Pikapüstü Karavanlar?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasiko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 168
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,356

yasiko

Kamp III
Yer
İstanbul
Arkadaşlar

Bu konuda bir yazının olup olmadığını bilmiyorum.Tüm forumlara girmek çok zaman alıyor. Varsa unutun gitsin.

Türkiye de var mı ? Onu da bilmiyorum ama yurtdışında Wohnkabine denilen bir karavan tipi daha var.Otomobile monte edileceği gibi, portatif olarak ta kamyonetlerin üzerine konulmakta,seyahat ya da gezi bitince de bahçe veya garajınıza koyup,aracınızı günlük olarak kullanmaya devam edibiliyorsunuz. İkinci bir araca gerek kalmadığı gibi, günlük kulladığınız aracınızı da camper yapacağım diye değiştirmiyorsunuz.

Yalnız bir araştırma yapmadım.Teknik planları çizilse,araca ilave olarak kullanılacağı için bizim kanun ve mevzuatlarımız malum,izin verirler mi bilmiyorum.
Otomobillere montajına da izin verirler mi onu da bilmiyorum.

İlgilenirseniz birlikte araştırırız.

Selam ve sevgilerimle...

Ahmet Oral

Etiketler

Ynt: Pikapüstü Karavanlar?

Diğer biri..

WK 2

WK 3

WK

WK 1

Bu tip pick up üstü karavanların trafiğe çıkması konusunda yasal prosedürlerle ilgili sorunlar yaşanabilir gibi geliyor.Çünki bu karavanı pick up a yüklediğininizde karavan görünümü oluyor.Trafik yolda ruhsata bakıp bu araba kamyonet karavan değil diyebilir.Derse ne olur.Eğer inatçı bir ekipse bu karavan kazmyonet değil mevzuata aykırı gibi bir durum deyip problem çıkarabilir.Kısacası gerekli kontrollerde (gerek maliye gerek trafik) duruma ve anlayışa göre problem oluştubalirler.Çünki karavanın ve kamyonetin vergilendirme vb. kriterleri ayrı.Karavanın vergisi ve konumu kamyonete göre yasal olarak farklı.Olur ya problem yaşanabilir.Bunun için durumu Türkiye' de nbunu üreten firmaya (saly) sordum. Bu karavanın mevzuata göre durumu nedir dedim.Yetkili ve firma sahibi Erdal Bey bunun için gerekli resmi birimlere yaptığı müracaat ve ruhsatlandırma konularında bir sonuca ulaşamadığını söyledi.Bu karavan tarzının trafik seyrinde ancak yük olarak görüneceği ve gereğinde indirileceği için yük taşıyan bir araçla seyrediyorsunuz konumunda olacağınız sonucu çııktı.Karayollarında seyirle ilgili yükleme yönetmelikleri ve mevzuatına ne kadar uygun bir durum oluşur bilmiyorum.Bilen varsa konuya hep birlikte açıklık getirelim.Yükleme mevzuatına göre durum nedir.Yan ve arka çıkıntılar ve yükseklik vs. ne kadar mevzuata uygun.İnsan trafikte seyrederken ve hele hele karavanla tatile çıkmışken vay bu araç ne karavan mı kamyonet mi şudur budur gibi konularla trafikle maliyeyle cebelleşmek de ihtimal dahilinde.Bu konuda bilgi ve görüşü olan sayın üyeler ve karavanseverler görüşlerinizi açıklar mısınız? Selamlar...

Şile Karyat Kamping'te 3 yıl önce bunun gibi amerikan malı bir karavan kamyonetiyle birlikte satılıktı. Aynı zamanda kampingi işleten sahibinin ismini şimdi hatırlamıyorum. Ama mycamper ( Özdal bey) sıkça Karyat kampinge gider. Kendisinden bu konuda görüş isteyebiliriz.

Herkese selam

Artık ertelemekten usandığım için bu yıl bir CAMPER yaptırmaya çok istekli idim. Ancak mevcut yasal engeller nedeniyle kafam biraz karıştı.
CAMPER konusunda yaşanan engeller nedeniyle PİKAPÜSTÜ Karavan (Saly' nin böyle bir modeli var) fikri bana sıcak görünmeye başladı.
PİKAPÜSTÜ kullanan arkadaşlar bizlerle deneyimlerini (kullanım rahatlığı, hangi tür araçların seçilmesi gerektiği, yol seyir performansı ve trafikte ruhsat/polis vs. engelli, söküp/takma zorluk/kolaylıkları vb.) aktarırlarsa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler

Aracım mitsubishi L200 2500 cc motor hacmi var 163 beygir 405 tork' a sahip (chip ile standart performans biraz arttırıldı ) isim geregi bir cok arac kullandım hem performans hemde kullanımından cok memnunum benim aracım 4 ceker nissan navara yada isuzu pick-up' la kıyaslandıgı zaman artıları ve eksileri var tabiki, bir kere yakıt ve performans nissan ve isuzu dan cok daha iyi aslında acıkcası ısuzu yu konu dısı bırakmak gerekir nissan ile kıyaslamak daha iyi olacak mitsubishinin ic kullanım mekanı ozellikle arka koltuk yasam alanı daha genis nissanın ise kasa uzunlugu mits.ye nazaran ve genişligi daha buyuk bence en onemli ozellik olan yakıt tuketimi ise mitsubishi de 100 km de 7.5 lt iken nissanda 11 lt civarında, mitsubishinin servis olanakları nissana nazaran daha yaygın ve bakımları ise daha ucuz ama nissanın genel gorunusu ve ic aksesuarları mitsubishiden cok daha guzel o aracları fiyat yonunden kıyasladıgınız zaman mitsubishi acık ara ucuz, yazdıklarımdan da anlayacagınız gibi size mitsubishiyi tavsiye edecegim,
Karavan konusuna gelince, uzun uzun arastırdım motokaravan ve cekme karavan uzerine oldukca kafa yorduk cekme karavanın trafikte ve manevrada sorunlar cıkartacagını dusunerek vazgectik motokaravan konusunda ise ortalama eski model bir motokaravanın 30-35000 TL civarında oldugunu ve bir cogunda ruhsat problemi oldugunu gorduk ayrıca yılda bir kac kez kullanacagımız birsey icin bu kadar para vermeyi uygunda bulmadık ayrıca vergisi sigortası bakımı vs cok ciddi yuk olacaktı, tercihimiz pick-up ustu olarak belirledik arka kasaya saseden demonte yapılan bir uygulama adapazarında sally karavan Erdal Basoglu'nda yaptırdım karavanı, orjinal tasarımdan arkadan 40 cm uzatarak yasam alanını birazcık buyuttuk karavan 3 kisinin rahat rahat yasayacagı bir tarzda imal edildi banyo tuvalet var ısıtma icin sonradan vabesto taktırdık (mazotlu bir ısıtma sistemi 1000 TL) karavan fena degil en guzel tarafı demonte olması 20 dk icinde iki kişi tarafından sokulup takılabiliniyor ancak tecrube sart :smiley: ve arac anında karavandan cıkıp normal bir arac haline geliyor 100 lt lik bir su deposu var yatak olabilen bir yemek masası var aydınlatma yeterli tavandaki bagaj ile dısarda kullanılacak olan masa sandalye vs. tasınabiliyor itercihan yan tarafa bir tente takılabilir icerde yeteri kadar dolap var mutfak 2 gozlu aygaz tupu ile calısan bir ocak var buzdolabi var invertor ve konvektor yasam akusu mevcut ayrıca seyir esnasında yapılan bir duzenekle aracın akusunden karavandaki yasam akusu doluyor ic dosemelerin, mobilyaların rengini secme sansınız var tum bunlar dahil isitma haric 10000 TL odedim ancak sunuda goz ardı etmemek gerekir cok cok kaliteli bir sey degil uzulerek soyluyorum erdal beyi tanımama ragmen maalesef turk kafası ve malzemesi ile yapıldı ama cok uzun olmayan seyahatlerde oldukca tatminkar, bayram tatilinde deneme amaclı 5 gunluk bir seyahat yaptık hicte fena degildi keyif aldık, seyir esnasında biraz sallıyor ruzgar aldıgı icin, surat yapmamak akıllıca 90-100 km bir hız yeterli oluyor trafikte bir sorun yasamadık bir kere polis durdurdu merak etmis bu nasıl bir sey diye sohbet ettik kasada tasınan seylerin yuk olarak degerlendirilecegi konusunda hemfikir olduk :smiley:

Bence iyi bir secim yaptin. Kisa geziler icin cok ideal oldugunu dusunuyorum. Gule gule kullan.

Hayırlı olsun gule gule kullanın, Slay karavanı 8 ay evel aradım pikap ustu karavanı sordugumda 1100 ytl dedıler,
sız ıyı fıyata almıssınız, Bende dusunuyorum ılk olarakda sızde gordum kullanıcı olarak,
Benı kuskulandıran trafıkdekı durumu bır problem cıkarmı ruhsat konusunda, ıkıncısı baglantıları sızı tatmın ettımı kasaya yolda asırı ruzgalı bır havada ucmaz herhalde, Gercı bır musaıt zamanda slay karavana ugrayıp yakından gorecegım, ılerkı zamndada artı ve eksılerını burada paylasırsanız sevınırım,
Ben arac olarak Isuzuyu dusunuyorum...

Tesekkur ederim, dedigim gibi trafikte ruhsata gerek yok karavan kasada tasınan yuk olarak niteleniyor baglantılar on ana saseden ve arka traversten yapıldıgı icin hicbir riski yok ancak aracin airodinamik yapısı bozuluyor dogal olarak cok suratli kullanmamak lazım birde unutmadan sunu belirtmemde fayda var kasaya 1000 kg civarında bir yuk bindigi icin arka makaslara takviye yapılıyor bu durum karavan yuklu degilken aracın arkasının yukselmesine sebep oluyor...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR