Pajero, Bisiklet Ve Mini Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kredno Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,259

kredno

Ana Kamp
Merhaba Dostlar,

Eski kasa kısa Pajero için değerli fikirlerinize danışmak istedim.

2 adet dağ bisikletini taşımak için stepne bölümünü kullanmayı, stepneyi de Defender'larda olduğu gibi kaput üzerine koymayı düşünüyorum. Ya da stepneye bir yer arıyorum. Tavanda bot ve çadır taşıyacağım için bisikletleri oraya koyamıyorum. Bu konuda bir fikir verebilir misiniz ?

İkinci olarak da, kamplarda arka kapıyı 90 derece açıp yere sabitleyerek modüler şekilde üzerini örtüp kurulup sökülebilen çakma bir sabit karavana dönüştürmeyi düşünüyorum. Kapı ölçülerinde 4 levha ile aracı duruken uzatmak. Bu sayede en büyük sıkıntı olan buzdolabına yer bulma ve hatta mini mutfak kurma şansım olacak. Gerektiğinde arka koltuklar çıkarılıp rahatlıkla uyunabilecek bir yer de olacak. Sizce bu yapılabilir mi ve daha da önemlisi araca uyumlu şekilde kim yapabilir ve kaça malolur :smiley:

Şimdiden teşekkürler

Önder

Etiketler
Ynt: Pajero, Bisiklet Ve Mini Karavan

Arkadaşlar, bu soruları sormamın asıl nedeni istanbul şehiriçi trafiği ve park sorunu nedeniyle 3 kapılı Pajero almayı istemem. Kısa Şasi olsa bile iç hacmi çok geniş diye düşünüyorum.

Eğer bu yazdıklarımı kısa şasi ile yapabilirsem 5 kapılı almayacağım. "bunları 3 kapı ile yapamazsın" derseniz 5 kapıya yöneleceğim.

Teşekkürler

Merhaba,yapmak istedikleriniz cok ama dusundugunuz arac kucuk.
Ne yazik ki bunlarin hepsini kisa sase bir araca sigdiramazsiniz.
Hatta bazi isteklerinizin bes kapili araclara bile sigmadigi olabilir.

Bana az yer yeter,yeterki park ve trafikte rahat edeyim diyebilirsiniz.
O zaman arac tavanina monte edilen pratik cadiri dusunun.
Stepneye aparat yapip bisikletleri oraya baglayabilirsiniz.

Hem uc hem de bes kapili kullanan biri olarak sadece arazi icin uc kapi.
Tek arac olup sehir icinde de kullanilacaksa kesinlikle bes kapi oneririm.
Inanin uc kapi araca ancak iki kisi verimli binebiliyor.

Bir cok aracin uc kapisi bes kapiya gore otuz santim civari kisadir.
Ornegin Terrano I lerde uc kapi ile bes kapi ayni uzunluktadir.
Cift kabin pick uplar ile Defender'lar her park yerine sigamazlar.
Daha uzundurlar,daha fazla yere ihtiyaclari vardir.
Pajero,Discovery,Cherokee gibi araclar 2-3 fazla manevra ile her yere sigar.

Bazi sahsi bilgi ve tecrubelerimdir.Yardimci olmasini umarim.

Süper, çok iyi bir açıklama oldu benim için. Çok teşekkür ederim. Özellikle sonundaki kıyaslama için teşekkür ederim. Defender 110 gibi düşündüğümden Pajero 5 kapı özellikle park problemi nedeniyle gözümü korkutuyordu.

Tekrar teşekkürler :smiley:

(Bir de not düşeyim. 7 yıldır kampa gidiyoruz eşimle. Çadırda kalıyoruz. Ford Focus HB var. Arka koltukları yatırıp önce çadırı yerleştiriyordum. Bisikletlerin ön tekerini çıkarıp çadırın üzerine koyuyorduk. Üzerine de yatak, döşek, tüp, kap kacak :smiley: Aracın arka kısmı sadece dikiz aynası boşluğu olacak şekilde tamamen dolu oluyordu tavana kadar. Böyle bir durumda mini buzdolabına yer kalmıyordu.

Son bir yıldır defender araştırıyorum ama onunla da İstanbul şehiriçinde başedemeyeceğimi anladım. Beni mahalleye sokmazlar 110'la mümkün değil. Forumda çok araştırma yaptım yazılanları okudum. Bu verdiğiniz bilgilerle Pajero kesinlikle doğru tercih ondan emin oldum. 110 gibi düşünüp 5 kapılıdan uzak duruyordum. Hem şehiriçinde hem de şehir dışında bütün ihyiyaçlarımı karşılayacak o kesin)

Simdi sira,duzgun,cok masraf cikarmayacak,temiz bir arac bulmaya geldi.
Ikinci eli zayif olmakla beraber Galloper,Pajero ile akrabadir.
Bilginize.

İlanlara bakıyorum ama bu Pajero'da öyle bir araç ki tank gibi duruyor :smiley: Yani hepsi çok iyi durumda görünüyor. Forumda Kartal'da İLFER OTOMOTİV'e danışmayı tavsiye etmişler hep. Onlara da yazdım henüz telefon etmedim. Cevap gelmedi. Kartal da yer olarak bana çok uygun istanbul-İzmit arası gidip geliyorum. Servis sıkıntım da olmayacak. 12-16 yıldır Pajero kullanan arkadaşlar var gördüğüm kadarı ile. Alan bırakmıyor sadece model yükseltmek için satıyor satarsa. Bir zincir probleminden bahsedilmiş onu da çözmüşler. Difransiyel kilidi nedeniyle 93 sonrası tavsiye ediliyor. Daha elektronik.

Ben klasik kasa seviyorum. Modifiye edilmiş eski araçlara düşkünüm. Ne kadar mekanik o kadar iyi düşüncem de var. Hatta uzun süre Series düşündüm, araştırdım. O da şehiriçinde büyük sıkıntı. Benim için Klasik kasa 5 kapı Pajero doğru tercih. 86-90 arası bile uygun diyorum çünkü herkes aynı konuda hem fikir "çok sağlam araç". Ben 1 kere yedek parça değiştirip onu 5-10 yıl kullanacaksam parça fiyatını düşünmem zaten. Forumda çok güzel bilgiler var. Okudukça içini dışını öğreniyor insan. Ama yine de sizin gibi bizzat yaşamak başka tabii.

Performansdan çok yol tutuşu önemli benim için. Fordla bile en fazla 120 basıyoruz. Orta ve sağ şerit :smiley: Ama Fordla yapamadığım birşey var. Kartepe'de köy evine gidince arabayı 200 metre kala bırakmak zorunda kalıyoruz. Yol toprak. Benim offroad'um da orası işte. :smiley: Bu nedenle performans için benzinde 2.8, dizelde 3.0 tavsiye edilse de, 2.6 motor bile uygun sanırım. Dizel mi LPG mi ona karar veremedim. ikisinin de artıları ve eksileri var. Ama dizel daha ağır basıyor.

Yani evladiyelik kullanmak üzere 86-88 lere de baksam 90-93 arası klasik bir Pajero bulursam temizinden, yaza kadar modifiye de ettiririm. Tavsiyelerinize açığım :smiley:

Dizel ile benzinli icin de benim dusuncelerim ve bir iki bilgi aktarmada bulunayim.
Dizel fiyatlari 4TL uzeri oldugu icin 12LT civari yakan araclarin km basi tutari 50krs tan basliyor.
Ne yazik ki dizel Pajero'larda benzinliden az olmakla beraber yakis konusunda cok masum degiller
Benzinli ise LPG sayesinde 100 km de 20LT yakarsa ancak o zaman km de 50 krs u geciyor.
Genelde 100 km de benzinde 15LT leri pek gecmiyor ve tuketim ortalama 40 krs larda oluyor.
Fakat bu rakamlar uzun yolda dusuyor malumunuz arazide hepsinde epey artiyor,artabiliyor.
LPG takili aracta bagajda yer,yeralti otoparka girememe,hizli feribota binememe problemi oluyor.

Çok teşekkür ederim tekrar Bahadır bey. Forumda mesajları tek tek okuyorum vakit buldukça. Özellikle dizel aracın mekanik masrafından bahsetmiş arkadaşlar. Pajero yedek parçası masraflı, dizeli daha da masraflı mı oluyor bu açıdan ?

Örneğin forumdaki bir mesajdan alıntı yapayım

pajero piyasada azdır ve tutulan bir araçtır pajeroyu alan arazi aracı ile işi bitirmiş gibi bişi oluyor neden derseniz bu araç özellikle 3500 cc v6 konfor on numara ve son model araçlarda olabilecek bütün özellikler var nerdeyse ve arazi kabiliyeti on numara şöyle devam edeyim 15 yıl 1990 model 2600 cc tek kapı pajero kullandım şuan ise 3 yılı geçti 3500 cc v6 1998 model pajero kullanıyorum benzin ve lpg ile ayırdığınız bütçeye yeterli bu araç uzun yolada gidin güçlü konforludur gerektiğinde ağır şartlarda arazide size sıkıntı vermez dizeli 2800 turbo dizeldir fakat 5 kapı kasasına biraz yavaş kalıyor yakıt açısından düşünüyorsanız lpg hemen hemen dizel yakıtına denk geliyor ve dizel aracın masrafı biraz ağırdır bence gözünüz kapalı bir pajero alabilirsiniz sorunsuz masrafsız konforlu güçlü yan basamakalrı sökün 31 inç yada 32 inç lastik takın devam edin bakın keyfinize selamlar

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=61352.0#ixzz2gJiLKJlY

Yakıt durumu ise ayrı bir sorun tabii. Bu açıdan bakıldığında Vitara küçük hacim, küçük motor en az yakan 4x4 oluyor. verdiğiniz bilgilerle Pajero 12 LT ile Defender ayarında yakıyor sanırım. CJ'lerden az, orta sırada anladığım kadarıyla.

Yakıtı düşünmüyorum diyemeyeceğim. Önemli bir masraf sonuçta. ne kadar geri çekilebilirse o derece iyi.

Vitara illa ki az yakar.Hem motor kucuk hem kasa daha kucuk ve hafif.
Sizin icin ic hacim onemli olduguna gore seciminiz dogrudur.
Eski kasa Pajero genelde 2.6 benzinli yada 2.5 dizeldir.
Efendi kullandiktan sonra ariza parca vs sorunu olmaz.

Bu tur arac kullananlar genelde hesaplamayi ihmal etmezler.
Ne yaparsaniz yapin bir gun 39 krs baska bir gun 58 krs gibi rakamlar cikar.
Sonunda kafaya takmaktan vazgecip 50 krs yakiyorum der hesabi birakirsiniz.
Eger bu konuyu kafaya cok takacaksaniz direk Duster'a yonlenin.

Simdilerde 2000 model Hyundai Galloper kullaniyorum.Uc litre V6 manuel vites.
Kaput,on camurluklar ve farlar degisik gerisi neredeyse 91 e kadar Pajero ile ayni.
91 ve oncesi Pajero'larda az sayida ayni motorla techiz edilmis araclar var.
Mekanik vs ayni.Bunda abs,deri koltuk,elektrikli cam,airbag gibi ekstra konfor var.

Dizel olanlari 35 beygir az ama Starex ile ayni motor parcalarini kullaniyor.
Dolayisiyla dizeli masraflidir tezini curutecek kadar ucuza parca bulmak mumkun oluyor.
Pajero icin dizelde ayni bilgiye sahip degilim,yorum yapmam dogru olmaz.
Alinti yaptiginiz arkadas yeni modellerden bahsediyor,pahalli olmasi cok dogal.

92-93 modellerden itibaren bazi modellerde Pajero,sanziman ve diferansiyel kilitlidir.
Bunlar arazide bir cok uygunsuz durumdan kurtulmaya yardimci ozelliklerdir.
Yinede eski modellerde bile arka diferansiyelde fabrikasyon LSD vardir.
Bu da diger bir cok aracin dort cekere ihtiyac duydugu yerde sizin yuruyup gitmenizi saglar.
Fakat LSD asfaltta dikkat edilerek surmeyi de gerektirir.Bilgileriniz arasinda olsun.

Tekrar teşekkür ederim Bahadır Bey, bu verdiğiniz bilgilerden sonra herşey tamamen şekillendi. Bizim için en kolay çözüm römork ya da çekme karavan olacak. Böylece hacim sıkıntısını aşmış olacağız. Yeni evli çiftiz zaten 3 kapı bize uzun yıllar hizmet eder. Kaynanalar da taksiye binsinler bahanemiz olsun :smiley:

Belki saçma olacak ama yine de sorayım içimde kalmasın. 2.5 yada 2.6 Pajero karavan çeker değil mi ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri