Paintball İle İlgili Doğrular ve Yanlışlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mister_No Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,798

Mister_No

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Web
www.paintball.com.tr
Merak edenleriniz için kendi bilgi ve birikimlerimden bir şeyler paylaşmak istedim:

Paintball orman oyunudur!!

Hem evet hem hayır.
Orman paintball'u en riskli paintballdur,çünki ıslah edilmemiş alanlar her zaman görünmeyen tehlikelerle doludur.Giydiğiniz kıyafetler ve paintballun olmassa olmazı maskenizi taktıktan sonra ağırlaşan bedeniniz ve daralan görüş açınızla yapacağınız ani atlayışlar,siper tutmalar geri dönüşü olmayacak kadar ciddi yaralanmalara yol açabilir.Düşünün ormanlık alanda oynuyorsunuz ve dökülen yapraklar bir ağacın budağını gizlemiş gelen mermiden korunmak için oraya uçarak atladınız en iyi senaryo o budağın bacağınıza batmasıdır,ancak unutulmamalıdır ki o budak çok hayati bir bölgenize de saplanabilir.Görünmeyen bir taşın üstüne atladınız;iyi senaryo taş sizi ufak çaplı zedeleyebilir,kötü senaryo başınızı veya sert kemik bölgelerinizi taşa çarpabilirsiniz.

Önerimiz:

Güvenli alanları (özel kurulmuş paintball arenalarını tercih ediniz)En az 15 seanslık paintball tecrübeniz yoksa ormanlık alanlarda paintball yapmayınız.

Paintball takım ruhu geliştirme ve strateji oyunudur

Hem evet hem hayır.
Profosyonel paintball liginde oynayan bir oyuncu iseniz evet takım ruhu geliştiren,stratejiler uygulamanız gereken bir oyundur.Ama amatörce arkadaşlar arasında eğlenmek istiyorsanız sonuna kadar savaş oyunudur,o çatışma anında kimse yanındakini görmez bile tek düşüncesi vurmak ama vurulmamaktır :smiley:Şimdiye kadar binlerce kişiye oynattım bu oyunu kendinden önce takım arkadaşını koruyan bir oyuncu görmedim :smiley:

Paintball çok can yakar

Evet:Ticari kaygılarla oynatılan yakınlaşmaya izin veren senaryolarda yapılacak yakın mesafe atışları ciddi aci verebilir.
Hayır:Doğru senaryo ve doğru mermi seçimi ile sadece anlık yanma hissi veren acılardan bahsedebiliriz.

Paintball yüzünden ölümler yaşanabilir

Hayır!!
Bu güne kadar bilinen iki vakka var biri sporun doğduğu ülke Amerika diğeri maalesef ülkemiz ama her ikisininde sebebi efora dayalı kalp krizi!!Efora dayalı kalp krizinden futbolda yaşanan ölümlerin bir yılda uçak kazalarında yaşanan ölümlerden daha fazla olduğunu biliyormuydunuz?

Paintball güvensiz bir spordur

Hayır!!
Bu sporda değiştiremeyeceğiniz tek bir kural vardır:eek:yun alanı içerisinde maske çıkartmanız sebep ne olursa olsun yasaktır!!BU kurala uyduğunuz müddetce paintball teniz den bile daha güvenli bir oyundur.

Kapalı alanlarda paintball oynanmaz

Hayır.
Gerekli havalandırma ve ışıklandırma varsa en güvenli alanlar indoor arenalardır,çünkü her yer güvenli oyun için tasarlanmıştır.

UNUTMAYIN BU ALTI ÜSTÜ BİR OYUN HEM ZEVK ALACAKSINIZ HEM ÜSTE PARA ÖDEYECEKSİNİZ LÜTFEN GÜVENLİK KURALLARINA UYUN!!!

devam edecek...

Kaynak(her ne kadar kendi yazımda olsa kaynak gösterilmesi saygıdır:smiley:):

http://paintball.com.tr/author_article_detail.php?article_id=145

Logo

Etiketler

Ynt: Paintball İle İlgili Doğrular ve Yanlışlar

Üstüste çok oyun oynanan kapalı bir ticari alanda, havalandırmanın yetersiz kalması sonucu ölen vardır...

Atış için sıkıştırılmış karbondioksit kullanıldığından, açık alanda oynanması önerilir...Havalandırma ne kadar iyi olursa olsun, karbondioksit boğucu ve havadan ağır bir gazdır, kapalı alanda, özellikle bodrum katlarda kullanılmamalıdır...

MBA' Alıntı:
Üstüste çok oyun oynanan kapalı bir ticari alanda, havalandırmanın yetersiz kalması sonucu ölen vardır...

Atış için sıkıştırılmış karbondioksit kullanıldığından, açık alanda oynanması önerilir...Havalandırma ne kadar iyi olursa olsun, karbondioksit boğucu ve havadan ağır bir gazdır, kapalı alanda, özellikle bodrum katlarda kullanılmamalıdır...

Havalandırma konusunda sonuna kadar haklısınız kapalı alanlarda hava sirkülasyonu mutlaka olmalı ancak co2 yada bu yüzden yaşanmış bir ölüm vakkası literaratüre geçmiş değil!!!

İstanbul'da yaşanan elim olaydan bahsediyorsanız efora bağlı kalp krizinden kaynaklı bir ölüm vakkası yaşanmıştır.

Co2 boğucu ve zehirli bir gazdır,ama kapalı alanda sıkıntı yaşatmaz cok fazla,oyuncularımıza en fazla 12 ozluk tüpler veririz ve tüplerimiz gaz kaçağına karşı koruma altındadır,aksi olsa gaz dolumu yapan bizlerin yada personelimizin açık yada kapalı alan farketmez defalarca ölmemiz yada hastanelik olmamız gerekirdi :smiley:

Ben de doğa sporları organizasyonları yapan bir sirkete sahiptim... Paintball da oynatıyordum.. Bahsettiğim ölüm olayı ile ilgili firma ismi veya yer vermek istemiyorum şimdi, gerçi kapandı kapalı sahaları ama...

Ticari bir durum söz konusu olduğunu sanıyorum, o yüzden daha fazla yazmıyorum... Gerekli önlemler alındığı sürece sorun olmayabilir...
Depomda dolum sırasında, personelimin dikkatsizliği yüzünden, benimle birlikte bir personelim daha zehirlendi...Aman dikkat edin siz de...Tüpden gaz kaçağına da gerek yok, zaten atış esnasında, tüpdeki karbondioksitin tamamı namludan çıkıp, ortama karışıyor...

Paintball hakkında çok olumsuz konuşuyorum gibi algılanmasın, aksine çok zevkli bir oyundur... Herkeze tavsiye ederim... Ben hala , gidip arkadaşlarımla oynarım...Kendi silahımı da verdiğime çok da pişmanım...Ama elimde bir buçuk koli turnuva topum duruyor ;) Kimse duymasın ama, cebimde gizli top bulunduruyorum bazen ::smiley:
Ben dağcılık, yamaç paraşütü şenliklerine falan götürürdüm malzemelerimi, sizde, Gezenbilir organizasyonlarına getirirseniz, zevkle oynanacağı kanaatindeyim.

IMG 7174

IMG 7533

Olumsuz konuştugunuzu dusunmuyorum ama gelişen teknoloji ve diğer etkenler paintballu gun gectikce daha guvenli bir spor haline getirmekte ,tabiiki ticari sahalarında gelişmeye acık olması şart.

Gezenbilir Ankara ekibinden fastjunkie ve ekibi Ankaradaki kapalı sahamda oynadılar ve sanırım oldukcada memnun kaldılar,eğer talep olursa hem Ankara da hem de İstanbulda bir Gezenbilir turnuvası yapar iki şehrin galiplerini son bir maçla kapıştırabiliriz ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR