Ortiz Karavan Alınır Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tdediler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,246

ERBA mı ORTİZ mi

• ERBA

Kullanılan: 6 14.3%
  • ORTİZ

Kullanılan: 36 85.7%

• Kullanılan toplam oy
    42

İlk kez duyuyorum. 2016'da faaliyete geçmişler. Erba köklü yılların firmasıdır (Başoğlu kardeşler) . Elbette yabancı markalı karavan kalitesinde degildir ama 30-40 yıldı bu isi yapan insanlar. Öncelikle kalitelerini mukayese edin. Erba'yı da görmeniz lazım tabi. Görünü kalite aynı ise 2.adıma geçin eğer görünür kalite düşük ise yanına bile yaklaşmayın
2.adım : ortiz Kaç tane karavan yapmışlar kime teslim etmişler referanslarını araştırın u referanslar ile bilfiil görüşün şikayet olup olmadığını görün. Eğer ciddi şikayet varsa yanına b ile yaklaşma şikayet de yoksa 3.adıma geç
3.adım : Eğer görünür kalite aynı ve şikayet de yoksa erba'dan minimum %30 ucuz olmak kaydı ile alınır. Eğer böyle değilse yiner erba başoğlu yada sally'e yönelin.

Ben gidip karavanı gördüm, inceledim.
Karavan imal edenler, İzmirli başka bir konuda yıllardır faaliyet gösteren sanayiciler.
Çok sevimli, efendi İKİZ KARDEŞLER imalatçılar.. Metin ve Murat kardeşler.
Benim de ikizlerim olduğu için, bu ikiz lafı beni daima cezbeder.

Muhabbet dışı, işin incelemesine gelirsek, avantaj ve dezantaj seçimi yapmadan sıralayalım:

1-ÜRETİM ERBAnın neredeyse birebir kopyası - -

2- ERBA dan daha özenli ve kaliteli, imalat yapmışlar +

3-Estetiğe çok önem vermişler +

4- ERBAdan biraz daha ağır !!! ERBAnın mobilya aksamı suntalem,
bunlar daha sağlam olsun! diye MDFLAM yapmışlar...... - Erbadan enaz 50-100 Kg ağır çeker - - -

5-ERBA dan değişik görünsün diye yatak kısmına oval bir pencere koymuşlar, diktörtgen daha kullanışlıdır, açılır hava alırsın.. - -

6- Öne pencere koymuşlar, iyi güzel de yolda alında duran sürgülü pencere içeriye KESİNLİKLE toz ve su alır -
Bu pencere kaldırılmalı veya yerine klasik öne itmeli tekparça pencere konulmalı.

7- Genel görünüş ve mobilya estetik olarak harika ++

8- Ağırlığından dolayı ASLA YOL KARAVANI olamaz, mokamp için iyi bir alternatif. - +

9- Ölçülerde genişlik çok uygun. 210 cm. Ancak ağırlıktan dolayı GEZMEYE UYGUN OLMADIĞI için
bu akıllı darlık, trafikte işe yaramayacak. - +

10- Mokampçılar değil de, gezginler karavan içindeki o veya bu tip tuvaleti kullanırlar. -
ERBA dan birebir kopyalandığı için, WC yeri hatalı. Yatağın başucunda..
Zırt etsen ana yataktaki duyar. uygunsuz bir durum.
Yeri arka koltukların yanına kaydırılmalı, zira arka koltukta bazen yatan olur.

11- Gardrop kısmı yetersiz. Seyehat edenler bilir, özellikle hanımlar ve de beyler epey giysi alırlar -

12- ERBAnın gölgesinden kurtulun, mümkünse BAŞAOĞLU ŞABLONUNA DÖNÜN. -

Öyle veya böyle yapmaya başlamışlar, hayırlı olsun.
Mocampçılar için çok iyi bir alternatif.
Fakat GEZGİNLERE gelmez.
Beni düşünün 920 Kg. boş ağırlık yerine 1320 Kg karavan çekeceğim.. BOŞUNA 400 Kg. hammallığı.. !

ÖNERİLERİM:

5-10 adet satın, ilk heveslerinizi alın ama, tecrübeli bir imalat mühendisi ve karavancı olarak,
söylediğim gibi üç kuruş masraf edin, MDF güllesinden
kurtulun, karavanın gerçek malzemesi kavak kontraya geçin.
Dar zamanda, dönüşün sıkıntılarınızı yaşarsınız ama, önünüz açık olur.

İzmir - Ege haricinde talep sıkıntısı yaşarsınız.
Önceki arkadaşlar bunu iyi belirtmiş, henüz yenisiniz, ERBA sizi çok keser,
o da gülle yapıyor, ama 30 yıllık tecrübe ile yapıyor.

Bir de anlaşılmayan " Firmamız İngiliz WCA firmasından TİP ONAY BELGESİ sahibidir,faturanızla beraber TOB tarafınıza teslim edilecektir. " konusu var.

Benim bildiğim TOB konusunda araç tescilinde, Türkiyede tek yetkili kurum TSE ..
Sizin karavanlara plaka çıkarmada bu konu nasıl çözülecek?

Genç kardeşlerimize bu yeni yollarında başarılar dilerim.
Hayırlı olsun, yeni bir alternatif

Son düzenleme:

Karavan imal edenler, İzmirli başka bir konuda yıllardır faaliyet gösteren sanayiciler.

Muhabbet dışı, işin incelemesine gelirsek, avantaj ve dezantaj seçimi yapmadan sıralayalım:

bunlar daha sağlam olsun! diye MDFLAM yapmışlar...... - Erbadan enaz 50-100 Kg ağır çeker - - -

5-ERBA dan değişik görünsün diye yatak kısmına oval bir pencere koymuşlar, diktörtgen daha kullanışlıdır, açılır hava alırsın.. - -

6- Öne pencere koymuşlar, iyi güzel de yolda alında duran sürgülü pencere içeriye KESİNLİKLE toz ve su alır -
Bu pencere kaldırılmalı veya yerine klasik öne itmeli tekparça pencere konulmalı.

8- Ağırlığından dolayı ASLA YOL KARAVANI olamaz, mokamp için iyi bir alternatif. - +

9- Ölçülerde genişlik çok uygun. 210 cm. Ancak ağırlıktan dolayı bu akıllı darlık, trafikte işe yaramayacak. - +

10- Mokampçılar değil de, gezginler karavan içindeki o veya bu tip tuvaleti kullanırlar. -
ERBA dan birbir kopyalandığı için, WC yeri hatalı. Yatağın başucunda..
Zırt etesn ana yataktaki duyar.

11- Gardrop kısmı yetersiz. Seyehat edenler bilir, özellikle hanımlar ve de beyler epey giysi alırlar -

Fakat GEZGİNLERE gelmez.
Beni düşünün 920 Kg. boş ağırlık yerine 1320 Kg karavan çekeceğim.. BOŞUNA 400 Kg. hammallığı.. !

ÖNERİLERİM:

5-10 adet satın, ilk heveslerinizi alın ama, tecrübeli bir imalat mühendisi ve karavancı olarak,

Bir de anlaşılmayan " Firmamız İngiliz WCA firmasından TİP ONAY BELGESİ sahibidir,faturanızla beraber TOB tarafınıza teslim edilecektir. " konusu var.

Benim bildiğim Türkiyede tek yetkili TSE ..
Sizin karavanlara plaka çıkarmada bu konu ne olacak?

Çok iyi özerlemişsiniz
Gerçekten tebrikler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İlk kez duyuyorum. 2016'da faaliyete geçmişler. Erba köklü yılların firmasıdır (Başoğlu kardeşler) . Elbette yabancı markalı karavan kalitesinde degildir ama 30-40 yıldı bu isi yapan insanlar. Öncelikle kalitelerini mukayese edin. Erba'yı da görmeniz lazım tabi. Görünü kalite aynı ise 2.adıma geçin eğer görünür kalite düşük ise yanına bile yaklaşmayın
2.adım : ortiz Kaç tane karavan yapmışlar kime teslim etmişler referanslarını araştırın u referanslar ile bilfiil görüşün şikayet olup olmadığını görün. Eğer ciddi şikayet varsa yanına b ile yaklaşma şikayet de yoksa 3.adıma geç
3.adım : Eğer görünür kalite aynı ve şikayet de yoksa erba'dan minimum %30 ucuz olmak kaydı ile alınır. Eğer böyle değilse yiner erba başoğlu yada sally'e yönelin.
Öncelikle bu güzel desteğiniz için teşekkürler.. Fiyatı aynı o yüzden dediğiniz gibi hiç yaklaşmamak daha iyi. Teşekkürler...

9- Ölçülerde genişlik çok uygun. 210 cm. Ancak ağırlıktan dolayı GEZMEYE UYGUN OLMADIĞI için

Fakat GEZGİNLERE gelmez.

ÖNERİLERİM:

Benim bildiğim TOB konusunda araç tescilinde, Türkiyede tek yetkili kurum TSE ..

Çok teşekkür ederim çok detaylı bir yorum yapmışsınız. Ben gezici karavan düşünüyorum. Bu yazının benim için çok aydınlatıcı oldu. Teşekkürler

Merhaba
Sitelerinde 5.25 model için 750 kilo altı olduğundan evrak gerekmez yazmışlar.
Bu hatalı bilgi verme işi ne zaman sona erecek? Ya da kantar fişi paylaşan üretici var mı hiç?

Fakat GEZGİNLERE gelmez.

ÖNERİLERİM:

Merhaba; aranız yeni katıldım,dediklerinizin geneline katılıyorum, ben Ortiz den bir karavan aldım, bu paraya daha iyisini yapmanın çok mümkün olmadığını düşünüyorum. Plaka ve ruhsat konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kavak kontra da da haklısınız, bir takım iyileştirmelerin üretim sürecinde kendiliğinden olacağına inanıyorum.Örneğin aldığım karavan tek anahtar olarak yaptık.Ağırlığından dolayı da dingilde bir miktar yükseltme gerçekleştirdik. Murat ve Metin kardeşlerin bu işi başaracağına inanıyorum. Yapıcı olan tüm eleştirilere açıklar. Kullandıkları malzemeleri mümkün olan en iyiyi seçmeye özen gösteriyorlar. Ben başka bir imalatçıya bu kadar iyileştirme ve bireyselleştirme bu kadar kolay yaptırabileceğimi sanmıyorum.
Ben alttaki dingilin ve çeki okunun alko olması sebebi ile gönlüm rahat olarak aldım. Hatta mevcut ağırlığın üzerine üç adet 245 watt güneş paneli,48v-220v - 5kva tam sinüs hibrid invertör,karavan geri kamerası, laptop koyulabilen bir elektronik kasa, alarm, 3G wifi modem, alarm, 4 adet 250 amp. jel akü, 9000btu/h klima, majaratörlü wc, 200 lt temiz su, 2x200 lt pissu, 6kg kapasiteli otomatik çamaşır makinası, 2 adet 22" tv mevcut; kışa girmeden truma combi ve uydu anteni takacağım. Tanklar boş halde 1600-1700 kg bulurum diye düşünüyorum. Çekme konusunda sıkıntı çekmem diye düşünüyorum. Aracım 8ileri, 225hp, 455Nm,akıllı 4çeker. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

teşekkürler

Merhaba;
karavanınız hayırlı olsun.
İşçilikleri gerçekten özenli, trafikte sorun çıkmayışı da avantaj.

Bu anda aklıma gelen dikkat edilecek hususlar şunlar:
1- Lastikler mutlaka C tipi yük lastiği olmalı ve lastik yükü 1000 Kg. alınmalı.

2- Mutfak ve gardrop malzemelerini yükledikten sonra, ön çeki yükünü
mutlaka kontrol edin.
Görüldüğü kadarı işe aracınız motor ve tork olarak çok güçlü,
zannederim şasi de buna uygun sağlamlıktadır.
Bu nedenle 1600-1800Kg. arası gelebilecek karavan ağırlığının 70-90 Kg. nı
çeki demirine bindirin. Yükün sağ ve sol olarak eşitlenmesine dikkat edin.

3- Ön camınnızı mutlaka sabit cama çevirin. Normal 70 Km. lik seyirde bile,
o fitiller bir müddet sonra mutlaka toz ve yağmur geçirir
.
4- İlk defa karavan kullanıyorsanız acemilk geçene kadar çok dikkatli olun.
Karavanlı toplam uzunluğunuzu iyi tahmin etmeye çalışın, asla başka aracı
çok uzun bir geçiş mesafesi olmadan, sollamayın.

5-Her binişinizde 3-5 m gitmeden aracınıza kazık fren yapın.
Arka yükün çekiye binmesini hissedin.
Ayrıca inip aracınızın, el freninin, çeki demirinin,
emniyet tel bağlantısının ve kablo bağlanılantılarınızın kontrolunu yapın.

6- Boş bir arazide 30-40 m geri geri düz ve kontrollu hafif zikzaklı gitme çalışmaları yapın.

7- Görürseniz Murat a selamımı söyleyin :smiley:,
kavak kontraya geçerse ben de bir ORTİZ 5.25 ısmarlayacağım..

Güle güle gezin..

Son düzenleme:

Firma, @frigotek 'in referansı ile kritiğe değer olduğu anlaşıldığından, Web sayfalarına girdim.

* 200 litre su deposu inanılmaz bir hacım. Her yabancı üreticinin Web sayfasından kolaylıkla edinebilecek bilgiler, bu büyüklüğün kişi başı 10 litreyi geçmediğini göstermekte. Türkiye'de camping dışı konaklamalar sebep gösterilecekse, karavanı hareket ettirmeden 15-20 litrelik bidonlarla çekiçi vasıtasıyla su taşıma ve temini zaten çözüm sunmakta !
Gri su için ise en tanınmış markalarda bile karavan altı çoğu zaman ekstradan 18-35 litre tekerlekli bidonlar standart.
* Karavan planı olmayan bir üretiçi sayfası, bilgiden çok kabaca reklam amaçlı olmalı. Tüketici ciddiye alınmak isteniyorsa ayrıca,
* buzdolabının sadece litre bilgisinin yanında diğer teknik özellikleri de yazılmalı ve
* kendi marka etiketi ile örn. Çin malı şarj aletinin değiştirildiği etkisi yapabilecek tanımlamalardan kaçınılmalı.
Dünyanın en büyük karavan üreticilerin bile ekstradan kendi elektronik alet üretimleri yok ! Pes yani.

Biz bize benziyoruz nedense ? :confused:
Ama umudumuzu da kaybetmek istemiyoruz... :yum:

Not.
Tabi, "Al ko & Knott Torsiyonlu Frenli Dingil ve Çeki Başlığı, Al ko Karavan Sabitleyiciler" büyük artı...
Bu noktada hakları yenmemeli.

Son düzenleme:

Merhaba;
karavanınız hayırlı olsun.
İşçilikleri gerçekten özenli, trafikte sorun çıkmayışı da avantaj.

Bu anda aklıma gelen dikkat edilecek hususlar şunlar:
1- Lastikler mutlaka C tipi yük lastiği olmalı ve lastik yükü 1000 Kg. alınmalı.

2- Mutfak ve gardrop malzemelerini yükledikten sonra, ön çeki yükünü
mutlaka kontrol edin.
Görüldüğü kadarı işe aracınız motor ve tork olarak çok güçlü,
zannederim şasi de buna uygun sağlamlıktadır.
Bu nedenle 1600-1800Kg. arası gelebilecek karavan ağırlığının 70-90 Kg. nı
çeki demirine bindirin. Yükün sağ ve sol olarak eşitlenmesine dikkat edin.

3- Ön camınnızı mutlaka sabit cama çevirin. Normal 70 Km. lik seyirde bile,
o fitiller bir müddet sonra mutlaka toz ve yağmur geçirir
.
4- İlk defa karavan kullanıyorsanız acemilk geçene kadar çok dikkatli olun.
Karavanlı toplam uzunluğunuzu iyi tahmin etmeye çalışın, asla başka aracı
çok uzun bir geçiş mesafesi olmadan, sollamayın.

5-Her binişinizde 3-5 m gitmeden aracınıza kazık fren yapın.
Arka yükün çekiye binmesini hissedin.
Ayrıca inip aracınızın, el freninin, çeki demirinin,
emniyet tel bağlantısının ve kablo bağlanılantılarınızın kontrolunu yapın.

6- Boş bir arazide 30-40 m geri geri düz ve kontrollu hafif zikzaklı gitme çalışmaları yapın.

7- Görürseniz Murat a selamımı söyleyin :smiley:,
kavak kontraya geçerse ben de bir ORTİZ 5.25 ısmarlayacağım..

Güle güle gezin..
Tdeşekkür ederim.

Merhaba dostlar,

Aslında denizciydim. Yelkenlimi iki hafta önce sattım. Forumun sessiz üyesiyim. Çok değerli bilgileri zaman zaman foruma girip okuyorum.

İlk karavanımı 2016 Ocak ayında Güney Karavana yaptırdım. Teknem ile aynı hafta satıldı.

Çekme karavan arayışım marka bazında uzun zamandır sürüyordu. Başoğlu kardeşleri ziyaret ettim. Bir ara Saly karavanın 4.25 modelini sitesinden inceleyip beğendim. Kızım ile birlikte 10 Haziran'da karavanı görmeye gittik. Bize gösterilen karavanın maalesef ilandaki resimlerle ilgisi yoktu. Ortiz Karavan'dan Murat bey ile daha önce bir görüşme yapmıştık. Doğruca İzmir'e gidip teşhirde görüp beğendiğimiz 5.25 karavanın siparişini verdik. 18 Haziran Pazar günü de karavanımızı teslim aldık.

"Memlekette yıllardır karavan üreten firmalar var, neden bir yıllık firmaya güvenip de sipariş verdin; paranı sokakta mı buldun kardeşim ?" diyen olacaktır mutlaka.

Sadece güvendim.

Güvenimin karşılığını da aldım.

Tip onay belgesinde 1.370 kg ağırlık belirtilmiş karavanı Race Chip taktığım 1.3 Multijet Fiorino ile sorunsuzca Didim'e getirdim. İzmir-Aydın otobanının Çeşme sapağına kadar olan yokuşu kısa bir süreliğine 3. vitese düşerek 4. vitesle çıktım. Didim-Milas sapağından başlayan 3 km. lik sağlam yokuşu da aynı şekilde bitirdim.

Aracımı 2010 Ekim ayında sıfır alırken çeki demirini de taktırmıştım. Römork ve tekne transferleri yaptım. Katar kullanımında deneyimliyim.

Ortiz karavanın yol tutuşu çok iyi. Kurallara uymayan hafif bir araçla çekmeme rağmen beni zorlamadı. Hız kuralına uyup 80 km/saat sınırını asla geçmedim.

Öncelikle zaten 7 yaşını bitirecek olan aracımı değiştireceğim. 130-140 bg civarı torku yüksek bir araç alacağım.

Daha da önemlisi B sınıfi ehliyetimi BE sınıfına yükseltmem gerekiyor. 750 kg üzeri römork çekebilme kuralı bilindiği gibi.

Ruhsat çikarma işlemi Maliye'ye kayıt dahil 30 dakikada bitti. Bir saat içinde de plakam basıldı. Hiçbir zorluk yaşamadım.

Bir önceki karavanım tam teşekküllü muhabir "Cevat Kelle" gibiydi 4 adet ağır mı ağır Würth marka güneş paneli, 3 jel akü, TV, jeneratör vs. vs...

Ortiz karavanımda standart donanıma ek olarak tüm camlarda ve tavan havalandırmada sineklik ve elektrikli tuvalet ile pis su depoları var.

Orijinal 60 amper jel aküye ek 1 adet 80 amper Yiğit jel akü, bir adet fleksibıl 180 watt güneş paneli yetecek. Çünkü TV için tablet kullanacağım. Vodafon TV abonesiyim. Ayda 5 TL ödeyip 40 küsür kanal izliyorum. Her ay kanal ekleniyor. Anten derdi yok. Üstelik internet kotanızı tüketmiyor. Bir adet şarj edilebilir 10 watt gücünde portatif radyo ve müzik kutum var. Bunlar bize yeter.

Karavanda minimal yaşam düşünüyoruz. Aliexpress'ten 2 gözlü (yıkama ve kurutma) portatif çamaşır makinası alacağım.

Buzdolabı ve çamaşır makinasına yetecek kapasitede olan ve teknemde de kullandığım 700 watt devamlı 1.400 watt demerajı olan modifiye sinüs inverter siparişimi de verdim.

İlk mesajım biraz uzun oldu dostlar, kusuruma bakmayın lütfen. Ancak eklemem gereken son bir şey daha var. Yerli üreticilerimizi, hele de yeni başlayan iyi niyetli ve eleştiri/önerilere açık Murat ve Metin kardeşleri küçümsemeyelim. İnanıyorum ki; köstek olunmazsa eğer, bu ekonomik belirsizlikte büyük risk alıp karavan üretimine cesaret etmiş bu ikiz kardeşlerimiz her yeni üretimde bir öncekinin kalitesini aşacak kapasitede insanlar.

Sevgi ve Saygılarımla,
Salim ORHANLI

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR