Paraşüt İpi (paracord 550)'ni Nereden Bulabilirim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zakkafein Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 98,975

Etiketler
Ynt: Paraşüt İpi (paracord 550)'ni Nereden Bulabilirim?

elimde biraz paracord vardı kemer örgüsünü öğrenmek adına şöyle bir çalışma yaptım
sanırım bir kemeri tamamlayabilmek için 50metre falan ip gerekecek

zturk1' Alıntı:
arkadaşlar ben bu ipin ingiliz versiyonu var. bugüne kadar doğada yürüyüşte kampta piknikte kullanamadım yani tavşan avlamadım balıkta tutmadım bu ipten yapılma bir bilekliğim var her zaman takıyorum.100 metrelik 2 top getirtmiştim yaklaşık 30 metresini kullandım isteyen arkadaşlara gönderebilirim.ingilterede üretilmiş içinde 7 parça siyah ip daha var.

Ben 30m alabilirim.

Bu iplere benzer ipleri yapı marketlerinde satıyorlar. Toptancısını bulursanız daha da ucuza bulursunuz.
Ankarada Ulusda bir iki yerde görmüştüm.
Ucuza bol miktarda alıp kesip kesip kullanıyorum.
ilgilenen olursa akşama kesitinin resmini çekip ekleyebilirim.

cank' Alıntı:
Bu iplere benzer ipleri yapı marketlerinde satıyorlar. Toptancısını bulursanız daha da ucuza bulursunuz.
Ankarada Ulusda bir iki yerde görmüştüm.
Ucuza bol miktarda alıp kesip kesip kullanıyorum.
ilgilenen olursa akşama kesitinin resmini çekip ekleyebilirim.

Resim ekleyebilirseniz iyi olur, Ulus' ta nereden alıyorsunuz?

bendeki orijinal paraşüt ipi yeşil renk 3mm kalınlık 4m standart uzunluk

bu bölümün ilk sayfasında en başta bulunan foto orijinal iptir zaten

kuzne' Alıntı:
bu halatların imalatını yapıyorum istediyiniz renk ve kalınlık sertlik elimizde size nekadar lazım ona göre görüsebiliriz 05452854290

ürettiğiniz bu ipleri sadece toptan olarakmı satışını yapıyorsunuz acaba.Yoksa ihtiyacımız kadar (bileklik yapımı için) almamızda mümkünmü.

İyi günler ölmüş bi konuyu tekrar dirilttiğim için üzgünüm :smiley: İstanbul içi paracord alabilcegim yerler varmı??? 5-10 metre bişe lazım cobra örgü için internette 100 FT satılıo geri kalanını degerlendiremicegim icin gereksiz buldum acaba istanbulda metreyle satılan yerler varmıdır?

Merhaba arkadaşlar Hava Kuvvetleri'inin paraşütlerinden çıkma bol miktarda paracord temin edebiliyorum. Aynı zamanda kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda paracord bileklik, saat kordonu, anahtarlık vs. de yapıyorum. Piyasada satılan birçok ürün sahtedir. Hava Kuvvetlerinin paraşütlerinden çıkma paracord ile çakma paracorları karşılaştırınca zaten orjinalinin ne kadar kaliteli olduğunu anlarsınız. Demem o ki benim temin ettiğim paracord ipler %100 Hava Kuvvetleri'nden çıkmadır. Öyleki paraşüte bağlantı noktaları, dikişleri vs. orjinal haliyle paraşütten söküldüğü gibi gelir.

İsteyenler olursa komisyonumu almak suretiyle temin edebilirim. Yalnız satış yapan tanıdıklar Türk Hava Kuvvetleri'nin paraşütlerindeki paracordların tümünün haki yeşil renkte olduğunu, diğer renklerde paracord olmadığını söylüyorlar. Eğer varsa da onların sivillere satılmak amacıyla üretilen çakma paracordlar olduğunu söylüyorlar. Bunu söyleyenler işinin ehli insanlar. Yıllardır bu işi yapıyorlar. Yalan söyleyeceklerini hiç sanmıyorum çünkü onlarcasına sordum hepsi Türk Hava Kuvvetlerinin sadece haki yeşil renk paracord kullandığını söylüyorlar.

Paracordların üretim yeri konusunda fikrim yok, satıcılara sormadım da. Hava kuvvetlerinin kullandığı paracordlar olduğu için üretim yerini araştırmadım. Örneğin Amerikan yapımı mı, Türk yapımı mı ? başka bir NATO ülkesi yapımı mı bilmiyorum.

Alanında epey deneyimli iki ayrı tanıdığım ile kısa bir süre öncesinde buradakilere benzer bir konuşma yaptım. Bir tanesi Türkiye'deki ilk önemli denizcilik malzemeleri ithalatçısı ve yapımcısı bir diğeri ise görevi gereği arama kurtarma faaliyetlerinde görev yapan iki farklı kişi.

Kendilerinin aktardıklarını neredeyse harfi harfine sizlerle paylaşayım. Paracord ipleri seninde bildiğin gibi bi paraşütte neredeyse 100'e yakın ip vardır. Her biri paraşüt açıldığı anda paraşüt içinde oluşan karşı gücü kendi ipine bölüştürür. Bu nedenle aslında zannedildiği ya da ifade edildiği gibi çok ciddi yük taşıyamaz. Hele ki SAR (Search and Rescue) ya da dağcılık vs faaliyetlerinde asla ama asla güvenilmeyecek tipte iplerdir. Dağcılık için zaten kendi alanında üretilen özel ipler vardır. SAR faaliyetleri için -ki burada zaten gayet güzel yazıldığı gibi- denizcilikte kullanılan belli esnekliği olan ve bu tip süslemelerin yapılabileceği epey çeşitli kalınlık ve esneklikte ipler var. Bütçenize de çok uygun. Paracord kesinlikle güzel sunuluyor. Çok iyi pazarlanıyor. İşlevi gerçekten kullanan birilerinden dinlediğinizde farklı oluyor.

Sevgiler

Sayın Guve tanıdıklarınızın söyledikleri harfi harfine doğru. Fakat bazı şeyleri yanlış yorumlamışsınız. Burada kimse paracord dağcıların tırmanma ipidir demiyor. Tırmanma ipi çok farklıdır, hatta tırmanma ipleri paracordda olduğu gibi kesinlikle bileklik, anahtarlık vs. yapılarak haşat edilmez. Bu tip hayat kurtaran yada dağcıyı hayata bağlayan ipleri katlamak bile çok risklidir. çünkü zora gelince inceldiği yerden kopar. bu yüzden bu tip ipler çok kritik bir şekilde korunur. paracordun önemine gelince... paracord diğer iplere göre daha dinamiktir. her türlü düğümü kolayca atabilirsiniz. kesinlikle hiçbir şekilde sırıtmaz. çok esnektir, kolayca işlenebilir. kalınlığına göre yük taşıma kapasitesi son derece yüksektir. Hacim olarak her türlü survival ipten daha az yer kaplar ve daha dayanıklıdır. Diğer iplere göre ağırlık olarak çok daha hafiftir. bu gibi nedenlerden dolayı outdoor aktivitelerde son derece başarılıdır. fakat paracord kesinlikle bir dağcının tırmanma ipi değildir. misina olarak kullanılabilir ama kesinlikle misina değildir. ayakkabı bağcığı yada kemer olarak kullanılabilir ama bunlar da değildir. diş ipi olarak da kullanılabilir ama kesinlikle diş ipi değildir. yani canınız emanet etmek hariç herşeyi paracord ile halledebilirsiniz. zaten internetten paracord satışı yapanlar paracordun nerelerde kullanılabileceğini açıkça yazarlar. Denizcilikte kullanılan ipler kesinlikle paracordun performansını vermezler. daha fazla yük taşıyabilirler ama birkaç metre denizci ipi cebe sığmaz. yada paracord ile yapılan bileklikler kadar kibar, estetik ve esnek olamaz. paracord hem daha hafiftir hem daha az yer kaplar hem de taşıma kapasitesi oldukça yüksektir.

son olarak şunu söyleyim: mümkünse hem paracord hem de rakip iplerden satın alıp outdoor aktivitelerde her iki ipi de aynı işlerde kullanın. her yönüyle paracorddan daha iyi bir günlük kullanım ipi bulabilirseniz o ipten biz de satın alalım.

bende var. ancak biz ona paracord demeyiz doğrudan, özingilizcesi ile, paraşüt ipi deriz. paracord denilen ipin evsaflarını bilmiyorum. paraşüt ipi, esasında, satatik paraşütler gibi ülkemde üretilir.
T-10, T-10B ve T-16 gibi statik paraşütler ile MTX ve DRAKKAR gibi serbest paraşütlerde kullanılır. statik olanlarda kullanılanlar beyaz ve genelde haki renkte olup diğer renklilerden evsaf farkı yoktur.
bunlar sekiz damarlı olup damarlardan biri kılavuz görevindedir. damarlarında ve kılıfında kopuk veya yirilme yoksa bu ipin 12-16 m. boyunda olanı "ŞOK ANINDA" 900 (dokuzyüz) kg yük çeker. bunlardan, statik paraşütte, 16 tanesi bir kolonda, diğer 16 tanesi de diğer kolonda olmak üzere 32 adet bulunur. taşıyacağı yükü siz hesaplayın. güneşi ve nemi sevmez. serin ve kuru ortamda kurutulmalıdır tıpkı paraşütler gibi.
damarları çıkarıldıktan sonra bot bağı, çamaşır ipi :smiley: gibi işlerde kullanabilirsiniz. damarlarını ise tuzaklamadan tutun da misina gibi kullanmaya kadar bir çok alanda değerlendirebilirsiniz.

bende ayrıca paraşüt kumaşı da var. bunları kullanarak, düşkünü olduğum kuyruksuz uçurtmalardan yapacağım ama maalesef dikiş makinesi kullanamıyorum :( elimde değişik modellerde HOLLANDA tarzı uçurtmalar var ama soru sormadan, sızlanmadan, yorum yapmadan benzerlerini dikecek ve benim de ona katlanabileceğim birini bulamadım :(
var mı öyle birisi anakarada? :smiley:

Ben cordura kumaş ve naylon şeritlerle ihtiyaçlarıma göre kendimce bir şeyler dikiyorum ama uzun süredir oturup ortaya bir şey çıkartmadım. Aklımda bir iki küçük taşıma cebi var aslında, bir türlü makinayı kuramadım işte. Üşeniyorum...

28.08.2012 akşamından itibaren anakarada olmayacağım. yaklaşık olarak 01.10.2012 tarihine kadar yokum. bu süre içinde önce likya yolunun tamamını geçeceğim. daha sonra bir anakara molası verip tekrar yollara vuracağım kendimi. bu sefer arabamla olacak ve bozcaada ile gökçeadayı kendi tarzıma göre keşfedeceğim. bir nevi kamp hayatı yaşayarak kendimi ruhen dinlendireceğim.
anakaraya tam olarak döndüğümde, arzu ederseniz, buluşabiliriz. birbirimize yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum.
bana gvnky@yahoo.com adresinden ulaşmanız mümkündür.
saygılar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri