Peugeot 206dan Karavan Yapıyorum!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tigrap Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,706

206dan karavan olur mu?

• Olur, neden olmasın.

• Hayır, olmaz, mümkün değil

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

tigrap

Yeni Üye
Herkese selamlar,

Öncelikle alacağım yorumları kestirdiğim için şunları açıklayayım.

3-5 bin lira verip o aracın sıkıntılarıyla ayrı karavan yapmasıyla ayrı uğraşmak istemiyorum.
Çekme karavanda çeki demiri ve işlemesi pahalı ve kullanımı zor. Ayrıca yolcu istediği an karavan geçip uzanayım yada karavandan içecek alayım geleyim diyemiyor.
Motokaravan belki ama trafik sigortaları beni zorlar ayrıca fiyat olarak 30binden başlıyor. Benim projem ise 5-6 bin liraya halledilebilecek birşey.

Ben yatak su deposu dolap inverter akü su deposu ocak ve evye sığdırdım ölçerek. Tabiki bu bir minyatür karavan olacağı için araç içinde hakay çekmek, horon tepmek yada daha atraksiyonlu işlere kalkışmayacağız :smiley:

Yer bulmakta zorlandığım tek şey şu anda buzdolabı

206 Van 1.4 HDI aracımız 2006 model.

Özetle projemi anlatayım hem ilerlemeyı bu konudan paylaşırım hemde değerli fikirlerinizi alırım.

Arka bagaj kapısından bakarak önden arkaya yerleşimi tarif edeyim.

Sağ taraf komple 1.90x60cm tek kişilik yatak bunun 40 cm kısmını sağ ön koltuğun sırtına yapacağız böylece ön kısım normal binek araç görünümünü korurken sağ ön koltuğu yatırıp hem arkaya geçiş için hemde yatağı kullanmak için değerlendireceğim.

Sol tarafa gelince ufak bir dolap olacak boydan boya 30 cm eninde tam sürücü koltuğunun arkasına yerden tavana bunun bir kısmı giysiler bir kısmı bardak tava vs için kullanılacak

Sol arka koltuğun olduğu kısma tahminş 40-50 litre civarinda su deposu ve gerekli tertibati konumlandırılacak.

Ve bagajın sol kısmına yataktan kalan tüm alana bir sandık yapıp inverter ve yaşam aküsü gibi elektronik sistemleri yerleştireceğim.

Bu sandığın üzerine bir tezgah konucak bu tezgah kullanılmadığında su deposu ve sandık üzerine gelecek kullanılacağı zaman dönerek sandık ile yatağın üzerine gelecek. Ayrıca altından sürgülü bir masa olabilir.

Sağ ön koltuk kafalığına bir mini tvde düşünüyorum. Tavanım komple güneş paneli kapanacak.Prizlerde akü sandığının sağında olacak. Tabi hepsinden önce ses ve ısı izolasyonu yapılacak. Ve camlara perde eklenecek.

Ek olarak birkaç portatif sandalyeyi yatağın sağ tarafına sabitleyebilirim. Ufak birde buzdolabı olsa çok iyi olur. Aslında portatif bir buzdolabını sağ ön koltuğun önüne koyabilirim ama ön kısmı çok fazla kullanmak istemiyorum.

Projem bu şekilde ay sonu gibi başlamayı düşünüyorum. Fikirlerinizi bekliyorum

Etiketler
Aracin icinde uyku mezarda uyumak gibi olacak. Icini istediginiz gibi yapip uste cadir yaparsaniz serin serin uyursunuz.
Dikkat ederseniz kucuk araclari kangolar dahil yapanlar hemen satmaya calisirlar.
Yine de denemek icin azimliyseniz cok biseye ihtiyac yok. Yatak olacak duzenek, kucuk buzdolabi, piknik tupu, meyve sebze vs yikamak icin musluklu su bidonu.
Kucuk buzdolabini buz + buzluk ile ucuza ilk etapta cozebilirsiniz.

bence de ara üstü çadır ile devam edin ve aracın içini de istediğiniz özellikte dizayn edin.
Jeep lere bu tip çadırlar ekleyip kamp yapan çok kişi var..

araç üstü çadır diye yazıncı bir çok yazıya ulaşabilirsiniz.

bir tanesi;

ARAÇ ÜSTÜ ÇADIR İNCELEMESİ (ROOF TOP TENT) | Biz Evde Yokuz

sizin yaptığınız proje de yazın nefes bile almak zor olur.

.

@tigrap ,:yum:

Bence tasarımınıza karavan deseniz de bu, karavan sigortasından kurtulmak istemenizle tezat teşkil ediyor. En azından karavancıları gücendirmemek açısından aracınızı başka şekilde isimlendirmeniz yerinde olurdu. :p

Tabii bu işin şaka yönü. Aslında doğru yerdesiniz.:yum:

@bartek ‘in tavsiyelerine harfiyle uymanız yerinde olurdu.

Isı ve ses izolasyonu hem gereksiz hem de beklediğinize ulaşmanız mümkün değil. Bu dar yerde sıcaklardan kaçmanız imkansız olması bir yana soğuklarda bile pencereyi aralamadan uyumanız da olanaksız. Havanın yetersizliği yanında özellikle vücudunuzun nemi önemli sorun. Isıtıcı ise abartılı kapasitede ve tarzınız açısından pahalı.
Ses izolasyonu ise göle yoğurt çalmak demek. Camları düşünün.

Kısaca çözümünüz soğuk günlere uyumlu değil. Bahar ayları daha az sorunlu olabilse de başta yaz için tavsiye edilen araç üstü çadır bence de en uygunu. Fakat onun da bu sefer heryere uygunluk sorunu olabilir.
Yemek ve çamaşır pek de sorun olmamalı. Hele sırf tatilleri hedefliyorsanız neredeyse pek sorununuz da olmaz sanırım.

Gerektiğinde araç içinde kullanmak açısından yer tutmayan bir şişme yatak acil çözüm sunabilir ?

Denildiği üzere, pahalı ve yer sorunlu solar+akü+dolap yerine buzla kullanacağınız steropor kutuya yönelin. Ben Amerika’yı çocuklarla motellerde kalarak 6 hafta böyle sorunsuz gezdim. Sevmeseniz de zaten kaybınız olmadan istediğinize dönersiniz.

Çözümünüzü iki kişi için hafta sonu bile düşünmek abes kanımca. Galiba zaten tek kişi kullanmayı düşünüyorsunuz. Ama ayrılmak istediğiniz biri varsa tabii beraberce deneyebilirsiniz. :p

Bütün yazı ve baharları böyle (çadırsız) geçiren bir emekliyi tanıyorum. Tuvalet ihtiyacını kendini terbiye metoduyla günde teke indirgemişti ve halinden de çok memnundu. Banyo için, hamam ve plajlar var diyordu.

Keyifli günler dileğimle...:yum:

.

Son düzenleme:

Tavsiyeler iyi güzel ama araç içi daha güvenli geliyor bana çadır çok basit bir bez parçası ve her seferinde topla kur uğraşmak istemiyorum. Tek kişi düşünüyorum ben kendim için kafam attığında istediğim yerde el frenini çekip yatabileceğim uyanınca bagajı açıp elimi yüzümü yıkayıp dolaptan yemeğimi alıp kahvaltı etmek istiyorum. İmkanım olursa birde tv olsun yatakta yatarken izliyim istiyorum. Karavan değilse adı "kafana göre van" olsun :smiley: gerekirse açılır tavan yaparız yada havalandırma ekleriz tavana. Çadır hakkındaki önerilerinizi uygulamaya karar verecek olsaydım bi çadır seti alıp bagaja atar gezerdim tavana eziyet etmeye gerek yok ama ben çadır sevmiyorum

Tavsiyeler iyi güzel ama araç içi daha güvenli geliyor bana çadır çok basit bir bez parçası ve her seferinde topla kur uğraşmak istemiyorum. Tek kişi düşünüyorum ben kendim için kafam attığında istediğim yerde el frenini çekip yatabileceğim uyanınca bagajı açıp elimi yüzümü yıkayıp dolaptan yemeğimi alıp kahvaltı etmek istiyorum. İmkanım olursa birde tv olsun yatakta yatarken izliyim istiyorum. Karavan değilse adı "kafana göre van" olsun :smiley: gerekirse açılır tavan yaparız yada havalandırma ekleriz tavana. Çadır hakkındaki önerilerinizi uygulamaya karar verecek olsaydım bi çadır seti alıp bagaja atar gezerdim tavana eziyet etmeye gerek yok ama ben çadır sevmiyorum
Bu konuyu okudunuz mu?
https://r.tapatalk.com/shareLink?ur...share_tid=120293&share_fid=38286&share_type=t

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu konuyu okudunuz mu?
Peugeot Partner Tepee Kamp Aracı

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zamanında 95 flash aracıma arka bagaja kamp tertibatı yapmıştım. Ancak aracın içerisinde uyumuyorduk.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

FREECAMPİNG araç üstü çadır tavsiye ederim açılması ve kapatılması 2 dakika gibi bir sürede yapabiliyorsunuz. Ramazan bayramında bozcada da idim 36 derece sıcakta bile gün ortasında içinde dinlenebilirsiniz yüksekte olduğu ve tavanında fiber olduğu için içi gayet güzel serin oluyordu incelemeniz için birkaç resim paylaşacağım

IMG 5170

IMG 5171

IMG 5172

IMG 5202

IMG 5207

IMG 5309

sayın Sulotay 2 kısı yatabılırmı kac kılo ceker bu tavan...
genişlikleri 120-130-140 ve 160 cm 4 çeşit var benim kullandığım 140 cm genişlik 210 uzunluk eşim 12 yaşında kızım ve 1 yaşındaki kızım ile beraber içinde yatabiliyoruz evdeki çift kişilik yatağımla aynı boyutta içi tavan barlarına montajı yapılıyor araç tavanı kilo ilgili hiçbir problem yaşatmaz çünkü direk tavana monte değil arada boşluk var

IMG 5175

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.