Otostopla 1 Ay Ege - Akdeniz Tavsiyeleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eurasian Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,498

eurasian

hiç birşey, herşey.. herşey, hiçbirşeydir...
26 Haziranda İzmir'den başlıyacak ve tahminen Temmuzun sonları yada ağustos başlarında bitecek olan, Otostopla Akdeniz turum için, siz değerli gezenbilir dostlarımdan; anılarınız yada otostop yolculuğu hakkında düşüncelerinizi paylaşmanızı istiyorum 8)

Etiketler
Ynt: Otostopla 1 Ay Ege - Akdeniz Tavsiyeleri?

Türkiye'nin birçok bölgesini otostopla dolaşmıış tecrübeli :smiley: :smiley: bir otostopçu olarak önerilerim ve düşüncelerim :

- 1-1,5 aylık bir süre Akdeniz için çok çok fazla. Sıkılabilirsiniz. 15 en fazla 20 gün iyi olur.

- Akdeniz ve Ege bölgesinde otostop yapmak diğer bölgelerde otostop yapmaya nazaran daha zordur. Bu bölgelerde yaşayanlar, yabancılara ve turistlere -özellikle otostopçulara- alışkın oldukları için durmuyorlar ya da dururlarsa para istiyorlar taşımak için. Ancak diğer bölgelerde özellikle Karadenizde ve Doğuda otostopçuya çok fazla rastlanmadığı için insanlar merak edip duruyorlar.

- Otostop için en ideal sayı ikidir. Tek başına otostop güvenlik açısından sakıncalı olabilir. Üç veya daha fazla kişi iseniz bu sefer kalabalıksınız diye kimse almaz. Dört kişi iseniz ikiye bölünüp ayrı ayrı otostop çekin.

- Çok büyük ve ağır çanta taşımayın, hem sıcakta çok zor olur, hem de çantanız büyük olduğunda araç sahipleri almak istemiyor.

- Yazın çok sıcak olacağı için yanınızda mutlaka termos olsun. Aldığınız en soğuk su bile yarım saat sonra ılıyor. Şapka, güneş gözlüğü mutlaka taşıyın. Bazen güneşin altında, uzun süre otostop yapmak zorunda kalabilirsiniz. Rahat bir sandalet giyin. Bazen yürümek zorunda kalabilirsiniz.

- Yanınızda çadır ve tulum taşıyın. Zaman zaman yolda kalabilirsiniz. Çadırınız tek tente ve hafif bir şey olsun. Tulum da ince birşey olsun. Migros, Carrefour vs. marketlerden alacağınız çadır ve tulumlar fazlasıyla size yeter. Asla pahalı ve kaliteli bir çadırı, yazın kullanmayın. Haşat olur.

- Yanınızda ne fazla ne de az para taşıyın. Bir sonraki yerleşim merkezine ve bankaya varacak kadar cebinizde otobüs parası mutlaka olsun. Her zaman araç bulamayabilirsiniz.

- Otostopla yolculuğun yorucu bir yolculuk şekli olduğunu unutmayın, buna göre hareket edin. Defalarca yeter artık diye isyan ettiğim zamanlar oldu.

- Son olarak şunu da unutmayın. Allah korusun, bindiğiniz araç kaza yaptığı takdirde, hatır için taşıma sözkonusu olduğu için -Karayolları trrafik kanunundaki ifade bu- herhangi bir hak iddia etmenizin zor olduğunu unutmayın.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Kafanıza takılan şeyleri çekinmeden sorabilirsiniz.

Fala daha ne olsun :D
konu ilgimi çekti de okudum ;)
Oldukça bilgilendirici geldi bana. Eurasian ne düşünür bilemiyorum :D
Paylaşım için teşekkürler...

Emrah bey sizde sıkı otostop tecrübesi varmış.
Ben bir defa okuldan bir arkadaşımızın zoru ile otostopa katılmıştım.
O da maslaktan beşiktaşa kadar. Ondada arabasını yeni almış kutlamadan gelen zil zurna bir adama çatmıştık.
Adam bizi arabadan indirmeyip zorla ortaköye kadar götürmüştü, kutlamaya beraber devam edeceğiz diye :smiley:
ilk ve son otostop tecrübemdi.

ozhtc35' Alıntı:
Fala daha ne olsun :D
konu ilgimi çekti de okudum ;)
Oldukça bilgilendirici geldi bana. Eurasian ne düşünür bilemiyorum :D
Paylaşım için teşekkürler...

hsbasar' Alıntı:
Emrah bey sizde sıkı otostop tecrübesi varmış.
Ben bir defa okuldan bir arkadaşımızın zoru ile otostopa katılmıştım.
O da maslaktan beşiktaşa kadar. Ondada arabasını yeni almış kutlamadan gelen zil zurna bir adama çatmıştık.
Adam bizi arabadan indirmeyip zorla ortaköye kadar götürmüştü, kutlamaya beraber devam edeceğiz diye :smiley:
ilk ve son otostop tecrübemdi.

Teşekkür ederim. :smiley: Üniversite yıllarında Türkiye'nin birçok şehrini ve bölgesini dolaştım otostopla. En kısası dört gün, en uzunu yirmibir gün sürdü. Zevkli ve maceralıydı.

öncelikle emrah bey;

verdiğiniz bilgiler gerçekden çok önemli, çok teşekkür ediyorum. aslında öncelikli olarak karadenizi düşündük arkadaşımla fakat akşamları souğuk olacağını düşündüğüm için tekrardan akdeniz olmasına karar verdik. ama sona an kadar neresi olur bende doğrusu karar veremiyorum :smiley: termos, sandalet şapka bunları doğrusu hiç düşünmemiştik. zaten yolculuğumuz boyunca çadırda kamp yapacağız. tek endişemiz duş alma konusudur malasef onuda artık bir şekilde halletmeyi düşünüyoruz. nasıl olacak bilmiyorum ama belki sizinde profesyonel bir otostopçu olduğunuz için düşünceniz vardır:smiley: paylaşırsanız sevinirim.. tekrar çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler gerçekden çok değerli..

Hatice hanım;

rica ediyorum :smiley:

sedat bey;

umarım bizimde karşımıza kutlamaya beraber devam edeceğimiz bir adam çıkmaz :smiley: bu arada vosvosun jeep'i taşıması olayı gerçekden süper bi olaymış yaa:smiley:

Osman bey;

time is bad guard the bottom demek istiyorsunuz ama merak etmeyin.. saygılar :smiley:

incvz67;

fırsat buldukça, otostop maceram boyunca internet bulduğum heryerden yazmaya çalışacağım. zaten bir ksıa filmci olarak otostop gunluğumu kısa metraj bir film haline getirip sunmak istiyorum.. :smiley: tabi allah'ın izni ile inşallah geri dönebilrsek :smiley:

eurasian' Alıntı:
öncelikle emrah bey;

nasıl olacak bilmiyorum ama belki sizinde profesyonel bir otostopçu olduğunuz için düşünceniz vardır:smiley: paylaşırsanız sevinirim.. tekrar çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler gerçekden çok değerli..

rica ediyorum :smiley:

Rica ederim öncelikle.
Profesyonel otostopçu...İyi güldüm, hala da gülüyorum. ;D ;D
Duş konusunda en iyi çözüm, paraya kıyıp üç-beş günde bir, bir geceliğine pansiyonda kalmak olabilir. Hem arada bir rahat yatakta yatıp dinlenirsiniz, hem de duş alırsınız.

İmza : Profesyonel otostopçu :smiley: :smiley:

evet emrah bey her ne kadar osman aga benim için paranın candan daha onemli olduğunu düşünsede doğru soyluyorsunuz :smiley: en iyi çözüm yolu bu olsa gerek. peki emrah bey sizin otostop yolcluğunuz sırasında ilginç ne tur olaylarla karşılaşdınız? ben bunları da merak ediyorum..?

eurasian' Alıntı:
evet emrah bey her ne kadar osman aga benim için paranın candan daha onemli olduğunu düşünsede doğru soyluyorsunuz :smiley: en iyi çözüm yolu bu olsa gerek. peki emrah bey sizin otostop yolcluğunuz sırasında ilginç ne tur olaylarla karşılaşdınız? ben bunları da merak ediyorum..?

Vallahi ilginç olay yaşamadık desem yalan söylemiş olmam.
Hatırlayabildiğim bir tanesi : Bir kış ayında Antalya civarlarında otostopla seyahat ediyorduk. Hava soğuk mu soğuk, ara sıra yağmur atıştırıyor. Kumluca'dan Olimpos'a doğru gideceğiz. Anayoldan gitmek yerine arayol olan Mavikent-Adrasan yolundan gidelim dedik. Adrasan koyuna gelmeden önce bir köye kadar otostopla geldik. Saat sabah 11 civarı. Köye gelince şiddetli bir yağmur bastırdı. Neyse, sığındık bir saçak altına, bir saat sonra yağmur dindi. Ya da biz dindi zannettik. :smiley: Çıktık yoldan yürümeye başladık, ancak arayol ve de kış olduğu için bir tane araç geçmiyor. Bu arada bir şimşek, yağmur tekrar başladı. Yolun ortasında sığınacak yer de yok, geçen araç da yok, kalakaldık, bir ağacın altına sığındık. Olmadı üzerimize çadırın dış tentesini attık. Ama bu arada afedersiniz, donumuza kadar sırılsıklam olduk. O kadar aciz bir durumdayız ki, bir yandan üşüyoruz, iki saat olmuş, sadece iki araç geçmiş yoldan, onlar da almamış. O yoldan kış mevsiminde geçen minibüs de yok. Tentenin altında bir yandan titreyip bir yandan neler yapabilirim diye düşünüyorum : " Cepte 3 lira para var, Olimposa varamam. Yol kenarında kalsam bir yandan üşürken bir yandan çadır kurmam zor olur. Çadırı kurdum, elbiseleri nasıl kurutacağım. Islak ıslak tuluma girsem, gece 12'den sonra hava iyice soğuyacak donarım... vs. vs." diye düşünürken karşıdan bir efes pilsen kamyonu gözüktü. Biz ümitsizce işaret ederken zınk diye durdu. İçinde iki kişi var. Biz iki kişiyiz, koca koca çantalar var. Sağolsun çantaları bir şekilde ayarladılar, biraların üzerine bir şekilde yerleştirdiler. Dört kişi bindik kamyona. Öyle üşümüz, ıslanmışız ki aracın kaloriferlerini çaıştırınca biz buharlaşmaya başladık. Ama o sıcaklığı asla unutamam tabi. :smiley: Kamyon Olimpos'a alkol götürüyormuş. Sağolsun halden anlayıp bizi almışlardı. Üç saat boyunca yoldan sadece dört araç geçmişti. Bindiğimiz kamyon dördüncüsüydü. :smiley:

gerçekden sağlam ve atraksiyon yaşamşsnz emrah bey :smiley: bu arada otostop
turumuz 15 temmuzdan itibaren başlamak üzere değiştirilmişdir :smiley:

Bizde iki arkadaş çıkmayı planlıyoruz. Daha önce tecrübelerimiz var. 4-5 şehir gezdik otostopla. Trenle seyahatlerimiz oldu. Bu yazda değişik birşeyler yapmayı planlıyoruz. Bi aksilik olmassa haziran başı çıkıcaz. Ama hayat bu ne olur bilemiyoruz. Çıkıcağımız turun süresi belli değil. Rotası belli değil. Ankara'dan çıkıcaz yola. Konya yolundan başlıcaz otostop çekmeye. Artık ordan birileri indirir bizi güneye diye düşünüyoruz :smiley::smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.