Paraşüt İpi (paracord 550)'ni Nereden Bulabilirim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zakkafein Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 98,978
Ynt: Paraşüt İpi (paracord 550)'ni Nereden Bulabilirim?

Fatih bey hakikaten mimar nick,li muhteremin dediği gibi paracordu bırakın onun aldığı bagajında her zaman kullandığı ipler daha sağlammış onun aldığı iplerden alsanız daha iyi olmaz mı?

Etiketler

fatih bey kolay gelsin. ip ne kadar lazım size belki yardımcı olabilirim.özelden yazabilirsiniz.

bu örgülerde kullanılan ip denizcilerin kullandığı salvo ipine ne kadar çok benziyor..gemide bizimkilerde bu şekilde örgüler yaparlardı...

ooo görmeyeli burayı halatçılar sarmış.. sanırım paracord ipinin asıl amaçlarını bilmeden ahkam kesilmeye başlanmış bile. sizin "halatlar" başlığı altında konu açmanız lazım. Çünkü halat ve paracord çok ayrı iplerdir. önce aralarındaki farkı anlayın ondan sonra kesip kesip çadır yapıp torba büzersiniz...

biryantin' Alıntı:
ooo görmeyeli burayı halatçılar sarmış.. sanırım paracord ipinin asıl amaçlarını bilmeden ahkam kesilmeye başlanmış bile. sizin "halatlar" başlığı altında konu açmanız lazım. Çünkü halat ve paracord çok ayrı iplerdir. önce aralarındaki farkı anlayın ondan sonra kesip kesip çadır yapıp torba büzersiniz...

Abi ben masumum keseni biçeni büzeni bilmem halattan malattan anlamam arkadaş illede paracord deyince bende benim halattan üç beş metre kesip göndereyim demiştim madem siz bu halat konusunu biliyorsunuz fotosunu gönderdiğim halat o meşhur halat mı? sırf vatandaşın işi görülsün diye yanlış anlaşılmasın beleş gönderecem yeterki sen kızma

biryantin' Alıntı:

Birader, anlat da öğrenelim. Ayrıca lütfedip ifade biçimine de ipe halata verdiğin özeni gösterebilirsen makbule geçer.

biryantin' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba.. Uzun süredir araştırdığım paracord bilekliklerinin satışına nihayet Türkiye'de de başlanmış. Benim gibi paracord meraklıları www.bilekkolik.com sitesini ziyaret edebilir

inceledimde, hikayeleri okudum... bu bileklik iplerini çözüp kullandıktan sonra yeniden bilekli haline getirebiliyormuyuz. yeniden ustaca örmek gerek di mi?

biryantin bey,
Profilinizden sitedeki iletilerinize baktımda (toplam 8 adet var şimdilik) aklıma bi soru geldi. www.bilekkolik.com'la bi alkanız var mı?
Güzelmiş...

Alfonse' Alıntı:
biryantin bey,
Profilinizden sitedeki iletilerinize baktımda (toplam 8 adet var şimdilik) aklıma bi soru geldi. www.bilekkolik.com'la bi alkanız var mı?
Güzelmiş...

Alp günaydın ayının kırk tane türküsü olurmuş kırkı da ahlat üstüne biryantin abininki de paracord mu? her ne menem şeyse onun üstüne

dopamin' Alıntı:
Alp günaydın ayının kırk tane türküsü olurmuş kırkı da ahlat üstüne biryantin abininki de paracord mu? her ne menem şeyse onun üstüne

:smiley: selamlar abi..., günaydın :smiley:

Dopamin fotoğrafını koyduğunuz maalesef paracord değil. Paracord'un bu kadar ünlü olması tamamen lojistik sebeplerden kaynaklanıyor. İkinci Dünya Savaşı'nda çok yüksek miktarlarda üretildiği için askerler de uydurabildikleri her işlerinde bu ipi kullandılar. Dönüşte de bu popülaritesini kaybetmedi ve hem askeri hem outdoor alanlarda kendini çok geniş bir yer buldu. Onun için Amerikalıların ve gelişmiş ülkelerin her yere mucize ip diye bunu tanıtması gayet mantıklı bir şey. Adamlar çok ucuza ve çok kolayca temin edebiliyorlar. Ama bu ipi Türkiye'de temin etmek pek de mümkün olmadığı için burada kıvrana kıvrana paracord pazarlamak akıl karı değil. Hem pahalı hem de bulması zor. Onun için alternatifi olabilecek yerli ipleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Artık modern iplerin hepsi aşağı yukarı aynı işi yapabiliyor. Paracord peşinde heba olmayın, gidip herhangi bir yapı marketten istediğiniz kadar ip kestirin.

Ha bu demek değil ki bizim kolay bulduğumuz ipler paracorddan daha iyi! Öncelikle paracord benim gördüğüm yerli eşdeğerlerine göre çok hafif bir ip. Yüksek miktarda yüklenecekseniz farkını anlarsınız. Ayrıca paracord yumuşak bir ip, ince işler yapmak, düğüm atmak gibi şeyler için biçilmiş kaftan. Diğer iplerin aksine naylondan yapıldığı için daha zor kırılıyor, daha zor çürüyor, daha zor parçalanıyor. Bizim polibilmemne ipleri çantanızı tıktığınızda bile tüylenip dağılmaya başladığını görürsünüz. Bir de paracord yekpare olmadığı için daha da küçük işler için içindeki ince ipleri de kullanabilirsiniz. Paracord doğal olarak daha iyi bir seçenek. Ama temin sorunu bütün bu avantajlarını gölgede bırakıyor.

Şimdi gerçekçi olmak lazım, aramızda kaç tanemiz şimdiye kadar paracord ipiyle balık tutmak tavşan yakalamak zorunda kaldı? Hangimiz böyle bir duruma düştü? Çok büyük bir çoğunluğumuzun böyle şeylere ihtiyaç duymadığını ve ileride de duymayacağını biliyoruz. Yapacağımız şey çadır ve çanta bağlamak. Onun için televizyondaki şov belgesellerde, yabancı internet sitelerinde gördüğümüz tüketim toplumu ürünlerine kendimizi fazla kaptırmayalım. Çok özel bir ihtiyacınız varsa bulur alırsınız. Öbür türlü boşa harcanmış para olacak. Her aksesuarı alıp bütün outdoor külliyatına hamallık yapmaya gerek yok. Altı üstü pazar günü minibüsle gidip akşamına minibüsle döndüğümüz etkinliklere katılıyoruz. Komando değiliz hiçbirimiz.

Şimdi gerçekçi olmak lazım, aramızda kaç tanemiz şimdiye kadar paracord ipiyle balık tutmak tavşan yakalamak zorunda kaldı? Hangimiz böyle bir duruma düştü? Çok büyük bir çoğunluğumuzun böyle şeylere ihtiyaç duymadığını ve ileride de duymayacağını biliyoruz. Yapacağımız şey çadır ve çanta bağlamak. Onun için televizyondaki şov belgesellerde, yabancı internet sitelerinde gördüğümüz tüketim toplumu ürünlerine kendimizi fazla kaptırmayalım. Çok özel bir ihtiyacınız varsa bulur alırsınız. Öbür türlü boşa harcanmış para olacak. Her aksesuarı alıp bütün outdoor külliyatına hamallık yapmaya gerek yok. Altı üstü pazar günü minibüsle gidip akşamına minibüsle döndüğümüz etkinliklere katılıyoruz. Komando değiliz hiçbirimiz.

janissary yazdığınız paragrafa %100 katılıyorum hatta sadece ip olarak değil genel anlamda da uygulamak lazım diye düşünüyorum.

Nereden bulaştım bu ip, halat işine yahu ne dolaşık mevzuymuş nereden nereye dolandı bu ip. balık tutuyor, tavşan yakalıyor, torba bağlıyor oltaları tüfeği satıp ip mi? alsak ne yapsak

dopamin' Alıntı:
Nereden bulaştım bu ip, halat işine yahu ne dolaşık mevzuymuş nereden nereye dolandı bu ip. balık tutuyor, tavşan yakalıyor, torba bağlıyor oltaları tüfeği satıp ip mi? alsak ne yapsak

;D ;D çok iyidi..

biryantin' Alıntı:

arkadas burada bildiyin bişiy varsa anlatta bilelim iki kelime yazıp ahkam kesmekle olmuyo bu halat işi ben diyorum makınalarım calışıyo ne cesit ve renk istenirse yaparım . yeterki mazemeyi siz seçin .pamuk polyester naylon ne istiyosanız .

arkadaşlar ben bu ipin ingiliz versiyonu var. bugüne kadar doğada yürüyüşte kampta piknikte kullanamadım yani tavşan avlamadım balıkta tutmadım bu ipten yapılma bir bilekliğim var her zaman takıyorum.100 metrelik 2 top getirtmiştim yaklaşık 30 metresini kullandım isteyen arkadaşlara gönderebilirim.ingilterede üretilmiş içinde 7 parça siyah ip daha var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR