seçimleri iyi yapmak gerekiyor.

Araç ile sürekli olarak hareket halinde olmayı düşünmüyorum zaten başlarda 2 haftada bir bir yerden diğerine geçecem bu süreçte deneyim kazanırım diye düşüncem var. Altta örnek bir görsel attım yatağın yanına wc şeklinde birde mutfak var

Ekli dosyayı görüntüle 633548
WEINSBERG CaraOne 390 QD Buna baktınız mı?

Yorum için teşekkür ederim. çekme karavan olarak düşünmüyorum şuan iki araç var aklımda pejo j9 2005 modeli anlatılana göre 1.80 küsür tavan yüksekliği sağlıyor kimileri ise nasıl oluyorsa 1.90 ta ban yüksekliği diyor. yatak olayını yatay değilde uzunlamasına görselde olduğu gibi koyup yanına banyo,/wc olayı düşünüyorum arka tarafa, yada mercedes 818d vario hiç istemeden bunu çözüm yolu görecem

Ömürlük karavan için çekme karavan tercih etmenizi öneririm.
Adria For Four olabilir mesela. Ömürlük bir karavan.
Camper tipi araçlar bana pek ömürlük karavan olurlar gibi gelmiyor nedense...
Ama bir vestfalia veya Reimo tavanlı bir camper de ömürlük bir arkadaş olabilir pekala...
Olsa bir VW california, hayır der miydim? Hiç sanmıyorum.
Tadındannn yennnmez!...

Alman Karavanforumda evini satıp aldığı karavanda yaşayan bir karavancı Korona günlerinde karşılaştığı konaklama yeri bulma problemini anlatıyor (Mart 2020).

Wohnmobil Forum

Türkiye’de bu günlerde karavanla nerede konaklanabilir bilmiyorum ama, Almanya’da büyük bir sorun.

Karavanlı gezilerimde karşılaştığım en zor günler sıhhat sorunları olduğu günler. Böyle günlerde hep evde olmayı isterim.

Bunları sizi fikrinizden caydırmak için yazmıyorum. Hangi sorunlarla karşılaşılabileceğini önceden bilmekte fayda var.

Ömürlük bir karavan isteniliyorsa sıvı seviye ölçüm konusunda sıkıntı yaşamamak adına pis su ve su seviye sensörlerini Hızmar marka kullanın. Geçmişten bu güne 3oo üzeri karavan projemizde Hızmar sensörleri kullandık. Pis su ve atık sulara dayanıklı özel pvc üretim yapıyorlar. Fiyatlar çinden gelen sensörlerden pahalı ancak bir kez alıyorsunuz. Adamlar yurt dışında imalat yapılan karavanlar için sipariş alıyor seviye sensörü üretiyor. Bizim insanlarımız 3 kuruş ucuz diye çinden sensör alıyor. Değişik bir milletiz. Aşağıya link bırakıyorum.

KARAVANLARDA KULLANILAN SIVI SEVİYE SENSÖRLERİ - HIZMAR SENSÖR - Seviye Ölçüm Cihazı ve Elektronik Test, Ölçüm Cihazları sahibinden.com'da - 920752763

Seviye Sensörleri - Hızmar Marin Teknik

Login • Instagram

Hzmar sensr karavan

selamlar
Benim düşüncem aile fertlerini rahat ettirebilmek ve ilk ve son karavan olması.mesala su tankı 400-500 lt kapasiteli olmalı karşılığında bir o kadar pis su tankı Özgür yaşam için.Yatak ebatları evdekiler kadar olmalı oturma Masası yatak olarak kabül görmüyor.Mutfak işlevsel ve geniş olmalı.Ivır zıvır eşyaları taşımamız gerekli.Yani büyük bir karavan olmalı sonuç olarak.
ilk yarım otobüs kullanmak istedim fakat yapılmış bir aracı revize etmek aklıma yatmadı ve alkovanlı monoblok bir yapının bu şartları karşılıyacabileceği fikri oluştu.Bunu taşıyacak araç iveco 70 Modeli olmalı (7ton taşıma kapasiteli) 5 ton altı kapasiteli araçların tüvtürkdeki fren testlerinden kaldığı söyleniyor.Bu araça bile hafiflik adına ve dayanım açısından aliMinyuM iskelet üzerine fiber kompozit panel kaplama hesap ettim.
Can alıcı konu Maliyet bende sizin gibi 100 bin civarı bütceyle ayırım derken işciliğin çoğunu kendim yaparım şeklinde 200-220 bantına geldim.BENİM KARAVANIM ÖMÜRLÜK OLSUN DEDİĞİMDE .ALLAH gönlünüze göre versin.

....mesala su tankı 400-500 lt kapasiteli olmalı karşılığında bir o kadar pis su tankı.....

Böylelikle karavanın kullanılmadığı zamanlar belediyelere arazöz ve vilanjör olarak kiralanma avantajı da olurdu.. 😉

Erol bey lütfen gücenmeyin ama inanın önerileriniz karavan kavram ve yaşamına oldukça yabancı. Tabi tersi bir tecrübeniz olduysa bilmek isterdik..

Son düzenleme:

Böylelikle karavanın kullanılmadığı zamanlar belediyelere arazöz ve vilanjör olarak kiralanma avantajı da olurdu.. 😉

Erol bey lütfen gücenmeyin ama inanın önerileriniz karavan kavram ve yaşamına oldukça yabancı. Tabi tersi bir tecrübeniz olduysa bilmek isterdik..

Foruma hoş geldiniz..😊
Mesut bey sizin karavan kavram ve yaşamına bakışınız herkes için uygun olmayabilir.Siz sadece yazları,gezi amaçlı kullanırken,bazılarımız ömrümüzü geçirebileceğiniz bir karavan arayışındayız.Bu durumda büyük su depoları ,kapasiteleri yüksek akü bankaları,size aşırı gelebilecek düzeyde yalıtım garipsenmemeli.

Büyük depoları olan büyük bir karavana sahip bir komşum var. Depolarını boşaltıp doldurabileceǧi ve karavanının sıǧabileceǧi büyük parselleri olan bir kampinge veya karavanparka gitmek zorunda. Kalabileceǧi yerleri de önceden araştırır. Komşum Avrupa’da kamping dışı kalabilmeyi aklından bile geçirmez. Nasıl olsa kamping veya karavanparklarda kaldıǧına göre böyle büyük depolara niye ihtiacının olduǧunu komşuya henüz soramadım.

Türkiye’deki gelişme de bu yönde.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR