Örtü Gerdirme için yardım,

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gokhanaltintas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,952
Ynt: Örtü Gerdirme için yardım,

selam Gökhan,

Mesajlarını okuyorum ve gayretini taktir ediyorum. Hele ege kıyılarında seyehat etme fikri ve bunu
tekbaşına yapabilecek kadar azimli olman ayrı bir güzel. Her durumda bu seyahati gerçekleştirebilmeni
içten dilerim. Sanırım yaşın 20 li yıllarda..

Ben 20 li yaşlarımda aynı düşünceler içindeydim ve bunu tek başıma yapmayı planlıyordum. Gerçek bu ki,
annemin çok ağlamasından dolayı çıkamamıştım. (Sanırım bunu bu sıralar 40 lı yaşlarımda gerçekleştirebileceğim.)
Tabi 20-25 yıl önce pek kano yoktu. Fenerbahçe- Kalamışta Lino Spor vardı. Sarı , mavi ve yeşil üç kano getirmişlerdi.
Yeşil olanda aklım kalmıştı. Satılmasın diye kaprora bile vermişitim.

El becerin olduğunu görüyorum. Benim sana tavsiyem, aldığın sevyor marka botu unut. Bu bot seni kesmez.
Yapacağın modifiyeler seni denizde beklediğinden daha zor durumlarda bırakacaktır.

Ahşap yada polyester bir kano al. ( benim tavsiyem ahşap ) Rahatça yeklen takabilir ve bir '' leeboard ''
desteği ile arkana yaslanıp orsa seyri de yapabilirsin.

Polyester kano olarak şu an sitede satışta olan bir kano var. Double.
Ahşap kano olarak sana tavsiyem, woodduck 12 yada Mill Creek 16 dır. Linkleri aşağıda.

http://www.clcboats.com/shop/boats/stitch-and-glue-kayaks/wood-duck-kayaks/wood-duck-12-recreational-kayak-kit.html

http://www.clcboats.com/shop/boats/stitch-and-glue-kayaks/mill-creek-kayaks/mill-creek-16-5-tandem-recreational-kayak-kit.html

iki kanoyuda daha önce yaptım. Karar verirsen hızlı bir şekilde tamamlayabilmen için buradan destek veririm.

Salimetle,,

Memed

Etiketler

Merhaba Mehmet Bey,
İçten ve ayrıntılı yazınız için çok teşekkür ederim. Esasen genç sayılmam 71 doğumluyum cbü de mekanik abd başkanı bir doçentim evlilik çocuk vs de var açıkçası :smiley: . Ama malesef hayatta akademik başarıyı sağlayan mükemmeliyetçi yaklaşım dan hobilerde uzak durabildiğim kadar duruyorum aksi halde çok para harcayıp değişik işlere girişiyorum. Inflatable botların kumanda edilmesinin zor olduğunu çok iyi biliyorum ve solid kanolarada içim gidiyor açıkcası hele o üzerine bir dünya aparat takabileceğim navigasyonundan kamerasına güneş enerjisi paneline her şeyde aklım var açıkçası. Benim bu kanoyu alırkenki tek düşüncem işim bittiğinde, kendimi bitkin hissettiğimde, evden uzak olduğumda dönmek istediğimde, 85+ lt lik sırt çantama bilcümle her şeyi koyup bir araçla eve dönebilmek ti. Solid deniz kayaklarından bu sebeple şimdilik uzak durdum bu sebeple hazır yelken kitlerinden getirtmedim kendim yapayım dedim, çünkü dayanamayıp eninde sonunda gösterdiğiniz tariflerdeki ki gibi bir kayağı ya ben yapacağım yada satın alacağım iş sonunda oraya dayanacak biliyorum. Bir yandan da bua kayağı almış bulundum evdekiler hiç kullanmadın deyip başımın etini yemeden azcık kullanmak istiyorum. Ondan bu kano üzerinde biraz ısrar ediyorum evdekilere söylemedim ama seneye değiştirirm sanırırm :smiley:. Yazın benim iznim çok olmasına rağmen eşimin izni pek yok bu sebeple evde oturup sıkılacağıma kısa kısa denize kaçayım dedim. Buluınduğum şehirde daha önce beraberce dağ bayır dolaştığım çok arkadaş olmasına rağmen kayak olayında almak konusunda çok diretiyorlar bu sebeple malesef tek gezmek zorunda kalacağım. Daha öncede mısıra gitmek istediğimde kimse benimle gelmemişti tek başıma bir kalmıştım sudan sınırırna kadar her yerde. Nasip diyorum artık bulunduğumn şehirde kano diyarı var kiralık ve satılık kanoları var bu konu ile çok ilgililer ama malesef temasa geçemedim henüz. Bir yerlere gidersem heleki kazara yunana adalarına çıkarsam imkanlar ölçüsünde herşeyi paylaşacağım.
Selam Ediyorum.
Bu arada linkleri kaydettim çok güzel kanolar. Bilahare bu konuda danışabilirim.

selam,

Pek yaş farkımız yokmuş arkadaş. Bende 69 luyum. Bende henüz çocuk yok,
Ek bilgi olarak; woodduck 12 yi evin odasında 3 haftada yapmıştım. Oda toplam 8,2 m2 küçücük
bir yer olduğundan kanonun ismini de '' 8,2 '' koydum. Arabanın üstünde taşınabiliir, sadece 18 kilo.
600-700 tl ye mal oldu. WD 12 , yapımı ve kendisi hızlı bir kano. Oldukça stabil, 3,5 m boy ve 80 cm
eninde.

Yinede, Sevyor u fazla modifiye etmeden kullanmanı tavsiye ederim.

Güzel bir havada denizde karşılaşmak dileğiyle,

Memed

Salma görevi görecek bir detay göremedim ama bu işin salma olmadan olmayacağını hatırlatmak isterim.
Burdaki salmanın görevi ağırlık değil, yüzey vazifesi görmesi.

Kolay gelsin :smiley:

Yaniden malzeme almam gerekecek sanki :smiley:, yelken tekneyi döndürmemesi için ama dümenle in hiç mi faydası olmaz acaba olmadı yeken tahtasının sağından solundan sallandırmam gerekecek... botun kendi salması var ama arka tarafta ne kadar iş görür acaba ?

Kendi salması arka tarafta oldugu için pek bir işe yaramaya bilir özellikle rüzgara açılı gideceksem , uyarı için çok teşekkürler yelken platformuna katlanabilir bir salma tasarladım gerekli malzemelri alabilirsem bu hafta işçi yapacağım inşallah.. Teşekkürler..

Selam Gökhan,

Yaz yaklaştıkça yaptığımız hazırlıklar hızlanıyor. Bot'un son hali güzel gözüküyor. Gerçekten
yelken ile nasıl yol alacağını merak ediyorum. Aynı merak kendi hazırladığım
yelkenli kano içinde geçerli. Sabırsızlanıyorum.

Katlanabilir salmalar fena olmamış. Daha önce ki mesajımda '' leeboard '' ile kastettiğim
tam olarak bu idi. Bu konuda yorum yapmak istiyorum.

Leeboard u tek taraflı yapabilirdin. Çift olması daha iyi olmuş. Boyutları iyi gibi gözüküyor.
Su içinde kalan kısımlar en az 40 cm gibi olmalı. Leeboard'un hareket yününün aşağı yukarı
değil, ileri geri olması gerektiğini düşünüyorum. Yani kapalı olduğunda kano nun yanına yapışmalı.
Bu sayede derinliğinide ayarlanabilirdi ve daha hoş gözükürdü.

Leeboard' un yelken direğinin 30 cm gibi gerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Bence çok
önde. ( yelken direği de önde ) Tabi bunu en iyi denizde kullanarak test edebileceksin.

selamet ile,

memed

Ben de Memed'e katılıyorum, salmalar biraz önde kalmış.
Onları biraz kıça doğru, direk gerisine taşımak gerekebilir.
Bu şekildeyken kayak sürekli olarak rüzgar üstüne gitmeye meyilli olur, rüzgar altına dönmek istemez.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.