Ortiz 5.25 Classic Bana Uyar Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tekelimustafa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,026

tekelimustafa

yörük
Yer
Ankara
Merhaba;
ben eski olsun avrupa olsun düşüncesinde olan bir çekme karavancıyım.
şu an karavanım yok. ama tabi hayallerimde hep yeni bir avrupa çekme karavan var.
yalnız bu döviz kuru aldı başını gitti.
almayı düşündüğüm karavanların her nedense euro bazında da fiyatları artıyor.
birkaç gündür ortiz marka karavanlar ilgimi çekiyor.
bunda forumdaki olumlu yazıların etkisi büyük.
imalat konusunda ve karavanla gezme konusunda tecrübeli karavancılara birkaç sorum olacak:
sorulardan önce verilerimiz şunlar:
- 1,5 yıl kadar 90 model 4 metre boyunda İngiliz malı 2 kişilik bir çekme karavan kullandım.
- 2 çocuğumla beraber 4 kişi yolculuk yapıyoruz.
- dacia duster 4x4 modelini almayı düşünüyorum.
- gezilerimizde bir yerde en fazla 2-3 gün konaklıyoruz. Genelde hareket halindeyiz.
- karavanda duş, tuvalet ve ısıtıcı olmazsa olmazlarımız.

sorular:
1- ilanlarında 6000 TL farkla mobilyaları kavak kontra yapabileceklerini yazmışlar.
sizce bu fiyat farkı normal mi ve daha önemlisi mdf ve kavak kontra arasında kaç kg kazancım olur?
2- bugüne kadar ki gezilerimde bir yerde en fazla 2-3 gün kalmış birisiyim.
yani sürekli hareket halindeyim. bu şekilde gezen birisi için bu marka karavan kavak kontra mobilya seçeneği ile mantıklı hale gelebilir mi?
5.25 metre sürekli gezmek için 4 metreye göre çok mu uzun? :smiley:
3- bir kullanıcı webasto taktırmış ve 3 kanallı ısıtma sistemi yaptırmış.
memnun kaldığını söylüyor.
ben ise lpg sobası tercih ederim. ancak malum avrupa marka sobalar çok pahalı.
yerli marka hermetik bir lpg sobası monte ettirebilirmiyim? sizce mantıklı olur mu?
Ürün | Hoşseven Isı Yalıtım A.Ş.
4- 220v buzdolabı, invertör, akü ve çeken araçtan şarj şeklinde bir çözüm ile buzdolabı sorunsalını aşabilir miyim? (12v değişimi yaptırabilirim) (bir yerde uzun süre konaklamadığımı ve aküleri 2 günde bir şarj edebileceğimi de göz önüne alarak)
5- su ısıtıcı olarak lpg li, hermetik, kalınlığı fazla olmayan şofbenler var. forumda da kullananlar var sanırım. Bir kullanıcı ısınan suyu doğrudan depoya geri yollayarak duş alırken depodaki sıcak suyu kullanıyordu. Bana çok mantıklı geldi. Siz ne dersiniz? Böyle bir şofbeni imalat aşamasında karavana uygulatabilir miyim?
Termodinamik 22 Kw Hermetik Doğalgazlı Şofben 11L Jsg25-12K - Termodinamik Isıtma Sistemleri
6- tuvalet için karavan altına depo yaptıran ve atığı da daha sonra maceratörlü pompa ile uygun bir yere boşaltanlar var. Ben daha önce kasetli tuvalet kullandım. Yerli bir karavan alırsam kasetli olmayan deposu hemen altında olan seyyar modellerden alırım diyordum. Maceratörlü mü seyyar mı? Sizce hangisi mantıklı veya avantaj ve dezavantajları neler?
7- son olarak ev tipi donanımları bu şekilde yerli bir karavana uygulatarak ve kavak kontra farkını da ödeyerek bir maliyete katlanacağım. İlandaki fiyatı da bir miktar aşacağım. Buna değer mi? Yoksa "mali imkanlarını zorla, biraz küçüğünden al, gerekirse 1 sene geç al ama Avrupa olsun" mu dersiniz?

Hayalini kuruduğum model Adria 472 pk idi ama fiyatları gitgide benden uzaklaşıyor. :(
yine adria nın 370 dd modeli vardı hala var mı bilmiyorum. o bile dünya para.
kur artışını anladık ta euro bazında niye fiyatlar artıyor onu anlayamıyorum.
avrupada da mı enflasyon aldı başını gidiyor yoksa...

Etiketler
Ortiz karavanı incelediğimde net ölçüler verilmemiş. 5.25 boy diyor ama neye göre bu boy? Eğer ok dahil ise çok kısa. Ağırlıkta verilmemiş ki 1500 kg üzeri gelir yürüdüğü zaman bence. Bu ağırlıkta ki karavanı zaten çekemezsiniz duster ile.

Benim size nacizane önerim adria altea 402 ph. Hem hafif hem boyu ideal toplam uzunluğu 6.1 metre. Hemde kocaman buzdolabı var tam boy. 4 kişi konaklayabiliyor. Başka hiçbir karavanda bu boyda bu özellikler yok.

Bence ne yapıp edin avrupa alın ama bütçe çok sınırlı ise ortiz karavan alınılır herhalde. Erba larda çok kötü çünkü...

Ortiz karavanı incelediğimde net ölçüler verilmemiş. 5.25 boy diyor ama neye göre bu boy? Eğer ok dahil ise çok kısa. Ağırlıkta verilmemiş ki 1500 kg üzeri gelir yürüdüğü zaman bence. Bu ağırlıkta ki karavanı zaten çekemezsiniz duster ile.

Benim size nacizane önerim adria altea 402 ph. Hem hafif hem boyu ideal toplam uzunluğu 6.1 metre. Hemde kocaman buzdolabı var tam boy. 4 kişi konaklayabiliyor. Başka hiçbir karavanda bu boyda bu özellikler yok.

Bence ne yapıp edin avrupa alın ama bütçe çok sınırlı ise ortiz karavan alınılır herhalde. Erba larda çok kötü çünkü...
Teşekkür ederim.
402 ph ye baktım şimdi.
Oldukça güzel.
15820 euro almanya fiyatı sanırım.
Bütçe tabi aşıyor şu an bizi.
O rakamlara çıkabilirsem 472 pk ya bakardım sanırım.
Yine tam boy buzdolabı var..
Aydos karavan bir ara bazı modellerde yarısı peşin yarısı taksit gibi bi kampanya yapmıştı.
Hepsini taksit yapsalar düşünürdüm sanırım. : )

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, duster araç aldınız mı, ben de almayı düşünüyorum. Bu sebeble merakla cevabınızı bekliyorum. Aldıysanız ne kadar ağırlıkta karavan çekiyorsunuz.

Teşekkür ederim.
402 ph ye baktım şimdi.
Oldukça güzel.
15820 euro almanya fiyatı sanırım.
Bütçe tabi aşıyor şu an bizi.
O rakamlara çıkabilirsem 472 pk ya bakardım sanırım.
Yine tam boy buzdolabı var..
Aydos karavan bir ara bazı modellerde yarısı peşin yarısı taksit gibi bi kampanya yapmıştı.
Hepsini taksit yapsalar düşünürdüm sanırım. : )

Mustafa bey selamlar tekrardan,

472pk da tam boy buzdolabı yok altea modelinde. Sizin deiğiniz 472pk aviva modelinde var fakat aviva modelleri aşırı kalitesiz. Altea çok daha iyi malzeme kalitesine sahip. Boy olarak fiyat farkı çok az oluyor asıl fiyat farkı serilerde çıkıyor.

Benim 402 yi beğenmekte ki sebebim küçük olması. Kampçılık ve karavana dair tecrübem çok az fakat çok fazla araştırıp karavan sahipleriyle çok uzun süre sohbetim oldu. Hepsi toplam ok dahil 6 metre den fazlası sıkıntı olur diyor özellikle TR şartlarında. yoksa avrupa da problem yok.

Adria nın fiyatları aydos karavanın listesinde var fakat TR fiyatları avrupa fiyatlarından %18 daha pahalı 2 kere kdv alıyorlar. Bunun sebebini de nakliyat masrafı olarak belirtseler de pek inandırıcı gelmiyor bana..

Merhaba, duster araç aldınız mı, ben de almayı düşünüyorum. Bu sebeble merakla cevabınızı bekliyorum. Aldıysanız ne kadar ağırlıkta karavan çekiyorsunuz.
Henüz almadım. Elimdekini çıkarıp düzgün bi araç bulmam lazım.
Forumda kullananlar genel olarak memnunlar.
Towcar gibi sitelerden çekiş kabiliyetine bakabilirsiniz.
4x4 ile 4x2 si arasında römork çekme kabiliyeti bayağı farklı galiba. Aklınızda bulunsun.

Mustafa bey selamlar tekrardan,

472pk da tam boy buzdolabı yok altea modelinde. Sizin deiğiniz 472pk aviva modelinde var fakat aviva modelleri aşırı kalitesiz. Altea çok daha iyi malzeme kalitesine sahip. Boy olarak fiyat farkı çok az oluyor asıl fiyat farkı serilerde çıkıyor.

Benim 402 yi beğenmekte ki sebebim küçük olması. Kampçılık ve karavana dair tecrübem çok az fakat çok fazla araştırıp karavan sahipleriyle çok uzun süre sohbetim oldu. Hepsi toplam ok dahil 6 metre den fazlası sıkıntı olur diyor özellikle TR şartlarında. yoksa avrupa da problem yok.

Adria nın fiyatları aydos karavanın listesinde var fakat TR fiyatları avrupa fiyatlarından %18 daha pahalı 2 kere kdv alıyorlar. Bunun sebebini de nakliyat masrafı olarak belirtseler de pek inandırıcı gelmiyor bana..

Avivaların alt segment olduğunu biliyordum ama çok kalitesiz ise iş değişir tabi.
Boyut konusunda haklısınız. Ne kadar küçük o kadar iyi.
Çocuk yatağı ile oturma alanı ayrı olsun diye düşünmüştüm. Kalite konusunu bi araştırmalı..

Fiyatlara gelince sürekli bir artış trendinde. Anlamadım gitti.
Kdv hariç 19900 euro ya satılan karavan şu an 22bin e yaklaşmış.
Diğer modeller de öyle..
Ben yaklaşmaya çalıştıkça onlar benden kaçıyor.
O yüzden ortiz e yöneldim zaten.
Kavak mobilya eğer karavanı epey hafifletiyor ise ortiz e yönelebilirim.

Teşekkür ederim ilginize...

Henüz almadım. Elimdekini çıkarıp düzgün bi araç bulmam lazım.
Forumda kullananlar genel olarak memnunlar.
Towcar gibi sitelerden çekiş kabiliyetine bakabilirsiniz.
4x4 ile 4x2 si arasında römork çekme kabiliyeti bayağı farklı galiba. Aklınızda bulunsun.

o sitede bulunan bilgilere göre önden çeker dacia logan bile iyi bir çekici olabiliyor. karavan ağırlığı fazla olmamak şartıyla tabii ki

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR