Otomatik Mi Düz Vites Mi Ama Hangisi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan foremost Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,184

foremost

Zirve
Yer
adana
selam arkadaşlar ford ranger düşünüyorum ama otomatikmi yoksa düz vitesmi artılsrı ve eksilerinden bahsedermisiniz hem arazide hem düz yolda durum nedir arazide otomatik bizi üzermi yakıt önemli değil sadece kulanım amacı beni ilgilendiriyor ve hangi yıllar daha iyi bir şanzımana sahip yoksa hepsi aynı mı teşekkür ederm şimdiden gelecek olan cevaplar için arkadaşlar :smiley:

Etiketler
Merhaba
Otomatik vites herzaman konforlu ve rahattır. Debriyaj ve baskı balta problemi yoktur. Arazide düz vitesi zorladiginiz takdirde siyirma riski oldukça fazla umarım size bir fikir vermiştir

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

teşekkür ederim cevap için arazide girip orada parçalamak istemem tabi özellikle kamp ve gezi amaçlı düşünüyorum asıl öğrenmek istediğim ford bu konuda nasıl otomatiği ve hangi seneler şanzımanı problemsiz bizi uğraştırmasın :smiley:

Otomatik vites herzaman konforlu ve rahattır. Debriyaj ve baskı balta problemi yoktur. Arazide düz vitesi zorladiginiz takdirde siyirma riski oldukça fazla umarım size bir fikir vermiştir

Bu konularda genelleme yapmak pek doğru değil, kuru debriyajlı otomatik vites te var..(örnek: toyota mmt (genelde küçük motorlu araçlarda kullanılıyor) , VW dsg (belli bir motor gücünden düşük olan 7 vitesli modellerin hemen hepsi) ). Ford ne yapmıştır bilmiyorum, kamyonete böyle bir şanzıman koymuş olmaları zayıf ihtimal olsa da, yanlış olan genelleme yapmak.

Arazide Otomatik vitesden istediginizi alamazsınız kamp ve gezi amaçlı kullanacaksanız 2007-2011 arasını öneririm

Arazide Otomatik vitesden istediginizi alamazsınız kamp ve gezi amaçlı kullanacaksanız 2007-2011 arasını öneririm

sayın otomak arazıde kullanmayacağim aslında gezi ve kamp amaçlı olacak fakat seçinde lxt mi yoksa wıldtrak mı olmalı ve kaç ileri vites acaba bununla ilgili çok videoya ulaşamadım bizimkilerden birilerinin videosu olsaydı daha kesin fikirlere ulaşılabilirdi diye düşünüyorum teşekkür ederim yardımlarınız için :smiley:

Otomatik vitesin kaç ileri olduğu anlamsız bir sorudur çünkü direk kıyaslama yapamazsınız. 4 ileri otomatik vites 4 ileri düz vites gibi değildir, 5 oluca da çok daha iyi olmaz. Çünkü adı üsünde türbin (diğer adıyla tork çevrimci) kendi başına bile bir tork çevrimcidir.
Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır? » Bilgiustam

Eski şanzımanlarda 1.8:1 den başlayıp yenilerinde 2.5 : 1 oranına kadar tork çevrimi yapabildiği bilinir (referans: Torque converter - Wikipedia, the free encyclopedia ) . Hal böyle iken dişli sistemi sadece 4 vites olduğu için bu sistemi 4 vitesli düz şanzımanla kıyaslamak elmalarla armutları kıyaslamaktır. Arazide de gayet güzel çalışır. Hatta arazi şartlarına en uygun şanzıman tipi budur demek hiç te yanlış olmaz, çünkü debriyaj baskı-balata sisteminin aksine bunda sürtünme yoktur. Ha öte yandan tüm otomatik şanzımanları da bu türden zannetmek ayrı bir hatadır, kimsenin eli kolu bağlı değil, isteyen baskı balata sistemine benzer sürtünme prensibiyle çalışan otomatik şanzıman da yapabilir, ve yapıyorlar da.

Son düzenleme:

2015'te aldığım Ford ranger wildtrak arka kapak boyalı çıktı, ford'a başvurmama rağmen hiçbir düzeltici işlem yapmadılar, bilginiz olsun, ayrıca araç için 3.2 motor saçma sapan gereksiz ve arkada 1 ton yük taşımayacaksanız, çok dengesiz ve konforsuz, paylaşmak istedim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR