Panelvan Ve Minibüs Hangisi Alınmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tgbrk34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,394

tgbrk34

Ana Kamp
hangisini almak daha mantıklı ruhsat çıkartırken fark ediyormu ?
almak için araç bakıyorum.camlılarda üst havalandırma ve camlar oldugundan bu işlere gerek kalmayacak ve arka klima takılı .panelvanda ise üst havalandırma ,klima ,yan camlar yapılması gerekiyor hangisi alınmalı

1 63

Etiketler
Bu herkesin ihtiyacına göre değişir.Ben minibüs den yapmıştım,camlar aracın yazın çok ısınmasına kışında çok soğumasına sebep olduğundan bütün camları söktürüp üç adet sürgülü cam taktırdım.bu da ek maliyet demek.Ayrıca üst havalandırmanın yeri de önemli.Ayrıca tavan klimasını bir çok karavancı gereksiz ağırlık olarak görüp sökmekte ve göğüs kliması tercih etmekte.

Bu herkesin ihtiyacına göre değişir.Ben minibüs den yapmıştım,camlar aracın yazın çok ısınmasına kışında çok soğumasına sebep olduğundan bütün camları söktürüp üç adet sürgülü cam taktırdım.bu da ek maliyet demek.Ayrıca üst havalandırmanın yeri de önemli.Ayrıca tavan klimasını bir çok karavancı gereksiz ağırlık olarak görüp sökmekte ve göğüs kliması tercih etmekte.

ruhsat konusunda sorun olmuyor değilmi? araç bakıyorum sprinter ,ducato,crafter bakıyorum

Sayın yeni üye bey siz marka ve model işini çözmüşsünüz ama acemiliği daha ucuza getirebileceğiniz iki marka önersem size örneğin magırus deutz yada pejo j9 kaya gibi araçlardır dağa taşa vur eskimez vesselam

Eger ruhsati karavan olarak degistirmeyecekseniz panelvan tercih edin.yok ruhsat degistirilecek ve karavan olarak proje cizilecekse fark etmez.munubus panelvan fark etmez.her ikisindede zaten tadilat yapacaksiniz.

Kürşad-eym, Panelvan konusunda, trafikteki haklarımız nedir? Benim T6 panelvanım var. Daha önce şirket üzerine kayıtlı idi ve K2 belgesi vardı. Şimdi aracı kendi üstüme aldım. Ruhsatta "ticari - hususi" yazıyor. Trafikte ceza yememek için yasal haklarımız nedir? Yani kantara girecek miyim, ne taşıyabilirim, ne taşıyamam?
Bugüne kadar, işimden artan zamanlarda, basit bir karavan olarak kullanıyordum. Aracın içinde bir ranza, altında 100 lt. su deposu+hidrofor, üstünde 2 tane sünger yatak, bir 3 lü çekmece modülü, bir tezgah altı buz dolabı(220V), küçük bir dolap içinde piknik tüp, üstünde 2 li ocak, bir portatif wc var. Üstte 2 tane güneş paneli, yolcu koltuğunun altında 2 tane akü, 1000 watt invertör. var. Güneş paneli ve aküler hariç, Bu saydıklarımın hepsi demonte vaziyette. Evet şimdi aracın K2 belgesi yok. Fikri olan yanıtlasın. Teşekkürler.

maşallah bir tek duş yokmuş,siz resmen karavan yapmışsınız:smiley:Hususi yazdığı için k2 belgesine de src ye de ihtiyacınız yok.kendinize ait her türlü yük taşıyabilirsiniz.Ticari yük taşıyorsanız faturası sizin ya da aileden birinin(o sırada araçta olan kişi) üstüne kesilmiş olmalı.Koltuk sayısında,camlarda sıkıntı yoksa ne çevirmelerde ne de muayenede sorun yaşamazsınız.kantara girmeniz istenirse tabii ki girmek zorundasınız.

maşallah bir tek duş yokmuş,siz resmen karavan yapmışsınız:smiley:Hususi yazdığı için k2 belgesine de src ye de ihtiyacınız yok.kendinize ait her türlü yük taşıyabilirsiniz.Ticari yük taşıyorsanız faturası sizin ya da aileden birinin(o sırada araçta olan kişi) üstüne kesilmiş olmalı.Koltuk sayısında,camlarda sıkıntı yoksa ne çevirmelerde ne de muayenede sorun yaşamazsınız.kantara girmeniz istenirse tabii ki girmek zorundasınız.
Teşekkür ederim. Duş konusunda da şimdilik ihtiyacım yok. Deniz kenarlarında duş var. Ama ilerde aracın dışında kullanmak için seyyar bir duş düşünüyorum.

Kürşad-eym, Panelvan konusunda, trafikteki haklarımız nedir? Benim T6 panelvanım var. Daha önce şirket üzerine kayıtlı idi ve K2 belgesi vardı. Şimdi aracı kendi üstüme aldım. Ruhsatta "ticari - hususi" yazıyor. Trafikte ceza yememek için yasal haklarımız nedir? Yani kantara girecek miyim, ne taşıyabilirim, ne taşıyamam?
Bugüne kadar, işimden artan zamanlarda, basit bir karavan olarak kullanıyordum. Aracın içinde bir ranza, altında 100 lt. su deposu+hidrofor, üstünde 2 tane sünger yatak, bir 3 lü çekmece modülü, bir tezgah altı buz dolabı(220V), küçük bir dolap içinde piknik tüp, üstünde 2 li ocak, bir portatif wc var. Üstte 2 tane güneş paneli, yolcu koltuğunun altında 2 tane akü, 1000 watt invertör. var. Güneş paneli ve aküler hariç, Bu saydıklarımın hepsi demonte vaziyette. Evet şimdi aracın K2 belgesi yok. Fikri olan yanıtlasın. Teşekkürler.
Ticari yazıyor ise muhakkak src belgesi almaniz lazim.ve ayrıca pisiko teknik teste girmeniz gerekiyor.ismi gibi zor islemler degil.src 5 dk lik is.test te 150 tl paraya bakiyor.bu kadar donanimli arac muaueneden bu sekilde gecemez tum ekipmanlari sokmeniz gerekli.

Pardon, ticari yazmıyormuş, eski ruhsatta yazıyormuş. Yenisinde "yük nakli-hususi" yazıyormuş.
Fark eder mi bilmiyorum.
Bir sorum daha var 1974 de aldığım ve yenilediğim B1 ehliyetim var. Yaşım 71.
Türkiye'de Kaç yaşına kadar araç kullanabilirim. Avrupa'da yaş sınırı nedir?

Pardon, ticari yazmıyormuş, eski ruhsatta yazıyormuş. Yenisinde "yük nakli-hususi" yazıyormuş.
Fark eder mi bilmiyorum.
Hususi yaziyorsa src ye gerek yok diye biliyorum.yuk naklindede kendi esyan haricinde tasiyamzsin.

Fark eder mi bilmiyorum.
Türkiye de hususi kullanımda yaş sınırı yok ama ehliyetlerin geçerlilik süresi sınırı var.Bu da ehliyetlerin arkasında yazar.Süresi bitince sağlık kontrolüne girmeniz gerekecek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.