DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Pikap Karavan Yasal Durumu (pino Karavan Sahtekarlığı)

'GENEL KONULAR' forumunda selin22 tarafından 9 Ocak 2018 tarihinde açılan konu 25405 kişi tarafından okunmuş, 58 cevap yazılmıştır

 1. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

  Mesaj:
  2.218
  Alınan Beğeni:
  2.061
  .

  Tarafımca söylenecekleri bitirdiğimden ve konuyu cevaplarımla daha da fazla karıştırmamanın doğru olduğunu düşündüğümden, umarım iştirakimi burada bitirmemi nezaketsizlik olarak yorumlamazsınız ? :yum:

  Norveç seyahatinizdeki mutluluğunuzun bundan sonra da, sorunsuzca devamını candan dilerim.
  Selamlar.:yum:
   
  Son düzenleme: 17 Haziran 2018
  voner bunu beğendi.

 2. suat54

  suat54 Kamp II

  Mesaj:
  237
  Alınan Beğeni:
  35
  Şehir:
  istanbul
  3.5m. çekme karavanı dingilsiz alıp,kasası 3,5m. olan pickupa yüklesek sorun olurmu?
   
  bartek bunu beğendi.

 3. Organizator

  Organizator Yeni Üye

  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeni:
  0

 4. bayar28

  bayar28 Zirve

  Mesaj:
  1.290
  Alınan Beğeni:
  144
  Şehir:
  Ayvalık-(Balıkesir)

  bunda tasma olmadıgı ıcın yuk tanımına uyar sorun yukun agırlıgı tonajı gecmemesı bırde yukun uzerınıze olan faturası olması lagazım
   

 5. merkezci

  merkezci ya denizdeyim yada dağda

  Mesaj:
  445
  Alınan Beğeni:
  51
  Şehir:
  antalya
  Araç yük taşıma amacıyla üretimiş bir araçtır.
  Aracınızın üzerine yükleyeceğiniz yük karayollarında taşınması yasak olan veya karayollarında taşınması izne tabii olan yüklerden değil ise istediğiniz gibi taşıyabilirsiniz.Yükün cinsi kimseyi ilgilendirmez.
  Taşınacak yükün ne şekilde taşınabileceği yükleme ağırlığı ve ölçüleri ile ilgili mevzuatta belirtilen şekilde olmalıdır.
  Örneğin ağırlık sınırı Toplam yüklü ağrlık +500 kg + %3,75 = ? formülüne göre üst sınırdır.
  Toplam Yükseklik karayollarına max 4 metreyi geçemez geçerse özel izinle taşıyabilirsiniz.
  Aracınızın mevcut yapısında teknik bir değişiklik yapmadığınız sürece Kasanızın üzerine koyduğunuz yük ağırlık ve ölçüler bakımından yasal sınırlar içerisindeyse taşıyabilirsiniz istisnası karayoluna saçılacak dökülecek vs tehlike yaratacak şekilde yüklenmemesi gerekli bağlantı tedbirlerini alınmasıdır.
  Aracın aynaları toplam genişlik sınırları içerisindedir.Mevzuatta çok açık olarak yazmasa da aynaların genişliğini geçmeyecek ve görüşlerini kapatmayacak sınır baz alınabilir.Karayollarımızda azami genişlik ölçüsü 2.60 m idi son bildiğim eğer değişmediyse.son yılları takip etmedim.Bundan fazla geniş yüklerin taşınması izne tabidir.
  Bir örnek daha vereyim kamyonunuzun kasa kapaklarını açıp daha geniş yük taşıyabilirsiniz sınırı 2.60 m dir.
  Bu demek değildir ki 1,5 metre genişliğe sahip araca 2.6 m genişliğinde yük yükleyebilirsiniz burada karayollarında tehlike yaratmayacak şekilde yük yüklemekle ilgili madde devreye girer.
   
  ilker 72 bunu beğendi.

 6. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  2.044
  Alınan Beğeni:
  654
  Ama yük taşımak için de ticari olmanız gerekmez mi? Ticari araç olunca da psikoteknik, src,k2 gibi evraklar gerekecektir.
  Ticari olmadan kendi yüküm değip şahsi araçla olabilir ama o da kendi il sınırları içerisinde diye biliyorum.
  Karavan ruhsatı olmadan zor.
   

 7. Mertosbi

  Mertosbi Yeni Üye

  Mesaj:
  14
  Alınan Beğeni:
  2
  Crawler markasının pickup kasasında taşınan modeli nasıl peki? Hangi kriterlerle montajı yapılıyor? Ruhsata işleniyor mu? Mitsubishi L200 modeli için 0 araca montajlı biçimde satışı da mevcut. Aynı şekilde bir çözüm üretilebiliriz bence.

  FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

 8. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  2.044
  Alınan Beğeni:
  654
  O araca ruhsat aldıklarına inanmıyorum. Emre Ozpeynirci Twitter da reklamlarını da yaptı .
  ÖTV l200 alırken %10 olmalı, karavan ruhsatı ile bu oran %160 filan olmalı , motor hacmine bağlı olarak.
   

 9. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  2.044
  Alınan Beğeni:
  654
  Şu anda TV8 de "Sağlam Geziyoruz" programında, L200 üzeri bu karavanla gezi anlatılıyor.
   

 10. merkezci

  merkezci ya denizdeyim yada dağda

  Mesaj:
  445
  Alınan Beğeni:
  51
  Şehir:
  antalya
  Kamyonetler yük taşıma amacı ile üretildiklerinden dolayı ticari araç sınıfındadır.Ruhsatta hususi olarak geçmesi ticari araç niteliğini kaldırmıyor maalesef bu sebeple hususi araç olarak kullansanız dahi trafik uygulamalarındaki ceza maddeleri ticari araçlar gibidir.Örneğin hususi maksatla dahi kullansanız alkollü olarak ceza sınırı 20 promilden başlar.Oysa otomobillerde 50 promildir.Aracınızın ruhsatında hususi yazsa bile kendinize ait ticari bir yükü bu araçla taşımanız için K belgesi , src belgesi aranır.Hususi kamyonette ancak kendinize ait olan özel eşyaları taşımanıza izin vardır.Örneğin valizler , faturası adınıza olan ev eşyaları , arazinizden ihtiyaçlarınız miktarında olabilecek tarım ürünleri vs.Aracınızın arkasında taşıdığınız ve araçta teknik değişim gerektirmeyen yük olarak bağlanmış bir yaşam mahalli de özel bir yük olacağı için sorun çıkarmaz ( Karayolları mevzuatındaki ağırlık , ölçü ve güvenlik standartlarına uyduğu sürece ) Ancak kanuni mevzuatı bilmeyen veya işi yokuşa sürmeye niyatli bir kamu görevlisi varsa ne yapsanız nafile bu durumda ceza yerseniz bunu mahkemede çözmeniz gerekecektir.
   

 11. Organizator

  Organizator Yeni Üye

  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeni:
  0
  Crawler tepsiye kaynakli, bense havuza oturtmali kolay tak-cikarli bir model pesindeyim. Haftaici aracimla ise gidip h.sonu bunu takip kamp/av/macera hedefliyorum
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...