Panelvan - Kamyonet'ten Camper'a Çevirme Ruhsat Sigorta İşleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Shift41 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,539

Shift41

Yeni Üye
Öncelikle selamlar,

Kendi karavanımı yapma amacıyla bu sitede oldukça vakit geçirmeye başladım (yeni üye oldum) fakat aklıma takılan konu ruhsat-sigorta-muayene işleri. İnanın araştırma yaptım fakat kesin ve net bilgiye ulaşamadım. Planım haftasonları 1-2 günlüğüne şehirdışına çıkmak. Amacım ise Yatak ve ufak bir mutfaktan oluşan bir camper yapmak. Tuvalet duş vs istemiyorum. Bütçem araç için 30 bin lira. Dönüştürme işi için 10-15 bin civarı bütçe ayırmayı düşünüyorum.

Şimdi örnek vermek gerekirse;

1-) 4+1, 5+1, 9+1 gibi herhangi bir minibüs aldım. Koltukları söktüm, içini gayet güzel döşedim. Muayene zamanı geldi. Muayeneden geçmesi için mecbur koltukları yerine takmam gerekiyor. Doğru muyum?

2-) Master, Transit gibi panelvan/kamyonet bir aracı camper'a dönüştürsem muayenede döşenen malzemeleri boşaltmam gerekiyor mu? Malum arkada cam olmadığı için kendim araca pencere koysam muayenede sıkıntı çıkar mı?

3-) Oldu ki minibüsü ya da panelvanı kağıt üstünde (ruhsatta) karavana dönüştürmek istiyorum.Sigorta fiyatları da konu karavan olunca artıyormuş sanırım. 4-5 binlerden bahsediliyor. Aslı astarı var mıdır?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Eksik ya da fazla koltuk,projesiz cam açtırma muayeneden geçmez.Panelvanlarda, orjinalinde,yük bölümü ile şoför mahalli arasında saç bölme varsa,bunu sökerseniz geçmeme ihtimali çok yüksek.Yetkili kişinin dikkatine bağlı.Araçta projesiz yapısal bir değişiklik yapmadığınız müddetçe aracın içindeki malzeme ile ilgilenen yok.Ama kıl birine denk gelirseniz en fazla boşaltır öyle geçersiniz ki,bu da çok düşük bir ihtimal.Zaten duş,tuvalet ve sabit yatak olmadan karavan ruhsatı alamazsınız.Hafta sonu gezmek için yapılan bir kamp aracına karavan ruhsatı almayı da kendi adıma gereksiz ve fuzuli masraf görüyorum.Ben üç yıl önce proje için 2000 tl ödemiştim.Ayrıca mtv de karavana dönüşünce artıyor.Trafik sigortaları kişiye göre değişmekle birlikte,ilk defa karavan sigortası yaptıranlara ortalama 3500 tl civarı çıkmakta:Trafik Sigortası Hesaplama 2019 - HESAPLAMA.NET

Park yeri probleminiz yoksa 750 kg altı çekme karavan da düşünün derim. Hem ruhsat sigorta vb işlerle uğraşmazsınız hem de bütçenizden para artar. Beklentiniz fazla olmadığı için motokaravan sizin için külfet olabilir. Tabi tercih sizin, herşey gönlünüzce olsun.

Öncelikle selamlar,

Kendi karavanımı yapma amacıyla bu sitede oldukça vakit geçirmeye başladım (yeni üye oldum) fakat aklıma takılan konu ruhsat-sigorta-muayene işleri. İnanın araştırma yaptım fakat kesin ve net bilgiye ulaşamadım. Planım haftasonları 1-2 günlüğüne şehirdışına çıkmak. Amacım ise Yatak ve ufak bir mutfaktan oluşan bir camper yapmak. Tuvalet duş vs istemiyorum. Bütçem araç için 30 bin lira. Dönüştürme işi için 10-15 bin civarı bütçe ayırmayı düşünüyorum.

Şimdi örnek vermek gerekirse;

1-) 4+1, 5+1, 9+1 gibi herhangi bir minibüs aldım. Koltukları söktüm, içini gayet güzel döşedim. Muayene zamanı geldi. Muayeneden geçmesi için mecbur koltukları yerine takmam gerekiyor. Doğru muyum?

2-) Master, Transit gibi panelvan/kamyonet bir aracı camper'a dönüştürsem muayenede döşenen malzemeleri boşaltmam gerekiyor mu? Malum arkada cam olmadığı için kendim araca pencere koysam muayenede sıkıntı çıkar mı?

3-) Oldu ki minibüsü ya da panelvanı kağıt üstünde (ruhsatta) karavana dönüştürmek istiyorum.Sigorta fiyatları da konu karavan olunca artıyormuş sanırım. 4-5 binlerden bahsediliyor. Aslı astarı var mıdır?

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Yanıt1: Evet
Yanıt 2: Yanıt 1’deki koltukları taktınız mı sorun yok...
Yanıt 3: Evet hatta 6-7 bin civarı...

3.600 tl ilk giriş (4. basamak) Yılbaşında muhtemelen 4-4,200 arası olacak. 25 yıllık ehliyetim var ve hiç kazam yok , hiç bir değeri yokmuş , sınıf değişikliği olduğu için her şey sıfırdan başlıyormuş.

Ama kazanız olsa sınıf değişikliğine bakılmıyor;)Ben boşuna kamyonet ruhsatıyla devam etmekten yanayım diye yazmıyorum.Bence bu bir soygun,haksızlık ve art niyetli bir yaklaşım.Sigorta şirketleri yönetmelikteki açığı kullanıp bizi sömürüyorlar.

Cevaplar için teşekkürler, 14bine 99 model T4 panelvan aldım (2.4 litre, 225bin kmde).

Geçtiğimiz haftasonu aracın içini komple boşalttım. Haftaici de folyolu izocamla yalıtıma başlıyorum.

Cevaplar için teşekkürler, 14bine 99 model T4 panelvan aldım (2.4 litre, 225bin kmde).

Geçtiğimiz haftasonu aracın içini komple boşalttım. Haftaici de folyolu izocamla yalıtıma başlıyorum.
Aracınızın performansı hakkında bilgi verebilirmisiniz?Ben bu araçlara fiyatları uygun ve motor arızaları daha ucuza halledildiği için niyetlenmiştim ama çevremdeki insanlar, performansı çok kötü,kullanımı eziyet,yokuş çıkmaz vs. diye vazgeçirdiler.

99 model trasporter mı aldınız ?
Yapım aşamasında Resimlerini de paylaşırsanız sevinirim. Çünkü eğer öğretmen olarak atanamazsam bende transporter yada trafic tarzı araç düşünüyorum. Ama atanırsam 2 aylık yurtdışı tatilleri olacağı için Ducato. Herşey atanmama bağlı benim için :(

Aracınızın performansı hakkında bilgi verebilirmisiniz?Ben bu araçlara fiyatları uygun ve motor arızaları daha ucuza halledildiği için niyetlenmiştim ama çevremdeki insanlar, performansı çok kötü,kullanımı eziyet,yokuş çıkmaz vs. diye vazgeçirdiler.
Renault Trafic arkası sadece kapı hizası camlı ve 3 koltuğu olan ve Wolkswagen Transporter Arkası sadece kapı hizası camlı ve 3 koltuklu olan. Bu araçlar için, bu sigorta linkinde hangisini seçmeliyiz ? Kamyonet mi ?

renault trafic ya da vw transporter arac almaya niyetiniz varsa ve ruhsat degisikligi yapmayacaksaniz otomobil ruhsatli olanlari da degerlendirebilirsiniz. kamyonet ruhsatlilara gore biraz pahali olur ancak hem sigorta daha uygun cikar hem de arac muayenesi iki yilda bir olur. sansiniz varsa vip olarak dizayn edilmis arac denk gelebilir. bir cogunda yatar koltuklar perde dolap vb. seyler yapili olur. karavan olmaz ama kisa gezilerde nerede kalcagim derdiniz olmaz.

bir de sunu hatirlatmak isterim bahsettigim araclar genelde turizm ve kiralama sirketlerinden cikma olacagi icin isini iyi bilen bir yerde ekspertiz yaptirin. ekranda ne yazarsa yazsin gercek km cok yuksek olacaktir.

bir de sunu hatirlatmak isterim bahsettigim araclar genelde turizm ve kiralama sirketlerinden cikma olacagi icin isini iyi bilen bir yerde ekspertiz yaptirin. ekranda ne yazarsa yazsin gercek km cok yuksek olacaktir.
bazılarında arka koltuklar ön koltuğa doğru kalkarak neredeyse tamamen ortadan kalkıyor. Arka tarafa yapılacak bir demonte olabilen koltuk düzeneği ve uzayan ahşap kısmıyla yatak işini halletmeyi, arka kapıdan açılan kısmından açılan çekmeceden de lavabo ve ocak işini halletmeyi düşünüyorum. seyyar wc . belki arka koltukların oraya doğru açılabilecek oturularak duş alınabilecek bir düzenek(Bunda pis su tankı nasıl olur bilemedim :( Seyyar tanklılar var ama pahalı :( )
Birde dolap %80 olmayacak. Bu araçlarda amaç zaten seyahat etmek. Soğutuculu torpidolar vardı bir ara belki o tarz birşey ile akşamdan sabaha idare edecek bir şey olabilir. Solar sisteme girsem bunu işletmek gerekir mi onu da bilmiyorum.
İşte bu yıl bi 30-40 bin öğretmen ataması olsa yada Bilişim'den 600 kadar kişi alsalar atanma durumum var. Her şey ona ve atanacağım ile bağlı. Kars gibi bir yer atanırsam zaten karavana yazık sırf kar altında kalır diye düşünüyorum.
Fikir çok ama şu anda ışık yok. MEB şu ışığı bi yaksa önümü görsem herşey çok güzel olucak

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR