Ömürlük Kullanım Için Karavan Tavsiyeniz.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yadigarvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,176
Mesut bey sizin karavan kavram ve yaşamına bakışınız herkes için uygun olmayabilir.Siz sadece yazları,gezi amaçlı kullanırken,bazılarımız ömrümüzü geçirebileceğiniz bir karavan arayışındayız.Bu durumda büyük su depoları ,kapasiteleri yüksek akü bankaları,size aşırı gelebilecek düzeyde yalıtım garipsenmemeli.
Karavan yaşamına bakış söylediğiniz gibi herkes için farklı. Konunun esas detayı ise şartların değişmesi.
Aracın konforlu limitleri aslında belli, bu zorlansa da bunu kullanacak yerler de konaklama imkanlarının yakın zamanda kaybolacağı pandemi döneminde ilk işaretlerini verdi.
Ortada kesin olan ve önümüzde görünen yol.
Bu şekilde ömür geçirecek karavanlar ile istenilen yerde durmak, park etmek vb. kullanımlara otorite tarafından izin verilmeyecek.
Benzer uygulamalar da artış olursa otorite engel olmak yerine uygun alanların oluşmasına mecbur kalacak.
Yurt dışında olduğu gibi elektrik, su, gaz, kanalizasyon bağlantılarının olduğu alanlar oluşturulacak. Burada resmi ikamet işlemleri uygulanacak. Gezilerde kısa süreli olan konaklamalar dışında benzer uzun kullanımlar özel arazinizde yada yukarıdaki benzer alanlarda kira karşılığı olacak. Kısaca sahibi olunmayan kamusal alanda yaşamında bedeli olacak.
Bunun şehir yaşamındaki karşılığı da yakin zaman da ülkemizde benzer şekilde oluşacak. İki odalı evi olan bir odasını farklı kişiler ile paylaşması, evin belli bir yüzdelik kısmına sahiplik artacak olması gibi.
Bir yerleşim yerinde, kırsal da artık kimse istediği yerde kalamayacak düşüncesindeyim.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Karavan yaşamına bakış söylediğiniz gibi herkes için farklı. Konunun esas detayı ise şartların değişmesi.
Aracın konforlu limitleri aslında belli, bu zorlansa da bunu kullanacak yerler de konaklama imkanlarının yakın zamanda kaybolacağı pandemi döneminde ilk işaretlerini verdi.
Ortada kesin olan ve önümüzde görünen yol.
Bu şekilde ömür geçirecek karavanlar ile istenilen yerde durmak, park etmek vb. kullanımlara otorite tarafından izin verilmeyecek.
Benzer uygulamalar da artış olursa otorite engel olmak yerine uygun alanların oluşmasına mecbur kalacak.
Yurt dışında olduğu gibi elektrik, su, gaz, kanalizasyon bağlantılarının olduğu alanlar oluşturulacak. Burada resmi ikamet işlemleri uygulanacak. Gezilerde kısa süreli olan konaklamalar dışında benzer uzun kullanımlar özel arazinizde yada yukarıdaki benzer alanlarda kira karşılığı olacak. Kısaca sahibi olunmayan kamusal alanda yaşamında bedeli olacak.
Bunun şehir yaşamındaki karşılığı da yakin zaman da ülkemizde benzer şekilde oluşacak. İki odalı evi olan bir odasını farklı kişiler ile paylaşması, evin belli bir yüzdelik kısmına sahiplik artacak olması gibi.
Bir yerleşim yerinde, kırsal da artık kimse istediği yerde kalamayacak düşüncesindeyim.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
O gün geldiğinde karavanda yaşamanın da bir anlamı yok(en azından benim için). Otelleri kamp alanlarına her zaman tercih ederim.

O gün geldiğinde karavanda yaşamanın da bir anlamı yok(en azından benim için). Otelleri kamp alanlarına her zaman tercih ederim.

Kampingleri dinlenecek, zevkle kalınabilcek hale ancak biz kamp karavancılar getirebiliriz. Bunu başarabilmek için sadece kurallara uymamız lazım. Tüm Avrupa ülkelerindeki karavancılar bunu başardı. Biz de başaracaǧız…

Bu videoda karavan parkı tanıtılan şehir 7.292 nüfuslu bir yer. Bu yılda oraya gidip bir kaç gün kalacaǧım. Eminim, böyle bir yerde siz de zevkle kalırsınız.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=DzzJWEPOic4

Gördüğüm bazı arkadaşların yanlış foruma geldikleri, bakış açısı ile konunun uzaktan yakından alakası yok.
Arkadaşlar TİNY HOUSE müşterisi. KARAVAN değil. Dünyanın hiç bir yerinde 500lt su depolu karavan satışı henüz yapılmadı.
O da ne? Benim evdeki güneş enerjisi 750 lt lik soğuk su tankına sahip . Komple karavanım dolu hali 1000 kg lık karavana 500 lt lik (500kg) tankı taşırmı? :smiley:)
Siz birde sıcaksu için güneş enerjiside taktırırsınız.Karavana. Güzel olur.:tonguewink:

Aynen söylediğiniz gibi tercihlerin farklılığı hep olacak.
İşim nedeni ile emekli olmadan ònce her türlüsünde çok sık kaldığım otellerin içinde akvaryumdaki balık gibi kalmak istemem.
Ama bircok konu için ihtiyaç olan otellerin hepsinin dolu olmasını dilerim. ( Herkes karavan ile gezerse vay halimize😀)
Kampingleri dinlenecek, zevkle kalınabilcek hale ancak biz kamp karavancılar getirebiliriz. Bunu başarabilmek için sadece kurallara uymamız lazım. Tüm Avrupa ülkelerindeki karavancılar bunu başardı. Biz de başaracaǧız…

Bu videoda karavan parkı tanıtılan şehir 7.292 nüfuslu bir yer. Bu yılda oraya gidip bir kaç gün kalacaǧım. Eminim, böyle bir yerde siz de zevkle kalırsınız.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=DzzJWEPOic4
Kışisel düşüncem kuralsızlık Türkiye de talan kültürünü ve vasatlığı yaşamın her alanında besliyor. Paylaştığınız ve birçok benzerinde kaldığımız böyle alanlar Türkiye insanına uygun değil. Bu ve benzeri uygulamaları uygulayacak ve büyütecek bir devlet yapılanması Turkiye de zaten hiç olmadı.

Gördüğüm bazı arkadaşların yanlış foruma geldikleri, bakış açısı ile konunun uzaktan yakından alakası yok.
Arkadaşlar TİNY HOUSE müşterisi. KARAVAN değil. Dünyanın hiç bir yerinde 500lt su depolu karavan satışı henüz yapılmadı.
O da ne? Benim evdeki güneş enerjisi 750 lt lik soğuk su tankına sahip . Komple karavanım dolu hali 1000 kg lık karavana 500 lt lik (500kg) tankı taşırmı? :smiley:)
Siz birde sıcaksu için güneş enerjiside taktırırsınız.Karavana. Güzel olur.:tonguewink:
Malesef ülkemizde Tiny House üreticileri karavan gruplarına eklemlenmeye çalışıyor. Bunun tek amacı var. Ülkenin imar kanunlarının etrafından dolaşmak. O2 belgesi çıkartıp plaka takarak imarsız arazilerin talan edilmesi için kendilerince bir arka kapı yaratma ve bundan bir sektör oluşturma peşindeler.

Öncelikle karavan ve kamping grupları olmak üzere, karavan sektörü de bu fırsatçılarla arasına net bir sınır çizmelidir. Tiny house üreticilerinin yegane amacı imarsız arazilerde mesken alanı yaratmak için kanun boşluğundan yararlanmaktır.

5-10 yılda bir getirilen imar barışları nedeniyle 1970-80 lerdeki gecekondulaşma ve sonrasındaki rant faaliyetleri, 2021 yılında kılık değiştirerek sinsi eylemlerine devam ediyor. 1980 lerde kastelli vardı şimdi thodex vurguncuları var. O hesap.

Ülkede yağma ve talan kültürü, mayasından ve enerjisinden hiç bir şey kaybetmediği gibi çağın şartlarına ayak uydurarak faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Bu yağma ve talan kültürünün temelinde ise ne yazık ki hala kendi ülkesinin yönetim şeklini içine sindirememiş, teolojik gerekçelerle zerre suçluluk duygusu taşımayan ve rejim ile cihad ettiğini düşünen nebbaş kılıklı yağmacılar ve onların temsil ettiği zihniyet yatmaktadır.

...

Kışisel düşüncem kuralsızlık Türkiye de talan kültürünü ve vasatlığı yaşamın her alanında besliyor. Paylaştığınız ve birçok benzerinde kaldığımız böyle alanlar Türkiye insanına uygun değil. Bu ve benzeri uygulamaları uygulayacak ve büyütecek bir devlet yapılanması Turkiye de zaten hiç olmadı.
Sanıyorum bir defa anlatmıştım ama kısaca tekrar edeyim 2017 yılında Norveç’te duşa atacak bozuk para bulabilmek için beklerken, lavaboda işi bittikten sonra ellerini kuruladığı kağıtla lavabodaki su damlalarını silen bir karavancı dikkatimi çekti. Bu karavancının kendisinden sonra gelen karavancıya lavaboyu kurulayarak bırakan bu davranışı beni etkiledi. Gezimizin devamında yollarda, park yerlerinde olan wc’lerin durumunu araştırdım. Bu wc’ler günde bir defa temizleniyor ve 24 saat kullanılabilecek temizlikte kalıyorlar. Işin ilginç tarafı bu wc’lerin çoğunda su yok, sadece tuvalet kağıdı var. Bunları gördükten sonra wc’lerin kirliliğinden kamping sahiplerini değil, Wc’yi kullananları sorumlu görmeye başladım.:smiley:

Norveçli karavancının yaptığının devletle ilişkisi olmasa gerek. Eski bir öğretmen olarak aile içi eğitim demek istiyorum.

Aynen söylediğiniz gibi tercihlerin farklılığı hep olacak.
İşim nedeni ile emekli olmadan ònce her türlüsünde çok sık kaldığım otellerin içinde akvaryumdaki balık gibi kalmak istemem.
Ama bircok konu için ihtiyaç olan otellerin hepsinin dolu olmasını dilerim. ( Herkes karavan ile gezerse vay halimize😀)

Aslında kuraldan çok toplumun bu gibi yerlere bakış açısı. Eğitimde diyemiycem (okul eğitimi) çünkü günümüzde otelden aldığı minik şampuan, sabun hatta tuvalet kağıdını marifetmiş gibi anlatan insanlar var.

Sizin ki kamp aracı olmasın?

Aslında kuraldan çok toplumun bu gibi yerlere bakış açısı. Eğitimde diyemiycem (okul eğitimi) çünkü günümüzde otelden aldığı minik şampuan, sabun hatta tuvalet kağıdını marifetmiş gibi anlatan insanlar var.

Kendisine ait olan yerle herkese ait olan yerler arasında ayırım yapan insan sayısı çok galiba. Evin içi tertemiz ama evin çevresindeki sokakların temizliǧinden kendini sorumlu gören az gibi. Almanya’da yaşadıǧım küçük yerden sokakların temizliǧi konusunda bir örnek vereyim. Aynı durum tüm Almanya için geçerli mi bilmiyorum ama bir çok yerde geçerli olduǧunu biliyorum.

Burada herkes evinin veya bahçesinin önündeki kaldırımı temizlemek zorunda. Kar temizliǧide bu göreve dahil. Böyle bir görevlendirme çevre temizliǧi konusunda bilinci artırıyor olabilir. Böylece sayın Janberkaydemir’in ifade ettiǧi devlet sorumluluǧuna da gelmiş olduk. :smiley:

Böylelikle karavanın kullanılmadığı zamanlar belediyelere arazöz ve vilanjör olarak kiralanma avantajı da olurdu.. 😉

Erol bey lütfen gücenmeyin ama inanın önerileriniz karavan kavram ve yaşamına oldukça yabancı. Tabi tersi bir tecrübeniz olduysa bilmek isterdik..

Foruma hoş geldiniz.. :smiley:
Hocam kişilerin şartları farklı Benim aile fertlerimin karavan yaşamını kabül etmelerinin şartları böyle.Karavan hayatında herşey minimize edilmeli diye bir şart yok bence aslonan ben nasıl mutlu olurum.Buda göreceli bir kavram kişilere göre değişir.Düşüncelerim tabiki belli tecrübeler neticesinde oluşdu.Dediğim gibi aile fertleri mutlu olmazsa gezi tatil herşey zehir oluyor.Herşey gönlünüzce olsun.

Hocam kişilerin şartları farklı Benim aile fertlerimin karavan yaşamını kabül etmelerinin şartları böyle.Karavan hayatında herşey minimize edilmeli diye bir şart yok bence aslonan ben nasıl mutlu olurum.Buda göreceli bir kavram kişilere göre değişir.Düşüncelerim tabiki belli tecrübeler neticesinde oluşdu.Dediğim gibi aile fertleri mutlu olmazsa gezi tatil herşey zehir oluyor.Herşey gönlünüzce olsun.
Erol hocam,
Sizinkiler sizi uyarmış aslında karavan alma demek istemişler. Bence 1 kere daha düşünün.

Onların isteklerini karşılayabilmek mümkün. Yalnız sizin 11m lik T.I.R. ı çekme motokaravan tarzı birşey yapmanız lazım.
Kamplarda koyacak yer bulurmusunuz oda ayrı bir konu :smiley:) .
Hem karavanda yaşayım hem ev konforu olsun. ????

.
Bence de işiniz zor ama yazdıklarıma gücenmediğinize sevindim.
Aslında zaten tecrübelerimi ve genel kabul görülenleri aktarmak istemiştim.
Sizin de herşey gönlünüzce olsun Erol bey... :smiley:

Son düzenleme:

İlki Karavan iç yüksekliği 1.92 boyunda olduğum için Karavanın içine girdiğimde iki büklüm hareket etmek istemiyorum.
  1. İkincisi Yine boy nedeni ile yatak kısmı benim için önemli, bazı karavan modellerinde en arka kısma yatay şekilde yatak yapıyorlar ama öyle şekilde yatağa sığacağımdan emin değilim bazı modellerde ise uzunlamasına yapılıyor aslında enlemesine olan bir araç modeli benim için daha iyi olur Login • Instagram ve Login • Instagram modelleri güzel gibi geldi.
  2. wc banyo kabini olmaz ise olmazım diyebilirim. iki örnektede mevcut aslında bu modelleri işimi görür gibi geldi ama ilk iki olmaz ise olmazda karavana girince tavan alçaklığı veya yatak kısmında problem yaşarım diye endişe ediyorum

Bu neden ile size danışmak istedim. Karavanı öyle eğlence olsun yada haftalık kullanım için düşünmüyorum. bulunduğum evi satıp emekli yaşım gelene kadar karavan ile emekliliğim gelene kadar şehir şehir devam etmek istiyorum. Bu yüzden iyi bir araştırma içerisine girdim çünkü 4 mevsim bu aracın içerisinde yaşamımı idame ettiriyor olacağımdan dolayı yaşam alanımın biraz rahat olması gerekiyor. 100 bin lira gibi bir bütçe düşünüyorum Panelvan ve iç masrafları dahil ve solar güneş sistemi banyo wc mini mutfak vb. şeylere Login • Instagram bu model hoşuma gitti aslında ama tavan yüksekliği ve yatak kısmından emin olamadım açıkçası

100,000 TL bütçe sanırım araç HARİÇ bütçeniz olmalı. Araç dahil düşünüyorsanız bence bu sevdadan vazgeçin.

J9'ların çok hantal olduklarını okumuştum. Benim Peugeot Boxer'la tecrübelerim maalesef olumsuz. Muhtemelen PSC grubundaki Fiat Ducato ve Citroen Jumper için de ayni sorunlar vardır. Önden çekişli araçtan memnun kalmadığımı itiraf etmem gerekir. Ama dağ bayır dolaşma derdiniz yoksa işinizi rahat rahat görür. Yaylalara çıkma niyetiniz varsa, önden çekişli araçlar toprak yolda patinaja düşecektir. Böyle bir durumda benim tercihim Iveco, Mercedes Sprinter ya da Volkswagen Volt olurdu. PSA tipi önden çekişli bir araç tercih edecekseniz benim karavanımda uyguladığım yöntem yatak için sorununuz çözer sanırım. Arkadan itişli bir araç tercih edecekseniz, eni daha dar olacağı için zaten mecburen boylamasına yatak kullanacaksınız, istediğiniz ölçüde yaparsınız.

Çekme karavanlar konusunda en ufak bir fikrim yok. Bu yüzden motokaravan temelinde yazacağım. Yükseklik konusunda araçların tanımında yer alan L2H2 gibi rakamlara bakın. L kısaltması length yani uzunluk anlamında. H kısaltması ise height yani yükseklik anlamında kullanılıyor. Beğendiğiniz bir aracın üretici firma web sitesine girip özelliklerine bakın. L1H2 araçlar genelde 10m3, L2H2 araçlar 13M3, L3H2 araçlar (galiba) 15m3 oluyor. Benim boyum 1.84. H2 yükseklik bana yetiyor. Size belki H3 gerekebilir. Herhangi bir panelvan galerisine gidip aracın içine girip yüksekliğine bakın. Başınızın üzerinde en az 5 santim daha kalacak bir tipte karar kılın. (Taban ve tavan izolasyonu ve döşemeleri girince yükseklik azalacak.)

İnsanların her konuda kafalarında standart kalıplar oluyor ve o kalıpların dışına çıkanları hiç düşünmeden tek doğru kendilerininmiş gibi insanları eleştirebiliyorlar. Çok ilginç..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,384
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.