Peltier Araç Buzdolabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eboola Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,412

eboola

Gezin. Kahverengi tabelaları da unutmayın.
Yer
Mersin
1 haftadır peltier ile buzdolabı yapımına uğraşıyorum

165 watt ve 90 watt iki peltierle de denedim
Soğutucular ters ve düz çevrilmiş (ikisini de denedim) intel soğutucular.

Büyük boy ve küçük fanlar ile denedim

12 volt 44 amper ve 12 volt 12 amperle de denedim Şu an; 12 volt 12.5 amper LED şerit korumalı adaptör

Sıcak tarafta İntel 12 volt CPU soğutucu fan ve alüminyum

Soğuk tarafta Evercool 12 volt kasa fani

İlk önce hızla ısınıyor. 25.5 derece ile başlayan digital termometre 29.3 e fırlıyor. İlk 5 dk.

İlk 10 dk dan sonra sıcaklık 3-5 dk boyunca 29.2 -29.3 de sabitlendi.

Değişiklik veya nihai sonuçta cevap olarak yazmaya devam ederim

20180802 130048

Etiketler

Termo elektrik soğutucunun son durumu ne oldu acaba?

12.2 dereceye dek çektim. Çift peltier ve daha büyük sogutucu aluminyuma geçtim. Yalnız kutu o kadar çok işlem gördü ki artık yalıtım yapmıyor. Yeni bir kutuya monte edip görselleri göndereceğim.

Aşama şu. Isıyı rahatlıkla saatlerce sabit tutabiliyorum. Tek peltierle. Hatta ısıyı düşürebiliyorum da. Ancak ben biraz daha ileriyi düşünüyorum. Gelişme olunca burada yayinlamaya devam ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri