Otomatik Vitesli Aracın Stop Etmesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 87,139

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
Arkadaşlar bugün ilk kez başıma böyle bir şey geldi..Ömerli barajı etrafında Mustafa(MK51) abi ile beraber öğleyinde keşif gezisine çıktık...Çok güzel etaplarda bulduk..Gerçi çoğu yerler zorlu değildi ama en zorlu olan yerleri GPS e kayıt ettim..Beraberce de inşallah gezi düzenleyeceğiz...
Çamurlu çok dik bir rampanın sonuna doğru geldiğimde, araç olduğu yerde patinaj etmeye başladı..Bende gazı az vererek tutunması için direksiyonu sağ-sol yapmaya başladım,ama zaten çamur dolu olan lastiklerim tutunamıyordu ve olduğum yerde gaz kesmeden mücadele ederken araç stop etti :( ...Sonra çalıştırıp kontrollü biçimde geri geri indim...İlk kez başıma gelen bu motorun stop etmesi olayı beni şaşırttı...yada olağanda benim mi haberim yok..

Bilgisi olan arkadaşım var mı?

Etiketler
Ynt: Otomatik Vitesli Aracın Stop Etmesi

Jeep34' Alıntı:
Arkadaşlar bugün ilk kez başıma böyle bir şey geldi..Ömerli barajı etrafında Mustafa(MK51) abi ile beraber öğleyinde keşif gezisine çıktık...Çok güzel etaplarda bulduk..Gerçi çoğu yerler zorlu değildi ama en zorlu olan yerleri GPS e kayıt ettim..Beraberce de inşallah gezi düzenleyeceğiz...
Çamurlu çok dik bir rampanın sonuna doğru geldiğimde, araç olduğu yerde patinaj etmeye başladı..Bende gazı az vererek tutunması için direksiyonu sağ-sol yapmaya başladım,ama zaten çamur dolu olan lastiklerim tutunamıyordu ve olduğum yerde gaz kesmeden mücadele ederken araç stop etti :( ...Sonra çalıştırıp kontrollü biçimde geri geri indim...İlk kez başıma gelen bu motorun stop etmesi olayı beni şaşırttı...yada olağanda benim mi haberim yok..

Bilgisi olan arkadaşım var mı?

youtube da izlediğim rock crawling, mudding videolarında wrangler olsun cherokee olsun hareket halindelerken söndüklerini gördüm.belki normaldir :smiley:

Benimde başıma geldi XJ.de bir kere, vites D konumunda rolantide çalışırken stop etti, ancak bir daha başıma gelmedi...

Uğur abi,

Karburatörlü araçların çok dik yerlerde emiş problemi ve şamandıra sistemi yüzünden stop ettiğini gördüm hatta başıma bile geldi (CJ geri geri çok dik yere çıkarken Carter çiftboğaz carb benzinsiz kalabiliyor :smiley: ) Ama dizelde hele otomatik dizelde çok ilginç, bir çeşit koruma sistemi olabilirmi ? ama WKjeeps.com diye bir sitede bunu buldum.. "Özetle diyorki tırmanırken kontrolu kaybeder veya araç stop ederse, dönmeyi denemeyin R'ye alın ve kontrollü şekilde geriye inin". zaten düz vites WK yok diye biliyorum. Çokta normal anlatmış.. Otomatik Jeepin stop etmesini :smiley:

Hill Climbing

NOTE: Before attempting to climb a hill, determine the conditions at the crest and/or on the other side.

Before climbing a steep hill, shift the transmission to a lower gear and shift the transfer case to 4WD LOW. Use first gear and 4WD LOW for very steep hills.

If you stall or begin to lose headway while climbing a steep hill, allow your vehicle to come to a stop and immediately apply the brakes. Restart the engine and shift to R (Reverse). Back slowly down the hill allowing the compression braking of the engine to help regulate your speed. If the brakes are required to control vehicle speed, apply them lightly and avoid locking or skidding the tires.

WARNING! If the engine stalls or you lose headway or cannot make it to the top of a steep hill or grade, never attempt to turn around. To do so may result in tipping and rolling the vehicle. Always back carefully straight down a hill in R (Reverse) gear. Never back down a hill in N (Neutral) using only the brake.

Remember, never drive diagonally across a hill-always drive straight up or down. If the wheels start to slip as you approach the crest of a hill, ease off the accelerator and maintain headway by turning the front wheels slowly. This may provide a fresh "bite" into the surface and will usually provide traction to complete the climb.

Teşekkürler Orkun'cum..Benimde aklımdan acaba bir korumamı diye geldi...Kimbilir ...stoptan bahsettiğine göre :smiley: ..
Dik çamurlu tırmanışımda diff.kilite almayıp, ESP yi off konumuna getirmiştim(patinaja izin versin diye).İlk kez başıma gelince şaşırdım...Ama sen beni bir görsen..araç başladımı geri geri kaymaya :D
Çalıştırmamla R ye almam 0.00001 sn :D

Düşündümde esasında çok tehlikeli Uğur Abi, bence servisle mutlaka konuş... hatta bilgisayara bağlasınlar :smiley:
Bugun karburatörümü komple dağıtıp topladık, içinden epey(ciddi) çamur çıktı :D hava filitresinden veya çamura dalıp çıkarken bir şekilde girmiş... bence wk'nında sağını solunu açıp baksınlar :smiley:

herşeyin ötesinde otomatik viteste kavramayı düzdeki debriyaja benzer şekilde viskozite farkı yaratan türbinin dönme haraketi ve algılayıcısı tork konvertörü vasıtası ile yapıyor. çok basit bir şekilde titreşim ve zorlanma neticesi basit bir es geçme sıvının kalite kaybı ve sensörün motora avans vermekte geçikmesi gibi bir sorun olabilir. bir daha tekrarlamadı ise ve aracı 50-60 kmye dip gaz hızlandırıp kazık fren yaptığınızda stop etmiyorsa klimayı açtığınızda fan çalıştığında devir yükseliyorsa bu modeller böyle deyip geçin içinizi ferah tutun.:smiley:

erzurumda bir kanal geçişi sırasında egzos kapanınca başıma gelmişti.acaba olabilir mi?

Asfalt yolda rampa tırmandım... Sonra hafif bir iniş başladı... Ayağımı gaz pedalından çektim, frenede basmadım, araç kendi halinde yaklaşık 60-70 km süratle giderken direksiyonun sertleşmesi ile aracın stop ettiğini anladım. Durdum ve çalıştırıp devam ettim.
Bir ay geçti, bir daha tekrarlanmadı.... 4.0 otomatik xj Cherokee, Vites "D", yakıt LPG idi...

Evet?... Prof. Orkun ve Ercüment arkadaşım ve diğerleri?...

xj lerde araç stop halinde fren çalışıyor mu? durunca hareket ettim dediniz mustafa abi

Benim rolanti motorunda bir süredir var olan sorun nedeniyle ani gaza basma veya gazdan çekme hareketlerinde stop edebiliyor. Motor soğukken vitesi Drive'a aldığımda gaz vermezsem stop ediyor. Servise gidecek zamanı bulana kadar bir önceki arabam sıteyşın Toros gibi kullanıyorum yani :smiley:

Otomatik araç D'de iken marş basmıyor, Allah korusun geliş-gidiş yolda araç sollarken stop etse, karşıdan da bir araç gelse ne yapmak lazım? tarlaya inip stop edip marşa basıp yola devam etmek mi? Bana biraz tehlikeli geldi... Bugun sanayide araştırayım...

otomatik araç D de iken marş basmıyor ama N de basıyor ... hareket halinde iken stop ederse N ye alıp marş basılabilir...dik bir yokuşta depodaki benzinde az ise benzin dipte kalıp emiş hortumu boşa çıkabilir ve araca benzin gitmez...

Ercüment arkadaşımızın dediği gibi kırk yılda bir yaparsa problem yok..Kafaya takmamak lazım..
Ama sürekli tekrar tabiiki bir arıza göstergesidir..

Başıma gelen arızalardan bir tanesini daha söyliyeyim yol gösterici olsun:
Önceden sahip olduğum otomatikvites otomobilimde SÜREKLİ stop etme sorunu ile karşılaşmıştım (BMW 5.28 iA)..Kosiflere bakıma götürdüm..Problemin egzos emisyonunu ölçen lambda sensöründen olduğunu söylediler..Yanlış sinyal vermesinden dolayı stop ediyordu..Değişti problem ortadan kalktı..(Teknik terimleri yanlış telaffus etmiş olabilirim)..

duman' Alıntı:
xj lerde araç stop halinde fren çalışıyor mu? durunca hareket ettim dediniz mustafa abi

Fren çok sertleşiyor ve zor tutuyor. Ikına sıkına durdum...

yol' Alıntı:
Benim rolanti motorunda bir süredir var olan sorun nedeniyle ani gaza basma veya gazdan çekme hareketlerinde stop edebiliyor. Motor soğukken vitesi Drive'a aldığımda gaz vermezsem stop ediyor.

Eski yıllarda Wagoneer'de aynı sorun başıma gelmişti. Motor ısınmadan rolantide ("P veya N"de) stop ederdi. Sabahları uzun süre ısnmasını beklerdim. Acelem varsa bir ayağım gaz, diğeri fren pedalında yola çıkar, durmak zorunda kaldığımda rolantiyi yükseltmek için bir ayağımla sürekli gaz verirdim. Nedenini ve nasıl çözdüğümüzü hatırlamıyorum...

Sevgili abilerim

Ben bu sorunu ml de çok kez yaşadım çok hızlı zıpladığında (mazot depoda çalkalanıyor anlık çekememe oluşturuyor) yada çok dik yokuşta makina birsüre çalışıyor sonra eğimden dolayı sensörler (benzin , mazot ,yağ su vs azalma yada çekememe var zannediyor) Okuma hatası yaşıyor makina kendini korumaya alıp kapatıyor ve arıza kodu vermiyor .

Yada şanzıman kendini korumaya alıp boşa çıkartıyor buda başınıza gelebilir ...

Yada aşırı zorlanmadan özellikle turbo araçlarda basınç ani değişikliklerde vesgate selonoiti basıncı fazla algılamakta çünkü anlık pik basıncı ve continious dediğimiz bir hadise var siz gazı pompaladakıça üst üste anlık pikler oluşuyor makina basıncı continious zannedip elektriği kesiyor ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR