DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Otonom Araçlar

'GENEL KONULAR' forumunda toplusms tarafından 27 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu 177 kişi tarafından okunmuş, 2 cevap yazılmıştır

 1. toplusms

  toplusms Yeni Üye

  Mesaj:
  17
  Alınan Beğeni:
  0
  Teknolojinin hızlı gelişimi her alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de köklü değişikliklere sebep oluyor. En önemli değişiklik otonom araçların yollara çıkmasıyla olacak gibi duruyor.
  Teknoloji bağımlılığı ile ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmaları bulunan, bu anlamda gerek eğitim, seminer ve danışmanlık hizmetleri veren, gerekse de görsel basında programlar yapan ve makaleleri yabancı dillere çevirilerek yayınlanan Sosyal medya uzmanı Deniz UNAY, konuyla ilgili bilgiler verdi.

  Birkaç yıl içinde sürekli olarak gelişen, önce yarı otonom şimdi ise otonom olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan araçlar toplumu pozitif yönde etkileyecektir diyen Unay, “Otonom araç deyince, radar, GPS, odometri, bilgisayar görüşü gibi teknolojileri ve teknikleri kullanarak, otomatik kontrol yöntemiyle trafik akışını ve çevresini sensörler vasıtasıyla algılayarak sürücüye ihtiyaç duymadan hareket edebilen araçlardır.”

  Unay, “Otonom araçlar binek otomobil sektöründe büyük değişikliklere sebep olacaktır. Gelişme çalışmalarıyla endüstri haline dönüşen ve giderek daha çok yatırım yapılan sektör yılda yaklaşık %16 büyüyor, 2025 yılında 1 milyar Euro gibi bir büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor.”
  Bu sistemlerin sanayi ve toplum üzerinde bir etkiye sahip olacağını söyleyen Unay, şu şekilde devam etti:
  “Yaşam standartları yönünden baktığımızda kaza sayılarının azalması, araç kullanımının kolaylaşacak olmasıyla toplu taşımadaki kalabalığın azalması toplum açısından faydalı olacaktırlar. Negatif yanı ise eğer sıvı yakıt kullanımı devam ederse artan araç sayısı ve tüketim ekonomik olarak sıkıntıları beraberinde getirecektir.” Dedi.
   

 2. farazicosmos

  farazicosmos Kamp II

  Mesaj:
  203
  Alınan Beğeni:
  56
  otonom araçlar yani insansız kendi kendisi giden araçları anlatayım. bende bu alanda az çok araştırma eğitimler konferanslar vs derken bulundum.

  şöyle düşün trafik ışıkları yok trafik kazası yok trafik sıkışıklığı yok

  toplu taşıma ve şahsi araçlarda elektrik kullanılacak bunu ise ağırlıklı olarak güneş panelleri rüzgar gülleri akar su tribünleri gibi yollarla elde edecekler

  toplu taşıma araçları hiç durmadan yolcu alabilecek bunu biraz sonra videoyla gösteriyor olucam. bu sayede hem hız hemde güvenlik yakıt ekonomisi gibi artılar karşımıza çıkacak. çünkü bir hızda sabit isen yakıt düşer çünkü artık bir güç vardır ve bu kendi momentunumunu oluşturur.

  binek araçlarda ise evde 3 kişiyiz diyelim. ilk kim işe gidiyor anne onu işe götürecek peşine gelip çocuğu sonra babayı ve babanın iş yerinde kendisini şarja otomatik takıp bekleyecek sonrasında ise akşam geri toplayacak.

  kamp karavan arazi gibi alanlarda ise yarı otonom araçlar çıkacak. yani şehirde kendisi kumandaya geçecek şehirden çıkınca kumanda sizde olacak arazide gibi.


  Video: https://www.youtube.com/watch?v=yHCR6vHDEM8
   

 3. yugun

  yugun YÜCEL GÜNDÜZ

  Mesaj:
  7.023
  Alınan Beğeni:
  1.119
  Şehir:
  Ankara
  Web Sitesi:
  http://www.yucelgunduz.com
  Otonom araçlar Dünya'mızı epey değiştirecek bana kalırsa. Şehirlerde araç sahibi olanların sayısı büyük oranda azalacak. Otonom araçlar bir yerden bir yere gittiklerinde boş dönmeyecek, oranın durağına dahil olacaklar. Taksi söförlüğü mesleği tarihe karışabilir. Hal böyle olunca taksiler daha ucuz ve ulaşılabilir olacak.
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...