Pikap Karavan Yasal Durumu (pino Karavan Sahtekarlığı)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan selin22 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,858
O zaman problem yok. Gumruk tarife numarasini bulabilir misiniz ben de arastiriyim ruhsatlandirma isi nasil oluyor diye.

Etiketler
O zaman problem yok. Gumruk tarife numarasini bulabilir misiniz ben de arastiriyim ruhsatlandirma isi nasil oluyor diye.
Forumda daha önce tartışılanlar çerçevesinde yandan taşma olmadığı,,arkadan taşmada yasal sınırlarda olduğundan ağırlıkla ilgili sınırlarda aşılmadığından herhangi bir onay olmadan kullanılabilir gözüküyor.
Bunu sağlanması için tse DEN GÖRÜŞ ALINACAK,zira Karayolları GM bu konularda TSE yi bilirkişi görüyor.
Trafik memurlarının insafına kalmadan alınacak bir izin belgesi peşindeyim. Gümrük tarife numarası konuyla ilgili değil.

Merhaba arkadaşlar, bir kaç ay önce pikap karavan almaya niyetlendik ve karavanın yasal durumunu araştırmaya başladık. Facebook sayfası üzerinden pikap karavanın yasal olduğunu söyleyen Pino karavanla görüştük ve karavanın yük gibi algılanacağını ve sorun olmadığını söylediler, istediğiniz yere sorun dediler. Bir de karavan taşma yapmıyor ama biraz da mevzuat dışı taşma yapıyor gibi şaibeli açıklamalarla kafamızı hepten karıştırdılar. Az önce ne taşıyor demiştiniz diye sordugumuzda bakın biz köklü firmayız kimseyi kandırmayız filan dediler. Biz de tamam araştıracağız deyip kapattık. Buradaki yazıları okuduk, trafik polislerine sorduk, karavancı arkadaşlarımıza sorduk hepsi yasal olmadığını söyledi. Pino bey ısrarla hayır onlar ne anlar, Türkiye'deki karavancılar hiç bir şey bilmeden konuşan ahmaklar filan dedi. Ya trafik polisleri diye sordum? hayır onlar da anlamaz dedi, kendisi biliyormuş ve bizim de kayıtsız şartsız sözlerine talim etmemizi bekliyor. Neyse Bimer'e yazdık ve Bimer de bizi Trafik şube müdürlüğüne yönlendirdi. Bu birim de bizden karavanın onay belgesini istedi. Tekrar Pino beye sorduk var mı böyle bir belge diye. Siz anlamıyorsunuz sanırım, bu yük, karavan değil, siz ne yapmaya çalışıyorsunuz (trafik müdürlüğüne yazmamızı kastediyor) diye üst perdelerden çıkıştı. Sabrımı fazlasıyla zorlayan ukala Pino beye cevabını verip telefonu kapattım. Neyse biz de trafik müdürlüğündeki mevzuat yetkilisine böyle bir belge olmadığını söyledik ve aşağıdaki cevabı aldık. Benim bu cevaptan anladığım hem ağırlığı, hem karavanın pikaptan taşma yapması, hem de yük taşıma için ekstra belgelere sahip olunması gerektiği açılarından pikap karavanın mevzuata uygun olmadığı. Siz ne düşünüyorsunuz?
"Yük olarak aracınızın üzerine eklenen karavanın(yük) ün aracınızın stop lambalarını kapatması nedeni ile karavana ek bir stop lambalarının takıldığı aracınızın yanlarından karavanın çıkıntı yaptığı, aracınızın azami yüklü ağırlığının 2408 kg olduğu net ağırlığının ise 1825 olduğu bu nedenle aracınız ile taşınabileceğiniz yükün yaklaşık 583 kg olduğu yönetmeliğimizin 129. Maddesinde Madde 129- Karayolunda trafiğe çıkarılacak yüklü ve yüksüz araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelikte belirtilen ölçü veya boyutlara uygun olarak imal edilmiş olması ve yük ve yolcu taşımalarında bu ölçü ve boyutlara uyan taşıtlarla yapılması mecburidir. Hükmü mevcut olup, taşınan yükün aracın ön ve arkasından belirlenen miktarda çıkıntı yapılabileceği ancak aracın imal tadil ve montajındaki genişliğinden taşmaması gerekmektedir. Kaldı ki hususi aracınızla taşıma kanuna istinaden ticari olarak yük de taşımanız mümkün olmayıp, yük taşıyabilmeniz için ekstra araç ve sürücünün belge alması gerekeceği, göndermiş olduğunuz resimler üzerinden yorumlanmıştır."

Merhaba, sahibi olduğum resim fotoğraftaki Pino karavan pickup üstü portatif "Taşınabilir Yaşam Kabini" için Gezenbilir portalı forum sayfası bu konuyu ve facebook karavan grubu Gezenbilir ve Karavan Kulubü ile Mitsubishi L 200 (Triton) grubu sayfalarında yazılanları paylalaşımları sonuna kadar iyice olumlu bakışla okumanızı tavsiye ederim...

Son düzenleme:

Sanırım yanlış yönetmelik üzerinden devam ediyor konu.
Bakılması gereken mevzuat ARAÇLARIN YÜKLENMESİNE İLİŞKİN ÖLÇÜ VE USULLER İLE TARTI VE BOYUT ÖLÇÜM TOLERANSLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Mevzuatlar için çok karmaşık düşünmeye gerek yok.
Yukarıda paylaştığım mevzuattan Madde 6h
Ekli dosyayı görüntüle 499866

Pikap karavan görseli ise,
Ekli dosyayı görüntüle 499867

Görüldüğü üzere kasanın sağ-sol yanında taşma var ve mevzuatın 6h maddesine uygun değil.

Kabinin (Yükün) esas zemini tabanı kamyonetin kasasına zeminine oturmakta taşmamaktadır, yan çıkıntılar (ki bunlar yükün/kabinin tabanının taşması değildir) aracın yan dikiz aynaları kadar limitlerde olabilir ( ki daha geniş açık veya kapalı kasa kamyon ve kamyonetler vardır; bunların yan dikiz aynaları yanları ve geriyi görmeleri için yana daha geniş çıkma imal edilir veya uzatma romörk aynası kullanılır, romörk olarak çekilen çekme karavan çeken araçlarda uzatma romörk aynası kullanılır).

Sanırım yanlış yönetmelik üzerinden devam ediyor konu.
Bakılması gereken mevzuat ARAÇLARIN YÜKLENMESİNE İLİŞKİN ÖLÇÜ VE USULLER İLE TARTI VE BOYUT ÖLÇÜM TOLERANSLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Mevzuatlar için çok karmaşık düşünmeye gerek yok.
Yukarıda paylaştığım mevzuattan Madde 6h
Ekli dosyayı görüntüle 499866

Pikap karavan görseli ise,
Ekli dosyayı görüntüle 499867

Görüldüğü üzere kasanın sağ-sol yanında taşma var ve mevzuatın 6h maddesine uygun değil.

Kabinin (Yükün) esas zemini tabanı kamyonetin kasasına zeminine oturmakta taşmamaktadır, yan çıkıntılar (ki bunlar yükün/kabinin tabanının taşması değildir) aracın yan dikiz aynaları kadar limitlerde olabilir ( ki daha geniş açık veya kapalı kasa kamyon ve kamyonetler vardır; bunların yan dikiz aynaları yanları ve geriyi görmeleri için yana daha geniş çıkma imal edilir veya uzatma romörk aynası kullanılır, romörk olarak çekilen çekme karavan çeken araçlarda uzatma romörk aynası kullanırlar).

Hüseyin Bey,

Konu Pino Karavan'ın ürünüyle başlamış olsa da, benim açımdan önemli olan mevzuatı bulup aktarmak ve sınırları net olarak belirlemektir. Özel bir ürünü tartışmak niyetinde olmamakla birlikte, ilgili ürünle ilgili tespitinize katılıyorum.

Sanıyorum birkaç iletim uzun olduğu için gözden kaçtı: İlgili eski ve yeni yönetmelikleri işaret etmiş, konuyla ilgili maddelerini -sizin de vurguladığınız gibi- dikkat çekmiştim (sizden bir önceki iletime dikkat buyurunuz).

Kanun ve yönetmeliklerin gayet net ve kesin maddeleri var. Verdiğim hesaplar karmaşık düşünme olarak nitelendirilmişse, amacım duruma/araca göre değişebilen konuları naçizane örneklemektir.

Daha önceki iletilerimde de belirttiğim gibi, konuyla ilgli araştırmalarımda, bilinmeyen, anlaşılamayan noktalar ile farklı veya yanlış yorumlar sonucunda ortaya çıkan uygulama ve tavırlar olduğunu gördüm. Geçmişte yaşanmış deneyimlerin kaynağını, bugünkü durumla beraber ortaya koymanın bu sıkıntıların üstesinden geleceğini sandığım için konuyla ilgili tüm bilgileri ve geçerlik durumunu iletmeye çalıştım.

Konuya katkılarınız için teşekkür ederim.

Şimdilik sahip olmak kolay bulduğum karavanın özelliklerini üçüncü iletimde şu şekilde özetlemiştim (tekrar için özür diliyorum):

1. Kasasında, içinde eşyaları olan kabini, kamyonetin ön kısmında şoför ve yolcuları, yani o anda bulundurulabilecek her şeyiyle taşıyıcı aracın yükleme sınırları aşılmayacak
2. Kabinin kasaya düzgünce yerleştirilip bağlanması/sabitlenecek
3. Kasanın yanlarından kesinlikle taşmayacak
4. Plaka, stop, sinyal vs'yi örtmeyecek şekilde en fazla önden 1m arkadan 2m taşabilecek

Pikap üstü karavanların hepsi yandan taşar diye bir özellik yoktur sanırım. Niyetim ilgili yasa, yönetmeliklere uygun olarak yukarıdaki niteliklere sahip, yük olarak tanımlanacak bir kabin tasarlayıp gerçekleştirmektir. Bu yapılandırmayla ilgili değerlendirme ve önerilerinizden çok memnun olurum. Tasarımı yapabilirsem paylaşıp üzerinde tartışmak isterim.

(Aklımdaki kabinle ilgili ufak bir açıklama daha vereyim: Yük, kasanın yanlarından taşmayacak ama trafikte değilken genişlemeyecek diye bir şart yok. Türkçe karşılığını bilmiyorum, slide-out denen mimari denenebilir)

Saygılarımla...

Kabinin (Yükün) esas zemini tabanı kamyonetin kasasına zeminine oturmakta taşmamaktadır, yan çıkıntılar (ki bunlar yükün/kabinin tabanının taşması değildir) aracın yan dikiz aynaları kadar limitlerde olabilir ( ki daha geniş açık veya kapalı kasa kamyon ve kamyonetler vardır; bunların yan dikiz aynaları yanları ve geriyi görmeleri için yana daha geniş çıkma imal edilir veya uzatma romörk aynası kullanılır, romörk olarak çekilen çekme karavan çeken araçlarda uzatma romörk aynası kullanılır).

Ekli dosyayı görüntüle 502357 Ekli dosyayı görüntüle 502358 Ekli dosyayı görüntüle 502359 Ekli dosyayı görüntüle 502360 Selamlar,Mayıs başı itibariyle Tischer 230 S kullanmak için ithal ettim.Amarok üzerine design edildi.
1 haftadır,Türkiye de hangi izinlerle kullanabilirim diye araştırıyorum.Yollar TSE ye çıkıyormuş gibi.
Kolay bir iş değil .Türkiyede mevzuatlar karmaşık.Resimleri ilave ediyorum.Tüm yolları deneyeceğim ısrarla ancak Temmuz sonuna kadar çözemezsem ya allah çıkarım yollara.Konuyla ilgilenen varsa yazışalım.

Mobil kabin yani demonte çıkarılabilir olarak Mitsubishi L 200 aracımla yerli imalat Pino karavan pickup üstü karavan kabin kullanıcısıyım imalat satış faturamdaki cins adı portatif " Taşınabilir Yaşam Kabini", iki yıldır yurtiçi yurt dışı geziler yapıyorum, size de hayırlı olsun.
IMG 20160617 WA0006
IMG 20160617 WA0007

Pickup üstü karavan araçlar yani açık kasa kamyonetler karavan değil ruhsata işletilmiyor, çünkü araçta teknik bir değişiklik yapılmış değil, çünkü araç karavan değil, üstündeki yük durumunda ve demonte dört ayağının üzerine çıkarılabilir durumda, aracın üzerinde içinde tadilat yok, koltuk değişikliği yok ve neticede imalatçı üretim faturası taşınabilir "Portatif Yaşam Kabini" ve siz bunu yük olarak tabii karayolları yönetmeliği trafik ve mevzuat açısından boyut ağırlık limitlerinde.
Pickup araçlar ruhsat açık kasa kamyonet , ruhsatta yazan kullanım amacı yük nakli ve ruhsatta yazan azami istihab haddi yani yüklü ağırlığı belirtilir benimki 2800 kg. yine ruhsatta yazan aracın ağırlığı 1900 kg. yani 900 kg. 1 ton yük ağırlık taşır kamyonetler, benim üstündeki portatif karavan kabin 'nin ağırlığı 700 kg. yani 1900 kg. araçla toplamda 2600 kg. oluyor böylece ruhsata yazan azami yüklü ağırlığın geçilmemesi önemli.
Avrupada da Pickup üstü karavanlar yük olarak geçiyor bunu sordum, tabii işin imalatçı üretici firmalar kısmı almaları gereken tip onay belgesi ayrı bir sorun, ayrıca konuşmak lâzım.
iki yıldır yurtiçi yurtdışı geziler yaptım, bu konu açıklamaya ihtiyaç duyuyor, internette karavan gruplarında müteakip defalar paylaşımda bulundum, sizlere de önceki paylaşımlarımı linkleri gönderirim, özelden de yazarım...

Neticede 3.50 mt. boyutunda 700 kg. ağırlığında bir karavan kabin ki, çekme karavan gibi altında römork dingil gibi tertibat yok, ama imalatı formu şekli biçiminden dolayı sanırım biraz daha zahmeti.
İnternette bahsedilen mahkemelik sorun 5-6 yıl önce yaşanmış internette gezenbilir de yazıları var, bende benimkini yaptırmadan önce hepsini okumuştum. Bahsedilen olayda sahibi Cenk bey sanırım internette pickup karavan mağduru Cenko1965 diye geçiyordu, yanlış yorumlanmış iş birazda polisle inatlaşmaya gitmiş, sahibi aracım karavan diye tutturmuş ve elinde imalat faturası da yokmuş, pickup üstü karavanda ki, biz ona benim imalat faturamda yazdığı gibi taşınabilir "Portatif Yaşam Kabini" diyoruz, Pickup aracınızda yani açık kasa kamyonetinizde teknik bir değişiklik yapmadığınız için ruhsata işletme, ruhsat değişikliği yani diğer motokaravan larda olduğu gibi Özel Maksatlı Araç (Karavan) yapma ihtiyacı olmuyor, üstündeki mobil kabin demonte yük istediğiniz zaman dört ayağının üzerine çıkarıyorsunuz ve TÜV araç muayenesine de ruhsat normal kamyonet olarak gidiyorsunuz...

Karavan kabin kısmı ayrılıyor, dört yerinden çelik kanca bağlantı kasa şaseye bağlı sabitleniyor ve çelik bağlamaları açarak karavan kabini ayırıyorsunuz dört krikolu ayağının üzerine çıkarıyorsunuz aracınızı kullanıyorsunuz. Üzerinize almak için ortalayıp geri geri yanaşıyorsunuz krikolu ayakları kısaltıyorsunuz ve dört yerinden bağlayarak sabitliyorsunuz... ayırma işlemi de, bağlama sabitleme işlemi de 15-20 dk.'da bitiyor.

Sorun olmadı... Bir kere Jandarma iki kere trafik polis kontrolü rastladı onlarda bunu bilmiyorlar ilgilerini çekiyor ama sadece normal ruhsat ehliyet bakıyorlar, asıl yol kenarı denetim istasyononları var onlarada iki kere denk geldim onlar aracın ruhsat ağırlık boyut ölçüleri ve işin vergi maliye kısmı açısından bakıyorlar tonaja kantara çıkarıyorlar ticari araçları ama benimle ilgili birşey istemediler ruhsata bakıp plakayı sorgulatıp vergi borcu varmı diye baktılar sadece zaten ruhsatı hususi görünce pak bakmıyorlar onların işi ticari taşımacılık yapan ticari ruhsatlı araçlarla.

Bence mevcut mevzuat cevaz vermiyor, açıklanması gerekiyor.

Yasak da değil, ben Mitsubishi L 200 Pickup karavanımla iki yıldır yurtiçi yurtdışı geziler yapıyorum sorun olmadı...

Burada önemli konu karayolları yönetmeliği trafik mevzuat açısından trafiği tehlikeye düşürmayecek şekilde trafik muayenesi güncel, araç ağırlık ve boyut taşıdığı yük limitlerinde araçların karayolunda trafikte emniyetle seyretmesi.

Üretici firmanın imalât satış faturası - ırsaliye fatura var paylaşabilirim...
Pickup araçlar yani ruhsat açık kasa kamyonetler kategori olarak hafif ticari araç sınıfına giriyor, benim aracım kendimin şahıs üzerine yani hususi ruhsatta kullanım amacı "Hususi Yük Nakli" yazıyor, eğer şirket üzerine olsaydı ruhsatta kullanım amacı "Ticari Yük Nakli" yazacaktı kj, karayolları yönetmeliği, trafik vergi maliye mevzuata göre ticari araçla yük taşımak ayrıca birçok belge gerektiriyor.
Yani hususi kamyonet aracınızda faturası size ait olan bir eşya ( imalat faturası şahsınıza yazılmış "Portatif Yaşam Kabini" ) tabii gerektiği gibi sabitlenmiş bağlanmış emniyetle şahsi yük taşıyorsunuz, demonte bir yük mobil kabin istediğiniz zaman bağlamalarını açıp dört ayağının üzerine çıkarıyorsunuz ve böylece TÜV araç muayenesine normal ruhsat kamyonet olarak gidiyorsunuz...

Karavan gruplarında facebook Gezenbilir ve Karavan Kulübü ile Mitsubishi L 200 (Triton) TR grupların sayfalarında müteakip defalar geçen yıl, bu yıl daha yeni bu hafta Pickup karavan için paylaşım açıklamalarda bulundum...
iki yıldır yurtiçi yurtdışı geziler yaptım, bu konu açıklamaya ihtiyaç duyuyor çünkü bilinmiyor ve temellendirilmiyor, resmi yetkili merciler de tam vakıf değiller ticari araç taşımacılığı gibi görülerek bence yanlış yorumluyorlar ve bizler vatandaşlarda ortada kalıyoruz.
Üretici imalatçı karavan firmalarının bakış açıları kendilerine göre ve yılda ciddi olarak sipariş verip Pickup karavan yaptıran yok halbuki Amerikada Avrupada yılda sanırım 30-40 adedin üzerinde Pickup karavan üretilip satılıyor yollara çıkıyor böylece standart ve kaliteyi her yıl artırıyorlar.
Toplumda önce vatandaş veya girişimci ön alacak yapacak ve devletten yasal mevzuat ve düzenlemeler toplumun ihtiyaçlarına uydurulacak, gerekli yasa ve yönetmelikler çıkarılacaktır.

.

Pick-up üstü demonte karavan düşüncesinde olanlar için şu an uygulamada muallakta olduğu yazılan yasalar dışında göz önünde bulundurması gereken diğer noktalar olarak da;
* aracın orjinal en kısıtlaması yüzünden, karavan bölümünün Slide-Out çözümleri dahil ancak oldukça sportif iki kişi dışında yeterli hacım sağlayamayacağı ve
* bu cins araçların genel uygulama olarak ticari amaçla kullanılmasının yük taşımada soruna sebep olacağı düşünülebilir.
Bu durumda belki özel ilgi dışında, sırf bu cins bir karavan için ekstra araç alımı söz konusu oluyor.

Tasarım özelliği olarak konaklanan yerde zaten demonte edilecekse, küçük bir çekme karavan, hızlı ayırım-birleştirme ve hacım açısından daha pratik olmalı ? Hele zaten aracınız varsa..
Üstelik kompakt olma özelliğinin ne hız ve ne de sürüş dinamiği açısından alternatiflerine göre daha fazla avantaj sağladığı şüpheli durumda.

ABD’de bu cins karavanlar özellikle çiftçiler ve zaten böyle araçlara birincil olarak ihtiyacı olanlarca kullanılmakta ve çıkışı da o yüzden. Bazılarını bildiğim için söylüyorum, kanunları da daha kullanıcı dostu.

Lütfen emek verip bu kıymetli yazıları yazanlar alınmasın, öyle bir kastım yok, burası forum olduğundan özellikle yeni düşünenlere söyleme hakkım olduğunu sanıyorum; bu tarz, ihtiyaçlarımız için biraz da kulağı tersten göstermeye benziyor. :yum:

Yine de konunun ilgilenenler için olumlu bir mecraya akıyor olması sevindirici.

@voner , :yum:

trailerinizin ölçekli planını yüklemeniz mümkün mü ?

Diğer bir sorum da “ işin imalatçı üretici firmalar kısmı almaları gereken tip onay belgesi ayrı bir sorun“ demişsiniz. Yük sınıfında olan bir metanın tip onay belgesine ihtiyacı nasıl gerekçelendiriliyor ? Resmi bir tarafı var mı ?
Örneğin evimin oturma odasını veya mutfağını yük olarak taşırken söz konusu olmadığı gibi. Yani yükse yük olmalı...
Yoksa sadece tahmini olasılık olarak mı yazdınız ?

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.