Paraşüt İpi (paracord 550)'ni Nereden Bulabilirim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zakkafein Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 98,977

zakkafein

Ana Kamp
[attachment=5]survival bileklik yapımında kullanmak üzere paraşüt ipi arıyorum fakat Bursa'da ikamet ediyorum ve burada hiç bir yerde paraşüt ipi bulamadım:( öncelikle Bursa'da, eğer Bursa'da yoksa Türkiye'de nerede bulabilirim bilen var mıdır?

bileklik yapımında dağcılıkta kullanılan çeşitli kalınlıklardaki yardımcı ipleri denedim, oldukça da güzel oldular fakat özellikle paraşüt ipinden de bir adet bileklik yapmak istiyorum. bildiğim kadarıyla paraşüt ipinin tek katıyla 250 kg.a kadar yük çekilebiliyor ve öbür taraftan da içerisindeki 7 adet ipiyle de bir çok iş halledilebiliyor. Serdar Kılıç da eski programı "İçimdeki Doğa"da bu konuya değinmişti.

aşağıdaki fotoğraflarda da paraşüt ipinin çeşitli kullanım alanları var.

saygılar.

CordWrap11Lrg

Paracord Commercial Type III

Black Paracord Survival Bracelet 1

Images

Paracord use 550

Etiketler
Ynt: Paraşüt İpi (paracord 550)'ni Nereden Bulabilirim?

Bu konuda başka bir forumda yazdıklarım aşağıdadır:

[quote author=deserteagle Tarih: 05 Şubat 2010 12:15:45 - www.moto-park.com/forum/smf/index.php?topic=1049.msg68463#msg68463]
Uzun bir aradan sonra yine söylenebilecek bir şeyler buldum:

Paracord Efsanesi - Arayınca bulacağımız en süper ip bu mudur?

Yanıt: HAYIR

Paracord internette anlatan taifenin kelamına bakıırsa 2. dünya savaşı zamanının high-tech ürünüdür. Bir ip olarak eğer bulduğunuz, "paracord" olduğu iddia edilen ürün spec.lere uygun ise yine de fena sayılmaz. Ancak "paracord" isminin sattıran bir özellik oluşu, paraşüt ile alakası olmamış gerçek paraşüt ipi ile tanışmamış çoğunluğun gerçeği ile uyduruğunu ayırt edemeyecek oluşu satıcılara ucuz ipi paracord diye kakalama imkanı da verebilir.

Ben kimi ürünlerin kimi sektörde limitlerine daha iyi ulaşıldığı, daha kritik olmasından dolayı daha kaliteli olduğundan yola çıkarak yat/denizcilik sektörünün ipleri ile de ilgilendim. Üç dört defa ip almışlığım var.

Gördüğüm kadarıyla kimi ürünlerin çok ciddi performansları var. Örneğin ince ip olarak zıpkın ipi çok iyi bir seçenek. İnce bir ip almıştım, kalınlığı 1-2 mm arası bür değerdeydi. 130 kiloya dayandığını hatırlıyorum

Bir kaç gün önce de 3 mm'lik bir ip aldım. Aldığım Gleinstein DynaOne idi. İnternetten ne almışım diye araştırınca 7000~ N (yani 700 kilo tartar) gibi bir güce kadar dayandığını gördüm. Aynı ürünün dört milimi 12000 newton'a dayanıyor. Bununla demek ki arabamı çekebilirim. :rolleyes:

283_1.jpg

Gleinstein DynaOne
Bkz.: http://www.gleistein.com/en-geo-yacht-productsheet-for-rope-product/dynaone-t

[/quote]

Gerçi bu aktardıklarımın Bursa'da ip aramaya faydası çok fazla olmayabilir tabii ama aktarabileceklerim şimdilik bunlardan ibaret...

1000 N/mm2 ye denk geliyor. :eek: :eek: :eek:
Çelik halt etmiş bu ipin yanında.Çeliklerin çoğundan yüksek bir değer.

Bu benim verdiğim yelken ipini biraz aşırı bir ürün olarak da değerlendirmek mümkün. Bu ipi henüz bölmedim ama düğüm atması biraz acayip, sert bir ip. E haliyle...

paracordda çok israr etmemek lazım. Denizcilik malzemesi veya kıyı kentlerdeki inşaat malzemesi satan nalburlarda metre ile kestirip, kilo ile satılan çok kaliteli ip-halat çeşitleri mevcut. Bu yaz çeşmede bir nalburdan çeşitli çaplarda naylon tekne ipleri aldım. Hem yumuşak hem çok dayanıklı, çeşitli renklerde mevcut. Fiyatı da çok ucuz. 6mm. siyah ipin 30 metresine 6 lira gibi fiyat aldılar. Kamp için ideal, ama dağcılık ve insan taşıyacak nitelikte ürünler için tavsiye edilir mi bilmiyorum. Bu iplerin 10 mm. ile 12 metrelik teknleleri iskeleye bağlıyorlar..[attachment=1]

11575 buyuk

Öncelikle belirteyim, resimde görülen T-10 paraşüt ipi. Bu ipi türkiyede satan birini bulmanız neredeyse imkansızdır. Ancak bi şekilde eline düşen biri varsa o verebilir. Çünkü dediğim gibi Türkiyede satılacak bir ürün değildi. Ne dağcılık malzemesi satan yerlerde nede nalburlarda.
Bende bitane eski hurdaya çıkmış bir T-10 paraşütü vardı ve iplerini çok yerde çok amaçla kullanmışdım. Şimdide elimde ancak 1m kaldı neyazıkki.
Birde bi arkadaşım pembesini vermişdi. Oda yurt dışından almış.

Kısacası bulmanız neredeyse imkansız.
Ama olurda tekrar temin edebilrsen formdan haber veririm size.

zakkafein' Alıntı:
[attachment=5]survival bileklik yapımında kullanmak üzere paraşüt ipi arıyorum fakat Bursa'da ikamet ediyorum ve burada hiç bir yerde paraşüt ipi bulamadım:( öncelikle Bursa'da, eğer Bursa'da yoksa Türkiye'de nerede bulabilirim bilen var mıdır?

bileklik yapımında dağcılıkta kullanılan çeşitli kalınlıklardaki yardımcı ipleri denedim, oldukça da güzel oldular fakat özellikle paraşüt ipinden de bir adet bileklik yapmak istiyorum. bildiğim kadarıyla paraşüt ipinin tek katıyla 250 kg.a kadar yük çekilebiliyor ve öbür taraftan da içerisindeki 7 adet ipiyle de bir çok iş halledilebiliyor. Serdar Kılıç da eski programı "İçimdeki Doğa"da bu konuya değinmişti.

aşağıdaki fotoğraflarda da paraşüt ipinin çeşitli kullanım alanları var.

saygılar.

selam ben 3,4 yıl önce Kayseri de komando çarşısı denen yerde bulmuştum .Gerçeğimi tam bilemiyorum ancak resimdekinin aynısı.

Arkadaşlar merhaba.. Uzun süredir araştırdığım paracord bilekliklerinin satışına nihayet Türkiye'de de başlanmış. Benim gibi paracord meraklıları www.bilekkolik.com sitesini ziyaret edebilir

Bileklik haline getirilmiş paracordların 550 pound çekemeyeceğini ve feci şekilde zarar görmüş olduğunu bilin, ona göre hesabınızı yapın. Hiçbir ip o şekilde bükülmeye ve muhafaza edilmeye dayanmaz. Ayrıca ben 80 kiloyum, bu ip 240 küsür kilo çekiyor diye hesaplar da yapmayın. Serbest düşüş halinde siz 240 kilodan çok daha fazla yük olacaksınız ve bu iplerin esneklikleri de statik veya dinamik iplerle karşılaştırılamaz. Onun için paracordun kullanım amacını iyi anlayın, başınıza bir şey gelmesin. Mucizevi bir ip değil bu. Çadır bağlamak, yük taşımak, ayakkabı bağcığı yapmak, aksesuar olarak kullanmak güzel sadece..

sizinki biraz elmayla armutu karşılaştırmak oldu sanırım. Paracord tırmanış için kullanılmaz serbest düşüş diye birşey bu iple olamaz zaten..
ipin amacı outdoor aktivitelerinde işinizi görmesi, çadır kurmak, gerekirse balık tutmak, çanta bağlamak vs..7 iç ipi ile birçok şeyi yapabilmeniz. amaç tırmanış olsa zaten bu ip düşünülemez. ayrıca aksesuar olarak yanınızda kolayca taşınması açısından iyi ve bu şekilde sadece outdoor için değil günlük hayatta da bir çok işe yarayacağını düşünüyorum.

Aynen katılıyorum arkadaşa.

janissary' Alıntı:
Bileklik haline getirilmiş paracordların 550 pound çekemeyeceğini ve feci şekilde zarar görmüş olduğunu bilin, ona göre hesabınızı yapın. Hiçbir ip o şekilde bükülmeye ve muhafaza edilmeye dayanmaz. Ayrıca ben 80 kiloyum, bu ip 240 küsür kilo çekiyor diye hesaplar da yapmayın. Serbest düşüş halinde siz 240 kilodan çok daha fazla yük olacaksınız ve bu iplerin esneklikleri de statik veya dinamik iplerle karşılaştırılamaz. Onun için paracordun kullanım amacını iyi anlayın, başınıza bir şey gelmesin. Mucizevi bir ip değil bu. Çadır bağlamak, yük taşımak, ayakkabı bağcığı yapmak, aksesuar olarak kullanmak güzel sadece..

biryantin' Alıntı:
sizinki biraz elmayla armutu karşılaştırmak oldu sanırım. Paracord tırmanış için kullanılmaz serbest düşüş diye birşey bu iple olamaz zaten..
ipin amacı outdoor aktivitelerinde işinizi görmesi, çadır kurmak, gerekirse balık tutmak, çanta bağlamak vs..7 iç ipi ile birçok şeyi yapabilmeniz. amaç tırmanış olsa zaten bu ip düşünülemez. ayrıca aksesuar olarak yanınızda kolayca taşınması açısından iyi ve bu şekilde sadece outdoor için değil günlük hayatta da bir çok işe yarayacağını düşünüyorum.

Kusura bakmayın ama Bear Grylls izleyip internette okuduğu bir iki yazıya güvenerek tarzancılık oynayan insanlara şahit olduğum için böyle bir uyarı yapmak zorunda hissettim kendimi. Maalesef insanoğlu 550 libre çekiyormuş beni de taşır diyerek uçuk kaçık şeyler yapabiliyor.

Bahsettiğiniz ip bu mu? acaba örgü üstüne bir kat daha örülmüş üst katı ortadaki katın üstünden bağımsız sıyrılabiliyor

IMG0457A

IMG0460A

paracord'u bırakın..outdoor eylemler için en ideali tekne malzemelerince satılan çeşitli kalınlıklardaki halat ve sicimler. Çok güçlü ve ucuzlar. Bunlardan, birkaç kalınlıkta kilo ile aldım. Aracımın bagajında torbada durur, keser keser çadırda, tarp kurulmasında, çanta bağlanmasında, torba büzgülerinde kullanırım. Mükemmel ürünler..

bu halatların imalatını yapıyorum istediyiniz renk ve kalınlık sertlik elimizde size nekadar lazım ona göre görüsebiliriz 05452854290

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.