Panelvan Motokaravan Dönüşümü Ruhsatı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kilizi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,548

Kilizi

Yeni Üye
Merhaba ben panelvan aracı motokaravana dönüştürmek ve işçiliğini kendim yapmak istiyorum fakat mühendislik firması eylül 2017 den sonra proje çizdirip ruhsat çıkarttıramaycakmışız sadece tip onay belgesi alan firmalardan yapabilecekmişiz dedi bu doğrumudur.

proje çizen mühendislik firmaları ile görüştüm. kanunun kaldırıldığını söylediler. kendimiz dönüşüm yapıp proje çizen yere götürünce dönüşüm için fatura falan ayarlayacaklarını bile söylediler. ben de karavanımı bitirmek üzereyim. işlerimin yoğunluğundan tamamlayamadım. emin olmasam çoktan ruhsat alacak hale getirirdim.

tse harçları dahil 1200 TL aldığım en düşük rakam. çantamın içi ıslandığı için firma bilgisini bulamadım. ama tam emin olmamakla birlikte aklımda "bilgen mühendislik" gibi birşey kaldı.

Ducato 11.5 M3 Panelvan N1 Kamyonet ,
N1 den M1 motokaravan(2+1)(SA) dönüşüm

Proje mühendislik + TSE = 1600
TÜV = 200
Ruhsat yenileme = 150

Toplam = 1.950 TL ye yeni bitirdim.
Gözünüz aydın,hayırlı olsun.tse de nelere dikkat ediyorlar? tuvalet ve duş koymak mecburi mi? Gaz alarmının yeri neresi olmalı ? Hangi malzemelerin faturalarını istiyorlar? vs.Biraz bilgi verebilirmisiniz?

Gözünüz aydın,hayırlı olsun.tse de nelere dikkat ediyorlar? tuvalet ve duş koymak mecburi mi? Gaz alarmının yeri neresi olmalı ? Hangi malzemelerin faturalarını istiyorlar? vs.Biraz bilgi verebilirmisiniz?
1 sabit veya katlanır yatak ( sabit olana asılıp bakıyorlar )
2 mutfak tezgahı (eyve ve ocak , ocak sabitlenmiş olacak , asılıp bakıyorlar)
3 sabit koltuk ve katlanır yemek masası

yönetmelik gereği mecburi olanlar

Bir projeciye verirsin , gerisini onlar halleder zaten , kafanı hiç yorma .

1 sabit veya katlanır yatak ( sabit olana asılıp bakıyorlar )
2 mutfak tezgahı (eyve ve ocak , ocak sabitlenmiş olacak , asılıp bakıyorlar)
3 sabit koltuk ve katlanır yemek masası

yönetmelik gereği mecburi olanlar

Bir projeciye verirsin , gerisini onlar halleder zaten , kafanı hiç yorma .
Yani tuvalet ve duş mecburiyeti yok(benim projeyi çizdirmeyi düşündüğüm mühendis zorunlu demişti)Gaz alarmı taktırmışmıydınız? Onun yeri neresi olmalı? tavan mı? yere yakın mı? Çok soru soruyorum ama bu işlemleri yeni yaptırdığınız için en doğru bilgiyi siz verebilirsiniz diye düşünüyorum.teşekkürler.

Yani tuvalet ve duş mecburiyeti yok(benim projeyi çizdirmeyi düşündüğüm mühendis zorunlu demişti)Gaz alarmı taktırmışmıydınız? Onun yeri neresi olmalı? tavan mı? yere yakın mı? Çok soru soruyorum ama bu işlemleri yeni yaptırdığınız için en doğru bilgiyi siz verebilirsiniz diye düşünüyorum.teşekkürler.
O proje mühendisinden acilen vazgeç , işi bilen , bu tür işleri çokça yapmış , daha deneyimli bir firma bul , gaz alarmı yerden yarım metre arası takılıyor .

Son düzenleme:

Gaz havadan daha ağır olduğu için gaz alamı yere yakın olmalı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR