Phuket, Tayland Gezimiz (Aralık 2014)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,437

SEVAL

www.sevalduban.com
Web
www.sevalduban.com
Günlerden Cuma, mesai bitimine yarım saat kalmış. Anne, baba, kardeş, eşi ve yeğenim de Bangkok’ ta. Bana whats’ up’ tan yazıyor kardeşim. Hadi sen de gel diye. Olur du, olmaz dı derken hemen bakıyorum uçaklara ve Bangkok’ a bilet alıyorum. Cumartesi sabah da yazlık giysileri ortaya döküp kendime bir sırt çantası hazırlıyorum. Üzerime de ince ama kat kat giyiniyorum. Pasaportumu alıp havaalanın yolunu tutuyorum. Havaalanı sakin, check in işlemlerini yapıp uçağın kalkmasını bekliyorum. İlk durak Katar, Doha sonra da Bangkok. Katar hep uğursuz geliyor bana. Uçaklar dolu olduğu için mahsur kalıyorum oralarda :(

Bu yolculuğumda bir şey farkettim. Ben yolculuğu seviyorum. Havada asılı kalıp zaman ve mekan sınırı olmadan kendiyle başbaşa kalıyor ya insan, işte onu. Neden uzun yolların beni sıkmadığı ve büyülediğini anladım bu sefer ki yolculukta.

Havaalanındayken yolda vakit geçsin diye Ayşe Kulin’ in Gizli Anların Yolcusu isimli kitabını almıştım. Daha önce hiç Ayşe Kulin okumamıştım. Bu kitaptan önce de İnci Aral’ ın Kendi Gecesinde isimli kitabını okumuştum. İnci Aral’ ın akıcı yazısı sayesinde çabucak okumuştum kitabı. Her iki kitabın da baş karakterleri erkek ve bu karakterler kendi hem cinslerine aşıklar. Uçağa binince açtım kitabımı okumaya başladım. Ayşe Kulin o kadar akıcı yazmış ki, 5 saat nasıl geçti anlamadım. Gözümü kırpmadan okudum. 5 saatin ardından Doha havaalanına vardık. Ben transit tarafa geçip Bangkok uçağının hangi kapıdan kalakacağını öğrendim. Sonra da bilet almak için ofise desk’ e gittim. Ve yine aynı şey, uçakta yer yok. +12 kişi de fazlası var. Bir sonraki uçak 9 saat sonra ve direk Phuket’ e. En kötü ihtimal ona binerim dedim. Boynum bükük vaziyette gittim uçağın kalkacağı kapıya. Tüm yolcular bindi. Uçağın kalkmasına 2 dakika var. Vakitin daraldığını görünce tekrar yanaştım kapıya. Yer var mı diye sordum. 12 kişi fazla var dediler, bakındım etrafa kimse yok. Ama burada kimse yok ki dedim. Bagajım olup olmadığını sordular. Yok deyince de beni apar topar uçağa bindirdiler ve uçak kalktı. Bu sefer şansım yaver gitti.

Uçakta oturduğum koltuk 3’ lü sırada ve cam kenarıydı. Yanımda da 2 tane abi oturuyor. Biri sarı saçlı ama saçlar boya, diğeri kumral. İkisi de Avrupalı ama hangi ülke bilmiyorum. O kadar nazik ve kibarlar ki hayretler içinde onları izliyorum. Sonradan farkettim ki, bu abiler evli ::smiley: İnci Aral, Ayşe Kulin ardından da bu abiler. Bir an “no’ luyooo yaaa” oldum. Bu abilerin bir birine davranışından o kadar etkilendim ki anlatılır gibi değil. Sevgi çok sihirli bir şey. Kime duyulduğu önemli değil, içinizde sevgiyi hissetmek muhteşem bir şey. Hayranlıkla izledim onları. Ayşe Kulin’ in kitabında Tekin Gönenç’ in şiir kitabından alıntılar var. Onları okudukça tam da bu abiler için yazılmış olduklarını düşündüm. Hatta bunları facebook’ ta paylaştığımda arkadaşlarımdan tepkiler aldım. Tepkilerin sebebi de “normal kadın ayakları yapma bize”. Vay bee, dedim. Ne kadar ruhsuzmuşum meğerse, şiir bile eğreti durdu profilimde. Oysa ki ben son derece duygusal bir tipimdir :p Üstelik de o şiirler abilere ithafendi ::smiley:

Neyse, gezi yazsını fazla sulandırmayalım. Nerede kalmıştık. Ben kah abileri hayran hayran seyrettim kah kitap okudum derken vardım Bangkok’ a. Tabii olay burada bitmiyor. Ben Suvarnabhumi uluslararası havaalanına geldim. Bizimkilerle Don Muaeng havaalanında buluşup Phuket uçağına bineceğiz. Diğer havalanına gitmek için shuttle’ a bindim. 2 saatin ardından havaalanına vardım. Ben 15 dereceden 30 derece olan bir memlekete geldiğim için giyindiğim katmanları yavaş yavaş çıkarmaya başladım ve nihayet şort, tşirt ile kaldım. Ne güzelmiş kış ortasında sıcak memlekette olmak. 1 – 2 saat aileyi bekledikten sonra hep birlikte check in yaptırıp uçağa doluştuk. Bu arada 9 aylık minnak yeğenim de bizimle birlikte. Geziyor olmaktan dolayı acayip mutlu. Çok da sevimli ve ben bayılıyorum ona.

Yaklaşık 2 saat sonra Phuket’ e vardık. Oradan bir taksiye binip doğru otelimize gittik. Otelimiz Karon Beach bölgesinde ve plaja çok yakın. Otele varıp odalarımıza yerleştik. Odalar pek şirin dekore edilmiş. Kaldığımız yerin adı Sugar Marina Resort – Art. Phuket’ e gideceklere tavsiye ederim.

Etiketler
Biraz Phuket’ ten bahsedelim ;)

Phuket, eskiden batı dilinde Tha-Laang, Talang veya Junk Ceylon olarak bilinen Güneydoğu Asya ülkesi Tayland'ın Dünyaca ünlü Turizm adası. Başkenti de Phuket City. Phuket, Hin Okyanusu’ nda Andaman Denizi’ nde bir ada fakat 2004’ teki tsunamiden sonra yeniden yapılanırken Tayland ana karasına da bir yol ile bağlanmış. Bu sebeple karadan da ulaşım olduğu için adaya gelen giden sayısı artmış olabilir. Adanın yüzölçümü 543 km kare ve nüfusu yaklaşık olarak 400 bin kişi.

1 zpsc6e32e7f

2 zps3b7cc217

Otele eşyalarımızı yerleştirdikten sonra dışarı çıkıp bir şeyler yemeğe karar verdik. Dışarısı 31 derece civarı sıcak ve aşırı nemli. Arada bir yağmur yağdığından dolayı sokaklar sürekli yıkanıyor o yüzden temiz. Yalnız, lağım ve kanalizasyon yol altından aktığı için 5 metrede bir metal parmaklık şeklinde yarı açık rögar kapakları yüzünden sokaklar kötü kokuyor. Buna bir de palm yağıyla yapılan kızartmalar, sarmısak ve baharat kokulu yemekler eklenince sokaklar kabusa dönüşebiliyor.

3 zps7599898f

4 zpse38915ae

Kaldığımız otelin de üzerinde bulunduğu Patak Road’ da bir kaç restaurant baktık sonra da birine oturup yemek yedik. Okyanus adası olduğu için heryerde deniz mahsulleri mevcut. Madem buraya kadar geldik, seçimimizi deniz mahsullerinden yana yaptık. Yalnız balıklardan memnun kalmadık. Çünkü tadı, tuzu, lezzeti yok balıkların. Kalamar, karides ve kerevit nispeten daha iyi. Bir de deniz mahsullerinden yapılmış pilav. Yemeğin yanına Tayland birası olan Singha’ da içip, tadına baktık. Yerel içkilerin tadına bakmadan oradan ayrılmak olmaz. Yol yorgunluğuydu, yemek yedik ağırlık çöktü derken kalkıp sallana sallana otele döndük.

O kadar yol yorgunluğunun üzerine mışıl mışıl uyumuşum.

Sabah hep birlikte otelde kahvaltımızı ettik. Kahvaltı meyva ve hamur işi ağırlıklıydı. Peynir yok. Zeytinin de tadı yok. Ama meyvalar 10 numara. Kahvaltıdan sonra tekrar Patak Road’ da dolaşıp etrafa bakındık. Dolaşırken Wat Suwan Khiri Khet tapınağı karşıladı bizi yolun kenarında. Bu Karon’ daki tek tapınakmış. 1895 yılında inşa edilen bu tapınak tsunamiden sonra tekrar restore edilmiş.

5 zps898ec119

6 zpsd6dfb8d5

Her iki tarafında da buluna yılan heykeli tüm tapınağın etrafını sarıyor ve tapınağı çember içine alıyor. Binanın dış duvar ve pencerelerinde yer alan heykel ve işlemeler ise Buddha’ nın hayatından kesitleri betimliyor. Tapınakta yaşayan keşişler buranın işletmesinden sorumlu ve belirli günlerde de ayinler oluyormuş.

7 zps0d3b46d3

8 zpse6413e49

Tapınaktan sonra biraz daha yürüdük ve baktık ki pek de bir şey yok bari plaja gisip denize girelim dedik. Hemencecik gidip mayo ve bikinilerimizi giydik. Havlularımızı alıp doğru plaja indik.

9 zps2b43a4f5

10 zps97dfad2a

Hava kapalı olmasına rağmen epey sıcak ve çok nem var. Havluları bırakıp kendimizi denize attık. Deniz suyu o kadar güzel ki bayıldım resmen. Buz gibi İstanbul havasından sonra denize girmek çok iyi geldi. Yalnız suda yüzerken kaşınmaya başladım sonradan düşündüm ki, planktonlar olmalı. Yüzgeçlerim çıkana kadar yüzdükten sonra sahilde kum ve bira keyfi yaptık.

Phuket’ in deniz suyu çok berrak ve görüş çok net. O yüzden dalış turizmi de hayli gelişmiş. Fakat ben bu deneyimi yaşayamadan döndüm :(

Deniz keyfinden sonra duşumuzu aldık ve hem akşam yemeği yemek hem de meşhur Patong Beach’ i görmek için yola çıktık. Taksi mi tuk-tuk mu derken, tuk-tuk deneyimi yaşayıp etrafı seyretmek için onu seçtik. Seçimin kötü olduğunu da yol boyunca egzos kokusu soluduğumuzda anladık. Arkadan çıkan egzos içeriye doluyor ve resmen boğuluyorsunuz. O yüzden klimalı taksileri seçmek daha mantıklı. Üstelik aynı fiyatlar.

11 zps581da325

Patong Beack bölgesi adanın en hareketli ve meşhur bölgesi. Fakat sahili çok ayak altı ve güzel değil. Sahil için Karon Beach, eğlence için ise Patong Beach. Patong da çok fazla gece kulübü bar ve restaurant var. Ayrıca Jungceylon adında bir de büyük alış veriş merkezi var.

Biz yemeğimizi Food court yakınlarındaki bir Lübnan restaurant’ ında yedik. Ben deniz mahsullü noddle seçtim ve çok da memnun kaldım. Tercihini balıktan yana kullanan babam ise yine hayal kırıklığına uğradı.

12 zpsda5b0417

Burada bir de karides benzeri bir şey var. Beyaz bir maddeden yapılmış ama neden yapıldığını bilmiyorum. Balık eti ve kimayasal boyalar olabilir. Şekli karides eti gibi, üzerinde de karides gibi turuncu boya var. Çakma karides. Tadına baktık fakat hiç beğenmedik. Sanırım yakında bizim mutfaklara da girer bu ürün. Elin okyanus kıyısında bile varsa deniz ürünü fakiri memleketimde çok alıcı bulur bu ürün.

Yemekten sonra da Jungceylon alış veriş merkezine göz attık. Mağazalar ünlü dünya markaları, Mango, Adidas, Camel Active, GAP vs. Çok farklı bir şeyler yok. Merakımızı giderdikten sonra ünlü Bangla Road’ a girdik.

Bangla Road boyunca barlar, gece kulüpleri ve restaurantlar var.

13 zps09699be6

Müzik ve insan sesleri o kadar çok ki insanın beyninde vızıldıyor sesler. Sokaklarda yemek menüsü gibi kadın ve şov menüleri uzatan insanlar var. Ne de olsa Tayland seks turizmi ile ünlü. Sokakta da Avrupalı abilerin yanlarında Thai’ li teyze veya lady boyları görünce anlıyorsunuz durumu. Bu sokaktaki mekanların hemen hepsinde masaların üzerinde dans eden dansçıları görmek mümkün. Daha fazlasını görmek için de çeşitli şovlar var. Çok ilgimizi çekmediği için biz bu şovlardan uzak durduk ::smiley:

Aralık ayı Phuket için en yüksek sezon olduğu için çok kalabalık. Çok fazla turist var.

14 zps059e3e9e

15 zpsf7fc319d

17 zps737a265f

Bangla Road’ u bitirince karşımıza sahil çıktı. Meşhur Patong Beach.

16 zpsbdca818b

Sahil boyunca yine restaurantlar, oteller, kafeler sıralanmış ama burası daha sakin ve modern. Ailecek sahil yolunda da yürüyüp, kahvemizi içip alış verişimizi yaptıktan sonra yorgun bedenlerimizle otelimize geri döndük.

Sabah kalkıp kahvaltıyı ettikten sonra taksi veya tuk-tuklarda seyehat etmenin zor olduğuna karar verip bir tane araba kiraladık. Nasıl olsa ada küçük, yollarda basit, tek sorun trafik tersten, o da sıkıntı değil.

Ailecek arabaya doluşup ünlü Buddha heykelini görmeye karar verdik. Ama umduğumuz gibi olmadı, heykel Karon’ a yakın gibi görünse de meğer Phuket Town üzerinden gidiliyormuş. O yüzden ünlü Buddha Heykelini pas geçtik. Bari hazır yola çıkmışken Phuket Town’ a gidelim dedik. Trafik ve aşırı nemli havada zor bela vardık Phuket Town’ a. Yolda bizim minik çok sıkıldı ve başladı ağlamaya. Bir süre sonra yolda mola verip miniği uyuttuk sonra Phuket Town’ a vardık.

Elimizde harita nereleri gezsek diye düşünürken bir tane alış veriş merkezi bulduk. Ama bu bizim bildiğimiz alış veriş merkezlerinden değil. Kocaman bir tane dükkan var orada kumaş, elbise, şort, tşirt falan satıyorlar. Fakat binaların renkleri çok şirin. Hepsi pastel tonlarda boyanmış, masal sokağına benziyor çarşı.

18 zps76444b01

Mağazayı dolaşıp şirin bir şort aldıktan sonra etrafı gezmeye çıktık. Fakat sokaklar çok dar ve kalabalık. Hava yapış yapış sıcak. Gezecek bir yer bulamayınca tekrar arabaya gidip rotayı değiştirdik. Öncesinde gezi hazırlığı yapıp nereleri gezeceğimize karar vermediğimiz için patates olduk. Haybeye dolanıp hem sıcakladık hem de hiç bir yer göremedik. Bari bu tarafa gelmişken Siray Adası’ ndaki Deniz Çingenelerini görelim dedik. Oraya kadar gittik ne çingene gördük ne de çingene köyü. Taşınmış olmalılar  Hayal kırıklığı içerisinde geri dönüyorduk ki Port Island Hopper adında bir iskele gördük. Araban inince bir de ne görelim, deniz çekilmiş ve iskele kocaman bir yol olmuş. Gelen tekneler de iskelenin bir ucunda yolcularını indiriyor.

19 zps4e980213

20 zps86d96c39

Deniz çekildiği için de bir çok tekne kumun üzerinde oturup kalmış.

Denizin çekilmesini fırsat bilen yerli halk kumların içinden istiridye topluyor. Sonra da bunları satıyorlar. Küçük büyük herkes istiridye toplamakla meşgul.

21 zps6da5ddcc

22 zpsb2b0b196

Sahilde biraz dolanıp bir de dondurma yedikten sonra tekrar Patong’ a gittik. Bu sefer yemeği Jungceylon’ daki restaurantlardan birinde yedik. Sonrasında bir sahil yürüyüşü yaptık, dondurma, kahve derken saat epey geç oldu ve otele döndük.

Ertesi sabah kahvaltıdan sonra yine arabaya doluşup bu sefer adanın güney kısmını keşfetmeye karar verdik. İlk rotamız Kata Beach oldu. Oranın da Karon ve Patong sahillerinden bir farkı olmadığını gördük. Hava hafif rüzgarlı olduğu için denize girmek de çok cazip gelmedi.

23 zpsc45ee1f9

25 zps3b14ea4f

Sahil kenarında bir yürüyüş yaptıktan sonra Phuket’ in tepelerine tırmandık. Asıl manzara oralardaymış meğer. Bu manzara seyir teraslarından tüm plajları görmeniz mümkün.

24 zpsbbcccf54

Phuket yat kulübününde bulunduğu Nai Harn Beach teknelerin istilasına uğramış. Alargada bekleyen ve konaklayan çok fazla tekne vardı bu koyda. Aslına bakarsanız son derece de keyifli görünüyor. Şehirde konaklamaktan ziyade teknede denizde konaklamak çok keyifli. Alargada bekleyen çoğu tekne de yelkenli. Onları görünce daha da mutlu oldum :D

26 zps2c4122f3

Plajları geze geze en son Promthep Burnu’ na geldik. Arabayı parkedip seyir terasına doğru çıktık. Seyir terasının olduğu yerde Hindu tanrısı Brahma’ya adanmış bir mabet var. Mabedin etrafına irili ufaklı yüzlerce tahtadan fil heykeli bırakılmış.

27 zpsed72fb45

Mabedin yanında da bir deniz feneri var. Bizim minnoşun karnı acıktığı için bizimkiler fil heykellerinin karşısına oturup miniğe mama yedirdiler. Ben de deniz fenerine tırmanıp içerisini kurcaladım. Çok eski teknolojinin kullanıldığı bu deniz fenerinin içi müzeye dönüştürülmüş ama içeride görmeye değer çok da bir şey yok. Deniz feneri delisi olduğum için oraya tırmanmasam içinde kalırdı :smiley:

28 zps49b04367

Deniz fenerini de kurcaladıktan sonra en güzel manzaranın olduğu yere gittim. Tam buruna. O sırada geçmekten olan yelkenlide olmayı çok isterdim. Yelkenleri açık değildi, motor seyri yapıyordu. Bir an yelkenlerinin açık olduğunu hayal ettim. Kuğu gibi süzülürdü muhtemelen.

29 zps6f98de14

Promthep Burnu’ nda gün batımını seyretmek lazımmış ama saat daha çok erken olduğundan yapacak bir şey de kalmadığından dolayı biz geri dönmeye karar verdik. Kata Beach üzerinde güzel restaurantlar görmüştük gelirken, onlardan birine gidip yemek yemeğe karar verdik.

Amerikan restaurantlarına benzeyen birine girip oturduk ve yeneklerimizi söyledik. Karides, noodle, makarna ne varsa söyledik. Deniz ürünlerini hiç sevmeyen annem gezi boyunca makarna ve pizza yemek zorunda kaldı. Şimdi de orada aldığı kiloları vermekle meşgul :smiley:

Yemeği yedikten sonra tekrar otele döndük ve duşumuzu alıp Thai masajını deneyimlemek için dışarı çıktık. Phuket’ te dolanırken sürekli masaj yapan mekanlara ve insanlara denk geliyorsunuz. Plajda yürürken bile gelip buluyorlar sizi. Yalnız “masaaazzz” diye uzatarak söylemeleri çok cins geliyor bana. Masaazzzz :mad: Patak Road üzerinde gözümüze kestirdiğimiz birine girdik ailecek. Hepimiz ayak masajı yaptırıyoruz o sırada da bizim minik minnoş uyuyor. Biz süre sonra sonra uyanıp kafayı kaldırdı bize bakıyor. İlginç gelmiş olacak ki sevimli suratıyla gülücükler saçıp durdu. Pamuk teni ve bal suratıyla Phuket’ teki herkesin dikkatini çeken yeğen sürekli sevgi gösterisine maruz kaldı :D

Bizi mest eden masajın ardından bizimkiler alış veriş için dolaşmaya çıktılar ama ben yeni dinlenmiş ayaklarıma kıyamadım. Marketten buz gibi Bacardi Breezer’ ları alıp odama keyif yapmaya çıktım. Bu tip tatillerde odada yalnız kalmak çok keyifli olabiliyor ;)

Bizimkiler rahat durmayıp ertesi gün için adalar turu almışlar. Sabah erken gideceğimiz için de kiralık arabayı teslim etmişler. Etresi sabah saat 07:00’ de bizi otelden almaya geldiler.

Sabah 7’ de bizi otelden alıp Phuket Town’ a götürdüler. Minnacık ada ama yollar dar ve virajlı olduğu için oraya gitmek 1 saat sürdü. 1 saatin ardından Karaköy-Kadıköy seferini yapan Turyol motorlarına benzer bir motora bindik. Şansımıza hava kapalıydı o yüzden dışarda oturamadık. Motorun içinde de klimalar sonun kadar açık olduğu için ben aksıra tıksıra yol aldım :( Neyseki sıcacık kahve servisi vardı. yarım saatlik yolun ardından motor durdu. Camdan dışarı baktığımda benim gözler Japon çizgi filmlerdeki karakterler gibi kocamandı. Karşıda muhteşem görünümlü bir ada. Khai Adası.

Khai Adası, andaman Denizi’ nde mini minnacık bir ada. Etrafını iki dakikada pıt diye dolaşabilirsiniz. Bizi getiren tekne adanın açıklarında durdu. Sebebini bilmiyorum. Kıyıdaki döküntülere altını vurmamak için olabilir. Sonra bizi almaya uzun şaftlı motorların götürdüğü ahşap tekneler almaya geldi. Deniz dalgalı olduğu için tekneye doluşmak biraz zahmetli oldu. Dolduğunda ise mülteci teknelerinden farksızdı.

1 zps15963793

2 zps27873e01

O telaşla adaya nasıl vardığımızı anlamadık. Hafiften de ıslandık. Dalgalar teknenin gövdesine vurdukça hepimiz sıradan ıslandık. Adaya ayak bastığımda çok yumuşacık beyaz kumları hissettim ayağımın altında. Hemen terlikleri attım bir kenara. Kum inanılmaz güzeeeelllll :D

5 zpsf2f0f5b4

Adanın kıyıları minik minik bir sürü balık dolu. O yüzden herkes şnorkeling yapıyor.

6 zps9bf04a30

Biz de hemen atladık suya. Su sıcacık ve çok berrak. Binlerce minicik minicik balık var. Fakat çok kalabalık olduğu için herkes birbirine çarpıyor. Bir süre sonra çıkıp adanın etrafını dolaştım. Adada hediyelik eşya ve giyim eşyası satan bir iki tezgah var. Bir de çay, kahve, meyva suyu satın alabileceğiniz büfe tarzı yerler. Geri kalanların hepsi renkli şezlong.

3 zps6f67d000

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri