Peltier Araç Buzdolabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eboola Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,147

eboola

Gezin. Kahverengi tabelaları da unutmayın.
Yer
Mersin
1 haftadır peltier ile buzdolabı yapımına uğraşıyorum

165 watt ve 90 watt iki peltierle de denedim
Soğutucular ters ve düz çevrilmiş (ikisini de denedim) intel soğutucular.

Büyük boy ve küçük fanlar ile denedim

12 volt 44 amper ve 12 volt 12 amperle de denedim Şu an; 12 volt 12.5 amper LED şerit korumalı adaptör

Sıcak tarafta İntel 12 volt CPU soğutucu fan ve alüminyum

Soğuk tarafta Evercool 12 volt kasa fani

İlk önce hızla ısınıyor. 25.5 derece ile başlayan digital termometre 29.3 e fırlıyor. İlk 5 dk.

İlk 10 dk dan sonra sıcaklık 3-5 dk boyunca 29.2 -29.3 de sabitlendi.

Değişiklik veya nihai sonuçta cevap olarak yazmaya devam ederim

20180802 130048

Etiketler
Soğutma durumunu ölçebildiniz mi? Ben de yapmak istiyorum. Detayları bekliyoruz..

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Soğutma durumunu ölçebildiniz mi? Ben de yapmak istiyorum. Detayları bekliyoruz..

Alta daha minik bir alüminyum üstüne daha büyük bir fan ve alüminyum ile 30 litre saklama kabına gectim. (İse yararsa içini köpük ile kaplayacagim) Şimdilik 10 dk da 90 w peltierle 1.5 derece düştü ısı. Benim tavsiyem şu aldığınız peltier mutlaka tec-12706 olsun. Zira watt yükseldikçe soğutma ihtiyacı büyüyor. 12706 peltier ile kullanılacak kap litresi ise 25 lt yi geçmemeli. Bu faktörler önemli. Hem aracınızın sigorta paneli sağlığı hem de verim için maksimumu değil optimumu düşünmeli bu konuda

E
Çalışma isteginiz ,gayretiniz için Güzel diyecegin ama Peltier elemanı ile sogutucu yapmak boşa giden emek,zaman kayıbı.Buzdolabı niyetine olmuyor bu iş.
Elektronik ve mekatronikte bir olgu mantığa aykırı değilse mutlaka pratikte olur. Ama az ama çok. Beklentiye bağlı. Misal piyasaya yeni çıkan ve 150 TL civarlarında fiyatı olan üstte fan içindekileri stabil sıcaklıkta tutan ürünün aynısını 30 TL peltier , 20 TL soğutucu 15 TL lik kap ile 65 TL ye yaptım . Beklenti onemli

Durdurup soğutucu kanallara yandan fan verdim .28.8 den 26.2 ye 7 dk da geldi. Modifiye etmeye devam edeceğim.

Peltiere termal sıvı. Kabı da isi izolesi etme planım var. Sonuçları da elbette paylaşacağım

20180802 163525

25 dk sonra. 29.3 - 16.7

Benim keşfettiğim peltierden buzdolabı yapamama olayı sudur.

Araca uygun (aküye) bir peltier kullanmak durumundayız. Benim kullandığım 92 w çeken bir peltier. Ancak piyasada 200 w çeken peltierler mevcut. Daha fazla güç daha fazla soğuk dolayısı ile daha fazla ısınma sağlayacak. Ancak bu araca çok fazla yük dahası çakmak girişinin erimesine bile neden olabilecek. Ekstra bir güç kaynağı,500 watt inverter ve 2x200 watt peltier ile bir daha ki kamp donemine dek bir deneme daha yapacağım.

Tahminime göre bu sonra ki deneme de yüksek ihtimal 6-9 derece arası bir soğutma sağlarım. Şu an ki sistem ise içine koyduğunuz malzemenin ısınma süresini oldukça yavaşlatır. Dahası herhangi bir kuru buz takviyesi ile de daha da soğutur .Ancak kamp alanında kuru buz bulmak mümkün olmayacağı için ilk seçenek geçerli. Malzemelerinizin bozulma süresini oldukça yavaşlatacak. Yani piyasada 180 TL ye satılan ürünlerin aynısını 80 TL gibi bir bedelle hallettik. Soğuma devam ettikçe yayına devam edeceğim .

15334654978251585367175

Sistemi kapattım. Peltierin soğutucu macununu biraz daha bolca sürdüm. Açtığımda termometre 22.5 gösterdi. 10 dk sonra durum bu.

Acaba ısınan tarafta ki alimunyumu büyütsem mi?

15334692671441979008214

Bildiğim kadarıyla peltierin soğutma başarısı, sıcak yüzeydeki ısıyı dağıtmakla doğru orantılı.
Bazı videolarda su soğutma sistemleri kullanıyorlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri