Paneller Aküler...enerji Sorunsallari...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Explorer_Turkey Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,824

Explorer_Turkey

Ana Kamp
Yer
İstanbul / Goztepe
Selamlar,

Basliktan da anlasilacaga uzere, bilmeyene-anlamayana kabus olabilecek bir takim sorularin cevabini siz tecrubeli kullanicilardan ogrenmek amacim.Konuya hic hakim degilim fakat mantigini da anlamaya calisiyorum.Sorular bir cogunuza sacma gelebilir ama cidden konuya cok yabanciyim.

Saygilar

Sistemim;

2x185w panel
100ah jel aku

Cihazlarim;

12v buzdolabi
Led aydinlatmalar
12v Yat hidraforu

Sorum ;

A) Sehir esnasin da arabanin akusunden de sarj etmek icin hangi cihazi almaliyim ( Kışlari mantikli gibi geliyor )

B) Karavan kampingte golge bir konum da gunesin panelleri direk gormedigi bir yerde fakat 220v aldigim da akuyu hangi cihazla sarj edebilirim.Mantikli bir hareket midir ?

C) Yukarida ki sistemim ile 220v aldigim bir yerde 12v televizyonu calistirmak icin ara bir cihaz almali miyim ?

D) Yukarida ki sistemim ile 12v tv yi sadece paneller ve aku ile calistirabiliriyim.Calisirsa max ne kadar sure izleyebilirim ( Yazin )

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
merhaba,
bildiğim kadarıyla cevaplayayım. yanlış biliyorsam tecrübeli arkadaşlar düzeltsin lütfen.

A-aküden aküyü şarj etmek için dc to dc şarj aletleri mevcut ancak, aracınızın aküsü sulu tip ve boşta voltajı 13.7 volt, yaşam aküsü ise jel akü ve boşta gerilimi 14.4 volt civarında. bu nedenle aracın alternatöründen ya da aracın aküsünden yaşam akünüzü şarj etmeniz çok mantıklı değil. jel akünün kapasitesine tam olarak ulaşamayacakları için bu şekilde şarj çok verimli olmayan ve tavsiye edilmeyen bir durum.

B- 220 volt girişi olan 14.4 volt çıkışı olan bir şarj aleti ile şarj edebilirsiniz. akü kapasitenizin 1/10 u kadar amper çıkışı verebilen bir şarj cihazı yeterlidir. daha da düşük olabilir. yani 100/10=10 ah çıkışı olan 14.4 voltluk bir şarj aleti işinizi görür. kamp alanlarında doldurmak da gayet mantıklıdır.

C- Yazmamışsınız ancak sisteminizde mutlaka bir solar şarj regülatörü olduğunu varsayıyorum. zira o olmadan solar panelden gelen enerjiyi aküye dolduramazsınız. Solar şarj regülatörünün 12 volt çıkışı mutlaka vardır. bu çıkışlardan enerji alarak televizyonunuzu sağlıklı bir şekilde çalıştırabilirsiniz. 220 volt aldığınızı da düşündüğümüzde zaten akünüz her daim dolu kalacaktır.

D- Bir önceki şıkta yazdığım gibi sadece paneller ve akü ile çalıştıramazsınız. solar şarj regülatörünüzün 12 volt çıkışlarını kullanarak çalıştırabilirsiniz. zira voltaj düşünce ya da tam doluyken yüksek durumdayken tv ye zarar verirsiniz. bu kombinasyon ile 12 volt tv nizi yazın kesintisiz çalıştırabilirsiniz zira tv nin çekeceği güç ortalama (küçük ekran tv olduğunu varsayıyorum) 50-60 watt civarında oluyor. bu da sürekli çalıştırmaya yeterlidir.

Ekleme : yok ben kamp yerlerinde panellerle uğraşmak istemiyorum diyorsanız karavanınıza dışarıdan 220 volt elektrik aldığınızda bunu karavanın içinde kullanabiliyorsanız. 220ac - 12dc bir trafo ile televizyonunuzu çalıştırabilirsiniz. led aydınlatmalar için piyasada satılan bu trafolar işinizi görecektir.

dediğim gibi yanlış bir bilgi varsa işin ehilleri düzeltirse ben de doğrusunu öğrenmiş olurum. benim tecrübelerim cevaplarım yönündedir.

herkese saygılar.

Son düzenleme:

Akünüzü alternatörden vsr gerilime duyarlı röle ile şarj edebilirsiniz.Ben elo markalı olanı kullanıyorum.220 volt ile akünüzü ya akıllı inverterle ya da şarj cihazı ile şarj edebilirsiniz.Ben bosch c7 kullanıyorum.12 volt ile tv yi akü ye direkt bağlayarak çalıştırabilirsiniz.Akü çıkışına sigorta bağlamanız,kabloyu kısa tutup kalın bir kablo kullanmanız yeterli.220 voltun olduğu yerde adaptör kullanmanız gerekir.Gerçi çoğu 12 volt tv lerin220 girişide var

merhaba,
bildiğim kadarıyla cevaplayayım. yanlış biliyorsam tecrübeli arkadaşlar düzeltsin lütfen.

A-aküden aküyü şarj etmek için dc to dc şarj aletleri mevcut ancak, aracınızın aküsü sulu tip ve boşta voltajı 13.7 volt, yaşam aküsü ise jel akü ve boşta gerilimi 14.4 volt civarında. bu nedenle aracın alternatöründen ya da aracın aküsünden yaşam akünüzü şarj etmeniz çok mantıklı değil. jel akünün kapasitesine tam olarak ulaşamayacakları için bu şekilde şarj çok verimli olmayan ve tavsiye edilmeyen bir durum.

B- 220 volt girişi olan 14.4 volt çıkışı olan bir şarj aleti ile şarj edebilirsiniz. akü kapasitenizin 1/10 u kadar amper çıkışı verebilen bir şarj cihazı yeterlidir. daha da düşük olabilir. yani 100/10=10 ah çıkışı olan 14.4 voltluk bir şarj aleti işinizi görür. kamp alanlarında doldurmak da gayet mantıklıdır.

C- Yazmamışsınız ancak sisteminizde mutlaka bir solar şarj regülatörü olduğunu varsayıyorum. zira o olmadan solar panelden gelen enerjiyi aküye dolduramazsınız. Solar şarj regülatörünün 12 volt çıkışı mutlaka vardır. bu çıkışlardan enerji alarak televizyonunuzu sağlıklı bir şekilde çalıştırabilirsiniz. 220 volt aldığınızı da düşündüğümüzde zaten akünüz her daim dolu kalacaktır.

D- Bir önceki şıkta yazdığım gibi sadece paneller ve akü ile çalıştıramazsınız. solar şarj regülatörünüzün 12 volt çıkışlarını kullanarak çalıştırabilirsiniz. zira voltaj düşünce ya da tam doluyken yüksek durumdayken tv ye zarar verirsiniz. bu kombinasyon ile 12 volt tv nizi yazın kesintisiz çalıştırabilirsiniz zira tv nin çekeceği güç ortalama (küçük ekran tv olduğunu varsayıyorum) 50-60 watt civarında oluyor. bu da sürekli çalıştırmaya yeterlidir.

Ekleme : yok ben kamp yerlerinde panellerle uğraşmak istemiyorum diyorsanız karavanınıza dışarıdan 220 volt elektrik aldığınızda bunu karavanın içinde kullanabiliyorsanız. 220ac - 12dc bir trafo ile televizyonunuzu çalıştırabilirsiniz. led aydınlatmalar için piyasada satılan bu trafolar işinizi görecektir.

dediğim gibi yanlış bir bilgi varsa işin ehilleri düzeltirse ben de doğrusunu öğrenmiş olurum. benim tecrübelerim cevaplarım yönündedir.

herkese saygılar.
Ustadim cok faydali bilgiler bunlar.Tesekkur ediyorum saolasin.

Akünüzü alternatörden vsr gerilime duyarlı röle ile şarj edebilirsiniz.Ben elo markalı olanı kullanıyorum.220 volt ile akünüzü ya akıllı inverterle ya da şarj cihazı ile şarj edebilirsiniz.Ben bosch c7 kullanıyorum.12 volt ile tv yi akü ye direkt bağlayarak çalıştırabilirsiniz.Akü çıkışına sigorta bağlamanız,kabloyu kısa tutup kalın bir kablo kullanmanız yeterli.220 voltun olduğu yerde adaptör kullanmanız gerekir.Gerçi çoğu 12 volt tv lerin220 girişide var
Akilli inverter ile c7'nin farklari nelerdir.

İnverter ile 220v cihazlari da kullanabiliyorum sanirim + sarj'da ediyor mu aku'yu ?

Bu durum da c7 sadece sarj etmek icin midir , bunu mu anlamaliyim.

Akıllı inverter kullanmadım ama aküleri inverter ile şarj yaptıklarını gördüm.220 volt ile çalışan cihazları çalıştırmak ise inverterin asıl görevi. c7 sadece şarj yapılıyor.Tedarikçi firmalardan birini arayıp inverterler hakkında bilgi alsanız daha sağlıklı olur.

c3 ün kapasitesi 120 amperlik akülere kadar c7 de ise bir sınır yazmıyor,yani 240 amperlik bir aküyü de yüzde yüz doluluk oranında şarj edebilirsiniz.Tercih size kalmış.

C3 ve c7 olarak 2 farkli model gordum.Bana c3 yeterli sanirim.

C7. C3 e göre akü kapasitenizi arttırmak istediğinizde daha avantajlı olur. Ben bir ara NOCO Genius g7200 ü araştırmıştım c7 den daha üstün özellikleri var gibi geldi. Sülfatlanma önleyici, akü cinsini tespit edip ona göre şarj etmesi gibi.

HB sitesinde ki bir yorum da şöyle denilmiş ; 9b20c81dddaa771c0c9a230fdebe1b88

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri