Pikap’larda Otomobil Ruhsatı Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EL_Guapo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,009

EL_Guapo

Araştır, Bilene sor, Bildiğini paylaş...
Yer
İstanbul
Herkese merhaba,

Benim merak ettiğim konu eski model pikap’larda otomobil ruhsatlı araç bulmak mümkün müdür? Yeni araçlarda bu bulunabiliyor ama bir kişi eski araçlarda bunun mümkün olmayacağını söyledi. Olsa bile o araçta bir sıkıntı olacağını söylüyor. Arayıp da bulamayınca buradan sormak istedim.

Bir diğer sorumda yeni model olsun veya eski model olsun otomobil ruhsatlı pikap veya kamyonetlerde otoyollardaki hız limiti de otomobil olarak mı uygulanıyor? Bu araçlar 1. köprüden de geçebiliyor mu?

92-95 arası Defender 110 pikap modeli, 130 double cab modeli veya 85 model civarları Hilux tarzı bir araç olabilir

Otomobil ruhsatı olmaz hız sınırlarıda kamyonet hız sınırı

LG-E986 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Anlıyorum, kafa karıştıran konu satıştaki bazı araçların otomobil ruhsatlı olarak ilana çıkması. Mesela şu aşağıdakilere bir bakabilir misiniz? 3’üde farklı marka, farklı yıllara ait ve farklı cinste araçlar. Hepsi de pikap olarak sınıflandırılmış ama otomobil ruhsatlı olduğu özellikle belirtiliyor. Bu gibi ilanlara da oldukça sık rastlıyorum. Benim aradığım araçta aslında pikap fakat otoyollardaki düşük hız sınırı yüzünden pikap arayışından vazgeçmiştim. Şimdi bu tarz otomobil ruhsatlı bir pikap alsam diye düşünüyorum ama hata da yapmak istemiyorum.

Jeep cj 8 1982İlan No: 695492380
1982 Jeep CJ CJ-8 150.000 TL Sahibinden satılık ikinci el - 695492380

Otomobil ruhsatlı crewcupİlan No: 707176713
1993 Land Rover Defender 110 2.5 TDI 142.000 TL Sahibinden satılık ikinci el - 707176713

KAZASIZ, ÇİZİKSİZ,BOYASIZ, TERTEMİZ SIFIR AYARINDA NAVARAİlan No: 719863194
2019 Nissan Navara 2.3 DCI 171.500 TL Sahibinden satılık ikinci el - 719863194

CJ8'ler zaten otomobil ruhsatlı, Defender; kapalı kasalarda otomobil olabiliyor. O Navara'nın vergisini otomobil ödeyince araçta öyle zannetmiş :smiley: :D mümkün değil....
Anladım, çok teşekkür ederim. Defender 130 çift kabin ve arkası pikap gibi olanlar otomobil ruhsatlı ise otoyol hız limitinden faydalanabiliyor mu? Tam olarak yukarıdaki linkteki Defender gibi bir araçtan bahsediyorum. Çünkü bu araç hem kapalı kasa, hem de pikap gibi duruyor. Ruhsatında otomobil yazsa problem çözülmüş müdür yoksa Navaradaki gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Anladım, çok teşekkür ederim. Defender 130 çift kabin ve arkası pikap gibi olanlar otomobil ruhsatlı ise otoyol hız limitinden faydalanabiliyor mu? Tam olarak yukarıdaki linkteki Defender gibi bir araçtan bahsediyorum. Çünkü bu araç hem kapalı kasa, hem de pikap gibi duruyor. Ruhsatında otomobil yazsa problem çözülmüş müdür yoksa Navaradaki gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
Ruhsatında "otomobil" yazanlar tamamen otomobil yönetmeliğine tabiidir yani. Sedan bir araçla aynı hız limitlerine ve 2 yılda bir muayeneye tabiidir. Defenderlarda Wagon formunda bile pickup statüsünde olanını gördüm ancak bötle çift kabinli ve açık kasaya "otomobil" ruhsatı pek mümkün olmuyor. İlanlarda yazılanlarla işlem yapmak pek doğru değil 1986 çift kabin ve 4X2 nissan pickupa Terrano yazan, özelliklerinde airmatic işaretleyen var...;):cool:

Bu hız limiti saplantısı nedir böyle?
Siz 600 km yolu 70 km. hız limiti ile gitmeyi hiç denediniz mi? Kamyonetlerde 70 olan limit, otomobillerde 90 km. Aynı şekilde otoyollarda otomobil için 120 olan limit, kamyonetlerde 90 veya 100. Çok ciddi bir fark var.

Benim aracım Fiat ducato kapalı kasa kamyonet.yani hız aksine işaret yoksa 80 km.Bu aracı 15 senedir kullanıyorum ve bununla İzmir Artvin arasını 10 küsür kere gidip geldim bitmedi ilave olarak 6 kere bütün Gürcistanı tekrar tekrar gezdim bitmedi bu araç ve bu hızla hatta daha yavaş sürerek (yakıt çok pahalı) bütün balkanları ve İtalyayı da 3 kere gezdim.yeterlimi?

Benim aracım Fiat ducato kapalı kasa kamyonet.yani hız aksine işaret yoksa 80 km.Bu aracı 15 senedir kullanıyorum ve bununla İzmir Artvin arasını 10 küsür kere gidip geldim bitmedi ilave olarak 6 kere bütün Gürcistanı tekrar tekrar gezdim bitmedi bu araç ve bu hızla hatta daha yavaş sürerek (yakıt çok pahalı) bütün balkanları ve İtalyayı da 3 kere gezdim.yeterlimi?
Size yollarda başarılar diliyorum, tercih meselesi.

Ruhsatında "otomobil" yazanlar tamamen otomobil yönetmeliğine tabiidir yani. Sedan bir araçla aynı hız limitlerine ve 2 yılda bir muayeneye tabiidir. Defenderlarda Wagon formunda bile pickup statüsünde olanını gördüm ancak bötle çift kabinli ve açık kasaya "otomobil" ruhsatı pek mümkün olmuyor. İlanlarda yazılanlarla işlem yapmak pek doğru değil 1986 çift kabin ve 4X2 nissan pickupa Terrano yazan, özelliklerinde airmatic işaretleyen var...;):cool:
Bu bilgilendirme çok faydalı oldu. Tabii ki belirttiğiniz gibi ilanlarda bilerek veya bilmeyerek yanlış bilgilendirmeler olabiliyor, önemli olan ruhsatı kontrol etmek. Sizin anlatımınızdan yanlış anlamıyorsam araç tek kabin pikap bile olsa ruhsatta otomobil diye geçiyorsa 2 yılda bir muayene, otomobil hız limiti ve hatta İstanbulda 1. köprüden bile geçebiliyor. Bu şekli ile konuyu tamamlayabilir miyiz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR