Otomatik Guc Girisi Mumkunmudur?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahi25 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,560

ahi25

Her taraf bizim.
Yer
enschede/ Hollanda
sevgili arkadaslar,

bende orginal 90 amp lik yasam akusu var. maalesef turkiyede elektrik olmadigi yerde klima calistiramiyorum. bunun icin varta n9 silver promotive 2 adet 225 ah (ampersaat) lik varta uzerinde 1150 a (Soğuk marş akımı: 1150 A)

iki adet 225 amp lik yasam accusu aldim ve bunlari baglamayi dusnuyorum. yukardaniki adet 140w lik 8 amp lik yani 280w 16amp gunes paneli. takmayi dusunuyorum ve birde turkiyeden 500w lik ruzgar gulu.
1* direk bu ikisine mi baglayim?
2* bu iki yasam akusunu arabanin sarj dinamosuna baglasam arabanin sarj dinamosu kaldirirmi arabanin dinamosu 140 amper. buna 90 lik arac akusu ve 90lik yasam akusu hali hazirda bagli. baglamam gerekiyorsa 90lik akuyu cikartmam gerekiyormu?
3* buraya 2000w lik tam sinus baglamak istiyorum. onu da direk ana hatta baglamak istiyorum. fakat disardan 220v elektrik girisi oldugunda otomatik olarak inverteri kaparmi? hani dukkanlarda 220v kesilince otomatik jenerator devreye giriyor ya oyle bir sistem? IVT US-12N SinusAccessoires voor spanningsomvormer 2760 VA/230 V/AC - 230 V/AC inverter online bij Conrad.nl bestellen | 000513123

saygilar

Etiketler
Size tek tavsiyem klima için jeneratör almanız. Onun haricinde yaptığınız her şey masraf ve sinir olarak size geri dönecektir.
Araç motoruna yüskek kapasiteli ikinci alternatör de takılır, otomatik çalışma da yapılır ama verimli olur mu ? Aküler ne kadar dayanır? Kısacası elektriksel olarak her şey mümkün , tek problem klimanıza yetecek enerjiyi depolamak.

Bence de en iyisi jeneratör kullanmak. Aküleriniz güçlü olabilir ama klima herhalde en az 1000W tüketecektir. Tam dolu aküleriniz yaklaşık 1.5-2 saat dayanabilir. Gündüz serinliyeyim derken gece elektriksiz kalırsınız. Aküleri alternatörden şarj ederken ilk başlarda yüksek akım çekerler. Dolmaya başladıkça akım düşer. Aküleri sırayla kontrollü olarak alternatöre bağlamanızı tavsiye ederim. Dışarıdan 220 alındığında bir seçici anahtarla 220V girişinin sağlanması bence en iyi yöntem. Yani aracın 220V sistemi ya invertöre ya da 220V girişine bağlı olmalı her ikisine de değil. Bu işlemi otomatik yapmak için bir kontaktör kullanılabilir. Bu sayede 220V alınca invertör devreden çıkarken şebeke bağlanabilir.

peki 1500w lik bir ruzgar gulu isimizi gormezmi? jenerator cok ses yapiyor malesef.
1500W rüzgar jeneratörü iyi bir güç değeri gece boşalan akülerinizi şarj etmek için işe yarayabilir. Yalnız burada ufak bir ayrıntı var. Rüzgar jeneratörünü döndürüp elektrik üretecek kadar bir rüzgar varsa, zaten klimaya da ihtiyacınız yok demektir.;)

arkadaslar benim burda bir sey dikkatimi cekti. akunun dinamodan gelen kablosu kalin fakat gunes enerjiden gelen kablo ince . ikisi de aku dolduruyor. bunun sebebi nedir?

Aracınızın dinamosu 140 amp, panelleriniz 18 amp..
Akım yükseldikçe kalın kablo olması gerekir, aksi durumda kablo yanar.

Engin Çamcı

Normal kablonun içindeki ince tek tel 5-7Amper Arası Akımı Kaldırır.

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile Bir Şekilde Gönderildi.

Güneş paneli 140 wp X 2= 280 watt ortalama 1 saat = 14 amp şarj verimli saatler sabah 10.00 - 16.00 = 6 saat 14 X 6=84 amp yaklaşık 100 amp toplam varsayın.
Servis batarya toplamınız 225 X 2 = 450 amp
bu durumda servisleriniz tamamen boş durumda ise 4 günde şarj olabilecek.
Servis akülerinizin kapasitelerini yükseltiğiniz kadar,doldurma kapasitesine de bakmanız lazım.Havanın kapalı ve kış günlerinde bu şarj değerinide bulamazsınız.
Araç alternatörü 140 amp - araç akünüz 90 amp
bu durumda kapasite yüksekliği nedeniyle servis şarjı(450 amp)
1 -)Tüm aküler aynı değer ve karakterde olacak.GEL hariç AGM veya sulu - amp değerleri aynı
2-) Servis akülerinizi araç aküsü ile aynı kapasitede araç 100 ise,servisler en fazla 100 x 3 = 300 amp paralel bağlantı aralarında batarya isolatörü olmak şartıyla.
3-)Arada 300 amp değerde 500 amp role konacak,bu role manuel anahtar ve alternatörden gelen ısı termistörü ile gerektiğinde kapanacak.
4-) Bu olmadığı durumda araç alternatöründen başka 2. alternatör montajı olmalı.Sadece servis aküleri için.
5-) Bunların olamadığı durumda panel sayınızı artıracak,şebeke ile destekleyeceksiniz.
burada sıkıntı klima toplam gücünde,klima kullanmadığınız durumda enerji yetecek görünüyor.
Rüzgar jeneratörünün verimli olabilmesi için rüzgar değerinin fazla olması gerekir.500 watt hangi marka olduğuna bakın ,hız değerinde karşılığında verdiği amp değeri yazar.Kalabalık yerde kullanamazsınız,ses ve pervane kopması,devrilme kazalarına karşın sorumlu olursunuz.

merhabalar cok tesekkurler arkadaslar. anlasilan ben bu isi kendim yapamiyacagim. bu ikinci alternatoru aracima baglatma daha iyi bir fikir geliyor. bunun maaliteti acaba nekadardirki yapmasi dahil.

saygilar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.