Panelvan - Kamyonet'ten Camper'a Çevirme Ruhsat Sigorta İşleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Shift41 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,669
@makara60

Açıkçası aracı doya doya kullanmadım henüz. Sadece birkaç tur attım. Sigortasını yaptırmadığım için trafiğe çıkmıyorum.Dönüşüm işi bitene kadar da sigortayı yaptırmayacağım. (Biraz maliyetli olacak sigorta işi. 1700 lira civarı. Belki de üzerime 2. araç olduğundan bu kadar fazla çıktı.) Ama ufak tefek sürdüğüm kadarıyla çok süper bir performansı yok ancak biraz devirli kullandın mı çıkamayacağı yer olmaz diye düşünüyorum. Amacım hızlı gitmek vesaire değil zaten. Yavaş yavaş yolun tadını çıkara çıkara seyahat etme taraftarıyım.

@KeNDaL

Evet, doğrudur. 99 T4 Transporter aldım.

Aslında proje için ayrı bir konu açmayı düşünüyorum. İzolasyon işine başlayınca yeni konuyu açacağım kısmetse.

Proje hakkında ufak bir bilgi vermem gerekirse;

Aracı kağıt üstünde karavana çevirmeyeceğim. Kamyonet olarak devam edecek. Muayeneye koltuğu takıp gideceğim.

Aracı maksimum 2-3 günlük tatillerde kullanmayı düşünüyorum. O yüzden tuvalet-duş işine girmedim. Aracın kabuğunu yalıtım>kontraplak>tahta veya PVC olarak yapacağım. Maliyet olarak tahta görünümlü PVC'ler aklımı çeliyor. (15m2'si 300 lira) (Lambirilerin 15 m2'si 700-800 liradan başlıyor.) PVC'nin görüntü olarak tahtadan bir farkı yok ama sağlık konusu düşündürüyor. Terleme yapar mı diye çekiniyorum.

Bugün de 2.el az ve temiz kullanılmış tüple çalışabilen 2 gözlü ankastre(Cam) ocak aldım. (200 lira) Piknik tüpüyle kullanacağım.
Ufak bir paslanmaz evyeye ihtiyacım var. Temiz-kirli su deposunu 2 ayrı damacana koyarak halletmeyi düşünüyorum. Hidroforu da 12V ile kullanacağım.

Belki 12V ile çalışan oto buzdolabı ekleyebilirim. Çok net değilim açıkçası.
Dizüstü bilgisayar şarjı için inverter koyabilirim. Bu konuda fikirlerinize açığım.

Renault Trafic arkası sadece kapı hizası camlı ve 3 koltuğu olan ve Wolkswagen Transporter Arkası sadece kapı hizası camlı ve 3 koltuklu olan. Bu araçlar için, bu sigorta linkinde hangisini seçmeliyiz ? Kamyonet mi ?
Ben ya 2+1 camsız alıp iki cam açtırıcam ya da 5+1 yarım camlı(sizin dediğinizden) kamyonet alıp koltuk eksilticem.Koltuk eksiltme 350 tl extra onay masraflı,cam açtırma da o yok ama cam masrafı var:(.Ben tek ya da iki kişilik haftasonu gezmeleri ve yıllık onbeş,yirmi günlük tek seferlik gezmeler için hem bir aracı buna ayırmak hem de trafik sigortası,karavan ruhsat değişimi masrafları ve mtv farklarını gereksiz ve boşa masraf görüyorum.O yüzden de transporter,trafik ya da ford custom tarzı araçlar,hem günlük hem de kamp aracı olarak daha ideal görünüyor.Otomobil ruhsatlı olanlar ya çok eski model ya da taxi çıkması oluyor.Benim planım kapının karşısına koltuk masa koltuk,koltuklardan birinin altına portatif tuvalet,diğerinin altına servis aküsü,en arka kapıya paralel hem içerden hem dışardan kullanılabilen mutfak tezgahı,tezgahın altında buzdolabı ve temiz ve pis su bidonları şeklinde.Güneş panelleri tüv de problem değil(tüv deki yetkililere sordum).Ben bu kararı 2.5 senelik bir karavan tecrübemden sonra aldım.Sonuç da karavan sevdası tamamen kişiye özel:smiley:.Ama bazı konularda, bu işe yeni başlamış arkadaşların, boşuna para,emek ve zaman harcamamaları için elimden geldiği kadar uyarılarda bulunuyorum.

Bende bu gidişle Trafic alıp onu kullanacağım görünüyor. MEB öğretmen atamasından ses seda yok. Trafic alırsam da hiç proje ile motorlu taşıt değişimine gerek duymuyorum.Boşuna masraf. İç yalıtıma herhalde max ağırlığı geçmedikçe kimse bir şey demez. Yarım Camlı trafic arkasına yatacak yer, wc, dış duş, ocak evye oldu bitti maşallah damat olur inşallah hesabı :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri