Öncelikle Merhaba Ve Bir Rica.. Çekirdek Aileye Karavan Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Aydın SAVAŞ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,461

Aydın SAVAŞ

Yeni Üye
Yer
AMASYA
Merhabalar,
40 yaşı geçip, zamanı yakalamayı da başaramayacağıma kanaat getirdikten sonra yaşadığım anın zevkine varmayı amaç edindim..
Bu amaca giden yolda en güzel araç çekme karavan gibi geldi bana, bu yüzden aranızdayım..
İsmim Aydın SAVAŞ ve Amasya'da yaşıyorum. 41 yaşında 2 çocuklu bir babayım.
Karavan hayatı, çekme karavan tecrübesi olmayan biri olarak birkaç haftadır yaptığım araştırma ile, "İTHAL" bir markanın karavanını almam gerektiği düşüncesi oluştu. Ranzalı modellerden Bürstner Premio Life 490 TK ile Adria Aviva 472 PK model çekme karavanlar dikkatimi çekti.
300 bin liralık bütçe ile başlangıç seviyesinde biri için bu iki model sizce nasıldır?
Yılda birkaç kez 3-4 günlük ve yaz tatilinde bir ayı bulabilecek bir tatili bize sunabilecek önereceğiniz ithal veya yerli model varmı dır?

Etiketler
.
Hoş geldiniz Aydın bey
Sorunuza forumdan kaliteli ve yeterli cevap alacağınızdan eminim.

Belki beklemiyordunuz ama bir sorum olacaktı.
Karavanınınızla nerelerde kamp yapacağınızı ve onu kullanmadığınız zaman nerede parkedeceğinizi etraflıca düşündünüz sanırım ?

Çoğu kez genellikle atlandığı için yazdım.
Yeni çekme karavan sahibi yakın bir arkadaşım da Türkiye’de bu konunun beklediğinden çok daha önemli çıktığını söylemekte..

Ben karavanımı aldığımda 62 yaşındaydım. Yaşı bu açıdan kriter görmeyin derim.

Son düzenleme:

Hoş buldum Davut Bey,
Çekme karavan ile ülkenin batı bölgesinde sahil şeridinde tatil yapmayı hedefliyorum. Park konusunda ise köyümdeki kapalı garajımızda muhafaza edeceğim. Soru sorarak bana yardımcı olmaya çalışmanız büyük incelik.. Çok ihtiyacım olacak..
Yaş konusuna gelince, sizin de bahsettiğiniz üzere yaş tabi ki kriter değil, olmamalı da.
Lakin 40 yaşını geçen ve bunu kabullenemeyen biri olarak serzenişti sadece..

Hoş geldiniz.

Yaş olarak benzer yaşlardayız, ben de 40 yaşımda çekme karavanla başlamıştım. İmzamdan anlaşılabileceği gibi fikirlerimiz de uyuşuyor. Bence çok doğru yoldasınız. Seçtiğiniz her iki karavan da benim favori modelerimdendir 2 çocuklu bir aile olarak. 472PK daha geniş bir yaşam alanı ve ikea ezgileri taşırken 490TK dar ancak fonksiyonel tasarımıyla sınıfının en hafif karavanlarından birisi.

@Doğrucu Davut 'un parmak bastığı önemli soruya ek olarak bir de çekici aracınızın uyumunu düşündünüz mü?

.
Aslında "nereler" ile genellikle kamping içi veya dışı mı diye kast etmiştim.
İyisi mi sorumu daha fazla deşip, olumsuz kişilik yaftası yemiyeyim.. 😋

Zaten Türkiye’de her durumda keyifle kamp yapan yüzlerce karavancı var.
Umudum binlercesi.
Böylelikle kalınan yerlerin sayı ve kalitesinin artacağı düşünülebilir ?

Son düzenleme:

Hoş buldum Sayın Pasolvon,
Bu yaşları sevebilecek miyiz? :smiley:
Yukarıda sıraladığım iki model yanında Premio Life 415 TK ve Aviva 400 DK gibi daha kompakt modeller de ranzalı.
İşte bu konuda siz değerli üyelerin görüşleri ve tavsiyeleri doğrultusunda kararım şekillenecek diyebilirim.
Karavanı bu yılın son çeyreği gibi almayı düşünüyorum ve bu zamana kadar da ehliyet ve araç işini halledeceğim.
Araç olarak 2010-2012 model yılları arasında dizel motorlu bir Nissan Qasghai olacak gibi. Ne dersiniz?

Davut Bey,
Sorunuzu anlamamak ile aslında bu hayata ne kadar da yabancı olduğumu göstermişim. Sayenizde öğrenirim..
Bunca tecrübesizlik ve acemiliğin oluşturduğu handikapları bertaraf edebilmek için iyi hesaplanmış bir rota ile kamping - kamping olur diye düşünüyorum.

Hoş buldum Sayın Pasolvon,
Bu yaşları sevebilecek miyiz? :smiley:
Yukarıda sıraladığım iki model yanında Premio Life 415 TK ve Aviva 400 DK gibi daha kompakt modeller de ranzalı.
İşte bu konuda siz değerli üyelerin görüşleri ve tavsiyeleri doğrultusunda kararım şekillenecek diyebilirim.
Karavanı bu yılın son çeyreği gibi almayı düşünüyorum ve bu zamana kadar da ehliyet ve araç işini halledeceğim.
Araç olarak 2010-2012 model yılları arasında dizel motorlu bir Nissan Qasghai olacak gibi. Ne dersiniz?
Orta yaş bunalımı diyorlar buna. Ben karavancılığa başladıktan sonra attım üstümden :smiley:

Aslında bu seçim biraz karmaşık bir seçimdir. Kompakt modeller karavan çekerken büyük rahatlık sağlarken uzun süreli kamplarda farklı çözümler üretilmesine gebe kalıyor. Özellikle kamp alanlarının en son 5-10km'lik kısmı genelde oyun sonu canavarı gibi olurlar, çekme karavancıysanız tüm sürücülük yeteneğinizi göstermeniz gerekir. Bu da kompakt bir karavanla ciddi anlamda fark yaratır.

Benim ilk karavanım 5.25'lik bir erbaydı. Ağırlığı 1750KG'dı. O çekme karavanımla 10bin km kadar yol yaptım. Kamp alanına vardıktan sonra geniş karavanda çok rahat ettik ancak özellikle son km'lerde kamp alanına varana kadar ciddi strese girdiğimiz yollar oldu. Bir de büyük çekme karavanda park konusu var ki özellikle toprak zeminde 1ton üzerindeki karavanları hareket ettirmek o kadar kolay değildir. En az 2-3 kişiye ihtiyaç duyar mover denilen donanım yoksa.

Şu an kullandığım karavan ise 3.70 boyunda 750KG altı bir karavan. Çekerken arkamda olduğunu dahi unutabiliyorum bazen. Park ise çok kolay. Hanımla iki el ettiğimizde istediğimiz yere park edebiliyoruz yardımsız. Bunda yaşadığımız problem ise yeterince saklama alanı olmaması. Bunun için de özel çözümler üretilmesi gerekiyor. Örneğin biz kampa giderken yeterince saklama alanı olmadığı için karavanın içinde bir bahçe sandığı taşıyoruz ve kamp alanında karavanın arkasında bahçe sandığımızı kullanıyoruz fazla eşyalarımız için.

Bu arada seçiminiz kompakttan yana olacaksa Weinsberg 400LK'yı da merceğinize alın bence.

Foruma hoş geldiniz.
Öngördüğünüz bütçe ve modeller gayet iyi karavanlar...
Burstner'e ancak şapka çıkartırım. Aynı şekilde Adria da öyle.
Bence en güzel karavancılık yapılacak karavanlar bunlar.
Umarım istekleriniz gerçekleşsin.

İnsan bir üst yaşa gelince kendini eskisi gibi güçlü sanarmış. O yaşa gelince anlıyorsun.

"Minimal Yaşam" başlıklarını takip edip olay budur diyorsanız gerisi tamamdır.

Burada ki ilk iletilerim çekme karavan üzerineydi. Sonrasında kendimi PSA alırken buldum.

Bu karavanların tamamında mutlu olursunuz
Kendilerine göre avantajları ve dezavantajları var
İthal seçmek mantıklı, bütçe varsa
40 yaşına girdiğimde bana da olmuştu,hani gençlik bitti,orta yaş mı oldum gibi oluyor, sonra geçiyor o his,45 yaşına kadar zımba gibiydim,45 yaşından sonra biraz yaşlandığınızı hissetmeye başlıyorsunuz
Kafa gürültü kaldırmıyor,bir yerler ağrımaya başlıyor, mesela hipertansiyon başladı bende 48 yaşında

Siize ne tavsiye verilirse verilsin ,hiç biri karavan kiralayarak edineceğiniz tecrübenin yerini tutmaz.Bir çok eski karavancı mutluluğu üçüncü dördüncü karavanlarında bulmuşlar.Çünkü o yıllarda kiralamayı bırakın ,içine göz atabileceğiniz karavan bile bulunamıyormuş.Bu bakımdan şanslı bir dönemdesiniz.

İthal karavan, tam isabet
Yerliler hakkında o kadar şikayet okuyor ve gittiğim kamp yerlerinde görüyorum ki tavsiye edemiyorum
Tüyapta Swan karavanı görünce beğendim ithal tadında yapmışlar alıcağın karavanın üretim aşamalarını görmek şartıyla alınabilir fiyatta aynı emsal ithalden en az % 30 ucuz olmalı ki yerli olduğuna değsin

Foruma hoş geldiniz Aydın Bey.

Arkadaşların karavana yatırım yapmak istediğinize emin misiniz şeklindeki uyarıları çok önemli.

Tıpkı bir matematik problemi çözerken olduğu gibi her işe başlarken başlangıç koşulları en önemli konudur. Eğer başlangıç koşullarını doğru belirlemezseniz denklemi ne kadar doğru yöntemlerle çözdüğünüzün veya kaç saat harcadığınızın hiçbir önemi olmayacaktır, çünkü sonuç mutlaka yanlış çıkacaktır.

En önemli başlangıç koşulu olarak insan faktörünü alabiliriz sanırım. İnsan faktörü derken hem sizin ve ailenizin tatile bakış açısından ve her bir bireyin tatilden beklentilerinden, hem de kamp alanındaki insanların davranışlarından veya kamp alanının düzeninden ve sizin buna uyum sağlayabilmenizden; kamp dışında ise özellikle Ege ve Akdeniz kıyı şeridindeki belediyelerin giderek artacağı belli olan karavan yasaklarını kastediyorum.

Öncelikle daha önceki tatillerinizden biraz bahsederseniz karavan yatırımına körü körüne mi giriyorsunuz yoksa bilinçli mi giriyorsunuz, bu konuyu geride bırakmış oluruz.

Daha önce hep otellerde mi tatil yaptınız yoksa kamp yerlerinde veya doğada ailenizle beraber çadırlı kampçılık yaptınız mı?

Bir kez bu ön şartları eleyip karavanın sizin için uygun olduğuna karar verdiğinizde, ihtiyacınız olan karavanı seçmesi biraz stresli ama genelde zevkli ve öğretici bir deneyim olacaktır. Biz de buradan teknik detaylarda yardımcı oluruz tabii ki. O işin kolay kısmı, sen paradan haber ver abi ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR