Pikapüstü Karavan Mağduru cengo1965

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cengo1965 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,409
Ynt: Pikapüstü Karavan Mağduru cengo1965

Cengiz Bey, sağlık olsun demekten başka söz yok galiba. Ama bu işler sadece sizin başınıza gelmiyor. Ciddi bir kuruluş yıllar önce bir firmaya minibüs üzerine arama kurtarma-ambulans gibi işlevleri olan ekipmanlar yaptırtmıştı. Bu işlemi yapan firma daha bu yeni düzenlemeler yok iken araçları trafiğe çıkartacak işlemleri iş bitikten sonra çıkaramamıştı. Sonunda iş yaptıran firmanın minibüsleri kesilmiş şekilde elinde kaldı, ekipman yapan parasını alamadı, battı gitti. İş yaptıran firmayı en azından işe yaramayan ekipmanlardan kurtaran teminat mektubuydu. Bizde ne yazık ki sanayi adabı henüz gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmadı.

Etiketler

Cenk bey yazilarinizi okuduktan sonra merek ettim ve Almanya´da pikapüstü karavan yapan asagidaki firmaya telefon ettim.

http://www.tischer-pickup.de/

Firma yetkilisi bana su bilgileri verdi:

Bu firmadan bir pikapüstü karavan alana, firma bir uzman raporu (Almancasi „Gutachten“) veriyor. Bu raporla beraber TÜV´e gidiliyor. Tüv´ten alinan belge ile de arabanin ruhsati, sahibinin istedigi gibi degistiriliyor. Eger ruhsat karavan olarak degistirilirse, sigortasi ucuz ama vergisi fazla. Eger agir vasita olursa ( 2,8 tonun üzerinde), vergisi düsük ama sigortasi fazla. Firma yetkilisi, aracin sigortasini karavan olarak, vergisini de agir vasita olarak ödemenin de mümkün oldugunu söyledi ama ayrintiya girmedi.

Burada önemli olan, firmanin Verdigi uzman raporu.

Ayrica Almanya´da bir Pikapüstü karavan forum da bir Türk üyenin (adi Serkan) pikapüstü karavani ile yaptigi Türkiye gezisinin anilari var ( asagidaki link).

http://www.wohnkabinen-magazin.de/de/forum/17-reiseberichte/64777-tuerkei-09.html

Bu forumda, Amerika, Kanada gezileri dahil yüzlerce gezi anisi var. Demek ki bu aracla hertarafa gitmek mümkün.

Sorunlara cözüm bulmaniz dilegi ile.

Selamlar.

Hüseyin Sahin

Sayın Cengiz bey mücadelenizde haklısınız.Elinizden ne giliyor ise yapmalısınız.Bu arada bir eksiklik daha ortaya çıkıyor.Odalar ve dernekler ne iş yaparlar bu memlekette ? Tüketici hakları niçin vardır? Mali polis ne iş yapar ?Çalışma ve güvenlik bakanlığı ve sanayi bakanlığı hiçmi denetlemez.? Ya bu ülkede imar bankası izni ve yetkisi yokken almadığı tahvili satarsa izni yokken sanayici üretirse o ülkede devleti yöneten hükümet ne iş yapar? Hep beraber ses çıkaralım ki sesimizi duysunlar.Ama bu ülkede hep üç maymunu oynadılar.HHalk hep mağdur edildi kime ne ? Siz nitelikli dolandırıcılıktan dava açın kazanırsınız.Ayrıca buna göz yuman devlet kurumlarınıda savcılığa şikayet edin.Sakarya trafik tescil kimbilir neler tescil etti.SEVGİ ve SAYGILAR.

şeytan dürttü aklıma şu soru geldi farzedelim 3.5 tonluk kasası 5.5 m. uzunluğunda ticari bir kamyonetim var taşımacılık yapıyorum yazında tatil için kasanın içine bir çekme karavanın tekerleklerini söküp yerleştiriyorum yola çıkarkende sanki karavanın nakliyesini yapıyormuş gibi irsaliye kesiyorum yolda trafik durdurursa sorun olurmu sonuçta ben taımacılık yapıyorum bu seferde karavan taşıyorum tabiki bu polisler beni irçok kez yolda çevirebilr onlara her seferinde ırsaliyemi gösteriyorum acaba sonuç ne olurdu.

Ticari yük taşımacılığı için öncelikle özel bir belgeye (galiba K belgesi deniyordu) ihtiyacınız var. Yalnız taşıma işiyle uğraşıyorsanız ayrı bir türü, başka alanda faaliyet gösteren bir şirketiniz olup kendi şirketinizin aldığı ya da sattığı malları taşıryorsanız başka bir türü var. Her iki durumda da maliye bu belge sizden epey bir para istiyor.

Çekme karavan için irsaliye kestiğinizde maliye bir süre sonra bu malın faturasını da kesmenizi ve tabii sonrasında önce KDV'sini, varsa ÖTV'sini, muhtemelen peşin vergisini ve bir sene sonra da gelir vergisini ödemenizi isteyecektir.

Aynı ürünü her seferinde farklı irsaliye keserek farklı farklı yerlere taşımanıza emniyet bir şey demez ama maliye ne de onu bilemiyorum :smiley:

taşımacılık yaptığımı farzedelim demiştim zaten bu işi yapıyorsam bu belgelerim var demektir fatura kdv işleride kolay zaten yapılan birçok işe fatıura kesilmiyor yıl sonunda mecburen kesilecek fatuaların içinde yer alır bu fatura veya irsaliyenin iptali olabilir.

bir tanıdığım var kamyonetiyle taşımacılık yapıyor şirketlerin dışında kimse fatura istemiyor yıl sonundada çok cüzzi kazançlar gösterildiği için 300-500 tl vergi ödüyor.

bu güzel memleketde yaşamak hakikaten zor malesef devlet milleti yolmaya çalıştıkça bizlerde cüzzi kazançlarımızla tatil yapabilmek ve devlete yolunmadan bu işi yapabilmek için neler düşünüyoruz.Devletimize sormak lazım hangi akla hizmet sıfır otoları karavan yapmak isteyince %85 vergi koyuyorsun karavancılar zengin insanlarmı tam tersini yapıp vergi indirimi sağlaması gerekir zaten yeterli ücretleri vermediği için halkımız otellerde tatil yapamıyor bari önünü açda kendi aracıyla tatil yapabilsin yatcılık konusuda böyle acayip yüksek vergiler yüzünden yatların çoğu yabancı bayrak taşıyor ve bizim denizciliğimiz,karavancılığımız yerinde sayıyor gelişemiyor halbuki büyük bir istihdamta yaratabilir fakat bunları anlayacak yönetim varmı yok cumhuriyet tariihi boyunca olmadı olmayacakta bizde kısıtlı bütçelerimizle zevklerimizi yaşayabilmek için devletimizle köşe kapmaca oynamaya devam edeceğiz.

aklıma gelen bir konu daha;bir aracı karavana dönüştürmek istiyoruz ve herhangibir firmayla anlaşıyoruz ohalde yasal tüm işlemlerinde imal eden firma taraafından yapılması gerekir o kadar para veripte niye ben uğraşıcam kim imal ediyorsa ondan bu belgeleride istemeliyiz bundan kaçan firmaya yaptırmamalıyız ki sonra başımız ağrımasın.

sıfır oto alıyorsun hiç bir firma size ruhsat dahil yada ruhsat haric fiyat çıkarmaz verdiğiniz para ile yasal tüm işlemler yapılmış şekilde oto size teslim edilir karavan üreticileride bu standarta gelmelidir bunu sağlayacaklarda karavan yaptıracak olanlardır firmalardan bunu talep etmeli onları bu standarta çekmeliyiz.

İnşallah diyeyim. Ama bana öyle geliyor ki onlar daha çok aracın karavana dönüşümü tarafıyla ilgileneceklerdir. Sıfır araçtan (birileri sipariş vermediği takdirde) karavan yapacaklarına ise pek ihtimal vermiyorum. Malum, %87 işin içine girince rakamlar uzaya doğru yol almaya başlıyor. Eh, onlar da eninde sonunda ticaret yapıyor. O kadar yüksek rakamlara kaç kişi hazır karavan ister, biraz şüpheli.

Merhabalar,
El oğlu pikap üstü değil, kamyon üstüyle dünyayı dolaşırken birde bizimkilerin uğraştıkları işe bakın.Dışarı çıkmayı toptan yasaklasınlar daha iyi.
Bakın bu kamyon üstüne sahibi 1990 model olduğunu söyledi karı koca ve üç çocuk kabinde seyehat ediyorlar kabin devrildiği için arka bölüme geçiş yok.Karavan bölümüne merdivenle çıkılıyor tabi alet 4X4 oluncada keyfi mutlaka başkadır.Bizimkiler uğraşsınlar armutun sapı, üzümün çöpüyle.
Yasaksız günlerde türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

SAM 0326k

SAM 0327k

SAM 0329k

Cenk Bey gelişmeler ne oldu? Sonuçları merakla bekliyoruz.

Sally üretimini durdurdu mu acaba?

bu memlekette herşey yaptım oldu metodu ile yürüyor...
büyük küçük karavan imalatçılarının hangisinin tip onay belgesi var acaba, yada hangi karavan üreticisi 750 kg üzeri karavanlar için bir resmi belge veriyor, bunun adı ruhsatmıdır nedir bilmiyorum ama bir belge olmalı sanıyorum...
birde üretilen karavanların kac tanesinin kiloları gercek kiloları ile tutuyor acaba...
üretici arkadaşlar varsa burada ve bizi aydınlatabilirlerse sevinirim... bir arkadaş yazmışı niye üreticiler bize resmi işlemleri tamamlayıp vermiyor diye... nasıl versinler ki böyle bir evrak yok ki ellerinde...
cenk gecmiş olsun, allah kolaylık versin...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR